Šlachta: Výpověď byla jediné východisko. Deset let jsem žil v autě, co budu dělat dál, netuším

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
10. 6. 2016 18:28
Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta v pátek odnesl na policejní prezidium svou rezignaci. Nesouhlasí se sloučením svého útvaru s protikorupční policií. "Protože ten projekt, tak jak je postavený, je pro mě tak nesmyslný, že se na jeho přípravách podílet nechci," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Šlachta tvrdí, že se o chystané reorganizaci policie dozvěděl pozdě.
Foto: Vojtěch Marek

Kdy jste se dozvěděl o sloučení protikorupčního a protimafiánského útvaru?

Přibližně před třemi týdny jsem z neoficiálních zdrojů slyšel, že se něco chystá. Pak jsem se zeptal náměstka (policejního prezidenta Zdeňka) Laubeho, který mi sdělil, že se chystá sloučení a nový útvar bude mít jednoho ředitele a určité sekce.

Kdy jste se to dozvěděl oficiálně?

Oficiálně jsem se to dozvěděl od policejního prezidenta včera. Tam mi to bylo oznámeno s tím, že nás s dalšími podrobnostmi seznámí, až to bude odsouhlasené.

Dostal jste nabídku, že byste mohl být ředitelem celého toho nového útvaru?

Ne. Bylo mi řečeno, že každý z nás má garantované místo v této nové struktuře ve stejné platové třídě, kde je. A na ředitelské místo bude vyhlášeno výběrové řízení.

Předpokládám tedy, že jste dostal nabídku na pozici náměstka…

Konkrétně jsme se o tom poté nebavili. Včera jsem sdělil, že se na tom podílet nebudu. Úplně poprvé jsem to ale řekl, když jsem o tom sloučení poprvé slyšel někdy v květnu. Poté jsem to přehodnotil s tím, že bude rozumnější nejprve si poslechnout, o co vůbec jde. Jakým způsobem to bude probíhat, jak se to bude řešit a tak dále… A včera jsem to odmítl, aniž bychom se bavili o nějakém konkrétním zařazení. Protože ten projekt, tak jak je postavený, je pro mě tak nesmyslný, že se na jeho přípravách podílet nechci.

Víte, jak by měla ta organizace po sloučení fungovat?

Ptal jsem se na konkrétní věci, jak to bude fungovat, jak se to přesně bude spojovat. Na to mi nebylo odpovězeno. Jediné, co se řeší, je ředitelská a náměstkovské funkce. Ta organizace by se měla v první řadě stavět od toho, co bude dělat, od nějaké věcné příslušnosti, která by měla projít odbornou debatou. Jako třeba nyní zákon o státním zastupitelství – je potřeba to připomínkovat a mluvit o tom. Nemyslím si, že to, co je nám prezentováno, je drobná organizační změna.

Máme informace, že na včerejší schůzce šéfů protikorupční a protimafiánské policie vám nikdo z vedení nedokázal odpovědět na to, jak by se například měly rozdělovat případy, vyšetřování a tak dále…

Ano. Mluvilo se hlavně o tom, že se nejdříve postaví ti šéfové a ti pak budou připravovat nějaké sloučení.

S čímž nesouhlasíte…

Já zejména nechápu, proč se děje takováto reorganizace a takovýmto způsobem. Já takové tajení a utajování něčeho podobného nechápu a nemyslím si, že je dobře. Ani mi to nebylo zdůvodněno. Nesouhlasím s tím a nechápu, proč by měla být přidaná nějaká řídící struktura někde nad těmi útvary. Policejní prezident na včerejší schůzce třeba i vyjádřil lítost nad zanikáním útvarů a přirovnal to k době, kdy sám nebyl rád, když se rušila železniční policie…

Co by se muselo stát, abyste stáhl tu výpověď a u policie zůstal?

Jediný důvod, proč jsem to podal, je reorganizace provedená panem Tuhým a Laubem. Já jsem od policie nechtěl odejít. Nejsem schopen tuto reorganizaci, jak je teď namalovaná, vnímat. Je třeba o tom mluvit, provést analýzu a dále se tím zabývat. S tím problém nemám. Rozhodně to nejsem schopen vnímat v tomto stavu a vůbec nechápu, že to má být provedené už od 1. července

Nevylučujete tedy možnost, že byste tu výpověď stáhl?

Já bych u policie zůstal, pokud by se nekonala tato reorganizace. Ale včera to bylo panem prezidentem řečeno tak striktně a jasně, že 1. července to bude a diskutovat se o tom nebude. Mně a mým kolegům nic jiného nezbylo. K 30. červnu ÚOOZ zanikne a už vůbec nebude. Výpověď byla jediné moje východisko, protože mi bylo řečeno, že když se s tím neztotožním, tak v té struktuře nemám co dělat.

Takže to byla reakce na pana Laubeho a Tuhého, nebo už jste s tou myšlenkou na včerejší jednání přišel?

Byla to reakce na jejich představení oné reorganizace. Já jsem měl předtím jen velmi kusé informace.

Co budete dělat poté, co odejdete od policie?

Abych se přiznal, netuším. Policistou jsem byl 25 let. Deset let jsem žil v autě a jezdil z jednoho pracoviště na druhé, pracoval jsem hodně hodin denně. Vůbec nevím, co budu dělat, a jsem z toho docela dost špatný.

Nastal ale okamžik, kdy prostě nejsem schopen a ochoten v tom pokračovat. Není to o žádné funkci nebo o něčem, je to o nějakém přesvědčení. Ten útvar má fantastické lidi a pro mě prostě toto rozbít a neumět to zdůvodnit je to nejhorší, co se mohlo stát.

Co se změní od prvního července? Ohrozí to živé kauzy, které se zrovna vyšetřují?

V prvé řadě hrozí odchody policistů. Každý z policistů tohoto útvaru by měl být ceněný zlatem, protože do něj stát nainvestoval hrozně peněz. A když takový detektiv pak po určitých letech skončí, není to vůbec v pořádku - a to nemluvíme o kontaktech, které si takový detektiv za léta práce vybudoval. Je to to samé jako u vás novinářů. Když odejde novinář, který má kontakty a nepředá je, nebo se prostě někdy předat nedají, tak je to úplně v háji. Takže v prvé řadě odchody… a ty odchody potom samozřejmě mohou mít vliv i na živé kauzy. Tam může být spoustu věcí, které nikdo neřeší.

Vedení policie navíc neřeší, jak bude vedená analytika, jak se to bude řešit administrativně mezi jednotlivými odbory. Ale doufám, že to ti kolegové, když už se do toho takhle pustili, mají aspoň promyšlené.

Kolik vás tedy z ÚOOZ odchází?

Za včerejšek to byli čtyři lidé, o dalších zatím nevím. Další o tom mluví a přemýšlejí o tom. Ještě je brzy. Uvidíme dál.

Vnímáte to vaše "odstranění" jako nějaký akt, kdy by se nějaká politická strana snažila dostat k informacím z vyšetřování, která se u vás vedou?

K politikům se vůbec nechci vyjadřovat. Já do politiků nevidím, já se s politiky nestýkám. Když jsem se s nimi setkával, tak to bylo z pracovních důvodů a s mým nadřízeným. Tohle je vůbec moje první komunikace s vedením policejního prezidia. Druhá věc je, že za tím můžu vidět prakticky cokoli. Ti lidé zde odvádějí super práci. Můžu se bavit o tom, jestli tahle změna povede k tomu, aby byli dál motivovaní, aby takové kauzy zpracovávali. A to nemluvím o běžných kauzách, ale o těch velkých a složitých, které se na tomto útvaru dělaly. Nebude to jednoduché, když takoví detektivové odejdou.

Je to sled velmi rychlých kroků, který by znamenal, že nad UOKFK a ÚOOZ bude dozor, který do nich bude vidět, to doteď mohli jen žalobci, říká Gabal. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 24 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy