Urážkou Dubčeka způsobil Zeman na Slovensku smršť. Přejeme si Česko bez něho, říká Vášáryová

Šárka Mrázová Martin Biben Šárka Mrázová, Martin Biben
14. 1. 2018 14:12
Herečka a diplomatka Magda Vášáryová, která podporovala Michala Horáčka, si přeje, aby si Česko ve druhém kole zvolilo jiného prezidenta než Miloše Zemana. Ten podle ní Slovensko svými výroky o Alexandru Dubčekovi urazil.
Magda Vášáryová
Magda Vášáryová | Foto: ČTK

Praha - Demokratický tábor je už v Česku dostatečně silný na to, aby ve druhém kole ovlivnil volbu prezidenta a porazil současnou hlavu státu Miloše Zemana, soudí slovenská diplomatka a herečka Magda Vášáryová. Doufá, že Češi půjdou volit i ve druhém kole.

Přála by si, aby v nové hlavě státu Slovensko získalo silného partnera, který by byl podobně proevropský. V osobě současného prezidenta ho podle ní nemá.

"Třeba teď se proti panu Zemanovi spustila na Slovensku smršť, když řekl, že se pan Dubček ‚podělal‘. Myslím si, že to bylo v každém případě velmi nešťastné vyjádření a na Slovensku to vyvolalo velkou vlnu protestů, dokonce oficiálních," poznamenala pro Aktuálně.cz.

Vášáryová sledovala sčítání hlasů v pražském Mánesu ve štábu textaře a podnikatele Michala Horáčka, který skončil na čtvrtém místě. Nablízku mu jako jeho poradkyně byla více než rok, od té doby, co ohlásil svou kandidaturu. Osobně i profesně se znají ale už desítky let.

Podle Vášáryové je jedno, zda v prvním kole lidé volili Jiřího Drahoše, Michala Horáčka nebo Pavla Fischera. Konkrétněji výsledky prvního kola však nechtěla komentovat. Volba záleží podle ní zcela na občanech.

"Byla jsem kandidátkou na prezidentku a toto všechno jsem si už absolvovala doma. Vždy se vyhýbám tomu, abych kritizovala jediného suveréna v čase voleb, a tím je občan. Občané se jednoduše rozhodnou a oni si i nesou ty důsledky své volby," řekla.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Fanoušci Baníku vybrali 330 tisíc korun pro rodiny obětí střelby

Finanční sbírka ostravských fotbalových fanoušků na sobotním ligovém utkání Baníku proti Spartě vynesla přibližně 330 tisíc korun. Obnos bude poukázán pozůstalým sedmi obětí tragické střelby ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě.

Ve sbírce, kterou organizoval spolek Baník Baníku, podle webu sdružení bylo vybráno 326.968 korun i drobné sumy v cizích měnách. Dohromady se jedná přibližně o 330 tisíc korun.

Vedle ostravských fanoušků se do charity zapojil i samotný Baník, který z výtěžku věnoval na stejný účel 150 tisíc korun. Další peníze mezi sebou vybírají hráči a zaměstnanci klubu.

Další zprávy