Extremisté chtějí po letech projít židovským městem. Lumpárna, říká zemský rabín Sidon

Kateřina Frouzová Lukáš Prchal Kateřina Frouzová, Lukáš Prchal
Aktualizováno 16. 11. 2016 22:02
Pravicoví extremisté a antiislamisté se chystají 17. listopadu pochodovat pražským židovským městem. Naposledy se o to pokusili na výročí Křišťálové noci v září 2007, což vzbudilo značnou nevoli i na nejvyšších místech. Vrchní zemský rabín Karol Sidon plánovaný pochod považuje za nevhodný. Magistrát pochod krajní pravici schválil, nenašel na něm nic protizákonného.
Pochod 17. listopadu pořádá Spolek za naši kulturu a bezpečnou zem s Národní domobranou.
Pochod 17. listopadu pořádá Spolek za naši kulturu a bezpečnou zem s Národní domobranou. | Foto: ČTK

Praha – Téměř po deseti letech projdou na výročí 17. listopadu pražským židovským městem pravicoví extremisté. Naposledy se o to pokusili na výročí Křišťálové noci v září 2007.

Průvod proběhne v těsné blízkosti nejvýznamnějších židovských památek v Praze, což i zástupci města považují za provokaci. Shromáždění projde Pařížskou ulicí, Jáchymovou a Maiselovou ulicí, pak zamíří na náměstí Franze Krafky a nakonec na Betlémské náměstí.

Vrchní zemský rabín Karol Sidon plánovaný pochod považuje za nevhodný. "Je to lumpárna. Ale co od těchto lidí lze očekávat jiného?" řekl Aktuálně.cz Sidon, který si podle svých slov dobře vzpomíná na úmysl krajní pravice projít pražským židovským městem na výročí Křišťálové noci před devíti lety.

Pochod pořádá Lucie Hašková, která letos v krajských volbách kandidovala za Národní demokracii Ne Bruselu Adama B. Bartoše. Tedy za aktivistu, který na internetu publikoval seznamy Židů a dostal podmínku za své antisemitské výroky nad hrobem Anežky Hrůzové v Polné na Jihlavsku.

V rozhovoru s Aktuálně.cz sám Bartoš připustil, že se na akci možná objeví. Dodal však, že nikoli jako řečník, nýbrž jen jako účastník. "Ačkoli se nejedná o akci Národní demokracie, z mých informací vyplývá, že jde o pochod Prahou, ne židovským městem," poznamenal Bartoš.

Organizátorka demonstrace Lucie Hašková tvrdí, že se o provokaci nejedná. "Trasa pochodu má několik odůvodnění, avšak z naší strany nejde o provokaci. Vzhledem k tomu, že je Praha na tento den z velké části "zablokovaná", je toto jediná varianta, jak se můžeme přesunout na místa, na která potřebujeme," odpověděla na otázky redakce.

Možná přijdou i anarchisté

"Už jenom fakt, že to pořádají lidé kolem pana Bartoše, by měl být dostatečně signifikantní. Na světě jsou antisemité, ale je důležitý postoj úřadů, které však nemají prostředky, jak takovým akcím zabránit," dodal Sidon.

Magistrát hlavního města pochod krajní pravici schválil, nenašel na něm nic protizákonného. "Musí se prokázat, že účel shromáždění je v rozporu se zákonem. V tomto případě to ani z oznámení, ani z dalších okolností, které jsme prověřovali, nevyplývá," řekl úředník pražského magistrátu Pavel Štefaňák, který má všechna shromáždění v hlavním městě na starost.

Akci však budou bedlivě sledovat jak policisté, tak úředníci magistrátu. "Pokud dojde na místě k nějaké nezákonnosti, pochod rozpustíme," dodal Štefaňák.

Akce způsobila velký rozruch. Na facebookových stránkách, kde diskutují i zástupci krajní levice, se objevila výzva "Zabraňme nacistické provokaci v židovském městě". Podle anarchistů, které redakce oslovila, nelze vyloučit, že někteří jejich kolegové výzvu vyslyší a na místo pochodu se vydají.

Lucie Hašková v posledním roce pořádala několik demonstrací v Praze. Tu březnovou policie musela rozpustit potom, co na místě zadržela právě Adama B. Bartoše. "To už není jenom nějaká liknavost nebo neschopnost vlády, to už je vědomé budování rozvratu země. To je vlastizrada. To je vlastizrada, která musí být potrestána trestem nejvyšším," prohlásil tehdy Bartoš, než byl zadržen.

Narušují sousedské vztahy

Akci už předem kritizují politici i zástupci vedení města. "Pochod pravicového extremismu v této vyhrocené době jen narušuje sousedské vztahy a možná provokuje k vyvolání nepokojů, s čímž KDU-ČSL, Trojkoalice a předpokládám i vedení města a zastupitelé nesouhlasí. To, že se mají projít centrem židovského města, považuji za provokaci," říká lidovecký radní pro kulturu Jan Wolf.

"I svoboda dobře míněná se dá zneužít extremisty a vzhledem k otevřenosti a liberalismu naší legislativy to musíme trpět jako daň za otevřenost naší demokracie," myslí si starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). 

Majitel známé košer restaurace Aaron Günsberger pochod sice odsuzuje, respektuje však rozhodnutí radnice, která akci nezakázala. "Za důležité považuji, že se vyhýbají jádru židovského města, kde bych se obával spontánního násilí nebo obtěžování turistů. Co se týče bezpečnosti, nevnímám zrovna toto za velkou hrozbu, zároveň spoléhám na policii, která tyto situace zvládá dobře," uvedl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy