Česko-ruské vztahy má urovnat Jindrák, šéf zahraničního odboru Hradu a poradce Babiše

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 7. 2020 15:22
Česko navrhlo jako zmocněnce pro konzultace s Ruskem ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolfa Jindráka. Uvedlo to ministerstvo zahraničí, podle kterého mají konzultace pokrýt celou šíři česko-ruských vztahů a nevěnovat se pouze dílčím aktuálním sporným záležitostem. Jindrák návrh potvrdil, podle něj se bude mandátem pro jeho jednání ještě zabývat vláda.
Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák
Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák | Foto: ČTK

"Vedoucím česko-ruských konzultací na naší straně jsem navrhl Rudolfa Jindráka. Je to osoba, která je zkušená v diplomatických vztazích, také má zkušenost s podobným typem jednání. Mohu zmínit například jeho roli při dojednávání česko-německé deklarace," řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). "Jde skutečně o důležité téma, proto chci právě v této otázce jednotu politických špiček České republiky," doplnil.

Jindrák řekl, že návrh na jeho jmenování je výsledkem debaty mezi prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Andrejem Babišem (ANO), vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) a Petříčkem.

"Měl bych jednání koordinovat a vést. Mandátem pro jednání se bude v brzké době zabývat vláda," řekl Jindrák. Zdůraznil, že jednání povede v úzké spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí a případně s dalšími členy vlády, kdyby se obsah debaty týkal jejich resortu.

Moskva podle Petříčka zatím na nótu s návrhem Jindráka oficiálně nereagovala. "Nyní čekáme na ruskou reakci. Jsme rozhodně otevřeni jednání, to samé očekáváme od ruské strany," řekl. "Chtěl bych zdůraznit, že Česká republika nic nezdržuje, přistupujeme k tomu velmi vážně," dodal.

Volba šéfa zahraničního odboru Hradu je podle Petříčka jasný signál, že Česko nechce řešit jen dílčí problémy. "Chceme vážný politický dialog mezi dvěma suverénními zeměmi o celém spektru politických otázek v našich vzájemných vztazích. Chceme stabilizovat vztahy mezi Českem a Ruskem," řekl.

Nechceme mluvit jen o dílčích věcech, říká Jindrák

"Prioritou je mluvit o politické dimenzi česko-ruských vztahů, nejen o dílčích věcech, které Rusko vnímá jako problémové," řekl Jindrák. Česká strana podle něj klade důraz na to, aby jednání předcházela důkladná příprava a aby konzultace mohly skutečně přinést nějaký výsledek.

Jak bude výsledek jednání vypadat, nechtěl Jindrák předjímat. "Jisté je, že česká strana ke konzultacím přistupuje velmi seriózně na nejvyšší úrovni. Máme zájem se domluvit, ale nikoli za každou cenu. Podmínkou je, že ke konzultacím a dohodě bude otevřeno i Rusko," uvedl Jindrák.

Časový harmonogram konzultací nechtěl Petříček předjímat. "Je potřeba zdůraznit, že současná situace, kdy je v důsledku pandemie covidu-19 cestování omezeno, to samozřejmě přináší další překážky. Ale doufáme, že to bude co nejdřív," uvedl.

Česko-ruské vztahy se v posledních letech výrazně zhoršily. Ministerstvo zahraničí v květnu navrhlo Moskvě na základě vzájemné smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993 konzultace k vyřešení vzájemných sporů. Rozhovory se ale dosud neuskutečnily, podle české strany Rusko nechtělo přistoupit na jednání v rovném postavení.

Ruské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek uvedlo, že Moskva je připravena k dialogu s Českem na úrovni náměstků ministrů zahraničí, brzkému setkání ale podle úřadu brání nynější pandemie nemoci covid-19. Místo toho chce Moskva co nejrychlejší konzultace zplnomocněnců. Mluvčí ministerstva Marija Zacharovová také ještě před oficiálním oznámením z české strany uvedla, že by českým zmocněncem měl být Jindrák. Podle ní to znamená, že "se ledy hnuly" a že to umožní předejít zdržování zahájení konzultací.

Volbu Jindráka kritizovala předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Jmenovat zmocněncem pro konzultace s Ruskem člověka, který je tak blízko našemu prezidentovi, je chyba a bude to znamenat ohýbání hřbetu, což je v důsledku voda na mlýn ruským zájmům," uvedla na Twitteru.

Dlouholetý diplomat, poradce premiérů

Rudolf Jindrák je dlouholetým diplomatem, byl velvyslancem v Maďarsku (1998-2001), v Rakousku (2004-2006) a v Německu (2006-2014), náměstkem ministra zahraničních věcí (2001-2004, 2014-2015) a poradcem premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Od roku 2017 je ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky, letos v únoru se navíc stal poradcem premiéra Andreje Babiše (ANO) pro zahraniční politiku.

Jindrákovo jméno se začátkem letošního roku objevilo v souvislosti s dopisem čínské ambasády, který dostal během novoročního oběda s prezidentem Milošem Zemanem tehdejší šéf Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Velvyslanectví v něm varovalo před Kuberovou plánovanou cestou na Tchaj-wan. Kubera si dopis odnesl z Hradu i s Jindrákovým přípisem.

"Cesta předsedy Senátu je v současné době krajně nevhodná. Lze předpokládat, že v důsledku cesty dojde ke zmražení česko-čínské relace na dlouhou dobu, a to jak na úrovni politické, tak na úrovni ekonomické, jak tomu bylo v roce 2009," napsal Jindrák. 

Server Euro.cz v roce 2010 informoval, že Jindrák v létě 1989 podepsal vázací akt jako spolupracovník Zpravodajské služby Generálního štábu - komunistické vojenské rozvědky. Jindrák uvedl, že o svých kontaktech už v 90. letech informoval nadřízené. "Následně jsem byl třikrát prověřen na stupeň přísně tajné," řekl s tím, že s žádnou rozvědnou službou "fakticky nikdy nespolupracoval".

 

Právě se děje

Další zprávy