Ovčáček lže, vládní speciál jsme nezdrželi, brání se dispečeři. Nemáte důkazy, tvrdí mluvčí

Michal Polák Michal Polák
Aktualizováno 17. 10. 2016 13:42
Letoví dispečeři se ohradili proti tvrzení Hradu, podle kterého zpoždění vládního speciálu na pohřeb prezidenta Kováče zavinilo Řízení letového provozu (ŘLP). Podle Odborového svazu letových dispečerů CZATCA jsou tvrzení Jiřího Ovčáčka lživá a účelová a poškozují dobrou pověst ŘLP. Mluvčí Ovčáček označil prohlášení odborů za hrubě neprofesionální, protože "obviňuje ze lži bez předložení byť jednoho jediného důkazu".
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Milan Kammermayer

PrahaLetoví dispečeři vydali prohlášení, v němž se ohrazují proti tvrzením mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka. Ten je v pátek obvinil ze zpoždění vládního speciálu směřujícího na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče. Dispečeři Ovčáčkova slova označili za "lživá a účelová, poškozující dobrou profesní pověst řídících letového provozu".

Podle Ovčáčkovy první verze za zpoždění mohlo počasí, to však bylo v době letu standardní. Později mluvčí obvinil ŘLP. "Podle informací, které zatím máme, dalo Řízení letového provozu přednost jinému letu. Prezidentský let tak musel čekat na odletové dráze," řekl.

Odborový svaz letových dispečerů CZATCA Ovčáčkovy výroky odsoudil. "Státně důležitému letu CEF01 bylo umožněno pojíždět k vzletové a přistávací dráze okamžitě po žádosti posádky o pojíždění a následný vzlet byl povolen tak, aby nebyla narušena bezpečnost letového provozu," napsal prezident odborového svazu Tomáš Martinec. Letový provoz také nařídil jednomu letadlu přerušit přibližování na přistání a několik odletů bylo zdrženo.

Ovčáček stanovisko dispečerů ostře odmítl. "Prohlášení odborů ŘLP je mimořádně a hrubě neprofesionální, protože obviňuje ze lži bez předložení byť jednoho jediného důkazu," napsal na Twitteru.

Ovčáček v pondělí Českému rozhlasu zopakoval, že zpoždění způsobilo jiné letadlo. "Letoun s panem prezidentem musel čekat na přílet jiného letadla (Travel Servis – pozn. red.)," řekl.

Audio nahrávka komunikace letového provozu a vládního speciálu.
2:58
Audio nahrávka komunikace letového provozu a vládního speciálu. | Video: Aktuálně.cz

Vedoucí vnějších vztahů Řízení letového provozu Richard Klíma jeho verzi ale vyvrací. "Pan Ovčáček nechápe systém řízení letového provozu. Letadlo Travel Servis dostalo příletové povolení a jeho zrušení by znamenalo riziko nejen pro letadlo samotné, ale i pro prezidentský speciál," řekl ČRo Klíma.

Na internetu se v pondělí objevila zvuková nahrávka komunikace letového provozu s vládním speciálem. Pravost této nahrávky redakce Aktuálně.cz ověřuje.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy