Šlachta: Výpověď byla jediné východisko. Deset let jsem žil v autě, co budu dělat dál, netuším

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
10. 6. 2016 18:28
Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta v pátek odnesl na policejní prezidium svou rezignaci. Nesouhlasí se sloučením svého útvaru s protikorupční policií. "Protože ten projekt, tak jak je postavený, je pro mě tak nesmyslný, že se na jeho přípravách podílet nechci," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Šlachta tvrdí, že se o chystané reorganizaci policie dozvěděl pozdě.
Foto: Vojtěch Marek

Kdy jste se dozvěděl o sloučení protikorupčního a protimafiánského útvaru?

Přibližně před třemi týdny jsem z neoficiálních zdrojů slyšel, že se něco chystá. Pak jsem se zeptal náměstka (policejního prezidenta Zdeňka) Laubeho, který mi sdělil, že se chystá sloučení a nový útvar bude mít jednoho ředitele a určité sekce.

Kdy jste se to dozvěděl oficiálně?

Oficiálně jsem se to dozvěděl od policejního prezidenta včera. Tam mi to bylo oznámeno s tím, že nás s dalšími podrobnostmi seznámí, až to bude odsouhlasené.

Dostal jste nabídku, že byste mohl být ředitelem celého toho nového útvaru?

Ne. Bylo mi řečeno, že každý z nás má garantované místo v této nové struktuře ve stejné platové třídě, kde je. A na ředitelské místo bude vyhlášeno výběrové řízení.

Předpokládám tedy, že jste dostal nabídku na pozici náměstka…

Konkrétně jsme se o tom poté nebavili. Včera jsem sdělil, že se na tom podílet nebudu. Úplně poprvé jsem to ale řekl, když jsem o tom sloučení poprvé slyšel někdy v květnu. Poté jsem to přehodnotil s tím, že bude rozumnější nejprve si poslechnout, o co vůbec jde. Jakým způsobem to bude probíhat, jak se to bude řešit a tak dále… A včera jsem to odmítl, aniž bychom se bavili o nějakém konkrétním zařazení. Protože ten projekt, tak jak je postavený, je pro mě tak nesmyslný, že se na jeho přípravách podílet nechci.

Víte, jak by měla ta organizace po sloučení fungovat?

Ptal jsem se na konkrétní věci, jak to bude fungovat, jak se to přesně bude spojovat. Na to mi nebylo odpovězeno. Jediné, co se řeší, je ředitelská a náměstkovské funkce. Ta organizace by se měla v první řadě stavět od toho, co bude dělat, od nějaké věcné příslušnosti, která by měla projít odbornou debatou. Jako třeba nyní zákon o státním zastupitelství – je potřeba to připomínkovat a mluvit o tom. Nemyslím si, že to, co je nám prezentováno, je drobná organizační změna.

Máme informace, že na včerejší schůzce šéfů protikorupční a protimafiánské policie vám nikdo z vedení nedokázal odpovědět na to, jak by se například měly rozdělovat případy, vyšetřování a tak dále…

Ano. Mluvilo se hlavně o tom, že se nejdříve postaví ti šéfové a ti pak budou připravovat nějaké sloučení.

S čímž nesouhlasíte…

Já zejména nechápu, proč se děje takováto reorganizace a takovýmto způsobem. Já takové tajení a utajování něčeho podobného nechápu a nemyslím si, že je dobře. Ani mi to nebylo zdůvodněno. Nesouhlasím s tím a nechápu, proč by měla být přidaná nějaká řídící struktura někde nad těmi útvary. Policejní prezident na včerejší schůzce třeba i vyjádřil lítost nad zanikáním útvarů a přirovnal to k době, kdy sám nebyl rád, když se rušila železniční policie…

Co by se muselo stát, abyste stáhl tu výpověď a u policie zůstal?

Jediný důvod, proč jsem to podal, je reorganizace provedená panem Tuhým a Laubem. Já jsem od policie nechtěl odejít. Nejsem schopen tuto reorganizaci, jak je teď namalovaná, vnímat. Je třeba o tom mluvit, provést analýzu a dále se tím zabývat. S tím problém nemám. Rozhodně to nejsem schopen vnímat v tomto stavu a vůbec nechápu, že to má být provedené už od 1. července

Nevylučujete tedy možnost, že byste tu výpověď stáhl?

Já bych u policie zůstal, pokud by se nekonala tato reorganizace. Ale včera to bylo panem prezidentem řečeno tak striktně a jasně, že 1. července to bude a diskutovat se o tom nebude. Mně a mým kolegům nic jiného nezbylo. K 30. červnu ÚOOZ zanikne a už vůbec nebude. Výpověď byla jediné moje východisko, protože mi bylo řečeno, že když se s tím neztotožním, tak v té struktuře nemám co dělat.

Takže to byla reakce na pana Laubeho a Tuhého, nebo už jste s tou myšlenkou na včerejší jednání přišel?

Byla to reakce na jejich představení oné reorganizace. Já jsem měl předtím jen velmi kusé informace.

Co budete dělat poté, co odejdete od policie?

Abych se přiznal, netuším. Policistou jsem byl 25 let. Deset let jsem žil v autě a jezdil z jednoho pracoviště na druhé, pracoval jsem hodně hodin denně. Vůbec nevím, co budu dělat, a jsem z toho docela dost špatný.

Nastal ale okamžik, kdy prostě nejsem schopen a ochoten v tom pokračovat. Není to o žádné funkci nebo o něčem, je to o nějakém přesvědčení. Ten útvar má fantastické lidi a pro mě prostě toto rozbít a neumět to zdůvodnit je to nejhorší, co se mohlo stát.

Co se změní od prvního července? Ohrozí to živé kauzy, které se zrovna vyšetřují?

V prvé řadě hrozí odchody policistů. Každý z policistů tohoto útvaru by měl být ceněný zlatem, protože do něj stát nainvestoval hrozně peněz. A když takový detektiv pak po určitých letech skončí, není to vůbec v pořádku - a to nemluvíme o kontaktech, které si takový detektiv za léta práce vybudoval. Je to to samé jako u vás novinářů. Když odejde novinář, který má kontakty a nepředá je, nebo se prostě někdy předat nedají, tak je to úplně v háji. Takže v prvé řadě odchody… a ty odchody potom samozřejmě mohou mít vliv i na živé kauzy. Tam může být spoustu věcí, které nikdo neřeší.

Vedení policie navíc neřeší, jak bude vedená analytika, jak se to bude řešit administrativně mezi jednotlivými odbory. Ale doufám, že to ti kolegové, když už se do toho takhle pustili, mají aspoň promyšlené.

Kolik vás tedy z ÚOOZ odchází?

Za včerejšek to byli čtyři lidé, o dalších zatím nevím. Další o tom mluví a přemýšlejí o tom. Ještě je brzy. Uvidíme dál.

Vnímáte to vaše "odstranění" jako nějaký akt, kdy by se nějaká politická strana snažila dostat k informacím z vyšetřování, která se u vás vedou?

K politikům se vůbec nechci vyjadřovat. Já do politiků nevidím, já se s politiky nestýkám. Když jsem se s nimi setkával, tak to bylo z pracovních důvodů a s mým nadřízeným. Tohle je vůbec moje první komunikace s vedením policejního prezidia. Druhá věc je, že za tím můžu vidět prakticky cokoli. Ti lidé zde odvádějí super práci. Můžu se bavit o tom, jestli tahle změna povede k tomu, aby byli dál motivovaní, aby takové kauzy zpracovávali. A to nemluvím o běžných kauzách, ale o těch velkých a složitých, které se na tomto útvaru dělaly. Nebude to jednoduché, když takoví detektivové odejdou.

Je to sled velmi rychlých kroků, který by znamenal, že nad UOKFK a ÚOOZ bude dozor, který do nich bude vidět, to doteď mohli jen žalobci, říká Gabal. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy