Zeman přijel na státní pohřeb Kováče pozdě. Špatné počasí při letu, zdůvodnil to Hrad

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 10. 2016 14:50
Česká delegace v čele s prezidentem Milošem Zemanem dorazila pozdě na státní pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka zpoždění způsobilo špatné počasí při letu do Bratislavy. Kromě zahraničních delegací se posledního rozloučení s Kováčem zúčastnili také přední současní a bývalí slovenští politici. Michal Kováč, první prezident samostatné Slovenské republiky, zemřel minulý týden na selhání srdce.
Státní pohřeb Michala Kováče.
Státní pohřeb Michala Kováče. | Foto: ČTK

Bratislava – Státním pohřbem se Slovensko loučí s prvním prezidentem po vzniku samostatného státu v roce 1993 Michalem Kováčem, který zemřel minulý týden na selhání srdce. Pietní ceremoniál začal dopoledne kondolencemi na Bratislavském hradě.

Na první státní pohřeb politika v novodobé historii Slovenska přijel také český prezident Miloš Zeman a jeho předchůdce v úřadu Václav Klaus. Česká delegaceale dorazila se zpožděním až na závěr kondolencí a rakvi s pozůstatky slovenského prezidenta se podle portálu sme.sk poklonila na hradním nádvoří.

"Důvodem bylo špatné počasí při letu do Bratislavy," vysvětlil zdržení Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Kromě zahraničních delegací se posledního rozloučení s Kováčem zúčastnili také přední současní a bývalí slovenští politici. Kondolence Kováčově choti, dvěma synům a nevlastnímu bratrovi bývalého slovenského prezidenta se odehrávaly v Rytířské síni Bratislavského hradu, kde se s Kováčem mohla již ve středu rozloučit veřejnost.

Před polednem příslušníci čestné stráže přemístili rakev na dělovou lafetu taženou vojenským vozidlem. Smuteční průvod se pak přesunul do nedalekého Prezidentského paláce.

Součástí posledního rozloučení jsou vojenské pocty a také státní smutek, který na čtvrtek vyhlásila slovenská vláda. Navenek se projevuje stažením vlajek na půl žerdi a omezením hazardních her.

Kováč, kterého léta trápila Parkinsonova choroba, zemřel ve věku 86 let. Jeho funkční období v prezidentském úřadu v letech 1993 až 1998 poznamenaly spory s tehdejším autoritářským premiérem Vladimírem Mečiarem. Před rozdělením Československa zastával Kováč funkci předsedy Federálního shromáždění.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Návrh novely letošního státního rozpočtu předloží Stanjura vládě v červenci

Návrh novely letošního státního rozpočtu předloží ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) vládě v červenci, řekl ve středu na tiskové konferenci. Do té doby budou podle něj schválena některá další opatření v souvislosti s energetickou krizí, budou k dispozici také přesnější data o hospodaření státu. Doplnil, že podle dubnového makroekonomického výhledu bude v letošním rozpočtu nejvýše 15 miliard korun dodatečných příjmů ve srovnání se schváleným rozpočtem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na podporu výuky v MŠ a ZŠ chce ministerstvo rozdělit devět miliard korun z EU

Ministerstvo školství chce rozdělit devět miliard korun z evropských dotací na posílení podpůrných pedagogických pozic, jako jsou školní psychologové či speciální pedagogové, a zlepšení kvality vzdělávání v základních a mateřských školách. O peníze budou moct žádat pomocí zjednodušených formulářů, takzvaných šablon, od středy do 28. dubna příštího roku. Dotace půjdou z nového Operačního programu Jan Amos Komenský, který šablonami naváže na předchozí program Výzkum, vývoj a vzdělávání. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy