Zeman přijel na státní pohřeb Kováče pozdě. Špatné počasí při letu, zdůvodnil to Hrad

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 10. 2016 14:50
Česká delegace v čele s prezidentem Milošem Zemanem dorazila pozdě na státní pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka zpoždění způsobilo špatné počasí při letu do Bratislavy. Kromě zahraničních delegací se posledního rozloučení s Kováčem zúčastnili také přední současní a bývalí slovenští politici. Michal Kováč, první prezident samostatné Slovenské republiky, zemřel minulý týden na selhání srdce.
Státní pohřeb Michala Kováče.
Státní pohřeb Michala Kováče. | Foto: ČTK

Bratislava – Státním pohřbem se Slovensko loučí s prvním prezidentem po vzniku samostatného státu v roce 1993 Michalem Kováčem, který zemřel minulý týden na selhání srdce. Pietní ceremoniál začal dopoledne kondolencemi na Bratislavském hradě.

Na první státní pohřeb politika v novodobé historii Slovenska přijel také český prezident Miloš Zeman a jeho předchůdce v úřadu Václav Klaus. Česká delegaceale dorazila se zpožděním až na závěr kondolencí a rakvi s pozůstatky slovenského prezidenta se podle portálu sme.sk poklonila na hradním nádvoří.

"Důvodem bylo špatné počasí při letu do Bratislavy," vysvětlil zdržení Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Kromě zahraničních delegací se posledního rozloučení s Kováčem zúčastnili také přední současní a bývalí slovenští politici. Kondolence Kováčově choti, dvěma synům a nevlastnímu bratrovi bývalého slovenského prezidenta se odehrávaly v Rytířské síni Bratislavského hradu, kde se s Kováčem mohla již ve středu rozloučit veřejnost.

Před polednem příslušníci čestné stráže přemístili rakev na dělovou lafetu taženou vojenským vozidlem. Smuteční průvod se pak přesunul do nedalekého Prezidentského paláce.

Součástí posledního rozloučení jsou vojenské pocty a také státní smutek, který na čtvrtek vyhlásila slovenská vláda. Navenek se projevuje stažením vlajek na půl žerdi a omezením hazardních her.

Kováč, kterého léta trápila Parkinsonova choroba, zemřel ve věku 86 let. Jeho funkční období v prezidentském úřadu v letech 1993 až 1998 poznamenaly spory s tehdejším autoritářským premiérem Vladimírem Mečiarem. Před rozdělením Československa zastával Kováč funkci předsedy Federálního shromáždění.

 

Právě se děje

Další zprávy