reklama
 
 

Živě: Na Václaváku zvonily budíky. Průvod zemanovců musel do centra oklikou

Aktualizováno 17. 11. 2016 20:34
reklama
V rámci oslav státního svátku se na řadě místech konají vzpomínkové události, pochody a demonstrace. Průběh akcí sledujeme v online reportáži.

Živě: Na Václaváku zvonily budíky. Průvod zemanovců musel do centra oklikou

reklama
22:23
 

Hymna na Václavském náměstí.

21:53
 

Na Václavské náměstí se přišly podívat tisícovky lidí.

17. listopad - Václavské náměstí Foto: ČTK
20:57
 

Lidé zaplnili zhruba polovinu náměstí. Před sochou svatého Václava někteří z nich zapalovali svíčky. Na Václavském náměstí se před sedmadvaceti lety konaly masivní shromáždění a podobně to na něm vypadalo i dnes.

20:51

Na pražském Václavském náměstí se rozezněly budíky. Zvuk budíků měl podle pořadatelů happeningu symbolicky probudit ze spánku občanskou společnost. Většina účastníků k tomu použila mobilní telefony, někteří si ale přinesli i budíky klasické. "My jsme se rozhodli, že rozezníme budíky v symbolický čas v 19:30, což je zhruba čas, kdy policejní kordon na Národní třídě před 27 lety přehradil cestu studentům, kteří šli z Albertova," řekl shromážděným filosof Václav Němec.

20:05

Většina akcí k 17. listopadu už skončila, policisté ale zůstávají ve větším počtu v ulicích. "Policisté a strážníci budou i nadále zajišťovat hladký průběh oslav na Národní třídě a Václavském náměstí. V ostatních částech centra metropole zůstávají zejména policisté pořádkové služby, kteří budou dohlížet na klid a veřejný pořádek v takzvaném zvýšeném dohledu až do pozdních večerních, respektive brzkých ranních hodin," uvedl mluvčí policistů Tomáš Hulan.

19:34
 

Podívejte se na přímý přenos z Václavského náměstí.

19:23
 

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka vedl ekumenickou modlitbu za oběti totalitních režimů v chrámu sv. Víta na Pražském hradě. "Nesmíme zapomenout na stovky zabitých a statisíce uvězněných, mezi nimiž byli kněží a řeholníci. Naše svoboda je dar za životy těch, kteří se nesehnuli, nezradili Krista, své přesvědčení, své svědomí," uvedl Duka. K přítomným, kteří zcela zaplnili lavice v katedrále, promluvil také herec Jan Kačer.

19:03
 

Hlas desítek budíků, mobilních telefonů i zvonečků zněl v podvečer hlavním náměstím před radnicí i v Liberci. Na demonstraci Liberec ve slušnosti aneb Beze lží a bez intrik se tam sešlo kolem 150 lidí. Chtěli tak vyjádřit svou nespokojenost se situací ve společnosti i nedávnými událostmi na politické scéně, které považují za vážné ohrožení demokracie v Česku. "To shromáždění je hlavně uctěním státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii," řekl za organizátory Daniel Zach. "Mám pocit, že demokracii ztrácíme. Je něco nehorázného, když čtyři ústavní činitelé pošlou dopis Číně. Když se nemůže ministr kultury sejít s dalajlámou, s duchovním, tak já tomu nerozumím. To podle mě není demokracie," řekl.

19:01
 

Policisté zadrželi osm lidí. Neuposlechli výzvu policie a bránili v cestě pochodu krajní pravice a příznivců prezidenta. "Ataky pokojného pochodu pokračovaly i nadále. Několik desítek názorových odpůrců přehradilo trasu průvodu nejprve v křižovatce ulic Platnéřská a Veleslavínova a později i Platnéřská a Křižovnická. Na obou místech opět policisté speciální pořádkové jednotky oba tábory oddělili," píše mluvčí policie Tomáš Hulan. 

Průvod extremistů v centru Prahy 17. listopad Foto: Jakub Plíhal
18:54
 

K lidem na Václavském náměstí promluvili i další umělci. "Demokracii a svobodu na ulici nevybojujeme. Musí se spojit občanské iniciativy a vyvíjet trvalý tlak na naše představitele. Nezasloužíme si, aby nás urážel Miloš Zeman a aby nás Andrej Babiš zbavoval svobod," prohlásila režisérka Olga Sommerová. "Demokracie je o vůli většiny. Ale i akce menšiny mají smysl. Chartu 77 podepsalo necelých 2000 lidí, 10 milionů mlčelo. A přesto to mělo smysl. I díky nim tu teď můžeme stát a vyjadřovat své názory," připomněla herečka Bára Štěpánová.

18:53
 

Lidé měli dnes možnost navštívit Hrzánský palác v Loretánské ulici. Průvodci veřejnost prováděli budovou ale i rozlehlou terasou. Vykládali jim o historii i současném životu této stavby. V letech 1894-1896 zde například pobýval Tomáš Garrigue Masaryk. Palác podle mluvčího vlády Martina Ayrera navštívilo 1183 lidí.

18:50
Aktuálně.cz

Na Václavském náměstí se objevily i obrovské trenýrky.

18:42
twitter

I písní se dá protestovat...

18:34

U Betlémské kaple hovořila svolavatelka akce, Lucie Hašková z Národní demokracie. Dav zazpíval hymnu a poté akce skončila.

18:33

Na Václavském náměstí vystoupila řada osobností. "Jedna skupina obyvatel není nepřítelem druhé skupiny obyvatel. Jediným nepřítelem je ten, kdo toto rozdělení zavedl, protože to je jeho jediná šance," řekl herec a režisér Jiří Mádl. "Jsem pro trestání urážky hlavy státu, té prezidentské židle, protože nejvíc ji uráží ten, kdo na ní sedí," prohlásil režisér Jiří Menzel.

18:23
twitter

I v Brně zapalují lidé svíčky.

18:20

Z brněnského Moravského náměstí vyšel lampionový průvod studentů. Dorazilo podle odhadů policistů asi 400 lidí. Účastníci projdou centrem města na Kraví horu, kde zazpívají českou a slovenskou hymnu. "V průvodu s námi půjdou historici, budeme se zastavovat u míst, která jsou spjatá s naší historií," upřesnila jedna z organizátorek.

18:13

Lidský řetěz se nakonec nepovedlo zrealizovat tak, jak očekávali jeho organizátoři. Od pamětní desky připomínající události listopadu 1989 nedosáhl ani na úroveň Národního divadla. Záměrem bylo přitom spojit Národní třídu s památníkem obětí totalitních režimů na Újezdě, tedy na opačném břehu Vltavy. Po 17:00, kdy se lidský řetěz se svíčkami začal spojovat, byly na Národní třídě stále tisíce lidí. Drtivá většina z nich se ale do řetězu nezapojila.

18:09
twitter

Na Václavském náměstí mezitím vystoupil rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

18:05

Policie oba tábory v centru Prahy udržela oddělené. Příznivci krajní pravice a Zemana došli do cíle u Betlémské kaple, ale jinou trasou, než zamýšleli. Do židovského města se nakonec přes odpůrce nedostali. "Byl to trochu dlouhý pochod," hodnotí to pořadatel.

autoři: Domácí, ČTK | 17. 11. 2016 11:00

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama