Živě: Na Václaváku zvonily budíky. Průvod zemanovců musel do centra oklikou

Živě
V rámci oslav státního svátku se na řadě místech konají vzpomínkové události, pochody a demonstrace. Průběh akcí sledujeme v online reportáži.
Václavské náměstí v Praze během 17. listopadu
Václavské náměstí v Praze během 17. listopadu | Foto: ČTK
Živě
22:23

Hymna na Václavském náměstí.

21:53

Na Václavské náměstí se přišly podívat tisícovky lidí.

Foto: ČTK
20:57

Lidé zaplnili zhruba polovinu náměstí. Před sochou svatého Václava někteří z nich zapalovali svíčky. Na Václavském náměstí se před sedmadvaceti lety konaly masivní shromáždění a podobně to na něm vypadalo i dnes.

20:51

Na pražském Václavském náměstí se rozezněly budíky. Zvuk budíků měl podle pořadatelů happeningu symbolicky probudit ze spánku občanskou společnost. Většina účastníků k tomu použila mobilní telefony, někteří si ale přinesli i budíky klasické. "My jsme se rozhodli, že rozezníme budíky v symbolický čas v 19:30, což je zhruba čas, kdy policejní kordon na Národní třídě před 27 lety přehradil cestu studentům, kteří šli z Albertova," řekl shromážděným filosof Václav Němec.

20:05

Většina akcí k 17. listopadu už skončila, policisté ale zůstávají ve větším počtu v ulicích. "Policisté a strážníci budou i nadále zajišťovat hladký průběh oslav na Národní třídě a Václavském náměstí. V ostatních částech centra metropole zůstávají zejména policisté pořádkové služby, kteří budou dohlížet na klid a veřejný pořádek v takzvaném zvýšeném dohledu až do pozdních večerních, respektive brzkých ranních hodin," uvedl mluvčí policistů Tomáš Hulan.

19:34

Podívejte se na přímý přenos z Václavského náměstí.

19:23

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka vedl ekumenickou modlitbu za oběti totalitních režimů v chrámu sv. Víta na Pražském hradě. "Nesmíme zapomenout na stovky zabitých a statisíce uvězněných, mezi nimiž byli kněží a řeholníci. Naše svoboda je dar za životy těch, kteří se nesehnuli, nezradili Krista, své přesvědčení, své svědomí," uvedl Duka. K přítomným, kteří zcela zaplnili lavice v katedrále, promluvil také herec Jan Kačer.

19:03

Hlas desítek budíků, mobilních telefonů i zvonečků zněl v podvečer hlavním náměstím před radnicí i v Liberci. Na demonstraci Liberec ve slušnosti aneb Beze lží a bez intrik se tam sešlo kolem 150 lidí. Chtěli tak vyjádřit svou nespokojenost se situací ve společnosti i nedávnými událostmi na politické scéně, které považují za vážné ohrožení demokracie v Česku. "To shromáždění je hlavně uctěním státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii," řekl za organizátory Daniel Zach. "Mám pocit, že demokracii ztrácíme. Je něco nehorázného, když čtyři ústavní činitelé pošlou dopis Číně. Když se nemůže ministr kultury sejít s dalajlámou, s duchovním, tak já tomu nerozumím. To podle mě není demokracie," řekl.

19:01

Policisté zadrželi osm lidí. Neuposlechli výzvu policie a bránili v cestě pochodu krajní pravice a příznivců prezidenta. "Ataky pokojného pochodu pokračovaly i nadále. Několik desítek názorových odpůrců přehradilo trasu průvodu nejprve v křižovatce ulic Platnéřská a Veleslavínova a později i Platnéřská a Křižovnická. Na obou místech opět policisté speciální pořádkové jednotky oba tábory oddělili," píše mluvčí policie Tomáš Hulan. 

Foto: Jakub Plíhal
18:54

K lidem na Václavském náměstí promluvili i další umělci. "Demokracii a svobodu na ulici nevybojujeme. Musí se spojit občanské iniciativy a vyvíjet trvalý tlak na naše představitele. Nezasloužíme si, aby nás urážel Miloš Zeman a aby nás Andrej Babiš zbavoval svobod," prohlásila režisérka Olga Sommerová. "Demokracie je o vůli většiny. Ale i akce menšiny mají smysl. Chartu 77 podepsalo necelých 2000 lidí, 10 milionů mlčelo. A přesto to mělo smysl. I díky nim tu teď můžeme stát a vyjadřovat své názory," připomněla herečka Bára Štěpánová.

18:53

Lidé měli dnes možnost navštívit Hrzánský palác v Loretánské ulici. Průvodci veřejnost prováděli budovou ale i rozlehlou terasou. Vykládali jim o historii i současném životu této stavby. V letech 1894-1896 zde například pobýval Tomáš Garrigue Masaryk. Palác podle mluvčího vlády Martina Ayrera navštívilo 1183 lidí.

18:50

Na Václavském náměstí se objevily i obrovské trenýrky.

18:42

I písní se dá protestovat...

18:34

U Betlémské kaple hovořila svolavatelka akce, Lucie Hašková z Národní demokracie. Dav zazpíval hymnu a poté akce skončila.

18:33

Na Václavském náměstí vystoupila řada osobností. "Jedna skupina obyvatel není nepřítelem druhé skupiny obyvatel. Jediným nepřítelem je ten, kdo toto rozdělení zavedl, protože to je jeho jediná šance," řekl herec a režisér Jiří Mádl. "Jsem pro trestání urážky hlavy státu, té prezidentské židle, protože nejvíc ji uráží ten, kdo na ní sedí," prohlásil režisér Jiří Menzel.

18:23

I v Brně zapalují lidé svíčky.

18:20

Z brněnského Moravského náměstí vyšel lampionový průvod studentů. Dorazilo podle odhadů policistů asi 400 lidí. Účastníci projdou centrem města na Kraví horu, kde zazpívají českou a slovenskou hymnu. "V průvodu s námi půjdou historici, budeme se zastavovat u míst, která jsou spjatá s naší historií," upřesnila jedna z organizátorek.

18:13

Lidský řetěz se nakonec nepovedlo zrealizovat tak, jak očekávali jeho organizátoři. Od pamětní desky připomínající události listopadu 1989 nedosáhl ani na úroveň Národního divadla. Záměrem bylo přitom spojit Národní třídu s památníkem obětí totalitních režimů na Újezdě, tedy na opačném břehu Vltavy. Po 17:00, kdy se lidský řetěz se svíčkami začal spojovat, byly na Národní třídě stále tisíce lidí. Drtivá většina z nich se ale do řetězu nezapojila.

18:09

Na Václavském náměstí mezitím vystoupil rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

18:05

Policie oba tábory v centru Prahy udržela oddělené. Příznivci krajní pravice a Zemana došli do cíle u Betlémské kaple, ale jinou trasou, než zamýšleli. Do židovského města se nakonec přes odpůrce nedostali. "Byl to trochu dlouhý pochod," hodnotí to pořadatel.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 17. 11. 2016 20:34
 

Právě se děje

Další zprávy