Že jsem platil Nagyovou? Jsou to normální drby, říká Rittig

Radek Nohl Radek Nohl
19. 5. 2014 16:00
Podnikatel Ivo Rittig v rozhovoru pro Aktuálně.cz prvně zareagoval na nové informace, které se objevily v dokumentu žalobců.
Podnikatel Ivo Rittig.
Podnikatel Ivo Rittig. | Foto: ČTK

Praha - Podnikatel Ivo Rittig poprvé zareagoval na nové informace v kauze tehdejší šéfky kabinetu premiéra Jana Nagyové (dnes Nečasové), které se objevily v dokumentu žalobců z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Rittig v e-mailovém rozhovoru s deníkem Aktuálně.cz například označil slova dalšího aktéra případu - podnikatele Romana Janouška, který podle odposlechu řekl, že "Ivo platil tu Janu" - za drb, jakých se denně objeví tisíce.

Svůj vztah s Janou Nagyovou označil za společenský. "Komunikovali jsme spolu tak, jako komunikuji s mnoha dalšími lidmi," řekl v rozhovoru Rittig.

Vyšetřovatelé díky rozšifrování mobilu Jany Nagyové zjistili mimo jiné to, že si během necelých dvou měsíců na podzim roku 2012 vyměnila s Ivo Rittigem nejméně 48 krátkých textových zpráv. Podle žalobců společně řešili situaci kolem rebelujících poslanců ODS, utajené schůzky, ale i situaci ve státních podnicích, například České poště nebo podniku Lesy ČR.

"Ve světě kolem politiky probíhá množství nejrůznějších debat a je to tak v pořádku. Pokus tohle kriminalizovat je čiré zoufalství," prohlásil Rittig.

Aktuálně.cz: Vrchní státní zastupitelství v Olomouci tvrdí, že mají důkazy o tom, že jste s paní Janou Nagyovou řešil situaci v České poště, podniku Lesy ČR, na Pozemkovém fondu nebo výběr lidí u policie. Jaký vliv jste na to podle vás měl?

Žádný. Každý den řeším spoustu věcí s řadou lidí. Že by to bylo totéž jako moct někoho někam "dosazovat" anebo "řídit", to si vážně můžou myslet jenom v Olomouci. Ve světě kolem politiky probíhá množství nejrůznějších debat a je to tak v pořádku. Pokus tohle kriminalizovat je čiré zoufalství.

Náš vztah byl na společenské bázi, řekl o Nagyové Ivo Rittig.
Náš vztah byl na společenské bázi, řekl o Nagyové Ivo Rittig. | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Žalobci v dokumentu napsali, že vám Libor Grygárek zpřístupňoval informace z Finančního analytického útvaru Ministerstva financí ČR, ke kterým se pan Grygárek dostával. Získával jste od něj nějaké takové informace?

Nezískával jsem od něj nic, natož z FAÚ.

A.cz: Podle vyšetřovatelů jste byl s Janou Nagyovou téměř v každodenním kontaktu. Jaký byl váš vztah?

Náš vztah byl na společenské bázi, komunikovali jsme spolu tak, jako komunikuji s mnoha dalšími lidmi. Netušil jsem, že v téhle zemi může být trestné, že si s někým povídáte anebo si někdo povídá o vás.

A.cz: Scházel jste se s policistou Stanislavem Hájkem? Dělal jste nějaké aktivní kroky k tomu, aby se stal šéfem Útvaru zvláštních činností?

Roman Janoušek (na snímku) podle odposlechu řekl: Ivo platil tu Janu. Drby, reaguje Rittig.
Roman Janoušek (na snímku) podle odposlechu řekl: Ivo platil tu Janu. Drby, reaguje Rittig. | Foto: Vojtěch Marek

Nikdy pro mě nic nedělal, ani já pro něj.

Opakovaně jste řekl, že jste Janě Nagyové žádné dary a peníze nedával. Co si pak myslíte o slovech Romana Janouška, kterého zaznamenal odposlech, podle něhož tvrdí: "Ivo platil tu Janu, každý to věděl"?

Jsou to normální drby, jakých běží denně tisíc. S chutí bych se tomu zasmál, kdyby z toho nějaký prokurátor nedělal "důkaz" v trestním řízení.

Začal jste se již vy osobně proti tomu, že vám soud na základě žádosti žalobců odebral cestovní pas, bránit? Požadujete nějaké odškodné?

Ano, pokud vím, tak moji právníci už podali žaloby na náhradu škody. Nenechám se od prokurátorů šikanovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy