reklama
 
 

Živě: Sobotka svolal kvůli reorganizaci policie Bezpečnostní radu státu

Aktualizováno 11. 6. 2016 0:04
reklama
Chystané sloučení protikorupčního a protimafiánského útvaru vyvolalo krizi v policii i vládní koalici. Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta ráno rezignoval, protože s novými změnami nesouhlasí. Olomoučtí žalobci oznámili, že začali prověřovat plán na odstranění Šlachty. Policejní prezident Tomáš Tuhý odmítl pochybení.

Živě: Sobotka svolal kvůli reorganizaci policie Bezpečnostní radu státu

reklama
22:30

Premiér Sobotka po schůzce s ministrem vnitra Chovancem opět kritizoval svého koaličního partnera ANO, které proti změně policejní struktury ostře vystoupilo. "Hysterie, která kolem toho byla v uplynulých hodinách vyvolána, se podle mého názoru zcela míjí s realitou těchto organizačních změn. Útoky ANO na nezávislost policie pokládám za neadekvátní a zcela účelové, působí to na mne jako součást předem připravené volební kampaně ANO," napsal v SMS zprávě. Tyto politické aktivity koaličního partnera podle něj poškozují nejen policii, ale i fungovaní vládní koalice.

22:00

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) svolá na úterý kvůli reorganizaci policie Bezpečnostní radu státu. Policejní prezident a ministr vnitra na její schůzi seznámí členy rady s chystanými změnami ve struktuře policie. Sobotka to dnes sdělil ČTK po večerním jednání s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD). Předseda koaličního hnutí ANO Andrej Babiš už dříve uvedl, že se schůze bezpečnostní rady její členové z hnutí nezúčastní.

20:19
Aktuálně.cz

Podřízení i mafiáni měli ve Šlachtovi těžkého soupeře. Workoholik bez dětí a rodiny žil jenom prací, z níž si pouze občas odskočil vyspat se na policejní ubytovnu. Zrekapitulujte si 25 let ve službě u policie Roberta Šlachty.

19:54
Aktuálně.cz

"Ten projekt, tak jak je postavený, je pro mě tak nesmyslný, že se na jeho přípravách podílet nechci," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz o chystané reorganizaci policie šéf ÚOOZ.

19:26
Twitter

"Je to úplně stejná kauza jako jako když pan Langer zrušil finanční policii, která dělala dobře svou práci," řekl v České televizi vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Jeho slova se neobešly bez odezvy jeho bývalého náměstka Lukáše Wagenknechta.

18:25
Twitter

Jindřich Šídlo z Hospodářských novin tweetuje

17:31
Twitter

Bezpečnostní rada státu k chystaným změnám v policii by se mohla sejít bez zástupců ANO. Jasně, ať to proberou, ale bez nás, napsal na Twitteru předseda hnutí Andrej Babiš. Jako vhodnější řešení než koaliční dohodovací řízení navrhovali setkání bezpečnostní rady i čelní představitelé vládních lidovců.

17:03
Policie

Šéf protikorupční policie Jaroslav Vild se dozvěděl o plánované reorganizaci od nadřízených před několika týdny. Jde o záměr vedení policie, který respektuje. Reforma nebude jednoduchá, uvedl Vild v prohlášení. Odmítl také kritiku svého útvaru, který by se měl sloučit s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu a fungovat pod jednotným velením v Národní centrále proti organizovanému zločinu. Protikorupční policie čelí kritice zejména z řad žalobců, kterým se nelíbí ani plány na policejní reformu. "Jsme svědky situace, kdy je náš útvar označován za špatný, nevýkonný a z kterého unikají informace. Neobjektivní hodnocení útvaru a následné srovnávání s jinými útvary je možná mediálně zajímavé, ale účelové a nepravdivé," uvedl Vild. Podle něj to zbytečně vyvolává emoce a vytváří příkopy mezi policisty.

16:26
ANO

V Chomutově odpoledne Andrej Babiš řekl, že reforma policie má za cíl zlikvidovat poslední policejní složku, kterou pravděpodobně ministr vnitra Milan Chovanec neřídí. "To byl ten útvar pana (Roberta) Šlachty (Útvar pro odhalování organizovaného zločinu), který byl známý tím, že se nebojí politiků, že zasahoval na úřadu vlády a že je nezávislý. To vícero tradičním politikům vadí a vadí to ČSSD," uvedl Babiš.

16:07
Twitter

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán tweetuje.

15:53
ČSSD

Reforma policie je nutná, řekl Sobotka na dotaz, zda připouští odvolání reformy, bude-li fungování vlády ohroženo. "Je to transformace, která potrvá několik let. Potřebujeme, aby policie byla efektivnější, aby účinněji bojovala proti organizovanému zločinu, proti korupci," uvedl dále. Sobotka obvinil hnutí ANO z vyvolávání hysterie. "Útoky na policii by měly přestat, situace by se měla zklidnit. Stav, který se v minulosti (v policii) vytvořil, ale není možné prodlužovat," konstatoval.

15:46
ČSSD

Koaliční vláda nemůže fungovat na základě ultimát, premiér Bohuslav Sobotka nechce takovou praxi do fungování koalice zavádět. Prohlásil to v Kišiněvě v reakci na dopis, v němž ho vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš vyzývá ke zrušení policejní reformy. ČSSD podle Sobotky koaličním partnerům žádná ultimáta nedávala, pro fungování koalice taková praxe podle něj není dobrá. "Jednotliví ministři by si neměli zasahovat do kompetencí, ministr financí by neměl takovými výroky zasahovat do kompetencí policejního prezidenta," zdůraznil Sobotka.

15:33
DVTV

„Je to sled velmi rychlých kroků, který by znamenal, že nad ÚOKFK a ÚOOZ bude dozor, který do nich bude vidět, to doteď mohli jen žalobci,“ řekl DVTV poslanec Ivan Gabal. Podle něj šlo o výstřel od boku. Pusťte si celý rozhovor.

15:26
ANO

Andrej Babiš i přes současné problémy v koalici doufá, že pád vlády nenastane. "Myslím, že by to byla škoda. Vláda odvádí slušnou práci," řekl. Reforma navržená vedením policie je podle Babiše "v chvatu tajně rozhodnutým kaskadérským kouskem, o jehož pravých důvodech lze jen spekulovat".

14:48
Policie

Tisková konference policejního prezidenta Tomáše Tuhého trvala jen pár minut. Tuhý předstoupil před novináře zpocený a během celého projevu se mu silně třásly ruce. "Důrazně se ohrazujeme proti kriminalizaci restrukturalizace policie. Ohrazujeme se i proti tomu, že bychom byli vyšetřováni. Vylučujeme, že by cílem reorganizace bylo odstranit někoho z funkce. Všichni manažeři byli informováni, že mají své místo jisté," pronesl s tím, že chce, aby reorganizaci projednala bezpečnostní rada státu. Vše uzavřel s konstatováním, že vedení policie si za kroky stojí. Poté opustil tiskovou místnost, aniž by novináři mohli položit doplňující otázky. Přesto při odchodu na jednu letmo odpověděl, když se jej redaktor ptal, jestli zvažuje svoji rezignaci. "V žádném případě," zněla reakce Tuhého.

14:38

Proti postupu prezidia při reorganizaci se ohradil i bývalý policejní prezident a současný kandidát ODS v krajských volbách Martin Červíček. „Jakékoliv rozhodnutí, které padne v souvislosti s reorganizací, má být po předchozí odborné diskusi. Má se hledat vzájemná shoda napříč politickým spektrem. Musíte přesvědčit policisty o smyslu a důvěryhodnosti jakýchkoliv změn,“ řekl. Současné vedení policie tuto část podle něj podcenilo. „Nemůžete přijít na vedení policie a říct, že za měsíc uděláte takovou změnu. Já bych předpokládal, že bude probíhat odborná diskuse, že možná naváže na debaty a analýzy z minulosti,“ dodal s tím, že by to posílilo důvěryhodnost vedení policie.

14:00
Aktuálně.cz

Žalobci vrchního státního zastupitelství v Olomouci vedení tuzemské policie nevěří. Důvodem jsou informace, které získali žalobci během vyšetřování dvou případů. Nyní je prověří, aby zjistili, zda se naplnil plán na odstranění ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty. Žalobci se rozhodli, že dva spisy nechají převézt do Olomouce. Chtějí také policisty zavázat, aby komunikovali pouze se státními zástupci a informace nesdělovali svým nadřízeným. "Za této situace nám nezbývá než k tomu takto přistupovat," říká v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár.

13:53

Někteří poslanci bezpečnostního výboru soudí, že policejní prezident Tomáš Tuhý by měl kvůli navrhované reorganizaci policie odstoupit. Mluví o jeho pochybení, když návrh předem dostatečně neprojednal. Naopak jiní se Tuhého důrazně zastávají a ohrazují se proti politizaci zejména ze strany hnutí ANO i proti kritice části státních zástupců.

13:34

Robert Šlachta řekl, že by mohl vzít svou výpověď zpět, pokud bude zastaveno slučování útvarů. „Myslím, že by se o reorganizaci měla vést věcná debata – a aby vedení policie své záměry vysvětlilo lidem, kteří u dotčených útvarů slouží," uvedl v rozhovoru pro server Lidovky.cz Šlachta.

autoři: Michal Štůsek, Domácí, ČTK | 10. 6. 2016 10:00

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama