Že jsem platil Nagyovou? Jsou to normální drby, říká Rittig

Radek Nohl Radek Nohl
19. 5. 2014 16:00
Podnikatel Ivo Rittig v rozhovoru pro Aktuálně.cz prvně zareagoval na nové informace, které se objevily v dokumentu žalobců.
Podnikatel Ivo Rittig.
Podnikatel Ivo Rittig. | Foto: ČTK

Praha - Podnikatel Ivo Rittig poprvé zareagoval na nové informace v kauze tehdejší šéfky kabinetu premiéra Jana Nagyové (dnes Nečasové), které se objevily v dokumentu žalobců z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Rittig v e-mailovém rozhovoru s deníkem Aktuálně.cz například označil slova dalšího aktéra případu - podnikatele Romana Janouška, který podle odposlechu řekl, že "Ivo platil tu Janu" - za drb, jakých se denně objeví tisíce.

Svůj vztah s Janou Nagyovou označil za společenský. "Komunikovali jsme spolu tak, jako komunikuji s mnoha dalšími lidmi," řekl v rozhovoru Rittig.

Vyšetřovatelé díky rozšifrování mobilu Jany Nagyové zjistili mimo jiné to, že si během necelých dvou měsíců na podzim roku 2012 vyměnila s Ivo Rittigem nejméně 48 krátkých textových zpráv. Podle žalobců společně řešili situaci kolem rebelujících poslanců ODS, utajené schůzky, ale i situaci ve státních podnicích, například České poště nebo podniku Lesy ČR.

"Ve světě kolem politiky probíhá množství nejrůznějších debat a je to tak v pořádku. Pokus tohle kriminalizovat je čiré zoufalství," prohlásil Rittig.

Aktuálně.cz: Vrchní státní zastupitelství v Olomouci tvrdí, že mají důkazy o tom, že jste s paní Janou Nagyovou řešil situaci v České poště, podniku Lesy ČR, na Pozemkovém fondu nebo výběr lidí u policie. Jaký vliv jste na to podle vás měl?

Žádný. Každý den řeším spoustu věcí s řadou lidí. Že by to bylo totéž jako moct někoho někam "dosazovat" anebo "řídit", to si vážně můžou myslet jenom v Olomouci. Ve světě kolem politiky probíhá množství nejrůznějších debat a je to tak v pořádku. Pokus tohle kriminalizovat je čiré zoufalství.

Náš vztah byl na společenské bázi, řekl o Nagyové Ivo Rittig.
Náš vztah byl na společenské bázi, řekl o Nagyové Ivo Rittig. | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Žalobci v dokumentu napsali, že vám Libor Grygárek zpřístupňoval informace z Finančního analytického útvaru Ministerstva financí ČR, ke kterým se pan Grygárek dostával. Získával jste od něj nějaké takové informace?

Nezískával jsem od něj nic, natož z FAÚ.

A.cz: Podle vyšetřovatelů jste byl s Janou Nagyovou téměř v každodenním kontaktu. Jaký byl váš vztah?

Náš vztah byl na společenské bázi, komunikovali jsme spolu tak, jako komunikuji s mnoha dalšími lidmi. Netušil jsem, že v téhle zemi může být trestné, že si s někým povídáte anebo si někdo povídá o vás.

A.cz: Scházel jste se s policistou Stanislavem Hájkem? Dělal jste nějaké aktivní kroky k tomu, aby se stal šéfem Útvaru zvláštních činností?

Roman Janoušek (na snímku) podle odposlechu řekl: Ivo platil tu Janu. Drby, reaguje Rittig.
Roman Janoušek (na snímku) podle odposlechu řekl: Ivo platil tu Janu. Drby, reaguje Rittig. | Foto: Vojtěch Marek

Nikdy pro mě nic nedělal, ani já pro něj.

Opakovaně jste řekl, že jste Janě Nagyové žádné dary a peníze nedával. Co si pak myslíte o slovech Romana Janouška, kterého zaznamenal odposlech, podle něhož tvrdí: "Ivo platil tu Janu, každý to věděl"?

Jsou to normální drby, jakých běží denně tisíc. S chutí bych se tomu zasmál, kdyby z toho nějaký prokurátor nedělal "důkaz" v trestním řízení.

Začal jste se již vy osobně proti tomu, že vám soud na základě žádosti žalobců odebral cestovní pas, bránit? Požadujete nějaké odškodné?

Ano, pokud vím, tak moji právníci už podali žaloby na náhradu škody. Nenechám se od prokurátorů šikanovat.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Rada: Konsolidace veřejných financí si patrně vyžádá růst daní

Vláda by měla podle Národní rozpočtové rady připravit realistickou konsolidaci veřejných financí, která by měla být proti aktuálním plánům rozsáhlejší. Je patrné, že si to vyžádá významné zvýšení daní. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou ve čtvrtek Národní rozpočtová rada zveřejnila. Česku podle ní hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024. Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že na dluhovou brzdu narazí veřejné finance až o rok později.

Dluhová brzda stanoví hranici, při jejímž překročení musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Stanovena je na úrovni 55 procent hrubého domácího produktu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v únoru poslancům řekla, že veřejný dluh by měl ke konci letošního roku stoupnout na 45 procent HDP.

"Je zřejmé, že rozsah konsolidačního úsilí v letech 2022 až 2024 bude muset být vyšší než 0,5 procenta hrubého domácího produktu ročně. Zároveň je patrné, že tato konsolidace si vyžádá významné navýšení daňové zátěže, neboť dlouhodobější výpadek příjmů v rozsahu daňového balíčku není možné zcela pokrýt redukcí výdajů, pokud by tedy nemělo dojít k výrazné redukci výdajů v největších výdajových blocích, kterými jsou sociální zabezpečení, zdravotnictví a školství, což rada nepředpokládá," uvedla NRR.

Zdroj: ČTK
Další zprávy