Urážkou Dubčeka způsobil Zeman na Slovensku smršť. Přejeme si Česko bez něho, říká Vášáryová

Šárka Mrázová Martin Biben Šárka Mrázová, Martin Biben
14. 1. 2018 14:12
Herečka a diplomatka Magda Vášáryová, která podporovala Michala Horáčka, si přeje, aby si Česko ve druhém kole zvolilo jiného prezidenta než Miloše Zemana. Ten podle ní Slovensko svými výroky o Alexandru Dubčekovi urazil.
Magda Vášáryová
Magda Vášáryová | Foto: ČTK

Praha - Demokratický tábor je už v Česku dostatečně silný na to, aby ve druhém kole ovlivnil volbu prezidenta a porazil současnou hlavu státu Miloše Zemana, soudí slovenská diplomatka a herečka Magda Vášáryová. Doufá, že Češi půjdou volit i ve druhém kole.

Přála by si, aby v nové hlavě státu Slovensko získalo silného partnera, který by byl podobně proevropský. V osobě současného prezidenta ho podle ní nemá.

"Třeba teď se proti panu Zemanovi spustila na Slovensku smršť, když řekl, že se pan Dubček ‚podělal‘. Myslím si, že to bylo v každém případě velmi nešťastné vyjádření a na Slovensku to vyvolalo velkou vlnu protestů, dokonce oficiálních," poznamenala pro Aktuálně.cz.

Vášáryová sledovala sčítání hlasů v pražském Mánesu ve štábu textaře a podnikatele Michala Horáčka, který skončil na čtvrtém místě. Nablízku mu jako jeho poradkyně byla více než rok, od té doby, co ohlásil svou kandidaturu. Osobně i profesně se znají ale už desítky let.

Podle Vášáryové je jedno, zda v prvním kole lidé volili Jiřího Drahoše, Michala Horáčka nebo Pavla Fischera. Konkrétněji výsledky prvního kola však nechtěla komentovat. Volba záleží podle ní zcela na občanech.

"Byla jsem kandidátkou na prezidentku a toto všechno jsem si už absolvovala doma. Vždy se vyhýbám tomu, abych kritizovala jediného suveréna v čase voleb, a tím je občan. Občané se jednoduše rozhodnou a oni si i nesou ty důsledky své volby," řekla.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

před 39 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy