Žalobci mají svou verzi: Exministrovi mohl dát peníze Rittig

Radek Nohl Karel Hrubeš Radek Nohl, Karel Hrubeš
16. 5. 2014 15:20
Státní zastupitelství nevěří Fuksovi, že 1,7 milionu korun, které u něj našla policie, byl rodinný dar. Rittig důkazy označil za drby.
Bývalému ministrovi Ivanu Fuksovi zabavila policie 1,7 milionu korun.
Bývalému ministrovi Ivanu Fuksovi zabavila policie 1,7 milionu korun. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Po jedenácti měsících vyšetřování případu bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové státní zástupci prvně řekli, proč doposud nevrátili exministru Ivanu Fuksovi zhruba 1,7 milionu korun, které u něj byly zajištěny během loňské razie.

Žalobci podle dokumentu z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, který má redakce k dispozici, mají podezření, že tyto peníze mu poskytl podnikatel Ivo Rittig.

Deník Aktuálně.cz na začátku května upozornil na to, že Fuksa si se svou manželkou v posledních dvou letech pořídil majetek za zhruba deset milionů korun. Poslední nemovitost si koupili před koncem loňského roku - jde o dům se zahradou, za který zaplatili dva miliony.

"... říkaj, tak mu Ivo dej tu dvojku, ať máme tu vládu..." Odposlech pořízený v rámci šetření kauzy Jany Nagyové.

Již tehdy žalobci na dotazy Aktuálně.cz řekli, že jim Fuksa při jednom z výslechů původ peněz nevysvětlil hodnověrně. Teď podle zmíněného materiálu vysvětlují, proč se jim verze bývalého ministra zemědělství, že šlo o rodinný dar na koupi vybavení bytu, nezdála.

Státní zástupci v dokumentu uvedli, že mají důkazy o tom, že Rittig mohl rebelujícím poslancům dát určitá finanční plnění. Toto tvrzení ale vyšetřovatelé v textu usnesení dokládají pouze jednou větou z odposlechu: "... říkaj, tak mu Ivo dej tu dvojku, ať máme tu vládu..."

Jsou to drby, napsal Rittig

Kdo na záznamu, který policisté nahráli, mluví, ale není jasné, žalobci to neuvedli. A když se Aktuálně.cz začalo na detaily ptát vrchního státního zástupce Iva Ištvana, odmítl je jakkoliv komentovat. Neřekl tak ani, jestli pro toto podezření mají nějaké další důkazy.

Advokátka Karolína Babáková, která Rittiga zastupuje, verzi policistů odmítla. "Žalobci uvádí mnoho věcí, důkazy jsme neviděli žádné," uvedla.

Podnikatel Ivo Rittig.
Podnikatel Ivo Rittig. | Foto: Ludvík Hradilek

Sám Rittig v pátek na Twitteru připomněl, že se na bankovkách, které byly u Fuksy nalezeny, nenašly jeho otisky prstů. Navíc důkazy, které vyšetřovatelé podle materiálu žalobců získali a o nichž v pátek napsal deník Aktuálně.cz a MF Dnes, označil na svém profilu na sociální síti za drby.

Fuksův obhájce Tomáš Gřivna v pátek nezvedal telefon a nereagoval na zaslanou SMS zprávu.

Aktuálně.cz spočítalo na začátku tohoto měsíce příjmy Ivana Fuksy od roku 2010 a zjistilo, že si za patnáct měsíců, co byl ministrem zemědělství, inkasoval nejméně 1,6 milionu korun. Poté, co byl téměř na den přesně jeden rok do listopadu 2012 poslancem, získal bez náhrad dalších 660 tisíc korun.

Když společně s dalšími rebely Markem Šnajdrem a Petrem Tluchořem složil mandát a ze Sněmovny odešel, nastoupil krátce nato do Českého Aeroholdingu, kde měl podle MF Dnes měsíční plat ve výši zhruba 250 tisíc korun. Celkem si tak Fuksa do doby, než skončil na měsíc kvůli kauze takzvaných trafik v případu Jany Nagyové ve vazbě, přišel na nejméně tři miliony korun.

Nad příjmy je otazník

Vedle toho ale Fuksa s manželkou i utráceli. Pořídili si nový automobil, za který doplatili 370 tisíc korun. V roce 2012 si se ženou rovněž koupil byt v luxusním komplexu v pražské čtvrti Žižkov. Jeho cena byla 6,8 milionu korun.

Nový dům manželů Fuksových.
Nový dům manželů Fuksových. | Foto: Radek Nohl

Během pátrání však deník Aktuálně.cz zjistil, že si navíc Jolana Fuksová pořídila i pozemek o rozloze 1200 metrů čtverečních v Příbrami.

Sečteno a podtrženo. Fuksovi podle dokumentů, které má Aktuálně.cz k dispozici, nebo jak sám bývalý ministr uvedl ve svém majetkovém přiznání, zaplatili za zmíněný majetek až 2,5 milionu korun. A jak již bylo také uvedeno, při razii bylo Fuksovi zabaveno přes 1,7 milionu korun a předtím si od roku 2010 od nástupu na ministerstvo vydělal více než tři miliony korun.

Zbytek peněz (mělo by jít o 1,2 milionu korun) tedy manželé mohli získat díky úsporám nebo si je vydělala Jolana Fuksová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy