Babiš: Nepřijatelné, Chovanec ničí útvar, který se nebál zatýkat politiky

Radek Bartoníček Lukáš Werner Radek Bartoníček, Lukáš Werner
9. 6. 2016 19:29
Ministru vnitra Milanu Chovancovi se podle šéfa ANO Andreje Babiše podařilo destabilizovat českou policii. Podle Babiše se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu fakticky rozložil a skončí. "Celý postup policie a ministra vnitra je podle mě podivný a skandální," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Ministr vnitra Milan Chovanec a ministr financí Andrej Babiš na archivním snímku
Ministr vnitra Milan Chovanec a ministr financí Andrej Babiš na archivním snímku | Foto: Policie ČR

Jak reagujete na krok pana Šlachty a dalších lidí z ÚOOZ?

Panu Chovancovi se podařilo destabilizovat českou policii. Útvar, který byl zaměřený na boj proti korupci, se fakticky rozloží a skončí, a tak je vlastně u konce celý protikorupční boj naší vlády. V ANO se poradíme, jestli chceme být v takové vládě. Útvar pana Šlachty měl jasné výsledky, nebál se vyšetřovat politiky. Celý postup policie a ministra vnitra je podle mě podivný a skandální.

Jak teď budete v ANO pokračovat? Může současná situace vyvolat rozkol v koalici?

To rozhodně. Toto je naprosto zásadní problém této vlády. My se v ANO musíme poradit, jak budeme postupovat.

Je možné, že byste v krajním případě odešli i z vlády?

My to každopádně vnímáme jako největší problém koaličního vládnutí od jeho počátku. Všichni jsme hlásali, že budeme bojovat proti korupci, a Chovanec tady likviduje útvar, který se proslavil tím, že se nebojí zatýkat i politiky. Takový postup proti tomuto útvaru je nepřijatelný. My si počkáme na dohadovací řízení v koalici a pak se rozhodneme.

Ministr vnitra ale tvrdí, že reorganizace je připravena profesionálně.

My jsme to označili za velký problém koaliční spolupráce. Sociální demokracie ovládá BIS, GIBS, nominovala policejního prezidenta, má ministra vnitra, takže má pod kontrolou silové složky.

Proč jste se v ANO postavili tak jednoznačně na stranu pana Šlachty?

Ale tady přece nejde o ANO. Tady jde o to, že se ozval nejvyšší státní zástupce, vrchní státní zástupkyně, tady jde o to, že nikdo nekonzultoval reorganizaci s útvarem pana Šlachty. Nejdříve křičeli státní zástupci a teprve potom pan ministr spravedlnosti Pelikán...

Ale ministr říká, že vše se připravovalo dlouhodobě a je to promyšlené...

Tomu já nevěřím, ještě před týdnem tvrdil ministr vnitra, že žádná reorganizace nebude. Jestliže to prakticky nekonzultovalo vedení policie se státními zástupci, tak to považuji za skandální.

Proč myslíte, že se to děje?

Protože má někdo zájem, aby byl útvar pana Šlachty rozprášený.

Ale stálo by vám to i za konec vlády?

Naše hnutí se musí rozhodnout, jestli chce pokračovat ve vládě, která říkala, že bude bojovat proti korupci, a místo toho její ministr likviduje elitní policejní orgán, který má pověst útvaru absolutně nezávislého na politicích.

Ale vnímáte, že má tento útvar i své kritiky, kteří naopak tvrdí, že jeho výsledky nejsou příliš přesvědčivé?

Ale já nechci posuzovat kvality této práce. Pokud ale státní zástupci takto mluví a pokud nebyli zapojeni do reorganizace, tak je to vážný problém. Já jsem nepovažoval zpočátku celou situaci za tak vážnou, ale pan Pelikán mi vysvětlil, jak je to vážné.

Co teď uděláte?

Počkáme do 15. června, kdy je koaliční jednání.

To je ale až středa. Do té doby tedy bude pokračovat příprava reorganizace policie?

My teď nemůžeme nic dělat. Opakovaně ale žádáme pana premiéra i pana ministra Chovance, aby reorganizaci zastavili. My jim jasně říkáme, ať něco takového nedělají. My jsme jednoznačně proti tomu. Já vůbec nechápu, proč oni s tím tak spěchají, opravdu to nechápu. Zásadní pro nás bude, jaký bude výsledek tohoto koaličního jednání.

Autoři reorganizace stojí proti zbytku světa, jejich postup je nelogický, nezodpovědný a absurdní, říká ministr spravedlnosti Pelikán. | Video: Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy