Češi jako otroci PPF, anebo nevděční rovnostáři? Šest pohledů na svět Petra Kellnera

Jan Nevyhoštěný Jan Nevyhoštěný
Aktualizováno 29. 3. 2021 7:50
"Evropa ovládaná ideologií individuální nárokovosti, rovnostářstvím a relativizováním tradičních hodnot", "novodobé tendenci omezovat svobodu, kreativitu a kritické myšlení". Před tím varoval Petr Kellner v úvodním slovu k nejsledovanější výroční zprávě v Česku - výsledkům skupiny PPF. Aktuálně.cz se zeptalo expertů, co podle nich stojí za reakcí nejbohatšího Čecha na sociálně-politické otázky.
Daniel Kunštát, politolog z CEVRO Institutu
Daniel Kunštát, politolog z CEVRO Institutu | Foto: CEVRO Institut

Daniel Kunštát, politolog z CEVRO Institutu

  • Je podle vás běžné, aby se nejbohatší muž země se zájmy v mnoha oblastech ekonomiky vyjadřoval ke společensko-politickým otázkám? Nemůže to být příprava na politickou kariéru, kterou však zatím vylučuje?

Obecně by nás asi nemělo zarážet, že i velcí podnikatelé vstupují do politické debaty. Politika zkrátka přirozeně vstupuje do byznysu a byznys do politiky. Jiná věc je, že Kellner svým způsobem politickou kariéru už dávno provozuje. Přinejmenším zprostředkovaně, když si dlouhodobě a velmi systematicky pěstuje své bílé koně, které politicky pokrývají jeho privátní obchodní zájmy v domácí i zahraniční agendě. A obvykle sídlí na Pražském hradě.

  • Jak z vašeho pohledu hodnotíte Kellnerovu kritiku evropského rovnostářství a "ideologie nárokovosti"?

Ne že by na evropské politické tradici i praxi nebylo co kritizovat, jen je škoda, že když už jednou Kellner symbolicky vystoupil ze stínu, možná mohl ke slovu do vlastních řad připojit i několik neméně hutných myšlenek také o orientálních autoritářských režimech Ruska a Číny, na něž má silné byznysové a fakticky i politické vazby. Zůstalo ale jen u obecného a nic neříkajícího rozjímání, které možná potěšilo rozjitřené duše zdejších fanoušků národoveckého konzervatismu, ale věcně jsou skoro bez významu. Václav Klaus by řekl, že jsou prázdné.

  • Na co podle vás naráží při svých slovech o ohrožení současné stability? Jsou takové obavy na místě?

Těžko soudit, o jaké stabilitě je řeč. Je ohrožena stabilita gangsterského kapitalismu 90. let, která byla ideálním podhoubím zbohatnutí Petra Kellnera? Nebo je snad v ohrožení stabilita čínsko-českých přátelských vztahů? Netuším. Jisté je, že tematicky i dikcí však Kellnerova slova nápadně připomínají duchovní obzory jeho politických protégé: rodiny Klausových a Miloše Zemana. Dekadentní Západ na straně jedné a svět stability a tradic - Bůh suď jakých - na straně druhé.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy