Češi jako otroci PPF, anebo nevděční rovnostáři? Šest pohledů na svět Petra Kellnera

Jan Nevyhoštěný Jan Nevyhoštěný
Aktualizováno 29. 3. 2021 7:50
"Evropa ovládaná ideologií individuální nárokovosti, rovnostářstvím a relativizováním tradičních hodnot", "novodobé tendenci omezovat svobodu, kreativitu a kritické myšlení". Před tím varoval Petr Kellner v úvodním slovu k nejsledovanější výroční zprávě v Česku - výsledkům skupiny PPF. Aktuálně.cz se zeptalo expertů, co podle nich stojí za reakcí nejbohatšího Čecha na sociálně-politické otázky.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Lukáš Jelínek, politolog, místopředseda sociálnědemokratické Masarykovy demokratické akademie

  • Je podle vás běžné, aby se nejbohatší muž země se zájmy v mnoha oblastech ekonomiky vyjadřoval ke společensko-politickým otázkám? Nemůže to být příprava na politickou kariéru, kterou však zatím vylučuje?

Každý občan má právo se vyjadřovat ke společenským a politickým otázkám. Když ze své ulity či neprůhledných kuloárů vyleze takto významný podnikatel, je to užitečné. Aspoň víme, s jakým ideovým pozadím navazuje vztahy s oficiálními politickými reprezentanty. Stejně jako příprava na vlastní politickou kariéru to může být součást hledání spojenců ve vrcholové politice.

Dříve měl pan Kellner nadstandardní vztahy s Václavem Klausem st., nyní je má s Milošem Zemanem, ale i ten časem politiku opustí - a silní byznysoví hráči si budou muset hledat nové partnery. Petr Kellner tak možná vypsal výběrové řízení na nové koně do své pomyslné stáje.

  • Jak z vašeho pohledu hodnotíte Kellnerovu kritiku evropského rovnostářství a "ideologie nárokovosti"?

Žijeme ve společnosti nerovných šancí, což se projevuje v národním i evropském rámci. Nedivil bych se, kdyby panu Kellnerovi tento stav vyhovoval a kdyby mu bylo bližší členění společnosti na elity se snazším přístupem k různým statkům včetně politické moci a na občany druhé kategorie. Prostupná společnost vyrovnávající rozdíly je pro držitele reálného vlivu ohrožením. Paradoxní je, že dnešní Evropa víc o vyrovnávání rozdílů mluví, než aby na něm pracovala.

  • Na co podle vás naráží při svých slovech o ohrožení současné stability?

Dosavadní stabilita byla dána rozdáním karet mezi tradiční politiky (politické strany) a tradiční byznysové aktéry. Zhusta se navzájem podporovali a společně v zákulisí rýsovali obrysy politického a ekonomického systému. To nyní končí. Klasické strany skomírají a jsou ohrožovány novými politickými projekty, jež nejsou tolik čitelné a z nichž mnohé nestojí o to hrát s byznysmeny podle starých pravidel. Pro stabilizaci společnosti by ale efektivnější než volání po návratu k tradicím bylo odstraňování příčin, proč lidé hledají alternativy k dosavadnímu systému.

Co třeba pan Kellner udělal pro to, aby si lidé nestěžovali na stále rychlejší bohatnutí majitelů firem a manažerů ve srovnání se zaměstnanci? Jak se zapojil do evropské debaty o dvojí úrovni mezd či kvality potravin? Nakolik ve svých aktivitách akcentuje otázku lidských práv a nakolik si napříč planetou všímá střetů lidí s držiteli moci? Odpovědi na tyto otázky by o něm řekly víc než obecné a neoriginální teze, kterých je zdejší politika už beztak plná.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Soud v USA uznal zpěváka R. Kellyho vinným ve všech bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy