Čtyři roky života strávíme v autě. Z průzkumu vyšlo najevo, že se v nich také hádáme i líbáme

Eva Srpová Eva Srpová
9. 1. 2018 7:09
V nedávném netradičním průzkumu se zjišťovalo, co všechno děláme v autech během doby, kterou v nich za života strávíme, samozřejmě vedle toho, když řídíme. A výsledky jsou docela zajímavé. V autech se totiž nejen holíme, líčíme, hádáme a usmiřujeme. Také se v nich líbáme se svými protějšky a často také nejen to.
V autě v průměru strávíme více než čtyři roky života. A často v nich děláme něco docela jiného, než je řízení.
V autě v průměru strávíme více než čtyři roky života. A často v nich děláme něco docela jiného, než je řízení. | Foto: iStock

V autech trávíme spoustu času. Dokonce se to i spočítalo, takže teď víme, že průměrný Evropan prožije přes čtyři roky svého života v automobilu.

Tým silniční bezpečnosti zveřejnil výsledky průzkumu realizovaného nezávislou marketingovou společností Common Sense Advisory pro automobilku Citroën. Anketa měla za cíl zjistit, jakou část svého života stráví průměrný občan Evropské unie v automobilu i jakým aktivitám a kolikrát za život se jim během jízdy věnuje.

Odpovídalo více než 3500 respondentů ze sedmi států EU. Bohužel Češi chyběli, což je velká škoda. Bylo by zajímavé porovnat odpovědi Čechů s ostatními Evropany.

Z průzkumu vyšlo najevo, že v autě v průměru prožijeme přesně čtyři roky a jeden měsíc, z toho dva roky a devět měsíců za volantem a jeden rok a čtyři měsíce jako pasažéři.

Zhruba polovinu času, tedy dva roky a jeden měsíc z celkového času, cestujeme v autě se svými rodinami nebo přáteli. Také díky průzkumu víme, že Evropané procestují potmě celkově více než šest měsíců.

Každodenní jezdci ale stráví ve svém vozidle více než pět let a čtyři měsíce. Za tmy se na silnicích pohybují více než devět měsíců. Za celý svůj život evropští motoristé svůj vůz někomu půjčí průměrně 86x a s někým společně vyjedou do práce nebo na dovolenou 198x.

Autoři průzkumu ale šli ještě do větších podrobností a přesně se vyptávali na to, co lidé v autech dělají. Vyšlo tedy najevo, že:

· jako řidiči 142x nouzově zabrzdí, aby zabránili kolizi
· 3918x poslouchají velmi hlasitou hudbu a 3917x zpívají
· 1234x se během jízdy češou, provádějí make-up či se holí
· 170x se hystericky smějí, naopak jen 59x pláčou
· 129x se hádají, ale také 61x se usmiřují
· 2050x jedí, 3312x pijí
· až 289x se někomu při jízdě podaří nápoj rozlít
· něco hledají pod svým sedadlem 1188x
· 797x si řidič povzdechne, že musí zase natankovat
· 2432x někoho políbí…

A polibkem to nemusí končit. "Průměrně čtyřikrát za život se občan EU v autě plně oddává fyzické lásce. To platí pro Brity či Francouze. Italové jsou v tomto směru nejvášnivější, uvedenou aktivitu v kabině svého vozu průměrně za život provozují osmkrát," upřesňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Respondenti v anketě tvrdili, že spíše na silnici někomu děkují, než že na ostatní křičí.
Respondenti v anketě tvrdili, že spíše na silnici někomu děkují, než že na ostatní křičí. | Foto: iStock

Anketa rovněž zjišťovala další jevy, například jak často se stane, že zapomeneme na to, kde jsme zapomněli zaparkovat. Nejedná se o nijak řídký jev, řidiči se s ním za život setkají 82x.

Pozitivně vyzněly výsledky, jak si o sobě myslíme, že se chováme za volantem. "Průměrný řidič totiž někomu ze svých kolegů na silnici poděkuje 4303x za život. A také 3122x někoho zpoza volantu pozdravíme, ať už se jedná o chodce, či jiného řidiče. Naopak hádku s jiným řidičem zažijeme jen 83x za život," uvádí Roman Budský.

Někdy jsou hodiny strávené o samotě za volantem dlouhé. A to je příčinou, že průměrný řidič si 2817x povídá v autě sám se sebou. Určitě lepší varianta než zdřímnutí si za volantem, se kterým se průměrný motorista setká za život 75x.

V místech, kde to neznáme, průměrně 106x požádáme někoho z místních o radu, jak dojet do cíle. A prý si přibližně třikrát v životě posteskneme, že auta už neumějí jezdit úplně sama.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Požár haly na Bruntálsku způsobil škodu okolo 20 milionů korun

Škodu okolo 20 milionů korun způsobil v sobotu ráno v Bílčicích na Bruntálsku požár výrobní haly na zpracování dřeva. Podle hasičů před vypuknutím ohně budovou otřásl výbuch. Příčinu výbuchu i následného požáru zjišťují vyšetřovatelé. Událost se obešla bez zranění.

Hasiči se o výbuchu a následném požáru haly o velikosti 30 krát 15 metrů dozvěděli okolo 5. hodiny ráno. Na místě pak zasahovaly dvě desítky hasičů z šesti profesionálních a dobrovolných jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy