Že jsem platil Nagyovou? Jsou to normální drby, říká Rittig

Radek Nohl Radek Nohl
19. 5. 2014 16:00
Podnikatel Ivo Rittig v rozhovoru pro Aktuálně.cz prvně zareagoval na nové informace, které se objevily v dokumentu žalobců.
Podnikatel Ivo Rittig.
Podnikatel Ivo Rittig. | Foto: ČTK

Praha - Podnikatel Ivo Rittig poprvé zareagoval na nové informace v kauze tehdejší šéfky kabinetu premiéra Jana Nagyové (dnes Nečasové), které se objevily v dokumentu žalobců z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Rittig v e-mailovém rozhovoru s deníkem Aktuálně.cz například označil slova dalšího aktéra případu - podnikatele Romana Janouška, který podle odposlechu řekl, že "Ivo platil tu Janu" - za drb, jakých se denně objeví tisíce.

Svůj vztah s Janou Nagyovou označil za společenský. "Komunikovali jsme spolu tak, jako komunikuji s mnoha dalšími lidmi," řekl v rozhovoru Rittig.

Vyšetřovatelé díky rozšifrování mobilu Jany Nagyové zjistili mimo jiné to, že si během necelých dvou měsíců na podzim roku 2012 vyměnila s Ivo Rittigem nejméně 48 krátkých textových zpráv. Podle žalobců společně řešili situaci kolem rebelujících poslanců ODS, utajené schůzky, ale i situaci ve státních podnicích, například České poště nebo podniku Lesy ČR.

"Ve světě kolem politiky probíhá množství nejrůznějších debat a je to tak v pořádku. Pokus tohle kriminalizovat je čiré zoufalství," prohlásil Rittig.

Aktuálně.cz: Vrchní státní zastupitelství v Olomouci tvrdí, že mají důkazy o tom, že jste s paní Janou Nagyovou řešil situaci v České poště, podniku Lesy ČR, na Pozemkovém fondu nebo výběr lidí u policie. Jaký vliv jste na to podle vás měl?

Žádný. Každý den řeším spoustu věcí s řadou lidí. Že by to bylo totéž jako moct někoho někam "dosazovat" anebo "řídit", to si vážně můžou myslet jenom v Olomouci. Ve světě kolem politiky probíhá množství nejrůznějších debat a je to tak v pořádku. Pokus tohle kriminalizovat je čiré zoufalství.

Náš vztah byl na společenské bázi, řekl o Nagyové Ivo Rittig.
Náš vztah byl na společenské bázi, řekl o Nagyové Ivo Rittig. | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Žalobci v dokumentu napsali, že vám Libor Grygárek zpřístupňoval informace z Finančního analytického útvaru Ministerstva financí ČR, ke kterým se pan Grygárek dostával. Získával jste od něj nějaké takové informace?

Nezískával jsem od něj nic, natož z FAÚ.

A.cz: Podle vyšetřovatelů jste byl s Janou Nagyovou téměř v každodenním kontaktu. Jaký byl váš vztah?

Náš vztah byl na společenské bázi, komunikovali jsme spolu tak, jako komunikuji s mnoha dalšími lidmi. Netušil jsem, že v téhle zemi může být trestné, že si s někým povídáte anebo si někdo povídá o vás.

A.cz: Scházel jste se s policistou Stanislavem Hájkem? Dělal jste nějaké aktivní kroky k tomu, aby se stal šéfem Útvaru zvláštních činností?

Roman Janoušek (na snímku) podle odposlechu řekl: Ivo platil tu Janu. Drby, reaguje Rittig.
Roman Janoušek (na snímku) podle odposlechu řekl: Ivo platil tu Janu. Drby, reaguje Rittig. | Foto: Vojtěch Marek

Nikdy pro mě nic nedělal, ani já pro něj.

Opakovaně jste řekl, že jste Janě Nagyové žádné dary a peníze nedával. Co si pak myslíte o slovech Romana Janouška, kterého zaznamenal odposlech, podle něhož tvrdí: "Ivo platil tu Janu, každý to věděl"?

Jsou to normální drby, jakých běží denně tisíc. S chutí bych se tomu zasmál, kdyby z toho nějaký prokurátor nedělal "důkaz" v trestním řízení.

Začal jste se již vy osobně proti tomu, že vám soud na základě žádosti žalobců odebral cestovní pas, bránit? Požadujete nějaké odškodné?

Ano, pokud vím, tak moji právníci už podali žaloby na náhradu škody. Nenechám se od prokurátorů šikanovat.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy