Rittig si u výslechu zapomněl poznámky, jak chtěl vypovídat

Karel Hrubeš Radek Nohl Karel Hrubeš, Radek Nohl
Aktualizováno 4. 4. 2014 16:20
Dokument, který má Aktuálně.cz k dispozici, objevili po výslechu vyšetřovatelé v čele s Ivo Ištvanem.
Ivo Rittig nechal na policii dokument se svými poznámkami.
Ivo Rittig nechal na policii dokument se svými poznámkami. | Foto: ČTK

Praha - Na policejní služebně, kde vypovídal Ivo Rittig, zůstal ve čtvrtek nezvyklý dokument.

I když Rittig na místě odmítl na otázky vrchního žalobce Ivo Ištvana a policistů odpovídat a zdůvodňoval to tím, že státní zástupce jasně nezformuloval, k čemu se má vyjádřit, přinesl si s sebou vlastní poznámky, na nichž měl svou výpověď napsanou.

"Pan Rittig měl připraveno prohlášení o několika bodech, které chtěl založit do spisu. Vzhledem k tomu, že pan Ištvan nebyl schopen se srozumitelně vyjádřit, k čemu má pan Rittig vypovídat, nedošlo na to," řekla Rittigova právnička Karolína Babáková.

Tento dokument ale poté, co byl výslech ukončen, na služebně nechal.

Rozhovor s Morozem a odposlechy

Na papíře, který má deník Aktuálně.cz k dispozici, měl Rittig připraveny v šesti bodech odpovědi k údajnému telefonickému hovoru s bývalým náměstkem ministra vnitra Michalem Morozem, s nímž se měl bavit o situaci na Vrchním státním zastupitelství v Praze, a prostorovým odposlechům.

První část dokumentu.
První část dokumentu. | Foto: Karel Hrubeš

"Z toho usuzujeme, že velmi dobře věděl, co orgány činné v trestním řízení zajímá," zareagoval pro Aktuálně.cz olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Rittig měl ve svých poznámkách například napsáno, že pokud se měl s tehdejším pražským vrchním žalobcem Vlastimilem Rampulou, jeho náměstkem Liborem Grygárkem a Michalem Morozem spolupodílet na trestné činnosti, neměl důvod do návratu Rampuly cokoliv "uklízet". "Takové tvrzení postrádá logiku," píše se v dokumentu.

Vyšetřovatelé dokument poté, co Rittig ze služebny odešel, našli. Ištvan ho prostudoval a při čtvrtečním odpoledním výslechu advokáta z kanceláře MSB Legal Davida Michala, který je obviněn v kauze DPP a úniku informací z BIS stejně jako Rittig, ho vrátil jejich obhájkyni Kataríně Kožiakové Oboňové.

Advokáti mají celý spis, řekl Ištvan

Ištvan se k tomu, co v dokumentu konkrétně bylo, vyjadřovat nechtěl, potvrdil ale, že v šesti bodech bylo napsáno vysvětlení. Podle něj již někteří advokáti mají ofocený celý spis, včetně informací, které policie obstarala, a tak mají o kauze přehled.

"Moc dobře vědí, kde jsou ta místa, na které se policie bude vyptávat," podotkl Ištvan. Babáková však Aktuálně.cz řekla, že Rittigovi advokáti ještě spis nemají.

Z dokumentu vyplývá, že byl Rittig připraven na otázky směřující na telefonát s Michalem Morozem.

V poznámkách měl uvedeno, že pokud s ním řešil situaci na vrchním státním zastupitelství, mohlo se to týkat pouze - jak je napsáno v textu - velmi diskutované otázky kontroverzních prověrek trestních věcí, které zahájil Stanislav Mečl poté, co byl dočasně pověřen řízením vrchních žalobců v Praze.

"Tehdy se skutečně šířily Prahou informace o intenzivní skartaci dokumentů a dalším 'úklidu' na Vrchním státním zastupitelství v Praze poté, co bylo známo rozhodnutí Městského soudu v Praze," píše se rovněž v dokumentu.

Návrat Vlastimila Rampuly

Městský soud 17. února 2012 rozhodl o tom, že se Rampula vrátí do čela úřadu. Později právě Rampula navíc zveřejnil video, na němž je vidět, že Mečl, který musel vrchní státní zastupitelství opustit, pouštěl ve stejný den pozdě večer neznámé osoby do kanceláře Libora Grygárka.

Michal Mozor (vlevo) u soudu s Vítem Bártou.
Michal Mozor (vlevo) u soudu s Vítem Bártou. | Foto: Ludvík Hradilek

Moroz Aktuálně.cz řekl, že si již na tento rozhovor s Rittigem nepamatuje.

"Nikdo mi ho zatím ani k vyjádření nepředložil, ačkoli jsem sám žádal vrchní státní zastupitelství o možnost podat vysvětlení v této věci," prohlásil.

Podle jeho slov ale měl tehdy analyzovat pro předsedu bezpečnostního výboru Radka Johna nepřehlednou situaci na vrchním státním zastupitelství. "Ptal jsem se tehdy obecně celé řady lidí. Je možné, že také pana Rittiga, v čemž nespatřuji nic protiprávního," dodal Moroz.   

Odposlechy v oblíbeném hotelu

Ivo Rittig se chtěl zřejmě vyjádřit také k prostorovým odposlechům, které měly zachytit některé choulostivé hovory v pražském hotelu Ventana. V jeho apartmánech totiž vedl řadu svých obchodních jednání.

Vyjádření k odposlechům.
Vyjádření k odposlechům. | Foto: Karel Hrubeš

"Pouze chci říct, že o instalaci odposlechů jsem věděl od bezpečnostní služby, která hlídá moje soukromí. Štěnici jsme našli a mysleli si, že je tam nainstaloval Randák (bývalý ředitel BIS Karel Randák – pozn. red.) nebo jiní pitomci, kteří sledovali mě a moji rodinu," poznamenal si Rittig.

V dalším bodě pak napovídá, jakým způsobem hodlá věrohodnost pořízených nahrávek zpochybnit. "S tímto vědomím jsme na tomto místě vedli různé, v podstatě nesmyslné diskuse a čekali, zda nás někdo za účelem vydírání s nahrávkami osloví," stojí také v dokumentu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Bezpečnostní informační služba postupovala podle zákona, rozhodla kontrolní komise

Bezpečnostní informační služba postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně úkolů od prezidenta Miloše Zemana v souladu se zákonem. Po čtvrtečním jednání komise to řekl novinářům její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Komise se zabývala z vlastní iniciativy tvrzením prezidentské kanceláře z konce srpna, podle kterého pověřený ředitel civilní kontrarozvědky Michal Koudelka neodpověděl na prezidentův dotaz, zda služba při použití odposlechů na Zemanovy spolupracovníky zjistila konkrétní bezpečnostní rizika.

Komise zasedla v sídle BIS a projednala podle Bělobrádka stanoviska, dokumenty a informace, které Koudelka k výhradám prezidentské kanceláře předložil. "Na základě předložených dokumentů včetně právní analýzy (komise) konstatuje, že BIS postupovala v souladu se zákonem o BIS," citoval z usnesení Bělobrádek.

Jde podle něho o to, co může prezident vyžadovat, protože podle právního rozboru i v tomto případě platí zákon o utajovaných skutečnostech. Prezident nemůže dávat úkoly a nemůže vyžadovat informace nad rámec zákona, dodal předseda komise.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy