Zeman: Vyžeňte toho kameramana, nebo ho zabiju. Adekvátní reakce, pletl se do cesty, tvrdí Ovčáček

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 10. 2017 14:06
Prezidentu Miloši Zemanovi vadila přítomnost novinářů v sídle Rady Evropy ve Štrasburku, kde prohlásil: "Vyžeňte toho kameramana, nebo ho zabiju." Podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka se ale jednalo o zcela adekvátní reakci, protože kameraman se měl prezidentovi "úporně plést do cesty". Zeman své antipatie k novinářům vyjádřil už dříve, když ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi řekl, že by se měli likvidovat.
Český prezident Miloš Zeman hovoří s novináři před svým vystoupením na Parlamentním shromáždění Rady Evropy.
Český prezident Miloš Zeman hovoří s novináři před svým vystoupením na Parlamentním shromáždění Rady Evropy. | Foto: ČTK

Praha - Dlouhodobě negativní vztah prezidenta Miloše Zemana vůči novinářům se projevil i během jeho úterní návštěvy sídla Rady Evropy ve Štrasburku. Zemanovi vadila přítomnost kameramana České televize, když se svými spolupracovníky a ochrankou procházel foyer budovy. Na záznamu České televize prezident vyzval členy svého doprovodu, aby kameramana vyhnali, jinak ho zabije.

"Vyžeňte toho kameramana, nebo ho zabiju," řekl Zeman ve Štrasburku na záznamu, který na sociálních sítích zveřejnili tvůrci pořadu Newsroom ČT24. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček serveru Novinky řekl, že se jednalo o zcela adekvátní reakci, protože kameraman se "snažil úporně plést panu prezidentovi do cesty". Televize podle něj "už dlouho lačně číhá, zda prezident, který má neuropatii, někde při chůzi neklopýtne".

Podle Syndikátu novinářů ČR je Zemanovo vyjádření hrubé. "Vyjádření pana prezidenta ČR během návštěvy Rady Evropy je vůči kameramanovi ČT vulgární a od vysokého ústavního činitele nepřijatelné," napsal syndikát na twiterovém účtu.

Zeman ani v minulosti neváhal na adresu novinářů opakovaně použít silných slov, když mluvil o likvidaci či střílení novinářů. Hrad ale tvrdí, že výroky jsou bonmoty vyřčené se zjevnou nadsázkou, kterou novináři či s nimi spříznění politici nepochopili.

Média připomínají například Zemanův kontroverzní výrok při květnovém setkání s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem v Číně. "Jsou tady jiní novináři? Novinářů je příliš mnoho, je třeba je likvidovat," řekl český prezident Putinovi při příchodu do jednacího sálu. "Není třeba likvidovat, ale snížit jejich počet, to ano," reagoval tehdy Putin.

Zeman před Parlamentním shromážděním Rady Evropy označil protiruské sankce za nefunkční a ruskou anexi ukrajinského Krymu za "fait accompli", tedy za hotovou záležitost. Zmínil se také o možnosti ruské kompenzace ve prospěch Ukrajiny. Jeho výroky pobouřily politiky v Kyjevě a ukrajinská média označila Zemanova slova za "skandální". Český premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že Zeman neměl k projevu o protiruských sankcích a anexi Krymu mandát české vlády a že jeho vyjádření jsou v příkrém rozporu se zahraniční politikou České republiky.

Zeman v Radě Evropy kritizoval protiruské sankce | Video: Parliamentary Assembly
 

Právě se děje

Další zprávy