Hvězdy aukce: Nejvzácnější verze půllitrové Jawy, vládní Tatra 613 a poprvé Wikov

Hvězdy aukce: Nejvzácnější verze půllitrové Jawy, vládní Tatra 613 a poprvé Wikov
Jawa 250/623 Bizon je ceněný veterán. Tento kousek z roku 1971 je po renovaci, provozuschopný a má původní, již odhlášené doklady.
BMW Isetta 300 z roku 1957 je sice nepojízdné, ovšem prakticky kompletní auto. Vyžaduje kompletní renovaci.
Má platné německé doklady včetně štítku z jiného stroje stejného roku výroby i typu.
Dražit se bude od 180 tisíc korun, aukční rezerva ale není veřejná.
Foto: Retro Garáž
Eva Srpová Eva Srpová
6. 10. 2022 5:54
Během posledního říjnového víkendu se v prostorách pražského výstaviště PVA Letňany koná Prague Car Festival. Zlatým hřebem programu bude letos poprvé také aukce veteránů. Do dražby jdou lákavé stroje a nejsou to jen historické Jawy nebo škodovky. Pro sběratele bude zajímavé sledovat, za kolik se vydraží například Wikov 35 nebo Tatra 613 Speciál a z motorek vzácná Jawa 500 OHC "šnek".

Prague Car Festival, který se koná o posledním říjnovém víkendu, je bezesporu jedna z největších pravidelných akcí ve střední Evropě, která se zaměřuje na tuning a historická auta. Letos vůbec poprvé se v rámci programu Glasurit Classic Expo budou dražit veterány.

Do aukce, která proběhne v neděli 30. října odpoledne, jdou výjimečné stroje, ať už jde o automobily, anebo motocykly. Nabídka je rozmanitá, čítá celkem 13 strojů, z toho osm motorek a pět aut.

"Vybíral jsem je maximálně svědomitě a tak, aby to celkově dávalo smysl. Experimentujeme s exotičtějšími kusy, jako je například BMW Isetta, nabídneme oblíbené československé stroje z řad Jaw, Čezety a Škody, a pak se nám podařilo domluvit tři naprosté bomby, Jawu 500 OHC šnek, Tatru T613 Speciál a především prakticky nesehnatelný Wikov 35," říká Pavel Kočí, který pravidelně organizuje veteránskou burzu Retro Garáž spojenou s aukcí, která nemá v Česku obdoby. Na jaře se na ní vydražila předválečná Tatra 13 valník za 1,8 milionu, o rok dříve Škoda 100 téměř za dva miliony korun.

Právě poslední tři zmíněné exempláře bezesporu přitáhnou návštěvníky z řad fanoušků a především sběratelů nejvíce, jde o rarity. Wikov 35 je prvorepubliková šestimístná limuzína. Ze 150 vyrobených se dochovalo jen šest kusů a tento jediný má původní interiér. Wikovy se v českých aukcích ještě nikdy neobjevily, a tak bude zajímavé sledovat, kam se jeho cena vyšplhá. Dražit se bude od částky 1,8 milionu korun.

Dalším zajímavým vozem bude T613 Speciál z roku 1989. "Je to velmi vzácná verze T613, která sloužila výhradně pro vládní účely, opravdu krásné a raritní auto," popisuje Kočí. Tato konkrétní Tatra pochází ze Slovenska, kde jezdila ve službách slovenské vlády.

"Tatra má všechny prvky výbavy typické pro raritní verzi Speciál, jako je prodloužený rozvor, klimatizace, tempomat, elektrické stahování oken, zdvojené zapalování, odlišná přední maska a světlomety a také zpětná zrcátka původem z Mercedesu W116, tachograf, nahrávací zařízení a v zadní části pouze dvě sedadla s minibarem," popisují vůz organizátoři akce na svých stránkách.

Zlatým hřebem mezi draženými motocykly bude však výjimečná Jawa 500 OHC "šnek". Právě typ 15/00 šnek je nejvzácnější variantou nejcennějšího modelu od týneckého výrobce. "Poválečný půllitr ve verzi šnek se prakticky nedá sehnat, je to opravdová rarita a ideální jako investice pro sběratele," podotýká Kočí.

Stroj z roku 1954 je po dřívější kompletní renovaci a současný majitel ho po ní nechal uskladnit. Vyjma olejové nádrže a výfuků sestává z originálních dílů, má platné doklady. Aktuálně je po oživovacím servisu, instalovala se nová baterie a motor běží. Dražit se bude od 800 tisíc korun. Loni se na podzimní Retro Garáži prodala 500 OHC za 905 tisíc korun, bude tedy zajímavé sledovat, na kolik si sběratelé cení "šneka".

I proto, že jen dva týdny poté, co proběhne Prague Car Festival, se na výstavišti v Lysé nad Labem bude konat tradiční podzimní Retro Garáž, kde bude Pavel Kočí opět dražit auto-moto veterány a jedním z lákadel bude druhá Jawa 500 OHC "šnek". Kdo tedy nevyhraje aukci v Letňanech, bude mít možnost si přihodit v Lysé.

"Listopadová dražba bude větší než v Praze a vůbec poprvé budeme dražit také traktor Porsche z padesátých let, pro oživení aukce jsme do nabídky přidali také nikdy nevybalenou Jawu 350/640," láká na akci Kočí. Stroj je stále v původní bedně, ve které byl expedován do Norska.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Prezident Zeman se příští týden sejde s Čaputovou ve Vysokých Tatrách

Český prezident Miloš Zeman se příští úterý při své rozlučkové návštěvě Slovenska sejde ve Vysokých Tatrách se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovu, informovala ČTK kancelář slovenské prezidentky. Zemanovi v březnu skončí druhý pětiletý prezidentský mandát; v čele státu ho vystřídá Petr Pavel, který v rozhodujícím kole přímé volby minulý týden porazil expremiéra Andreje Babiše.

Vrcholní politici Česka i Slovenska v minulosti založili tradici, že jejich první a poslední zahraniční cesta ve funkci vede do druhé ze zemí bývalého Československa. Podle informací ČTK by Zeman měl na Slovensko přicestovat už v pondělí a návštěvu země pak ukončit ve středu, kromě Čaputové by se měl sejít také s dalšími současnými a bývalými slovenskými politiky.

Zeman bude s Čaputovou jednat v hotelu ve známé turistické lokalitě Štrbské Pleso. Zeman tam zavítal už v roce 2018 na své první zahraniční cestě ve druhém prezidentském mandátu. Slovenským prezidentem byl tehdy Andrej Kiska.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Počet obětí pondělního atentátu na mešitu v Pákistánu vzrostl až na 100 lidí

Počet obětí pondělního útoku na mešitu v pákistánském Péšávaru vzrostl na 100. Vyplývá to z aktualizované bilance agentur AP a Reuters, které se odvolávají na pákistánské policejní a nemocniční zdroje. Zranění utrpělo podle různých zdrojů 150 až 255 lidí. Desítky z nich jsou v nemocnici, někteří v kritickém stavu. Většina obětí jsou zřejmě policisté.

"Do nemocnice Lady Reading Hospital byla doposud přepravena stovka těl," uvedl mluvčí největší nemocnice ve městě Muhammad Asim v prohlášení.

Podle mluvčího místní policie Muhammada Idžáze Chána byl útok spáchán jako odveta za policejní operace namířené proti ozbrojeným islamistickým skupinám. "Jsme v tomto boji v první linii, a to je důvod, proč jsme se stali cílem," řekl AFP Chán. "Cílem bylo nás demoralizovat," dodal.

V okamžiku, kdy útočník odpálil sebevražednou vestu, se v mešitě modlilo téměř 400 věřících. Mešita leží v rozlehlém komplexu, který rovněž slouží jako ústředí policie a protiteroristických jednotek. Není jasné, jak se útočníkovi podařilo do přísně střeženého areálu dostat. Výbuch patří mezi nejkrvavější útoky na pákistánské bezpečnostní složky za poslední roky.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

V EU bylo v letech 2021 a 2022 kvůli ptačí chřipce utraceno 50 milionů kusů drůbeže

V Evropské unii bylo kvůli ptačí chřipce v posledních dvou letech utraceno zhruba 50 milionů kusů drůbeže. Nákaza se potvrdila ve 3000 ohniscích. Novinářům to dnes řekl ředitel sekce veterinární Státní veterinární správy (SVS) Petr Šatrán. V komerčním chovu v Česku se nákaza naposledy objevila v Lánech na Kladensku, kde bylo usmrceno 9300 kachen. Největší ohnisko se potvrdilo loni na Tachovsku, kde nákaza zasáhla velkochov nosnic se 750.000 kusy drůbeže.

V ČR se loni potvrdilo 20 ohnisek nákazy. "Roky 2021 a 2022 byly z epidemického hlediska nejzávažnější," řekl Šatrán.

Podle Českomoravské drůbežářské unie se v ČR chová zhruba pět milionů kusů nosnic, likvidace chovu na Tachovsku tak znamenala úbytek zhruba 15 procent.

Šatrán poznamenal, že na úrovni EU se diskutovalo o vakcinaci proti ptačí chřipce. "V současné době jsou vakcíny na území EU registrovány a bylo přijato nařízení, které vakcinaci umožňuje v určitých případech," uvedl. Poukázal ale na to, že není přesně stanoveno, jak by se měla nákaza v případě vakcinace sledovat. Upozornil na to, že plošná vakcinace by výrazně omezila obchod se zvířaty a živočišnými produkty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy