Odcházející Šlachta: workoholik ze zemědělské průmyslovky, který dostal novoročenku se 111 tvářemi

Martin Ťopek Martin Ťopek
10. 6. 2016 20:06
Pokud nakonec nevezme svou rezignaci zpět, odejde Robert Šlachta z pozice šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu po osmi letech. Čtyřiačtyřicetiletý policista má za sebou řadu úspěšných akcí, ale i těch kontroverzních - třeba razii na Úřadu vlády, která vedla k pádu kabinetu Petra Nečase. O místo málem několikrát přišel kvůli kritice průběhu některých trestních řízení.
Robert Šlachta.
Robert Šlachta. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Bylo krátce po pádu komunistického režimu, když absolvent střední zemědělské průmyslovky Robert Šlachta nastoupil k nově se rodící policii. V pozici řadového policisty dlouho nezůstal, nastoupil nejprve k jihomoravské zásahovce, po dvanácti letech služby už šéfoval brněnskému protidrogovému oddělení. A za další dva roky, v roce 2004, se stal členem pražské Národní protidrogové centrály

Později přešel na místo zástupce ředitele Úřadu kriminální policie a vyšetřování, za což si v roce 2007 vysloužil ocenění Velitel roku.

Zlom v jeho kariéře nastal v roce 2008, když převzal vedení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Nahradil ve funkci dosavadního šéfa Jana Kubiceho, který se posléze stal ministrem vnitra.

Nepřátelské klima

Nedá se říct, že by jednotku přebíral v nejlepším stavu. Jako uvítání mu elitní detektivové a noví podřízení předali novoročenku se 111 tvářemi. Byli to bývalí policisté, kteří ÚOOZ v poslední době opustili. Prostředí, ve kterém se nový šéf ocitl, by se dalo označit všelijak, jen ne přátelské. 

Podřízení i mafiáni však měli ve Šlachtovi těžkého soupeře. Workoholik bez dětí a rodiny žil jenom prací, z níž si pouze občas odskočil vyspat se na policejní ubytovnu. Do útvaru spolu s ním vstoupila personální smršť a po ní si začal útvar připisovat jednu velkou akci za druhou. 

Po personální otázce si tak Šlachta s novou rolí uvnitř útvaru poradil, musel však čelit jiným tlakům. Začala etapa, která se dá nazvat "hon na Šlachtu". 

Jako první po něm šel už v roce 2009 ministr vnitra tehdejší úřednické vlády Martin Pecina. Za další dva roky Šlachta čelil nařčení, že informoval známého o chystaném zatýkání. Šéf ÚOOZ však všechny ataky ustál, přestože jeho židle v té době připomínala poněkud divokou houpačku.

Razie proti Nagyové a spol.

V roce 2013 spustil akci, po níž jeho jméno nezmizelo z novinových titulků a televizních obrazovek po několik týdnů. ÚOOZ pod jeho vedením podnikl razii přímo na Úřadu vlády a dalších místech, během níž skončila v policejních poutech tehdejší vrchní ředitelka Úřadu vlády a pozdější manželka tehdejšího premiéra Petra Nečase Jana Nagyová. Další zatčení byli tři exposlanci ODS Petr TluchořMarek Šnajdr a Ivan Fuksa.

Přestože o něm posléze Petr Nečas prohlásil, že šéf protimafiánského odboru byl těsně před odvoláním kvůli neschopnosti čelit černému obchodu s alkoholem, Šlachta vydržel ve funkci ještě další dva roky. 

Během této doby stihl například spustit vloni v říjnu akci Vidkun v Olomouckém kraji kvůli ovlivňování některých kauz a únikům informací z trestních spisů. Před pár týdny se nebál pustit do vlastních řad, když obvinil několik lidí z vnitřních struktur policie z předávání informací o probíhajících trestních řízeních. 

Nakonec se nikomu z jeho nepřátel jeho sesazení prosadit nepodařilo. Šlachta oznámil, že odchází z pozice šéfa ÚOOZ po snaze vedení policie sloučit jeho útvar s protikorupční jednotkou. Jestli to bude definitivní odchod, není zatím jasné. Šlachta následně v rozhovoru pro LN řekl, že svou rezignaci vezme zpět, pokud policie chystané změny zastaví.

 

Právě se děje

Další zprávy