Praha - Povodňová situace je ve středu nejkritičtější na severu Čech. Kulminace Labe v Ústí nad Labem se očekává v noci a nad ránem, nad ránem má kulminovat Labe i v Děčíně.
Kritická byla situace v Mělníku, kde začala v noci prosakovat hráz, jež město chrání před velkou vodou.
Dopoledne se tam ale situace zlepšila, hráz se podařilo zpevnit a zpomalit průtok odtékající vody. V ostatních krajích řeky většinou klesají, začíná sčítání škod. Situace se zlepšila i v Praze, kde je ale stále omezena doprava.
V Litoměřicích se Labe drží na devíti metrech, není jasné, zda se bude ještě zvedat. "Zdá se, že Labe začíná kulminovat," oznámil hejtman Ústeckého kraje. Kulminace se ale čeká v noci, očekává se, že hladina dosáhne těsně pod 11 metrů. Nyní je na 10,65 m. V Roudnici Labe už kulminuje, hladina tam má asi o metr méně než v roce 2002.
Ústí se na velkou vodu chystá, staví hráze z pytlů s pískem. Voda už je na Střekově, v některých místech včetně centra města je přerušena dodávka tepla. V Ústí je omezena doprava, od rána nejezdí trolejbusy, řeka stoupá. Doprava je komplikovaná i v dalších městech, v Litoměřicích je ale bez omezení most Generála Chábery a v Děčíně řidiči projedou přes silniční Nový most.
V Hoříně u Mělníka zasáhla povodeň všechny části kromě Brozánek a Kopečku. Zasaženo je 141 domů a zoopark. V Ústeckém kraji je 7500 odběratelů bez elektrické energie.
V dalších krajích již většinou voda opadá. Například v Kralupech čekají obyvatelé evakuovaných sídlišť na rozhodnutí, zda se budou odpoledne moci vrátit do svých domovů. Hladiny řek klesají i v Plzni. Stav ohrožení platí stále pro sedm jihočeských řek.
Průtok Vltavy v Praze klesl za posledních 24 hodin asi o 700 kubíků za sekundu zhruba na 2500 metrů krychlových za sekundu. Praha však povodňová opatření neodvolá.
Na mnoha místech v republice začíná sčítání škod a především jejich odklízení, se kterým pomůže také armáda a rovněž 60 příslušníků Hradní stráže, které na pomoc povolala vláda. Pomoc nabídlo i zhruba 600 nizozemských vojáků, kteří jsou na cvičení ve výcvikovém prostoru Boletice. Česko prozatím odmítlo.
Povodňový stav ohrožení trvá zhruba na 25 místech českých řek. Záplavy připravily o život zřejmě osm lidí, hasiči jich přes 19 000 evakuovali. Škody se odhadují na miliardy korun. Vláda schválila dvoumiliardovou pomoc na opravu povodněmi poničené dopravní infrastruktury.
Obrazem: Velká voda v Ústí nad Labem
Také středeční vývoj situace pro vás sledujeme v online reportáži.
V Mělníku se díky poklesu hladiny Labe snížilo riziko protržení hráze, která chrání městské části Pšovka a Mlazice. Voda se dostala pod hranici devíti metrů. Pokud se bude situace vyvíjet příznivě, mohlo by být podle starosty Ctirada Mikeše (ČSSD) nebezpečí zažehnáno ve čtvrtek ráno kolem 08:00.
U Terezína na Litoměřicku povolila provizorní hráz z hlíny a voda zaplavila část Nových Kopist. Voda tam přitekla ze dvou stran, v několika domech je až metr vody, informovala Růžena Čechová, starostka Terezína, pod který Nové Kopisty spadají. Obyvatelé Nových Kopist byli vyzváni k evakuaci, většina ale zůstala. Samotný Terezín až na několik okrajových ulic zůstal zatím velké vody ušetřen.
Kvůli záplavám zůstávají uzavřeny čtyři regionální tratě a také úsek Mělník - Liběchov, který využívá hlavně nákladní doprava. Vlaky na na hlavním koridoru mezi Prahou a Děčínem jezdí v omezeném provozním režimu. Informoval o tom ve středu večer mluvčí Správy železniční a dopravní cesty Jakub Ptačinský. "Po opadnutí vody a následné důkladné kontrole jsme obnovili provoz například v Hostinném (Hostinné - Kunčice, 17:10), Křinci (Křinec-Městec Králové, 13:35) nebo Srní (Srní u České Lípy - Žizníkov, 18:25), doplnil Ptačinský.
Labe v Ústí nad Labem by mělo kulminovat v nejbližších hodinách. Od 20:00 se hladina řeky pohybuje kolem 10,7 metru. Vedení města už se ale připravuje na úklid po velké vodě, strážníci ve středu večer vyjeli do skladu hmotných rezerv. Podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka už jsou připravení i vojáci, kteří s úklidem pomohou.
Zvířata ze zatopené Prahy našla útočiště v i Ústeckém kraji. Ústecká zoologická zahrada přijala některá zvířata z pražské zoo, mostecké závodiště zase koně z Chuchle. První zvířata přijala zoo v Ústí nad Labem už v úterý, další nejspíš přijedou ve čtvrtek. "V pavilonu exotária našla nový domov samice lenochoda dvouprstého, která se připojila k ústeckému páru. Vzhledem k povaze lenochodů, ale hlavně k jejich vyššímu věku, je jejich soužití zcela bez problémů," uvedla mluvčí zoo VěraVrabcová.
Policie vyšetřuje případ rabování v Praze 8, kde se do domu v zaplavené oblasti, z něhož byli evakuováni obyvatelé, vloupali neznámí pachatelé a ukradli z něj věci v hodnotě asi milionu korun. Informovala mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Pachatelům hrozí až pětileté vězení. Podle Kropáčové jde v souvislosti se současnými záplavami o první velké rabování v Praze. Patrový dům v bohnické ulici V Zámcích stojí v zaplavené oblasti a není přístupný, proto musela na místo přijet hlídka poříční policie," řekla mluvčí. Dodala, že z domu zmizelo velké množství věcí, vyčíslená milionová škoda je teprve předběžná.
Policie pátrá pomocí vrtulníku u Vysoké Pece na Chomutovsku po šestatřicetileté ženě. Dnes v podvečer spadla do Podkrušnohorského přivaděče. ČTK to řekla policejní mluvčí Šárka Poláčková. "Je to velká pátrací akce. Byl nasazený i vrtulník," uvedla mluvčí. Přivaděč Ohře-Bílina je soustava kanálů, která podkrušnohorské povrchové doly chrání před povodněmi.
Hejtman Ústeckého kraje, Oldřich Bubeníček, řekl pro ČT 24, že se zdá, že Labe začíná kulminovat. „Pokud vše dopadne dobře, hladina bude těsně pod 11 metrů," řekl hejtman.
Povodeň v Hoříně u Mělníka zatopila všechny části kromě Brozánek a Kopečku. Zasaženo je 141 domů a zoopark, uvedla ČT24. V Lužci nad Vltavou na Mělnicku je stále zaplavených 108 domů a lidé se do nich nemohou dostat. Obec zaplavila voda z protrženého plavebního kanálu.
V Ústeckém kraji je už bez elektrické energie 7500 odběratelů. Uzavřeno je 1900 hlavních uzávěrů plynu.
Stav ohrožení platí stále pro sedm jihočeských řek. Byl znovu zvýšen odtok z Lipna a rybníku Rožmberk. Právě rybník Rožmberk zadržuje vodu z Lužnice a blíží se ke své maximální kapacitě.
Vláda schválila balík opatření, jež mají pomoci řešit následky povodní. Na obnovu dopravního spojení jsou okamžitě k dispozici 3,3 miliardy korun, řekl mluvčí vlády Jan Hrubeš. Na výdaje ministerstva dopravy pro letošní rok bylo schváleno o 2 miliardy více kvůli poškozené dopravní infrastruktuře a zasaženým silnicím druhé a třetí třídy. Na opravu místních komunikací a dalšího poškozeného majetku je k dispozici dalších 1, 3 miliardy.
Evakuace v Křešicích nebude odvolána do té doby, dokud nebudou mít obyvatelé zajištěný bezpečný přístup ke svým domovům. Řekl to starosta Křešic. Někteří lidé ale evakuaci odmítali, sdělil pro ČT24. V Ústeckém kraji bylo evakuováno skoro 11 tisíc lidí a povodeň tady zasáhla víc než 50 obcí. Labe je nyní v Ústí nad Labem na 10,65 m.
Plzeňský sklad Správy státních hmotných rezerv (SSHR) je připraven poskytnout zaplaveným obcím, zejména v Plzeňském kraji, prostředky na likvidaci povodňových škod. Jde hlavně o zásobníky na pitnou vodu a elektrocentrály, tedy náhradní zdroje elektřiny, jichž má shodně po více než 30 kusech. Obce zatím získávají tuto techniku od Hasičského záchranného sboru (HZS), který už ale vyčerpává své zásoby a začíná podávat požadavky na zásoby SSHR, řekl ředitel odboru příprav hospodářských opatření správy Vladimír Vavrinec.
Praha neodvolá povodňová opatření, dokud nebude mít Orlická přehrada dostatek volných kapacit pro případ, že by začalo znovu pršet. Kvůli případnému upouštění Vltavské kaskády by mohl průtok ve Vltavě znovu stoupnout, řekl pověřený primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Kolem Vltavy tak i v následujících dnech zůstanou protipovodňové bariéry a patrně se zatím neobnoví ani plný provoz metra. Podle Hudečka není jasné, jak dlouho může tato situace trvat.
Obyvatelé Nymburska se vracejí domů a uklízejí škody. Třetí povodňový stupeň ve Vestci už pominul. Řeka Mrlina klesá, sdělil starosta Vestce Jaroslav Janata, který dopoledne zrušil evakuaci a lidé se mohli vrátit do svých domovů. Mrlina klesla na dva metry a hladina pořád klesá. Ještě ráno měla 249 centimetrů. "Ze vsi voda ustupuje, takže jsme se dostali do zatopených domů a uklízíme. Když bude hezky, tak voda bude pryč tak za týden," řekl Janata.
Vodohospodáři posunuli předpověď kulminace Labe v Ústí nad Labem na noc na čtvrtek. Zároveň nepatrně upřesnili výšku hladiny, která by mohla dosáhnout 11 metrů. Labe je nyní na výšce 10,55 metru. Zalité je kromě střekovského nábřeží také nábřeží u centra města, voda je v odbavovací hale hlavního nádraží a na křižovatce Předmostí. Kvůli tomu přestaly ráno jezdit trolejbusy a dopravní podnik zavedl náhradní autobusovou dopravu.
Asi 31.000 lidí v ČR přišlo kvůli záplavám o zdroj pitné vody. Povodně totiž podle hygieniků znečistily 636 studní a 72 veřejných vodovodů, oznámila mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. Nejvíce vodovodů bylo zasaženo ve Středočeském kraji. V případech, kdy byly velkou vodou zasaženy vodovody, musí vodohospodáři zajistit náhradní zásobování. Lidé, kteří mají vlastní studnu, by měli podle úřadu vodu vyčerpat a studnu dezinfikovat. Státní veterinární správa varuje také před potravinami znečištěnými povodní.
Karlovarský kraj věnuje regionům postiženým povodněmi celkem 700 tisíc korun. V rámci společné pomoci Asociace krajů České republiky 300 tisíc korun a dalších 400 tisíc chce rozdělit rovným dílem mezi obce v Ústeckém kraji. Náměstek karlovarského hejtmana Václav Sloup společně s odborem školství krajského úřadu také připravuje týdenní pobyt dětí školního věku z postižených oblastí v Karlových Varech. Na pomoc po záplavách je připraveno také na 50 hasičů z kraje, kteří budou především v Ústeckém kraji pomáhat s odčerpáváním vody, s odstraňováním náplav a vyklízením prostranství i budov.
Radnice Prahy 3 chce vyčlenit z rozpočtu peníze, které věnuje vodou poničené zoologické zahradě. Finanční pomoc, ale i čistící a desinfekční prostředky nabízí pátá městská část, která chce vyčlenit 40 milionů korun k odstranění škod. Neziskovým organizacím je radnice připravena poskytnout 50 tisíc, drobným podnikatelům pak poloviční částku. Materiální sbírku zahájila 5. června i Praha 4. Desátá městská část, kterou poškodil rozvodněný potok Botič, zatím vyčlenila na úklid dva miliony korun. "Jsme ale připraveni dát i víc," uvedl mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. Finančním otázkám se zatím nevěnují v Praze 6 a 8, kde v některých ulicích stále stojí voda.
Zatopené kraje, kde začíná voda opadat, se začínají pomalu připravovat na odklízení škod. Na některých místech v Jihočeském kraji už začaly úklidové práce. Klesající hladina Lužnice tak umožnila lidem vyklízet domy v Bechyni na Táborsku. Voda opadla také na Polečnici, což přivítali chalupáři ze Starých Dobrkovic na Českokrumlovsku, kteří se dostali ke svým rekreačním objektům.
Středočeský kraj žádá ostatní regiony o vysoušeče a čerpadla, armádu o nasazení 60 vojáků. Počítá se s opravami silnic a mostů. Z grantu hejtmana byl zatím na pomoc postiženým obcím uvolněn milion korun, o další finanční pomoci rozhodnou v pondělí krajští zastupitelé.
Hladina Labe v Litoměřicích se již zhruba dvě hodiny drží na úrovni devíti metrů. Zatím není jasné, zda tu řeka už kulminuje, nebo jestli ještě dál poroste. O tom, že by Labe v Litoměřicích mělo kulminovat dnes odpoledne zhruba na devíti metrech, mluvily i ranní prognózy. "Vypadá to, jako že by už měl být konec, myslím, že se to bude pohybovat zhruba plus minus deset centimetrů," odhadl tajemník litoměřické povodňové komise Břetislav Holub.
V osm hodin ráno měla hladina Labe v Litoměřicích 892 centimetrů. Při povodních v roce 2002 tu řeka kulminovala ve výšce 11 metrů. Podle úterních předpovědí to vypadalo, že to dnes bude jen o metr méně.
Na povodňových kontech a přes dárcovské sms se dosud shromáždilo nejméně devět milionů korun. Nejvíce zatím vybral Člověk v tísni, disponuje téměř polovinou celkové vybrané částky. Peníze posílají nejen lidé, ale i firmy.
Kvůli podmáčené půdě byly zavřeny v Praze další parky, přibylo dalších 13 lokalit. Mezi nimi například Čechovy sady v Praze 2, Sady Na Jezerce v Praze 4 nebo Park Panská zahrada v Praze 13, Bezručovy sady a Vyšehrad. V Praze 5 jsou nově uzavřeny parky Na Skalce, Husovy sady, Sacre Coeur a Park Mrázovka. Nové jsou uzavřeny i parky v Praze 12, 13 a 22.
Naopak zpřístupněny budou části Strahovských zahrad a ve Stromovce je otevřena cestička vedoucí k Planetáriu. Za porušení zákazu hrozí pokuta až 50 tisíc korun, právnické osoby by pak mohly zaplatit až tři miliony.
Festival United Islands, který se měl 21. a 22. června konat na Kampě, Petříně a v Kinského zahradě, hledá kvůli povodním náhradní lokalitu. Téměř celý plánovaný areál byl zasažen vytrvalým deštěm a podmáčená půda neumožňuje postavit scény. V tuto chvíli není možné zaručit, že by nedošlo k ohrožení bezpečnosti návštěvníků. Vzhledem k zatopení jižního cípu pražského ostrova Štvanice se pravděpodobně na jiném místě uskuteční také hudební Respect festival, který se koná 15. a 16. června.
Od pondělí se do programu veřejně prospěšných prací při odstraňování následků povodní zapojilo přes sto nezaměstnaných, uvedla dnes ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová. Připomněla, že pro tyto účely bylo v rámci aktivní politiky zaměstnanosti vyčleněno sto milionů korun. Prací by se tak podle ní mohlo celkem účastnit celkem až 2000 nezaměstnaných, kteří by pro postižené lokality mohli znamenat významnou pomoc.
Povodně poškodily desítky škol, některé budou mimo provoz až do prázdnin. Ministerstvo školství přispěje na obnovu, nákup učebnic a pomůcek. "Dá se očekávat, že v celé republice se bude jednat o několik desítek škol. Sběr dat v terénu je dosti obtížný, jelikož některé školy nemají funkční připojení k internetu," řekl mluvčí ministerstva Marek Zeman.
Pro zatopené vysoké školy pak ministerstvo vyčlenilo desítky milionů korun. Například Univerzita Karlova už hlásí zatopení loděnice v pražské Troji, problémy prý způsobila i podzemní voda a kanalizace v budovách právnické fakulty na náměstí Curieových a matematicko-fyzikální fakulty v Troji.
Obyvatelé evakuovaných sídlišť Hůrka a U Cukrovaru v Kralupech nad Vltavou se dnes budou moci po několika dnech vrátit domů. Lidé v Kralupech byli evakuováni postupně - v neděli museli opustit domov pro seniory, v pondělí brzy ráno se evakuovalo sídliště U Cukrovaru a sídliště Hůrka bylo evakuováno v pondělí odpoledne. Voda ale nakonec sídliště nezasáhla. Nyní už je většina ulic města suchých. Některé cesty v centru města jsou policií uzavřeny a uklízí se. Zpřístupnění komunikací se předpokládá během čtvrtka. V noci na dnešek hasiči ve městě čistili ucpanou kanalizaci, aby voda lépe odtékala.
Hasičům v Děčíně se podařilo provizorně svázat prázdné plynové nádrže. Dvě z nich byly odneseny do Německa. Saské policii se podle jejího mluvčího podařilo nádrže za pomoci vrtulníku zachytit poblíž pohraničního města Bad Schandau, nyní se je snaží upevnit. Podle mluvčího hasičů Lukáše Marvana další nich uvízla už v Hřensku.
Vznikl další web, který by měl pomoci koordinovat pomoc lidem postiženým povodní. Na stránkách www.povodnovapomoc.cz jsou dva registrační formuláře, přihlašovat se tak mohou dobrovolníci, kteří pomoc nabízejí i ti, kteří pomoc potřebují.
Materiální škody, které způsobila současná povodeň, jsou v Praze 1 nesrovnatelně menší než před jedenácti lety. Podle starosty Oldřicha Lomeckého je to díky mobilním protipovodňovým bariérám, které ochránily 99 procent území městské části. Zatopeny byly Sovovy mlýny a Lichtenštejnský palác na Kampě, Střelecký ostrov a částečně Slovanský ostrov. Městská část zatím vyčlenila milion korun na likvidaci následků povodně. V roce 2002 napáchala velká voda v Praze 1 škody za 400 milionů korun.
U chemického závodu Lovochemie v Lovosicích na Litoměřicku se zatím daří udržet funkční protipovodňovou hráz, která se ráno začala drolit. Podnik leží v těsném sousedství Labe. Chemička zatím odkládá řízené zaplavování podniku. Pokud voda výrazněji nestoupne, nebude taková věc zřejmě nutná.
Středočeský kraj chystá likvidaci povodňových škod. Žádá ostatní regiony o vysoušeče a čerpadla, armádu o nasazení 60 vojáků. Počítá se s opravami silnic a mostů. Z grantu hejtmana byl zatím na pomoc postiženým obcím uvolněn milion korun, o další finanční pomoci rozhodnou krajští zastupitelé, řekl hejtman Josef Řihák (ČSSD).
Hráz Mlýnského rybníka v Říčanech v Praze-východ prosakuje. Tamní radnice ji proto zajistila kamením a chystá se upouštět vodu do Rokytky. Průtok se tak může zvýšit v Rokytce na území Prahy, říčka už v minulých dnech napáchala v hlavním městě značné škody. Kolik vody bude z rybníka upuštěno a jak se to promítne do množství vody v Rokytce na území Prahy, zatím není jasné. "Budeme se snažit, aby se to v Praze odrazilo co nejméně, zároveň ale vodu upustit musíme, abychom snížili tlak na hráz a riziko protržení, které by bylo pro území níže po proudu velkým problémem," řekl starosta Říčan u Prahy Vladimír Kořen.
Vláda dnes schválila dvoumiliardovou pomoc na opravu povodněmi poničené dopravní infrastruktury.
V Ústeckém kraji je už kvůli záplavám bez elektřiny přes 7000 domácností. Na Děčínsku, Litoměřicku a Ústecku stále platí stav nouze. Na některých místech už se ale podařilo dodávky elektřiny obnovit. Platí to třeba pro Kotvinu na Chomutovsku nebo Horní a Prostřední Žleb na Děčínsku, kde spadl podemletý strom do elektrického vedení. Poruchu už ale energetici opravili.
Opuštěné objekty v Ústí nad Labem hlídají strážníci a státní policie, které dnes přijde na pomoc 60 těžkooděnců. "Chceme tak uklidnit lidi, kteří mají strach o svůj majetek," uvedl Dlouhý. Mezi domy projíždějí policisté na člunech a městská policie nasadila do střežení opuštěných míst hlídky se psy.
Vodohospodáři nepatrně upřesnili výšku hladiny v Ústí nad Labem, která by při kulminaci mohla dosáhnout 11 metrů. Protipovodňové stěny ve čtvrti Střekov už voda překonala a zaplavila sklepy, garáže a nábřežní restaurace a sahá do výšky prvních pater přilehlých domů. Po jednání krizového štábu to řekl radní Pavel Dlouhý (ČSSD).
Labe je nyní na výšce 10,55 metru. Zalité je kromě střekovského nábřeží také nábřeží u centra města, voda je v odbavovací hale hlavního nádraží a na křižovatce Předmostí.
Bez dodávek tepla a teplé vody jsou také obyvatelé ústecké městské části Střekov, kde žije zhruba 13 000 lidí. Důvodem je přerušení výroby páry na výrobním zdroji firmy Energy Ústí nad Labem.
Město Terezín zatím není zaplavené. Voda by sem mohla přijít až v odpoledních hodinách, při kulminaci Ohře. Zatím není jasné, jestli se do Terezína dostane i voda z rozvodněného Labe, jako to bylo při povodních v roce 2002. Tehdy bylo v Terezíně 1,5 metru vody.
Extrémní povodňové nebezpečí v současné době platí pro Prahu a Středočeský, Jihočeský a Ústecký kraj. Podle předpovědi by dnes mělo pršet jen občas, přičemž o něco více na severu Moravy. Meteorologové nově snížili stupeň nebezpečí povodňového ohrožení v Plzeňském kraji na povodňovou pohotovost. Vzhledem k očekávaným srážkám dál ale zůstává v platnosti bdělost pro Olomoucký a Moravskoslezský kraj.
Armáda odmítla nabídku nizozemské vlády, která na pomoc s povodněmi dávala k dispozici 600 svých vojáků, kteří právě cvičí manévry ve vojenském prostoru v Boleticích na jihu Čech. "Je to úžasné gesto, ale nabídku musíme odmítnout. Náš Integrovaný záchranný systém zatím vše zvládá," reagoval náčelník generálního štábu Petr Pavel. I česká armáda podle něj zatím nasadila jen část svých vojáků. "Povodně by musely být katastrofální jako v roce 2002. V tom případě bychom pomoc určitě využili," doplnil Pavlův zástupce Aleš Opata.
Vláda povolala šest desítek příslušníků Hradní stráže na pomoc při povodních. V pondělí hradní strážce na pomoc vyčlenil prezident Miloš Zeman, dnes jeho rozhodnutí kontrasignoval premiér Petr Nečas (ODS).
V Mělníku se výrazně zlepšila situace u prosakující hráze, která chrání město. Protipovodňový val se podařilo zpevnit a zpomalit průtok protékající vody. Oznámil to před polednem při kontrole hráze řekl starosta Ctirad Mikeš (ČSSD). Ohrožení však trvá dál. Labe stále klesá, kolem 12:00 měla hladina 918 centimetrů.
Bez dodávek tepla jsou kvůli stoupající vodě některá místa v Ústí nad Labem. Teplárna v přilehlých Trmicích odstavuje postupně parovody. Labe v krajském městě v 11:00 dosahovalo výšky 10,54 metru a nadále stoupá.
V Libereckém kraji se naplno rozjel úklid, obce i kraj sčítají škody. Jen na krajských komunikacích dosáhly podle prvních odhadů 50 milionů korun, řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
Policie zjistila totožnost muže, jehož tělo záchranáři vytáhli v úterý odpoledne z Klínového potoka mezi Strážným a Dolním Dvorem v Krkonoších. Třiačtyřicetiletý muž z Prahy byl příbuznými pohřešovaný od noci ze soboty na neděli. Policejní prezidium již v úterý mrtvého muže zahrnulo mezi oběti záplav, kterých by tak zatím mělo být celkem osm.
Plzeň zakázala vstup do všech míst veřejné zeleně včetně parků a sadů. Hrozí riziko vyvrácení stromů kvůli podmáčené půdě. Extrémní situace je v Papírenském parku, který byl pro veřejnost dočasně uzavřen.
Do pražských Modřan se vrátily tramvaje, v 11:00 tam začala jezdit linka číslo 3. Hasičům se podařilo odčerpat vodu z Modřanské ulice, která provozu tramvají bránila.
Voda z ulic v Kralupech nad Vltavou opadla. Evakuovaní obyvatelé čekají na jednání krizového štábu ve 13:00, kdy se rozhodne, zda se mohou vrátit.
Pražská zoo se dnes po třídenní uzavírce způsobené povodněmi otevřela veřejnosti. Za první hodinu ji podle informační tabule u vchodu navštívilo 36 lidí. Otevřena je pouze horní část zahrady. Zatopené části jsou ohraničeny páskou a hlídají je zaměstnanci zoo. Voda pomalu opadává, rozsah škod půjde vyčíslit, až se situace uklidní.
Foto: Kudy prošla velká voda. Příběhy míst, která zničil Botič
Letošní povodně opět potvrdily, že pro ochranu obcí z Rokycanska a jihu Plzeňska jsou nutná protipovodňová opatření v Brdech. Plzeňský kraj na nich ve spolupráci s Povodím Vltavy a dotčenými obcemi začne pracovat ihned poté, co stát převede část katastrů rušeného vojenského prostoru na obce z Plzeňského kraje, což by podle současných plánů vlády mělo být od roku 2015. Řekl to hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD).
Pražský skautský povodňový štáb momentálně hlásí již přes 500 skautů a skautek připravených k pomoci institucím i jednotlivcům postiženým velkou vodou. Skautská pomoc je dostupná i v dalších městech - Plzni, Českých Budějovicích, Zlíně aj. První skupiny skautských dobrovolníků se přesouvají do postižených oblastí. Skauti a skautky se snaží svoji činnost koordinovat s ostatními organizacemi, jako jsou Člověkem v tísni, ADRA, Diakonie a další.
Labe v Litoměřicích bude zřejmě kulminovat na devíti metrech, to je o dva metry méně než v roce 2002. Prognózy ještě v úterý mluvily o tom, že Labe vyšplhá až k deseti metrům. Kulminace by měla pravděpodobně nastat dnes pozdě odpoledne.
Česko mobilizuje zásoby očkovacích látek proti tetanu, žloutence A a B i dalším infekcím, které mohou ohrozit obyvatelstvo v souvislosti se záplavami. Hlavní hygienik Vladimír Valenta vyzval občany, aby si zkontrolovali očkování proti tetanu a případně se dali přeočkovat. Zdravotní pojišťovny nabídly zvýhodněné či bezplatné očkování proti žloutenkám, a to buď lidem v záplavových oblastech, nebo všem svým klientům. Speciální program je i pro policisty a hasiče.
Jihočeský Rožmberk, vodní díla Lipno a Husinec jsou plné vody, vodohospodáři museli mírně zvýšit odtoky. Nejhorší situace je na Rožmberku, kde byl odtok zvýšen o pět krychlových metrů za sekundu. Na vodní nádrži Husinec je voda stále v neovladatelném prostoru, vyprazdňovat se bude ještě několik dnů. Lipno kulminuje už několik hodin, současným odtokem 100 kubíků za sekundu se nedaří hladinu snižovat. Na dnešním zasedání povodňové komise bylo rozhodnuto, že se odtok zvýší o deset kubíků.
Ve Zbraslavi se nakonec situaci podařilo zvládnout i přes výpadek jednoho z čerpadel, které v místě odčerpávají vodu přitékající z kanalizace, a ulice U malé řeky nemusela být evakuována.
V Roudnici nad Labem kulminuje Labe, očekává se, že se tu řeka bude celý den držet zhruba na stejné úrovni. Hladina tu má asi o metr méně než v roce 2002.
Přítok vody do pražské Ústřední čistírny odpadních vod byl v úterý večer částečně obnoven, aktuálně dosahuje téměř 90 procent běžné hodnoty. Čistírna je postupně spouštěna, naplno má běžet v řádu dnů.Čistírna byla odstavena v pondělí, protože její čerpadla již nezvládala velký přítok vody.
Hasiči a policisté v Plzni-Radčicích zachraňovali kolem 9:00 pomocí lan tři tonoucí osoby z řeky Mže. "Nyní prověřujeme, zda jich nebylo víc," uvedla mluvčí hasičů Pavla Jakoubková. Jak se do vody dostali, se zatím neví.
Bez dodávek elektřiny a plynu i dnes zůstávají v oblastech Čech postižených záplavami tisíce lidí. Nejvážnější situace je v Ústeckém kraji, naopak v Praze se energetikům a plynařům daří odběrná místa postupně znovu připojovat k síti. Zástupci energetických společností ale upozorňují obyvatele, aby před připojením svých domů nechali odborně zkontrolovat, zda voda nepoškodila instalace elektřiny a plynu. Energetická společnost ČEZ vyhlásila v úterý pro okresy Mělník, Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín stav nouze, který trvá i dnes.
"V Děčíně se utrhly dva prázdné plynové zásobníky patřící soukromé firmě a plují po Labi. Dvanáctitunové nádrže na technický plyn už jsou na německém území," hlásí mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan - VÍCE ZDE.
Po úterním a nočním dešti dosáhly hladiny některých toků v Moravskoslezském kraji prvního povodňového stupně, tedy stavu bdělosti. Podle prognózy průtoků pro povodí Odry však v regionu žádné extrémní nebezpečí nehrozí.
Na dálnici D8 byl u Veltrus v 9:00 uzavřen kvůli podemletému pilíři most přes Vltavu pro kamiony těžší než 12 tun. Objízdná trasa vede přes Louny, Most a Teplice, odkud se kamiony vrátí zpět na D8 ve směru do Německa. Osobní automobily a menší nákladní vozidla s hmotností do 12 tun mohou místem dále projíždět.
Na Zbraslavi je evakuována ulice U malé řeky, řekl starosta Aleš Háněl. Situace na soutoku Vltavy a Berounky se tak neuklidnila ani poté, co hladina vody v Praze začala klesat. "Přestalo nám fungovat čerpadlo, pytlujeme, bojujeme," poznamenal Háněl.
Labe v Křešicích stoupá pomaleji, je možné, že tu voda nedosáhne výšky hladiny z roku 2002. Tehdy voda kulminovala na 10,35 metru. Nyní je Labe ve výšce 9,56 metru. Kulminovat by mělo zhruba do dnešního poledne.
Vodohospodáři registrují povodňovou aktivitu také na tocích ve Zlínském kraji. Říčka Bystřice, která je přítokem přehrady Bystřička na Vsetínsku, dosáhla v noci na dnešek nad přehradou dokonce druhého stupně, nyní vykazuje první stupeň povodňové aktivity. Nebezpečí záplav ale nehrozí, hladina klesá.
"V 8:18 jsme dostali hlášení o protržení hráze v podniku Lovochemie v Lovosicích. Na místo byly vyslány jednotky hasičů ze stanice Lovosice a Litoměřice a policejní vrtulník. Závod je evakuovaný a podle velitele zásahu podnikové jednotky Lovochemie voda v továrně není. Hasiči kontrolují stavy," napsal mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan - VÍCE ZDE.
Vlaky stále nejezdí na sedmi trasách. I na dalších tratích může docházet ke zpožděním, snížení rychlosti či odklonům vlaků. Omezení se týkají většinou regionálních tratí, hlavně úseků blízko Labe a Vltavy - VÍCE ZDE.
Vltava v Praze se stále drží na povodňovém stupni ohrožení, ráno řekou protékalo zhruba 2500 metrů krychlových za sekundu. Od úterní kulminace už ale průtok klesl o víc než pětinu, hlavně díky omezení odtoku vody z Vltavské kaskády a také kvůli opadající hladině Berounky a Sázavy.
Kvůli záplavám bylo v Česku ráno neprůjezdných 99 úseků silnic, většinou jsou zaplavené. Za poslední den tak počet uzavírek klesl skoro o 40 úseků. Nejvíce neprůjezdných silnic je ve středních Čechách, Ústeckém kraji a Praze. U velké části plánují správci zprovoznění dnes nebo ve čtvrtek po opadnutí vody.
Hasiči do dnešních 06:00 evakuovali před velkou vodou 19 094 lidí, 492 lidí zachránili. Více než polovina evakuovaných je z Ústeckého kraje, kde vzedmuté Labe donutilo opustit lidi jejich domovy v hlavně v Děčíně, Ústí na Labem a Litoměřicích. Kulminovat má řeka až v noci na čtvrtek. Zhruba 7000 lidí bylo evakuováno také ve středních Čechách. Počet obětí záplav se zatím ustálil na čísle osm.
"Na zastávce v Praze Sedlci čeká ráno na vlak zhruba obdobný násobek lidí normálu, jako byl nárůst průtoku Vltavy při kulminaci (hrubým odhadem 20x víc lidí). Se zhruba čtvrthodinovým zpožděním přijíždí kralupský vlak, místo tradičního City elephantu pět vozů motoráku tažených však lokomotivou. Všichni, kdo chtějí nastoupit, se do vlaku vejdou. Cestou ku Praze k vidění z části stále zaplavená ulice V Podbabě a zcela zaplavená Stromovka, její část k Vltavě. Motorák jede celou cestu pomalu, zato spolehlivě. Na zastávce Holešovice je ze Sedlce do 10 minut," popisuje reportér Aktuálně.cz.
O dopravě v Praze VÍCE ZDE.
V Ústí nad Labem přestaly kvůli uzavření křižovatky Předmostí jezdit trolejbusy. Náhradní autobusy jezdí podle sobotního jízdního řádu.
Druhý stupeň povodňové aktivity vyžadující pohotovost platí ráno na Vysočině jen na řece Trnavě v Hořepníku na Pelhřimovsku. Bdělost odpovídající prvnímu stupni povodňové aktivity je také na Trnavě v Červené Řečici, na Želivce v Poříčí a v Želivě a na Šlapance v Mírovce na Havlíčkobrodsku. Hladiny řek stále klesají a blíží se normálnímu stavu.
"Na pražském Proseku kolabuje doprava. Sjezdy na Palmovku i do Vysočan prakticky stojí, takzvaná Vysočanská estakáda je ucpaná, hlásí dispečink do autobusu MHD, které už ale v koloně uvízly. Situace je špatná i v okolí Rokytky v dolní Libni a na Balabence," hlásí z místa reportér Aktuálně.cz.
V Karlovarském kraji zůstává třetí povodňový stupeň jen na odtoku z přehrady Jesenice. Na prvním stupni byl ráno Libocký potok pod přehradou Horka a Ohře v Citicích a Karlových Varech - Drahovicích. Od úterka v kraji ustaly srážky a zejména přítoky Ohře se vrací do svých koryt.
Hladiny všech řek i potoků v Plzeňském kraji se po úterním poklesu dále snižují. Třetí stupně povodňové aktivity jsou ještě hlášeny na čtyřech místech v kraji, v Plzni už jsou všechny řeky na druhém stupni. V regionu nemá pršet, ve čtvrtek a v dalších dnech jsou hlášeny pouze lokální bouřky, které plošně situaci na řekách nezhorší.
Hladina rozvodněné Cidliny v Novém Bydžově na Hradecku v noci na dnešek klesla ze třetího na druhý stupeň povodňové aktivity. Na poklesu jsou i ostatní toky v hradeckém kraji. Cidlina v Bydžově při pondělní kulminaci ve východní části města zatopila asi sto objektů.
V Mělníku intenzivně prosakuje hráz chránící město v úseku asi 100 metrů. Hrozí zaplavení čtvrti Mlazice. Hasiči patu hráze zatěžují panely a dalším materiálem, řekl kolem 07:00 starosta Ctirad Mikeš (ČSSD). Labe je stále na maximu, další dvě až tři hodiny podle starosty rozhodnou.
Podle ranních předpokladů Povodí Labe má hladina Labe v Litoměřicích kulminovat až dnes odpoledne. Kulminace v Ústí nad Labem byla přesunutá na noc, hladina se bude pohybovat mezi 11,1 a 11,5 metru.
Meteorologové pro dnešek v Čechách očekávají oblačno a přeháňky jen ojediněle. Na Moravě a ve Slezsku oblačno až zataženo s přeháňkami nebo občasným deštěm, v Jeseníkách a Beskydech mohou být srážky i vydatnější. Nejvyšší teploty 13 až 17 stupňů Celsia, v Čechách při zmenšené oblačnosti až 20 stupňů.
Povodňový stav ohrožení trvá zhruba na 25 místech českých řek, za posledních 12 hodin jich deset ubylo. Extrémní stupeň ohrožení nadále platí v Mělníku u soutoku Labe a Vltavy a na řece Kamenici v Hřensku na Děčínsku vlivem vzedmutí hladiny Labe. Z údajů ČHMÚ k 06:00 vyplývá, že hladiny a průtoky dál stoupají na dolním Labi v Ústí nad Labem a Děčíně, na většině ostatních toků klesají.
V Děčíně je ráno stále otevřený silniční Nový most, druhý Tyršův je mimo provoz od pondělí. Obvyklý nájezd na most u Pětimostí je zatopený, dá se ale objet okolo průmyslového areálu ulicemi Děčínská a Ústecká. Hladina Labe byla v 06:00 na 10,27 metru, kulminovat má večer na více než 11 metrech. Evakuováno je v Děčíně asi 1500 lidí v pobřežních částech, voda postupně stoupá také v Podmoklech.
Pitná voda je dostupná ve všech částech Ústí nad Labem. Problémy jsou jen v obcích Malešov, Březí-Pohoří a části Kojetic, které jsou v kopcích nad městem. Byla tam kvůli silným dešťům znečištěna prameniště. Od úterního odpoledne jsou kromě těchto obcí zásobováni cisternami s pitnou vodou také obyvatelé tří obcí na Děčínsku, pěti na Litoměřicku a deseti na Teplicku.
Řeky v Libereckém kraji se postupně vrací k normálu. Bdělost mají jen na Ploučnici v České Lípě.
V Ústeckém kraji v noci klesla pod první povodňový stupeň hladina Ploučnice v Benešova nad Ploučnicí na Děčínsku. Kulminovala Ohře v Lounech, kde je ale stále třetí povodňový stupeň. Nadále stoupá Labe v Ústí nad Labem a Děčíně, opadávat by mělo začít večer.
V Jihočeském kraji je uzavřeno téměř dvacet úseků silnic, převážně třetí třídy. Většina uzávěr by podle policie měla skončit dnes. Nejdéle budou neprůjezdné silnice u Strunkovic nad Blanicí, kde byly protržené hráze kaskády rybníků.
S výjimkou Nežárky už na jihu Čech kulminovaly všechny toky v povodí horní Vltavy po Orlík. Některý z povodňových stupňů platí po ránu pro 14 vodních toků, nejvyšší - třetí na osmi řekách. Nežárka v měřící stanici Hamr na Jindřichohradecku stoupla přes noc o 11 centimetrů na 424 centimetrů. Hladina je vyšší o 134 centimetrů než normálně.
Ve stanici Muzeum A jezdí vlaky jen po jedné koleji. Druhá je zahrazena páskou. První souprava přijela do stanice zhruba deset minut před pátou hodinou ranní a po několika minutách odjela zpět ve směru náměstí Míru. Obnoveného provozu v této brzké hodině ale využilo jen několik málo cestujících.
V pěti stanicích pražského metra, které byly kvůli povodňovému nebezpečí uzavřeny, byl ráno obnoven provoz. Na lince A jde o stanici Muzeum a na lince B o stanice Smíchovské nádraží, Kolbenova, Vysočanská a Českomoravská.
Mělník stále zápasí se vzedmutou hladinou Labe. Voda se však nepřelila přes hráz chránící město, řekla po 04:00 dispečerka městské policie.
Starosta Ctirad Mikeš (ČSSD) v úterý večer uvedl, že řeka již kulminuje a je stabilizovaná. Podle ČHMÚ dosahovala po 04:00 její hladina v Mělníku 933 centimetrů. Během noci kolísala mezi 927 a 934 centimetry. V místě platí extrémní stupeň povodňového ohrožení.
Povodně 2013: Letecké záběry zatopených oblastí Česka
V Praze i nadále trvá třetí povodňový stupeň. Díky poklesu hladiny Vltavy ale bude obnoven provoz v pěti stanicích metra, které byly kvůli povodňovému nebezpečí uzavřeny. Znovu se otevře také zoologická zahrada. I nadále platí zákaz vstupu do třech desítek parků, kvůli podmáčení půdy by totiž mohly některé stromy padat.
MHD bude v Praze i nadále omezena. Stanice metra v centru zůstanou i nadále uzavřeny, nejezdí některé tramvaje. Od 12:00 budou městské autobusy opět jezdit po Strakonické ulici, která je důležitou spojnicí Smíchova se Zbraslaví, Chuchlí a Radotínem.
Vláda dnes bude jednat o uvolnění dalších peněz na odstranění škod po záplavách. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) by mohlo být uvolněno minimálně 5,3 miliardy korun. Opraveny by měly být silnice 1., 2. a 3. třídy a také poničené železniční tratě. Vláda už dříve oznámila, že na akutní pomoc obce dostanou 300 milionů korun.
V Ústí nad Labem-Střekově se půl hodiny před půlnocí voda přelila přes postavené mobilní protipovodňové stěny. Řekla dispečerka městské policie. Stěny jsou stavěné na hladinu Labe o výšce 10 metrů, řeka už byla o půlnoci nejméně o 20 centimetrů výš. Lidi voda za zábranami neohrozí, velká část Střekova je totiž evakuovaná. Poškodí ale jejich domy.
Na druhém břehu Labe je zalitých vodou několik ulic včetně budovy vlakového nádraží, Mírové náměstí je zatím bez vody. Policie přesto v 00:30 uzavřela křižovatku na Předmostí a okolní ulice, je tam val z pytlů s pískem oddělující centrum. Labe by mělo podle posledních odhadů vodohospodářů kulminovat dnes večer ve výšce hladiny až 11,5 metru, což je o 40 cm méně než v roce 2002.