Budíky rozezní 17. listopad. Mají probrat občanskou společnost, říkají lidé z Festivalu svobody

Aleš Ligas, Michaela Vařeková
14. 11. 2016 16:52
V duchu probuzení občanské společnosti chce letošní oslavy uspořádat sedm občanských iniciativ, které se poprvé spojí pod hlavičkou Festivalu svobody. Budou ve čtvrtek 17. listopadu pořádat kulturní akce i občanská shromáždění po celé republice. Na Národní třídě se uskuteční pouliční slavnost Korzo Národní završená večerním Koncertem pro budoucnost na Václavském náměstí. Vrcholem festivalu by měla být akce Občanský budíček, kdy by se po celé republice měly rozeznít tisíce budíků, aby tak symbolicky probudily ze spánku občanskou společnost.
Oslavy 17. listopadu na pražském Albertově.
Oslavy 17. listopadu na pražském Albertově. | Foto: ČTK

Praha – Tisíce budíků se 17. listopadu v půl osmé večer, tedy přibližně ve stejnou dobu, kdy před sedmadvaceti lety policejní kordon zahradil průvod studentů, rozezní na Václavském náměstí a dalších místech Česka. Symbolicky by měly probudit ze spánku občanskou společnost, tvrdí organizátoři Festivalu svobody, který společně organizuje sedm občanských iniciativ.

"Byli bychom rádi, kdyby si na Koncert pro budoucnost lidé přinesli svůj budík, ale stačit bude, když si na půl osmou večer nastaví zvuk budíku na mobilní telefony," uvedl Václav Němec z Kroměřížské výzvy. Právě zvonění budíků a Koncert pro budoucnost bude letošním vrcholem listopadových oslav státního svátku.

Na Koncertu pro budoucnost vystoupí například Jaroslav Hutka, Tonya Graves, Michal Hrůza nebo Vypsaná fixa. Na pódiu promluví také kněz Tomáš Halík, herec Bolek Polívka, dokumentaristka Olga Sommerová, bratr bývalého prezidenta Ivan Havel nebo rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

"Jsem ráda, že se občanská společnost probudila. Vážím si toho, že k jejímu probuzení přispěli dva starší pánové, dalajláma a Jiří Brady," uvedla dokumentaristka Olga Sommerová a zdůraznila, že je příjemné vidět, jak se probouzí i mladí lidé.

Pouliční slavnost Korzo Národní

Právě studenti jsou ti, kteří stojí za iniciativou Díky, že můžem a pořádají pouliční slavnosti Korzo Národní na Národní třídě. Tam se uskuteční divadelní představení, hudební vystoupení nebo výstavy. Studenti pořádají setkání také na Albertově, kde se sjedou studentské spolky z celé republiky. Vystoupí rektoři vysokých škol, zástupci studentů nebo akademické a veřejné sféry.

"Je to apolitická akce. Nechceme podporovat odstředivé tendence, které jsou ve společnosti. Naopak chceme připomenout, že je toho hodně, co máme společného, a v jádru zastáváme stejné hodnoty," řekl jeden z organizátorů Lukáš Kostínek.

Obě studentské akce jsou symbolicky propojeny naučnou stezkou, která vede stejnou trasou, jakou šli studenti v roce 1989. Na ní budou viset studentská prohlášení, prohlášení z tisku nebo zákulisní informace o tom, jak se policie 17. listopadu organizovala.

"Chtěli bychom překonat údajné rozpory ve společnosti, protože je nevidíme. Myslíme si, že vytváření tohoto dojmu jen dále zhoršuje atmosféru ve společnosti a vytváří prostor pro omezování demokracie," řekl hlavní koordinátor Festivalu svobody Jan Gregar ze sdružení Nerudný fest.cz.

Kromě výše zmíněných akcí projde Prahou průvod s názvem Nezapomínáme!, organizovaný iniciativou Proti projevům nenávisti, nebo satirický průvod masek nazvaný Sametové posvícení, který odstartuje v 15 hodin na Kampě. "Bude to oslava nadhledu. Postavíme se k problémům humorně a oslavíme svobodu satirou," řekla Věra Cieslarová, která přišla na konferenci s maskou "prasočlověka", v níž se také průvodu zúčastní. Mezi dalšími maskami se objeví například lidé s maskami prezidenta Miloše Zemana, ministra financí Andreje Babiše nebo nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Již po šesté se letos ve Státní opeře uskuteční předávání Cen paměti národa, kterou pořádá iniciativa Post Bellum. "Cena je každoročně udělována těm, kteří během svého života prokázali, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou jen prázdná slova. Letos bude jedním z oceněných i Jiří Brady," řekl ředitel iniciativy Mikuláš Kroupa.

Festival svobody spojuje poprvé v historii různé občanské iniciativy s cílem koordinovat společně jednotlivé akce pořádané k oslavám listopadových událostí a vytvořit ucelený program. Iniciativy k této příležitosti vydaly také memorandum.

"Spojením několika iniciativ různého názorového spektra chceme ukázat, že i přes určité odlišnosti všechny zúčastněné pojí dohromady stejná myšlenka. Je to apel na společnost a touha oslavit svobodu a demokracii jako hodnoty, na kterých musíme aktivně pracovat," upřesnil Gregar.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy