Rittig neuspěl se stížností proti obvinění v kauze jízdenek

ČTK ČTK
16. 5. 2014 15:13
Státní zástupce Rittigovu stížnost zamítl jako neopodstatněnou.
Ivo Rittig (vlevo).
Ivo Rittig (vlevo). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stíhání lobbisty Iva Rittiga a dalších čtyř obviněných v kauze údajného praní špinavých peněz bude pokračovat. Státní zástupce Adam Borgula zamítl jejich stížnosti proti obvinění jako nedůvodné.

Kauza souvisí s nevýhodným kontraktem na výrobu jízdenek, který uzavřel pražský dopravní podnik s firmou Neograph. Část peněz z každé vyrobené jízdenky prý končila u Rittiga.

Rittig, jeho obchodní partner Peter Kmeť, právníci Marek Stubley a David Michal a někdejší jednatel tiskárny Neograph Jan Janků čelí obvinění z legalizace výnosů z trestné činnosti, a to ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech.

Stíháni jsou na svobodě, v případě prokázání viny jim hrozí tři až osm let vězení nebo propadnutí majetku.

Pražský dopravní podnik v kauze figuruje jako poškozený. V minulosti uzavřel smlouvu s Neographem, kterou podle obvinění zprostředkovala firma Cokeville Assets z Panenských ostrovů.

Tuto společnost, které prý tiskárna Neograph odváděla peníze z každé jízdenky, zastupoval Kmeť. Žalobci tvrdí, že Neograph prostřednictvím Janků fakticky řídili Rittig, Michal a Stubley.

Dopravní podnik ukončil smlouvu s Neographem v roce 2011. Od roku 2012 dodává jízdenky Státní tiskárna cenin.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy