Žalobci kvůli plánu na odstranění Šlachty vyslechnou špičky policie. Chovanec: Skandální záležitost

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 10. 6. 2016 11:31
Žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci začali prověřovat, zda za reorganizací policie není tři roky starý plán na odstranění ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty. Tyto informace získali vyšetřovatelé ve dvou případech, kterými se zabývají. Již na příští týden si proto zvou k výslechu i lidi z policejního prezidia. Ministr vnitra Milan Chovanec tvrdí, že o plánu žalobců věděl od vedení policie. "Pokud by mělo jít o účelové chovaní státního zastupitelství s cílem ovlivnit nezávislé rozhodování jiné instituce, pak jde o naprosto skandální záležitost," uvedl Chovanec.
Plán na odstranění ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty tu je už tři roky, říká žalobce.
Plán na odstranění ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty tu je už tři roky, říká žalobce. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vrchní žalobci začali prověřovat, zda za přeměnou policie není zhruba tři roky starý plán na odstranění ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty. Takové informace se objevují ve dvou případech, kterými se olomoucké vrchní státní zastupitelství zabývá. Již na příští týden si žalobci kvůli tomu naplánovali výslechy a pozvali si na ně také lidi z policejního prezídia.

"Nejzávažnější je skutečnost, že ze dvou našich trestních věcích vyplývá podezření, že už zhruba tři roky zpátky bylo plánováno sloučení ÚOOZ s jiným útvarem policie s celorepublikovou působností. Cílem bylo elegantně se zbavit plukovníka Šlachty," řekl Aktuálně.cz náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár.

V dalším případu se navíc podle Komára objevuje podezření, že důvodem plánů na odstavení Šlachty je snaha dosáhnout na informace ze živých kauz. "Tyto informace ze strany ředitele ÚOOZ dosud poskytovány nebyly," podotkl. Kdo o tom mluvil, žalobce nechtěl konkretizovat.

Chovanec: Jestli je to účelové, je to skandál

Deníku Aktuálně.cz ale Komár potvrdil, že to začnou prověřovat. "Budeme se tím zabývat. V rámci prověřování se na to bude konkrétních osob ptát, už na příští týden máme naplánované výslechy osob z policejního prezidia," doplnil Komár. Vedení policejního prezidia zatím na dotazy Aktuálně.cz nereagovalo.

Ministr vnitra Milan Chovanec tvrdí, že o plánu olomouckých žalobců začít prověřovat reorganizaci policie věděl od šéfa policie Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho, kteří mu předali služební záznamy o telefonátech žalobců.

"Obsahují obavu, že šlo o nátlak s cílem změnit rozhodovaní obou generálů (Tuhého a Laubeho, pozn. red.) ve věci připravované reorganizace. O těchto záznamech jsem včera informoval nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Pokud by mělo jít o účelové chovaní státního zastupitelství s cílem ovlivnit nezávislé rozhodování jiné instituce, pak jde o naprosto skandální záležitost," reagoval Chovanec.

Podle olomouckého vrchního žalobce Ivo Ištvana jsou Chovancovy "obavy a spekulace zcela liché." "S oběma pány (Tuhým a Laubem) byl telefonicky dohodnut termín a čas podání vysvětlení, neboť jde o pracovně vytížené osoby a takové procesní úkony je třeba vždy dopředu naplánovat," napsal Aktuálně.cz v SMS Ištvan. Tvrdí, že v případě Tuhého státní zástupci stejně postupovali v minulosti a že si na to nikdy nijak nestěžoval. "Nestěžoval si ani jeho náměstek, naopak vyjádřil připravenost potřebné vysvětlení poskytnout," dodal vrchní žalobce.

Šlachta se rozhodl od policie odejít

Jména lidí z policejního prezidia se již dříve objevila v kauze Vidkun, v níž je obviněn hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, podnikatel Ivan Kyselý a dvojice bývalých olomouckých policistů. O odchod do civilu v souvislosti s tímto případem požádal loni v říjnu tehdejší ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek.

Robert Šlachta v pátek oznámil, že na post ředitele ÚOOZ rezignuje. Do civilu odchází po 25 letech. Důvodem je fakt, že vedení policie chce vybudovat Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, pod kterou by nově měly spadat ÚOOZ a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, vedenou jedním ředitelem. Reorganizace vyvolala spory v koalici či justici, podle kritiků by změny mohly ovlivnit vyšetřování složitých kauz.

Autoři reorganizace stojí proti zbytku světa, jejich postup je nelogický, nezodpovědný a absurdní, říká ministr spravedlnosti Pelikán. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 38 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy