Žalobci kvůli plánu na odstranění Šlachty vyslechnou špičky policie. Chovanec: Skandální záležitost

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 10. 6. 2016 11:31
Žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci začali prověřovat, zda za reorganizací policie není tři roky starý plán na odstranění ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty. Tyto informace získali vyšetřovatelé ve dvou případech, kterými se zabývají. Již na příští týden si proto zvou k výslechu i lidi z policejního prezidia. Ministr vnitra Milan Chovanec tvrdí, že o plánu žalobců věděl od vedení policie. "Pokud by mělo jít o účelové chovaní státního zastupitelství s cílem ovlivnit nezávislé rozhodování jiné instituce, pak jde o naprosto skandální záležitost," uvedl Chovanec.
Plán na odstranění ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty tu je už tři roky, říká žalobce.
Plán na odstranění ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty tu je už tři roky, říká žalobce. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vrchní žalobci začali prověřovat, zda za přeměnou policie není zhruba tři roky starý plán na odstranění ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty. Takové informace se objevují ve dvou případech, kterými se olomoucké vrchní státní zastupitelství zabývá. Již na příští týden si žalobci kvůli tomu naplánovali výslechy a pozvali si na ně také lidi z policejního prezídia.

"Nejzávažnější je skutečnost, že ze dvou našich trestních věcích vyplývá podezření, že už zhruba tři roky zpátky bylo plánováno sloučení ÚOOZ s jiným útvarem policie s celorepublikovou působností. Cílem bylo elegantně se zbavit plukovníka Šlachty," řekl Aktuálně.cz náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár.

V dalším případu se navíc podle Komára objevuje podezření, že důvodem plánů na odstavení Šlachty je snaha dosáhnout na informace ze živých kauz. "Tyto informace ze strany ředitele ÚOOZ dosud poskytovány nebyly," podotkl. Kdo o tom mluvil, žalobce nechtěl konkretizovat.

Chovanec: Jestli je to účelové, je to skandál

Deníku Aktuálně.cz ale Komár potvrdil, že to začnou prověřovat. "Budeme se tím zabývat. V rámci prověřování se na to bude konkrétních osob ptát, už na příští týden máme naplánované výslechy osob z policejního prezidia," doplnil Komár. Vedení policejního prezidia zatím na dotazy Aktuálně.cz nereagovalo.

Ministr vnitra Milan Chovanec tvrdí, že o plánu olomouckých žalobců začít prověřovat reorganizaci policie věděl od šéfa policie Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho, kteří mu předali služební záznamy o telefonátech žalobců.

"Obsahují obavu, že šlo o nátlak s cílem změnit rozhodovaní obou generálů (Tuhého a Laubeho, pozn. red.) ve věci připravované reorganizace. O těchto záznamech jsem včera informoval nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Pokud by mělo jít o účelové chovaní státního zastupitelství s cílem ovlivnit nezávislé rozhodování jiné instituce, pak jde o naprosto skandální záležitost," reagoval Chovanec.

Podle olomouckého vrchního žalobce Ivo Ištvana jsou Chovancovy "obavy a spekulace zcela liché." "S oběma pány (Tuhým a Laubem) byl telefonicky dohodnut termín a čas podání vysvětlení, neboť jde o pracovně vytížené osoby a takové procesní úkony je třeba vždy dopředu naplánovat," napsal Aktuálně.cz v SMS Ištvan. Tvrdí, že v případě Tuhého státní zástupci stejně postupovali v minulosti a že si na to nikdy nijak nestěžoval. "Nestěžoval si ani jeho náměstek, naopak vyjádřil připravenost potřebné vysvětlení poskytnout," dodal vrchní žalobce.

Šlachta se rozhodl od policie odejít

Jména lidí z policejního prezidia se již dříve objevila v kauze Vidkun, v níž je obviněn hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, podnikatel Ivan Kyselý a dvojice bývalých olomouckých policistů. O odchod do civilu v souvislosti s tímto případem požádal loni v říjnu tehdejší ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek.

Robert Šlachta v pátek oznámil, že na post ředitele ÚOOZ rezignuje. Do civilu odchází po 25 letech. Důvodem je fakt, že vedení policie chce vybudovat Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, pod kterou by nově měly spadat ÚOOZ a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, vedenou jedním ředitelem. Reorganizace vyvolala spory v koalici či justici, podle kritiků by změny mohly ovlivnit vyšetřování složitých kauz.

Autoři reorganizace stojí proti zbytku světa, jejich postup je nelogický, nezodpovědný a absurdní, říká ministr spravedlnosti Pelikán. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 55 minutami

Největší výrobce zařízení na těžbu kryptoměn, čínský Bitmain, pozastavil prodej

Čínská společnost Bitmain, která je největším světovým výrobcem zařízení na těžbu kryptoměn, pozastavila prodej svých produktů na trzích s okamžitým dodáním. Chce tak zmírnit prodejní tlak vyvolaný krokem Pekingu, který v květnu vyzval k zastavení těžby kryptoměn, informovala v pátek agentura Reuters. Firma též uvedla, že se svými klienty hledá kvalitní dodávky energie na místech, jako jsou Spojené státy, Kanada, Rusko, Kazachstán či Indonésie.

Správa v hlavních čínských centrech těžby kryptoměn - v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko a provinciích Sin-ťiang, Jün-nan a S'-čchuan - po rozhodnutí vlády zveřejnila podrobná opatření k vymýcení tohoto podnikání. Řada čínských firem prodává sestavy na těžbu kryptoměn a z odvětví teď odchází, případně svá zařízení posílají do zahraničí.

"Těžební místo se v zahraničí nezřídí přes noc a prodejní tlak na sekundárním trhu je obrovský," uvádí Bitmain. Společnost se rozhodla v celém světě pozastavit prodej svých zařízení Antminer, aby napomohla hladké transformaci odvětví. Čínští těžaři se podle firmy za levnou elektřinou přesouvají do Běloruska, Švédska, Norska, Angoly a do Konga.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

V srpnu se v Praze uskuteční turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu

Dva týdny po skončení olympijských her se v Praze na Ládví uskuteční dvouhvězdičkový turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu. Pořadatelé očekávají, že se jej od 19. do 22. srpna zúčastní kompletní domácí špička včetně párů Ondřej Perušič, David Schweiner a Barbora Hermannová, Markéta Nausch Sluková, které se kvalifikovaly do Tokia. Do Prahy se elitní okruh vrací po šesti letech, kdy se naposledy konal turnaj na Štvanici.

"Obrovská investice ve výši 30 milionů korun do rekonstrukce Beachklubu Ládví umožnila, aby se turnaj Světového okruhu vrátil do Prahy," řekl předseda volejbalového svazu Marek Pakosta. "Pro řadu domácích týmů vyjma těch nejlepších je to jedinečná šance, jak získat body do žebříčku pro nasazování na elitní turnaje," dodal Pakosta na dnešní tiskové konferenci, která se konala při příležitosti slavnostního otevření zrekonstruovaného zázemí areálu.

Další zprávy