V lovosické Lovochemii se daří udržet bortící se hráz

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 6. 2013 14:04
Hasiči už továrnu evakuovali, podnik zvažuje řízené zaplavení objektu
Ilustrační foto (Spolana Neratovice).
Ilustrační foto (Spolana Neratovice). | Foto: Ludvík Hradilek

Lovosice (Litoměřicko) - U chemického závodu Lovochemie v Lovosicích na Litoměřicku se zatím daří udržet drolící se protipovodňováou hráz. Podnik leží v těsném sousedství Labe. Chemička zatím odkládá řízené zaplavování podniku.

Lovochemie a sousední Preol už v neděli preventivně přerušily provoz a podniky jsou od té doby evakuovány.

Obě továrny patří do skupiny Agrofert Holding. Zvažovalo se zaplavování podniku. Pokud voda výrazněji nestoupne, nebude taková věc zřejmě nutná. V opačném případě by se chemičce toto řešení nejspíše nevyhlo.

"Pokud by povodňová vlna vtrhla do areálu najednou, mohla by způsobit velké škody na zařízení. Jestliže budeme pouštět vodu řízeně, vyhneme se takovým škodám," vysvětlil.

Žádná ekologická katastrofa podle Hanzelky nehrozí, neboť všechny chemikálie a hnojiva pracovníci již odklidili do bezpečí. Lovochemie je největší domácí výrobce průmyslových hnojiv.

Na místě jsou nyní hasičské jednotky Lovochemie a také hasiči z Litoměřic a Lovosic a policejní vrtulník.

"K protržení hráze nedošlo, jedná se o průsak. Díra je v podzemí a voda odtud vyvěrá. Zvládáme čerpání, stabilita stěny není ohrožena," řekl Jindřich Zídek z Povodí Labe.

 

Areál chemičky podle něj není ohrožen. Dodal, že hladina Labe v Lovosicích se blíží kulminaci, neměla by už stoupnout o víc než 30 cm.

Lovochemii zaplavila voda již v roce 2002. Tehdy škody společnost vyčíslila na 200 milionů korun.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy