Budíky rozezní 17. listopad. Mají probrat občanskou společnost, říkají lidé z Festivalu svobody

Aleš Ligas, Michaela Vařeková
14. 11. 2016 16:52
V duchu probuzení občanské společnosti chce letošní oslavy uspořádat sedm občanských iniciativ, které se poprvé spojí pod hlavičkou Festivalu svobody. Budou ve čtvrtek 17. listopadu pořádat kulturní akce i občanská shromáždění po celé republice. Na Národní třídě se uskuteční pouliční slavnost Korzo Národní završená večerním Koncertem pro budoucnost na Václavském náměstí. Vrcholem festivalu by měla být akce Občanský budíček, kdy by se po celé republice měly rozeznít tisíce budíků, aby tak symbolicky probudily ze spánku občanskou společnost.
Oslavy 17. listopadu na pražském Albertově.
Oslavy 17. listopadu na pražském Albertově. | Foto: ČTK

Praha – Tisíce budíků se 17. listopadu v půl osmé večer, tedy přibližně ve stejnou dobu, kdy před sedmadvaceti lety policejní kordon zahradil průvod studentů, rozezní na Václavském náměstí a dalších místech Česka. Symbolicky by měly probudit ze spánku občanskou společnost, tvrdí organizátoři Festivalu svobody, který společně organizuje sedm občanských iniciativ.

"Byli bychom rádi, kdyby si na Koncert pro budoucnost lidé přinesli svůj budík, ale stačit bude, když si na půl osmou večer nastaví zvuk budíku na mobilní telefony," uvedl Václav Němec z Kroměřížské výzvy. Právě zvonění budíků a Koncert pro budoucnost bude letošním vrcholem listopadových oslav státního svátku.

Na Koncertu pro budoucnost vystoupí například Jaroslav Hutka, Tonya Graves, Michal Hrůza nebo Vypsaná fixa. Na pódiu promluví také kněz Tomáš Halík, herec Bolek Polívka, dokumentaristka Olga Sommerová, bratr bývalého prezidenta Ivan Havel nebo rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

"Jsem ráda, že se občanská společnost probudila. Vážím si toho, že k jejímu probuzení přispěli dva starší pánové, dalajláma a Jiří Brady," uvedla dokumentaristka Olga Sommerová a zdůraznila, že je příjemné vidět, jak se probouzí i mladí lidé.

Pouliční slavnost Korzo Národní

Právě studenti jsou ti, kteří stojí za iniciativou Díky, že můžem a pořádají pouliční slavnosti Korzo Národní na Národní třídě. Tam se uskuteční divadelní představení, hudební vystoupení nebo výstavy. Studenti pořádají setkání také na Albertově, kde se sjedou studentské spolky z celé republiky. Vystoupí rektoři vysokých škol, zástupci studentů nebo akademické a veřejné sféry.

"Je to apolitická akce. Nechceme podporovat odstředivé tendence, které jsou ve společnosti. Naopak chceme připomenout, že je toho hodně, co máme společného, a v jádru zastáváme stejné hodnoty," řekl jeden z organizátorů Lukáš Kostínek.

Obě studentské akce jsou symbolicky propojeny naučnou stezkou, která vede stejnou trasou, jakou šli studenti v roce 1989. Na ní budou viset studentská prohlášení, prohlášení z tisku nebo zákulisní informace o tom, jak se policie 17. listopadu organizovala.

"Chtěli bychom překonat údajné rozpory ve společnosti, protože je nevidíme. Myslíme si, že vytváření tohoto dojmu jen dále zhoršuje atmosféru ve společnosti a vytváří prostor pro omezování demokracie," řekl hlavní koordinátor Festivalu svobody Jan Gregar ze sdružení Nerudný fest.cz.

Kromě výše zmíněných akcí projde Prahou průvod s názvem Nezapomínáme!, organizovaný iniciativou Proti projevům nenávisti, nebo satirický průvod masek nazvaný Sametové posvícení, který odstartuje v 15 hodin na Kampě. "Bude to oslava nadhledu. Postavíme se k problémům humorně a oslavíme svobodu satirou," řekla Věra Cieslarová, která přišla na konferenci s maskou "prasočlověka", v níž se také průvodu zúčastní. Mezi dalšími maskami se objeví například lidé s maskami prezidenta Miloše Zemana, ministra financí Andreje Babiše nebo nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Již po šesté se letos ve Státní opeře uskuteční předávání Cen paměti národa, kterou pořádá iniciativa Post Bellum. "Cena je každoročně udělována těm, kteří během svého života prokázali, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou jen prázdná slova. Letos bude jedním z oceněných i Jiří Brady," řekl ředitel iniciativy Mikuláš Kroupa.

Festival svobody spojuje poprvé v historii různé občanské iniciativy s cílem koordinovat společně jednotlivé akce pořádané k oslavám listopadových událostí a vytvořit ucelený program. Iniciativy k této příležitosti vydaly také memorandum.

"Spojením několika iniciativ různého názorového spektra chceme ukázat, že i přes určité odlišnosti všechny zúčastněné pojí dohromady stejná myšlenka. Je to apel na společnost a touha oslavit svobodu a demokracii jako hodnoty, na kterých musíme aktivně pracovat," upřesnil Gregar.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy