Babiš: Nepřijatelné, Chovanec ničí útvar, který se nebál zatýkat politiky

Radek Bartoníček Lukáš Werner Radek Bartoníček, Lukáš Werner
9. 6. 2016 19:29
Ministru vnitra Milanu Chovancovi se podle šéfa ANO Andreje Babiše podařilo destabilizovat českou policii. Podle Babiše se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu fakticky rozložil a skončí. "Celý postup policie a ministra vnitra je podle mě podivný a skandální," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Ministr vnitra Milan Chovanec a ministr financí Andrej Babiš na archivním snímku
Ministr vnitra Milan Chovanec a ministr financí Andrej Babiš na archivním snímku | Foto: Policie ČR

Jak reagujete na krok pana Šlachty a dalších lidí z ÚOOZ?

Panu Chovancovi se podařilo destabilizovat českou policii. Útvar, který byl zaměřený na boj proti korupci, se fakticky rozloží a skončí, a tak je vlastně u konce celý protikorupční boj naší vlády. V ANO se poradíme, jestli chceme být v takové vládě. Útvar pana Šlachty měl jasné výsledky, nebál se vyšetřovat politiky. Celý postup policie a ministra vnitra je podle mě podivný a skandální.

Jak teď budete v ANO pokračovat? Může současná situace vyvolat rozkol v koalici?

To rozhodně. Toto je naprosto zásadní problém této vlády. My se v ANO musíme poradit, jak budeme postupovat.

Je možné, že byste v krajním případě odešli i z vlády?

My to každopádně vnímáme jako největší problém koaličního vládnutí od jeho počátku. Všichni jsme hlásali, že budeme bojovat proti korupci, a Chovanec tady likviduje útvar, který se proslavil tím, že se nebojí zatýkat i politiky. Takový postup proti tomuto útvaru je nepřijatelný. My si počkáme na dohadovací řízení v koalici a pak se rozhodneme.

Ministr vnitra ale tvrdí, že reorganizace je připravena profesionálně.

My jsme to označili za velký problém koaliční spolupráce. Sociální demokracie ovládá BIS, GIBS, nominovala policejního prezidenta, má ministra vnitra, takže má pod kontrolou silové složky.

Proč jste se v ANO postavili tak jednoznačně na stranu pana Šlachty?

Ale tady přece nejde o ANO. Tady jde o to, že se ozval nejvyšší státní zástupce, vrchní státní zástupkyně, tady jde o to, že nikdo nekonzultoval reorganizaci s útvarem pana Šlachty. Nejdříve křičeli státní zástupci a teprve potom pan ministr spravedlnosti Pelikán...

Ale ministr říká, že vše se připravovalo dlouhodobě a je to promyšlené...

Tomu já nevěřím, ještě před týdnem tvrdil ministr vnitra, že žádná reorganizace nebude. Jestliže to prakticky nekonzultovalo vedení policie se státními zástupci, tak to považuji za skandální.

Proč myslíte, že se to děje?

Protože má někdo zájem, aby byl útvar pana Šlachty rozprášený.

Ale stálo by vám to i za konec vlády?

Naše hnutí se musí rozhodnout, jestli chce pokračovat ve vládě, která říkala, že bude bojovat proti korupci, a místo toho její ministr likviduje elitní policejní orgán, který má pověst útvaru absolutně nezávislého na politicích.

Ale vnímáte, že má tento útvar i své kritiky, kteří naopak tvrdí, že jeho výsledky nejsou příliš přesvědčivé?

Ale já nechci posuzovat kvality této práce. Pokud ale státní zástupci takto mluví a pokud nebyli zapojeni do reorganizace, tak je to vážný problém. Já jsem nepovažoval zpočátku celou situaci za tak vážnou, ale pan Pelikán mi vysvětlil, jak je to vážné.

Co teď uděláte?

Počkáme do 15. června, kdy je koaliční jednání.

To je ale až středa. Do té doby tedy bude pokračovat příprava reorganizace policie?

My teď nemůžeme nic dělat. Opakovaně ale žádáme pana premiéra i pana ministra Chovance, aby reorganizaci zastavili. My jim jasně říkáme, ať něco takového nedělají. My jsme jednoznačně proti tomu. Já vůbec nechápu, proč oni s tím tak spěchají, opravdu to nechápu. Zásadní pro nás bude, jaký bude výsledek tohoto koaličního jednání.

Autoři reorganizace stojí proti zbytku světa, jejich postup je nelogický, nezodpovědný a absurdní, říká ministr spravedlnosti Pelikán. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy