Češi jako otroci PPF, anebo nevděční rovnostáři? Šest pohledů na svět Petra Kellnera

Jan Nevyhoštěný Jan Nevyhoštěný
Aktualizováno 29. 3. 2021 7:50
"Evropa ovládaná ideologií individuální nárokovosti, rovnostářstvím a relativizováním tradičních hodnot", "novodobé tendenci omezovat svobodu, kreativitu a kritické myšlení". Před tím varoval Petr Kellner v úvodním slovu k nejsledovanější výroční zprávě v Česku - výsledkům skupiny PPF. Aktuálně.cz se zeptalo expertů, co podle nich stojí za reakcí nejbohatšího Čecha na sociálně-politické otázky.
Výroční zpráva společnosti PPF za rok 2018 s aktuálními fotkami nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.
Výroční zpráva společnosti PPF za rok 2018 s aktuálními fotkami nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. | Foto: Aktuálně.cz

Úvodník Petra Kellnera v plném znění

  • Zde si můžete přečíst slova Petra Kellnera v plném znění:

"Vážení přátelé, rok 2018 byl dalším rokem, kdy se skupině PPF dařilo. Velikost majetku, který spravujeme, přesáhla už bilion korun a celkový zisk skupiny PPF dosáhl 22 miliard korun. Samozřejmě mám radost, že jsme s mými spolupracovníky za osmadvacet let existence PPF něčeho takového dosáhli. Současně, anebo možná právě proto, ale také přemýšlím, jak moc se v posledních letech mění složitě vybudovaná stabilita a rovnováha našeho světa.

Pro moji generaci jsou svoboda, pracovitost, podnikavost a úcta k tradicím základními principy, na nichž jsme formovali své názory a postoje. To jsou také hodnoty, díky kterým jsme mohli vytvořit náš byznys a vybudovat firmy po celém světě. Dnešní západní společnost, a zejména Evropa, je ale stále více ovládána ideologií individuální nárokovosti, rovnostářstvím a relativizováním tradičních hodnot. Novodobé ideologie mají tendenci omezovat svobodu, kreativitu a kritické myšlení. Věřím ale, že česká společnost, která tradičně stojí především na umu a pracovitosti zdejších lidí, v takovém světě obstojí. V PPF k tomu chceme přispět.

PPF jako firma nemůže a nechce, ač je z toho někdy podezírána, vstupovat do politiky. Naší prací a odpovědností je dobře řídit naše jednotlivé společnosti, dělat poctivě a efektivně náš byznys, držet se při tom západních podnikatelských standardů. Nemám rád mediální pózy, v PPF nestavíme sebe ani výsledky naší práce na odiv. Neznamená to ale, že nám je jedno, kde a jak žijeme a kde budou žít naše děti. Od vzniku PPF jsme dávali v České republice desítky, a později stovky, milionů korun na charitu, na podporu vzdělání a na kulturu.

V dnešní rozdělené společnosti stále více převládá zjednodušené vidění světa na úkor dialogu a vzájemného naslouchání. Příliš mnoho lidí se jen vzájemně utvrzuje ve své vlastní interpretaci světa. Někdy se už zdá, že světy na sociálních sítích a virtuální obrazy jsou důležitější než reálné činy. Nemyslím si to.

Pořád věřím, že život spočívá v tom, co skutečně děláme. Prosím, nezapomínejte na to při čtení následujících stránek, které shrnují naše byznysové aktivity za rok 2018.

Petr Kellner

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy