Policii nevěříme, říkají žalobci. Převážejí z ÚOOZ spisy, policistům nedovolí mluvit s nadřízenými

Radek Nohl Radek Nohl
10. 6. 2016 13:22
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci vedení tuzemské policie nevěří. Důvodem jsou informace, které získali žalobci během vyšetřování dvou případů. Nyní je prověří, aby zjistili, zda se naplnil plán na odstranění ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty. Žalobci se rozhodli, že dva spisy nechají převézt do Olomouce. Chtějí také policisty zavázat, aby komunikovali pouze se státními zástupci a informace nesdělovali svým nadřízeným. "Za této situace nám nezbývá než k tomu takto přistupovat," řekl v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár
Náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár: Nedovedu si představit, že by plánovaná reorganizace neovlivnila živé kauzy. Zcela jistě je ovlivní.
Náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár: Nedovedu si představit, že by plánovaná reorganizace neovlivnila živé kauzy. Zcela jistě je ovlivní. | Foto: Vojtěch Marek

Jak odchod vedení ÚOOZ ovlivní vyšetřování kauz, které v současné době řešíte?

Odchod vedení ÚOOZ a zejména pak nekorigované a rychle přijaté sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality pochopitelně ohrozí průběh živých trestních věcí. Jsme přesvědčeni, že v řadě případů může dojít k zmaření účelů trestního řízení.

Proč by k tomu mělo dojít?

Nejzávažnější je skutečnost, že ze dvou našich trestních věcí vyplývá podezření, že už zhruba tři roky zpátky bylo plánováno sloučení ÚOOZ s jiným útvarem policie s celorepublikovou působností. Cílem bylo elegantně se zbavit plukovníka Šlachty. Současně se objevuje podezření v jiné trestní věci, že motivem, proč se zbavit plukovníka Šlachty, může být snaha dosáhnout na živé a citlivé informace. Tyto informace ze strany ředitele ÚOOZ poskytovány nebyly. Když jsme se s médií před týdnem dozvěděli, že k nějakému plánu se cesta chystá, tak nás to musí vést k přemýšlení, jestli to není vyústění těch plánů lidí, kteří se nám objevují v trestních spisech.

Kdo o těch plánech mluvil?

Já to nebudu konkretizovat, protože se tím budeme zabývat. My se na to budeme konkrétních osob ptát. Už na příští týden máme naplánované i výslechy osob z policejního prezidia.

Jde o informace z kauzy Vidkun, ve které se již jména některých lidí z policejního prezidia objevovaly?

Nebudu to konkretizovat. Jsou to živé trestní věci. Do doby, než se na to budeme dotazovat osob, které k tomu mají co říct, nebudeme sdělovat, kterých věcí se to týká. Jsou to ale naše živé věci, které právě probíhají.

Mohou některé informace ze spisů uniknout?

My jsme učinili kroky k tomu, aby došlo k přesunu některých spisových materiálů a důkazů na půdu Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Nehodláme riskovat, že v citlivých věcech dojde k jejich maření jen tím, že se ty věci dostanou tam, kam se dostat neměly.

Kolik těch spisů je?

Tyká se dvou trestních věcí. Intenzivně zvažujeme rizika i v dalších kauzách.

Takže máte skutečně strach, že k maření vyšetřování dojde?

Je to riziko, které nemůžeme podcenit.

Co si myslíte o vzniku nového útvaru, který by měl ÚOOZ a protikorupční policii sloučit?

Za sebe říkám, že já té plánované reorganizaci vůbec nerozumím. Podle mého názoru má ke změnám dojít tehdy, pokud je nějaký problém a má se něco změnit. Ovšem naše zkušenosti a zkušenosti kolegů v Praze jsou s ÚOOZ jenom ty nejlepší. Nevidíme jediný důvod, proč má být rozpuštěn v nějaké velké centrále.

Překvapilo vás, že se Robert Šlachta rozhodl rezignovat?

Mě osobně to nepřekvapilo.

Reorganizace má začít 1. července. Co očekáváte, že se od té doby pro vás změní?

Pokud k tomu dojde, tak 1. července budeme mít u sebe některé spisové materiály. A určitě dáme vyšetřovatelům závazné pokyny, aby komunikovali pouze se státními zástupci a informace nesdělovali svým nadřízeným a nedávali je do informačních systémů policie.

Vy vedení policie nevěříte?

Již jsem zmínil, že máme konkrétní podezření, které si musíme vyjasnit. Za této situace nám nezbývá než k tomu takto přistupovat.

Analýza, kterou si nechal zpracovat ministr vnitra Milan Chovanec, uvádí, že k ovlivnění živých kauz nedojde. To vás zřejmě nepřesvědčí?

Já jsem tu analýzu neviděl. Nedovedu si představit, že by plánovaná reorganizace neovlivnila živé kauzy. Zcela jistě je ovlivní.  

Autoři reorganizace stojí proti zbytku světa, jejich postup je nelogický, nezodpovědný a absurdní, říká ministr spravedlnosti Pelikán. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy