Nové důkazy v kauze Nagyová: Policie rozšifrovala její mobil

Deník Aktuálně.cz získal kompletní dokument k případu zneužití Vojenského zpravodajství, který vypracovalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - V rozsáhlé kauze někdejší šéfky kabinetu Jany Nagyové (dnes Nečasové), která skončila až pádem vlády Petra Nečase, získali vyšetřovatelé nové informace.

Deník Aktuálně.cz zjistil, že policistům se v rámci šetření případu podařil rozšifrovat při razii zabavený mobilní telefon Jany Nečasové, díky němuž se dostali mimo jiné k podrobnostem jejího vztahu s podnikateli Ivo Rittigem nebo Romanem Janouškem.

Další detaily načerpali detektivové z odposlechů. Ty na Janouška a spol. byly nasazeny i poté, co došlo k razii na Úřadu vlády a následnému zatčení Nečasové společně s exposlanci ODS a bývalými vysoce postavenými představiteli Vojenského zpravodajství.
 
Tyto skutečnosti zjistil deník Aktuálně.cz z nového dokumentu, který vypracovalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. V tomto 28stránkovém materiálu, jehož věrohodnost redakce ověřila, žalobci popisují, jaké důkazy během vyšetřování získali a co bylo ze spisu ke zmíněné kauze Vojenského zpravodajství vyloučeno.

Co řešila Nečasová s Rittigem?

Vyšetřovatelé díky rozšifrování mobilu Jany Nečasové zjistili mimo jiné to, že si během necelých dvou měsíců na podzim roku 2012 vyměnila s Ivo Rittigem nejméně 48 krátkých textových zpráv.

Řešili spolu situaci kolem rebelujících poslanců ODS, utajené schůzky ale i situaci ve státních podnicích, například České poště nebo podniku Lesy ČR. V té době se oba měli mimo jiné setkat i v Kramářově vile, v rezidenci českých premiérů.

Podle SMS z dešifrovaného telefonu Nečasová přímo komunikovala také s podnikateli Romanem Janouškem a Tomášem Hrdličkou a tehdejšími špičkami tuzemské justice žalobci Vlastimilem Rampulou a Liborem Grygárkem.

Žalobci: Manipulovali se zakázkami

Nejde však o jediný důkaz, který byl v bytě spolupracovnice tehdejšího premiéra Petra Nečase zajištěn. Podle zmíněného dokumentu v něm rovněž policisté našli dokumenty, které se týkají veřejných zakázek.

Libor Grygárek vše odmítá.
Libor Grygárek vše odmítá. | Foto: ČTK

Vyšetřovatelé tvrdí, že skupina, do níž patřil Grygárek, Janoušek, Rittig, Nečasová a další, se snažila obsadit svými lidmi pozice ve státem ovládaných firmách a díky nim mít poté vliv na rozhodování o zakázkách.

"Materiály k různým veřejným zakázkám mají shodnou formální úpravu. Již prvotní analýzou materiálů bylo zjištěno, že se u stejných zakázek vyskytují varianty, kdy za shodný objem provedených prací či poskytnutých služeb je stanovena rozdílná cena, a to i několinásobně," uvedli žalobci k dokumentům, které byly u Nečasové zajištěny při razii.

O jaké zakázky šlo, není jasné. Vyšetřovatelé jen k rozšifrované komunikaci mezi Rittigem a Nečasovou napsali, že spolu řešili věci, které se týkají České pošty, Lesů ČR nebo národního podniku Budějovický Budvar.

Je to nesmysl, říká Grygárek

Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, jehož žalobci dokument zpracovali, nechtěl detaily komentovat a pouze se obecně vyjádřil k tomu, že v usnesení zdůvodňují, proč vedou společné řízení v kauze. "Jen vypovídá o tom, jaké souvislosti a vztahy jsou mezi jednotlivými osobami, jaká je jejich role," uvedl Ištvan.  

Vrchní žalobce Ivo Ištvan.
Vrchní žalobce Ivo Ištvan. | Foto: Vojtěch Marek

Ti, které policie označuje za hlavní aktéry ovlivňování veřejných zakázek, však v reakci pro Aktuálně.cz jakékoliv manipulace odmítají.

"Žalobci uvádí mnoho věcí, důkazy jsme neviděli žádné," reagovala Rittigova advokátka Karolína Babáková. "To je úplný nesmysl," přidává se bývalý náměstek pražského vrchního státního zástupce Libor Grygárek. Obhájce Nečasové Eduard Bruna se nevyjádřil, celý den měl vypnutý telefon.

Již dříve média popsala, jak bývalá šéfka premiérova kabinetu dostávala od vlivných lidí různé drahé dárky. Teď státní zástupci v textu napsali, že dary dával Nečasové také Rittig, od něhož měla podle policie inkasovat i peníze.

Toto tvrzení dokládají žalobci dvěma odposlechy. První je z 19. června 2013 a na něm podle policie Janoušek v komplexu Myšák Hrdličkovi říká: "Vím, že Ivo platil tu Janu, každý to věděl."

Hrdlička Aktuálně.cz řekl, že si zmiňovaný rozhovor již nepamatuje. A Rittigova advokátka Karolína Babáková prohlásila, že její klient mnohokrát vyloučil, že by Nečasové nějaké peníze nebo dary dal.

Podle Hrdličky byla tato slova, která zaznamenal odposlech, jen domněnky. "Jsme bohužel malá země. 'Každý se zná s každým' a drby jsou nesmrtelné. Někdy i zábavné, tedy pokud s nimi není nakládáno v trestním řízení," uvedl Hrdlička v SMS zprávě.

Máme nosit prachy, zaznamenal odposlech

Druhá nahrávka, o které se státní zástupci zmiňují, je ze schůzky Ivo Rittiga, jeho známého Tomáše Jindry a advokáta Davida Michala. Z textu není zřejmé, kdo jednotlivé věty říká, trojice se však podle vyšetřovatelů baví o penězích pro Nečasovou.

"(Jana Nagyová) říkala, máme teďka nosit prachy, ideálně nosit prachy, loajálně je podporovat a ještě u toho nebýt vidět a nechodit tam... nemáme odletět, nic takovýho, pracovat, normálně makat a líp než do teďka... říkala, jestli by místo sedmi procent nešlo deset procent... víš, co jí máme dát," píše se v dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Přestože však státní zástupci a detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu těmito informacemi již řadu měsíců disponují, nikoho dosud v dané věci neobvinili. Rittig, Michal, Nečasová či Grygárek jsou sice stíháni, ale za zcela jiné případy.

Rittig a Michal čelí obvinění za údajné praní peněz v kauze pražského dopravního podniku a ohrožení utajovaných skutečností, Nečasová byla vedle Vojenského zpravodajství stíhána za uplácení exposlanců ODS a Grygárek za to, že nekonal v případu, který souvisel s Romanem Janouškem. Všichni svou vinu odmítají a stíhání označují za nesmyslné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy