Ivo Rittig už je v Monaku. Bez komentáře, reagují žalobci

Radek Nohl Karel Hrubeš Radek Nohl, Karel Hrubeš
2. 4. 2014 12:16
Obviněný lobbista má v Monaku trvalé bydliště. Informaci, že odcestoval z Čech, zveřejnil na svém profilu na Twitteru.
Ivo Rittig opouští Obvodní soud pro Prahu 5.
Ivo Rittig opouští Obvodní soud pro Prahu 5. | Foto: ČTK

Praha - Lobbista Ivo Rittig, kterému před několika dny vrátil soud cestovní doklady, odcestoval z České republiky do Monaka.

Rittig, který v současné době čelí obvinění z praní špinavých peněz v kauze pražského dopravního podniku a ohrožení utajované informace, právě v lukrativní lokalitě u Azurového pobřeží dlouhodobě žije a má zde rovněž hlášené i trvalé bydliště.

Informaci, že je v současné době v Monaku, potvrdil na svém osobním účtu na Twitteru, kde zveřejnil fotografii s výhledem na pobřeží a komentářem "Taky zdravím".

Fotka Iva Rittiga z Twitteru.
Fotka Iva Rittiga z Twitteru. | Foto: Ivo Rittig

Rittigova obhájkyně Karolína Babáková lobbistovu cestu do zahraničí nechtěla blíže komentovat. "Jsem domluvena s panem Rittigem, že nebudeme médiím hlásit každou jeho cestu domů. Monako je každopádně hodinu letu od Prahy," napsala Aktuálně.cz v SMS zprávě.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová i žalobce Adam Borgula, který kauzu Rittig dozoruje, nechtějí odlet lobbisty z České republiky komentovat. "Bez komentáře," řekli shodně na dotazy Aktuálně.cz.

Žalobci se báli, že uteče

Rittigovi byl pas vrácen poté, co Městský soud v Praze rozhodl o tom, že mu má být stejně jako dalším čtyřem obviněným vrácen. Cestovní doklady ale pětice získala až poté, co vrchní státní zastupitelství neuspělo s návrhem na uvalení vazby.

Žalobci se obávali toho, že právě Rittig a spol. z Česka odcestují. Podle soudu ale nebyl jediný důkaz k tomu, že by se vyhýbali trestnímu stíhání.

Detektivové v kauze DPP stíhají od poloviny února pro praní špinavých peněz vedle Ivo Rittiga i advokáta Davida Michala a Marka Stubleyho z kanceláře MSB Legal, Jana Janků z firmy Neograph a obchodního partnera lobbisty Petera Kmetě.

Policie obstavila domy a byty

Jak první uvedly Lidové noviny, policie začala před koncem února obstavovat majetek některých obviněných.

V dokumentech, které má k dispozici deník Insider, detektivové z protikorupční policie píší, že nemovitosti zajišťují kvůli podezření, že jsou výnosem z trestné činnosti.

Konkrétně jde podle policie o více než 40 milionů korun, které na kyperské a švýcarské konto přitekly offshorové firmě Cokeville Assets, kterou zastupoval Peter Kmeť.

Peníze tam odeslala firma Neograph jako provizi za výrobu jízdenek pražského dopravního podniku.

 

Právě se děje

Další zprávy