Praha - Prezident Miloš Zeman zamířil poprvé od svého znovuzvolení na oficiální zahraniční návštěvu - již tradičně na Slovensko. Naši sousedé přitom nejsou Zemanovi po jeho lednových výrocích na adresu Alexandra Dubčeka příliš nakloněni. V minulosti se však prezident dopustil i několika dalších faux-pas týkajících se Slovenska.
Letošní rok se ponese ve znamení oslav 100. výročí vzniku Československa. Oslavy zahájil prezident Miloš Zeman na Pražském hradě na začátku ledna. Ve svém projevu zavzpomínal na období společného státu Čechů a Slováků. Zeman, známý svými bonmoty a lidovými prohlášeními, v projevu řekl, že ministři, kteří v roce 1948 podali demisi, byli "blbí".
Součástí projevu byla také pasáž o někdejším prvním tajemníkovi Ústředního výboru Komunistické strany Československa Alexandru Dubčekovi.
Zeman řekl, že Dubček patřil mezi elitáře, kteří se po okupaci Československa v roce 1968 vojsky Varšavské smlouvy "podělali hrůzou". Právě toto vyjádření na adresu jedné z hlavních postav pražského jara kritizovala řada slovenských, ale i českých osobností.
"Osobně se ohrazuji vůči expresivnímu, dehonestujícímu vyjádření prezidenta České republiky Miloše Zemana na adresu Alexandra Dubčeka. O žádném politikovi si nedělejme iluze, i ta největší osobnost měla své slabiny a slabé chvíle. Ale považuji za mimořádně nevhodné a nezdvořilé právě takovéto momenty zdůraznit ve slavnostní chvíli, a to dokonce i expresivním způsobem," reagoval na Zemanova slova tehdejší slovenský ministr kultury Marek Maďarič.
Narušený pietní akt Kováče
Zřejmě největším diplomatickým přešlapem prezidenta a české delegace, jejíž součástí byl také exprezident Václav Klaus, byl pozdní přílet na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče, který zemřel v říjnu 2016 na selhání srdce. Češi na pietní akci dorazili až v jejím závěru. Vojáci, kteří nesli jeho rakev, se pak s ní museli zastavit na nádvoří hradu, aby mohl Zeman zesnulému politikovi vzdát úctu.
Prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček zpoždění vysvětloval špatným počasím při letu do Bratislavy. Jedním z důvodů pozdního příletu měla být podle mluvčího také špatná práce letových dispečerů. Poté, co se řídící letového provozu ohradili, se Ovčáček omluvil.
Otočka na červeném koberci
Zeman svou reakcí při přehlídce překvapil v roce 2013 tehdejšího prezidenta Slovenské republiky Ivana Gašparoviče. Při své první návštěvě v roli prezidenta během přehlídky čestné stráže nečekaně provedl na červeném koberci otočku o 180 stupňů.
Zeman tehdy chtěl zřejmě celý ceremoniál zopakovat. Po krátkém vysvětlení se obě hlavy státu otočily a společně zamířily do nedaleké budovy.
Vražda novináře Kuciaka
Vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové, která se odehrála v únoru, vyvolala na Slovensku vlnu demonstrací proti vládě. Soustrast pozůstalým vyjadřovali jak Slováci, tak i Češi, včetně významných osobností obou zemí. Prezident Miloš Zeman se k činu nevyjadřoval, učinil tak až v úterý.
Všichni významní čeští političtí představitelé se proti vraždě novináře vymezili už o den dříve.
Zemanův nezájem o aktuální dění na Slovensku kritizovali lidé zejména kvůli jeho dlouhodobému postoji k novinářům. Zeman při setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Číně řekl, že novinářů je příliš mnoho a zavtipkoval, že by se měli likvidovat.
Právě na tento rozhovor si po vraždě Kuciaka vzpomněl třeba lidovecký exministr zemědělství a poslanec Marian Jurečka. "Vtipkování Zemana s Putinem, že novináři by se měli likvidovat, dnes vidíme bohužel v praxi, když byl na Slovensku zavražděn investigativní reportér Ján Kuciak a jeho partnerka. Bylo mu 27 let. Je neuvěřitelné a nepřijatelné, že toto kdokoliv říká, natož prezident," připomněl.
Zeman má během třídenní návštěvy na programu oběd se svým slovenským protějškem, setkání s novým předsedou vlády Peterem Pellegrinim (Směr-SD) či projížďku v kočáru okolo Štrbského plesa ve Vysokých Tatrách.
Oproti minulým zahraničním návštěvám připravil Hrad prezidentovi volnější program. Všechna setkání či aktivity se vešly do druhého dne návštěvy. Podle oficiálního plánu prezidentské cesty zveřejněného na stránkách Pražského hradu je na první a třetí den naplánován pouze přílet a odlet prezidentského páru.