Policii nevěříme, říkají žalobci. Převážejí z ÚOOZ spisy, policistům nedovolí mluvit s nadřízenými

Radek Nohl Radek Nohl
10. 6. 2016 13:22
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci vedení tuzemské policie nevěří. Důvodem jsou informace, které získali žalobci během vyšetřování dvou případů. Nyní je prověří, aby zjistili, zda se naplnil plán na odstranění ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty. Žalobci se rozhodli, že dva spisy nechají převézt do Olomouce. Chtějí také policisty zavázat, aby komunikovali pouze se státními zástupci a informace nesdělovali svým nadřízeným. "Za této situace nám nezbývá než k tomu takto přistupovat," řekl v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár
Náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár: Nedovedu si představit, že by plánovaná reorganizace neovlivnila živé kauzy. Zcela jistě je ovlivní.
Náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár: Nedovedu si představit, že by plánovaná reorganizace neovlivnila živé kauzy. Zcela jistě je ovlivní. | Foto: Vojtěch Marek

Jak odchod vedení ÚOOZ ovlivní vyšetřování kauz, které v současné době řešíte?

Odchod vedení ÚOOZ a zejména pak nekorigované a rychle přijaté sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality pochopitelně ohrozí průběh živých trestních věcí. Jsme přesvědčeni, že v řadě případů může dojít k zmaření účelů trestního řízení.

Proč by k tomu mělo dojít?

Nejzávažnější je skutečnost, že ze dvou našich trestních věcí vyplývá podezření, že už zhruba tři roky zpátky bylo plánováno sloučení ÚOOZ s jiným útvarem policie s celorepublikovou působností. Cílem bylo elegantně se zbavit plukovníka Šlachty. Současně se objevuje podezření v jiné trestní věci, že motivem, proč se zbavit plukovníka Šlachty, může být snaha dosáhnout na živé a citlivé informace. Tyto informace ze strany ředitele ÚOOZ poskytovány nebyly. Když jsme se s médií před týdnem dozvěděli, že k nějakému plánu se cesta chystá, tak nás to musí vést k přemýšlení, jestli to není vyústění těch plánů lidí, kteří se nám objevují v trestních spisech.

Kdo o těch plánech mluvil?

Já to nebudu konkretizovat, protože se tím budeme zabývat. My se na to budeme konkrétních osob ptát. Už na příští týden máme naplánované i výslechy osob z policejního prezidia.

Jde o informace z kauzy Vidkun, ve které se již jména některých lidí z policejního prezidia objevovaly?

Nebudu to konkretizovat. Jsou to živé trestní věci. Do doby, než se na to budeme dotazovat osob, které k tomu mají co říct, nebudeme sdělovat, kterých věcí se to týká. Jsou to ale naše živé věci, které právě probíhají.

Mohou některé informace ze spisů uniknout?

My jsme učinili kroky k tomu, aby došlo k přesunu některých spisových materiálů a důkazů na půdu Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Nehodláme riskovat, že v citlivých věcech dojde k jejich maření jen tím, že se ty věci dostanou tam, kam se dostat neměly.

Kolik těch spisů je?

Tyká se dvou trestních věcí. Intenzivně zvažujeme rizika i v dalších kauzách.

Takže máte skutečně strach, že k maření vyšetřování dojde?

Je to riziko, které nemůžeme podcenit.

Co si myslíte o vzniku nového útvaru, který by měl ÚOOZ a protikorupční policii sloučit?

Za sebe říkám, že já té plánované reorganizaci vůbec nerozumím. Podle mého názoru má ke změnám dojít tehdy, pokud je nějaký problém a má se něco změnit. Ovšem naše zkušenosti a zkušenosti kolegů v Praze jsou s ÚOOZ jenom ty nejlepší. Nevidíme jediný důvod, proč má být rozpuštěn v nějaké velké centrále.

Překvapilo vás, že se Robert Šlachta rozhodl rezignovat?

Mě osobně to nepřekvapilo.

Reorganizace má začít 1. července. Co očekáváte, že se od té doby pro vás změní?

Pokud k tomu dojde, tak 1. července budeme mít u sebe některé spisové materiály. A určitě dáme vyšetřovatelům závazné pokyny, aby komunikovali pouze se státními zástupci a informace nesdělovali svým nadřízeným a nedávali je do informačních systémů policie.

Vy vedení policie nevěříte?

Již jsem zmínil, že máme konkrétní podezření, které si musíme vyjasnit. Za této situace nám nezbývá než k tomu takto přistupovat.

Analýza, kterou si nechal zpracovat ministr vnitra Milan Chovanec, uvádí, že k ovlivnění živých kauz nedojde. To vás zřejmě nepřesvědčí?

Já jsem tu analýzu neviděl. Nedovedu si představit, že by plánovaná reorganizace neovlivnila živé kauzy. Zcela jistě je ovlivní.  

Autoři reorganizace stojí proti zbytku světa, jejich postup je nelogický, nezodpovědný a absurdní, říká ministr spravedlnosti Pelikán. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy