Češi jako otroci PPF, anebo nevděční rovnostáři? Šest pohledů na svět Petra Kellnera

Jan Nevyhoštěný Jan Nevyhoštěný
Aktualizováno 29. 3. 2021 7:50
"Evropa ovládaná ideologií individuální nárokovosti, rovnostářstvím a relativizováním tradičních hodnot", "novodobé tendenci omezovat svobodu, kreativitu a kritické myšlení". Před tím varoval Petr Kellner v úvodním slovu k nejsledovanější výroční zprávě v Česku - výsledkům skupiny PPF. Aktuálně.cz se zeptalo expertů, co podle nich stojí za reakcí nejbohatšího Čecha na sociálně-politické otázky.

Daniel Kunštát, politolog z CEVRO Institutu

Daniel Kunštát, politolog z CEVRO Institutu
Daniel Kunštát, politolog z CEVRO Institutu | Foto: CEVRO Institut
  • Je podle vás běžné, aby se nejbohatší muž země se zájmy v mnoha oblastech ekonomiky vyjadřoval ke společensko-politickým otázkám? Nemůže to být příprava na politickou kariéru, kterou však zatím vylučuje?

Obecně by nás asi nemělo zarážet, že i velcí podnikatelé vstupují do politické debaty. Politika zkrátka přirozeně vstupuje do byznysu a byznys do politiky. Jiná věc je, že Kellner svým způsobem politickou kariéru už dávno provozuje. Přinejmenším zprostředkovaně, když si dlouhodobě a velmi systematicky pěstuje své bílé koně, které politicky pokrývají jeho privátní obchodní zájmy v domácí i zahraniční agendě. A obvykle sídlí na Pražském hradě.

  • Jak z vašeho pohledu hodnotíte Kellnerovu kritiku evropského rovnostářství a "ideologie nárokovosti"?

Ne že by na evropské politické tradici i praxi nebylo co kritizovat, jen je škoda, že když už jednou Kellner symbolicky vystoupil ze stínu, možná mohl ke slovu do vlastních řad připojit i několik neméně hutných myšlenek také o orientálních autoritářských režimech Ruska a Číny, na něž má silné byznysové a fakticky i politické vazby. Zůstalo ale jen u obecného a nic neříkajícího rozjímání, které možná potěšilo rozjitřené duše zdejších fanoušků národoveckého konzervatismu, ale věcně jsou skoro bez významu. Václav Klaus by řekl, že jsou prázdné.

  • Na co podle vás naráží při svých slovech o ohrožení současné stability? Jsou takové obavy na místě?

Těžko soudit, o jaké stabilitě je řeč. Je ohrožena stabilita gangsterského kapitalismu 90. let, která byla ideálním podhoubím zbohatnutí Petra Kellnera? Nebo je snad v ohrožení stabilita čínsko-českých přátelských vztahů? Netuším. Jisté je, že tematicky i dikcí však Kellnerova slova nápadně připomínají duchovní obzory jeho politických protégé: rodiny Klausových a Miloše Zemana. Dekadentní Západ na straně jedné a svět stability a tradic - Bůh suď jakých - na straně druhé.

 

Právě se děje

Další zprávy