elektronika

EU zavede jednotnou nabíječku pro mobily či tablety od podzimu 2024

Na dobití všech telefonů či tabletů prodávaných v zemích Evropské unie bude od podzimu roku 2024 stačit jediná nabíječka. Členské státy se dnes dohodly s europoslanci na pravidlech, podle nichž budou výrobci elektroniky muset přizpůsobit své produkty standardu USB-C. Směrnice, jejímž cílem je usnadnit život spotřebitelům a omezit množství elektronického odpadu, získala podporu i přes nesouhlas dominantního amerického výrobce elektroniky Apple. Dohodu musí v příštích týdnech formálně potvrdit plénum EP a členské státy.

Pravidla se vedle telefonů a tabletů budou týkat také digitálních fotoaparátů, čteček elektronických knih, reproduktorů či sluchátek. Počítají rovněž s tím, že výrobci nebudou přibalovat nabíječku ke každému novému přístroji, jak činí dosud.

Zdroj: ČTK

Policie navrhla obžalobu sedmi lidí kvůli krácení daně se škodou 67,5 milionu

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) navrhli obžalovat sedm lidí kvůli krácení daní při nákupu elektroniky. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Skupina podle vyšetřovatelů zkrátila daň o zhruba 67,5 milionu korun. Návrh na podání obžaloby nyní posoudí pražské městské státní zastupitelství.

Obvinění podle NCOZ v roce 2017 dovezli do Česka elektroniku, v daňových přiznáních ale nepravdivě uvedli, že zboží nakoupili v tuzemsku. Zboží bylo následně pouze fakturačně přeprodáno mezi více společnostmi, ve kterých figurovali takzvaní bílí koně, ve skutečnosti je však řídil jeden člověk. "Cílem bylo předstírání řádných obchodů mezi personálně nepropojenými společnostmi," popsal Ibehej.

Zdroj: ČTK

Firmy podnikatelů Křetínského, Tkáče, Havrlanta a PPF kupují prodejce elektroniky Planeo Elektro

PPF, EC Investments a Rockaway Capital kupují skupinu FAST, která vlastní řetězec prodejen elektroniky Planeo Elektro. Cenu transakce nezveřejnily. Firmy to ve čtvrtek oznámily v tiskové zprávě, obchod ještě musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Firma FAST ČR měla podle poslední zveřejněné výroční zprávy předloni čistý zisk 380 milionů Kč, prodeje pak za 10,5 miliardy Kč. Loni pak měla tržby přesahující 13 miliard a zisk před započtením úroků, daní a odpisů přes 900 milionů Kč, uvedly firmy.

Firmy kvůli obchodu založily společnost Sluggeria, ve které drží PPF 40procentní podíl, EC Investments podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče pak dalších 40 procent a Rockaway Capital Jakuba Havrlanta 20 procent.

Zdroj: ČTK
Pokračovat