Rittig si u výslechu zapomněl poznámky, jak chtěl vypovídat

Karel Hrubeš Radek Nohl Karel Hrubeš, Radek Nohl
Aktualizováno 4. 4. 2014 16:20
Dokument, který má Aktuálně.cz k dispozici, objevili po výslechu vyšetřovatelé v čele s Ivo Ištvanem.
Ivo Rittig nechal na policii dokument se svými poznámkami.
Ivo Rittig nechal na policii dokument se svými poznámkami. | Foto: ČTK

Praha - Na policejní služebně, kde vypovídal Ivo Rittig, zůstal ve čtvrtek nezvyklý dokument.

I když Rittig na místě odmítl na otázky vrchního žalobce Ivo Ištvana a policistů odpovídat a zdůvodňoval to tím, že státní zástupce jasně nezformuloval, k čemu se má vyjádřit, přinesl si s sebou vlastní poznámky, na nichž měl svou výpověď napsanou.

"Pan Rittig měl připraveno prohlášení o několika bodech, které chtěl založit do spisu. Vzhledem k tomu, že pan Ištvan nebyl schopen se srozumitelně vyjádřit, k čemu má pan Rittig vypovídat, nedošlo na to," řekla Rittigova právnička Karolína Babáková.

Tento dokument ale poté, co byl výslech ukončen, na služebně nechal.

Rozhovor s Morozem a odposlechy

Na papíře, který má deník Aktuálně.cz k dispozici, měl Rittig připraveny v šesti bodech odpovědi k údajnému telefonickému hovoru s bývalým náměstkem ministra vnitra Michalem Morozem, s nímž se měl bavit o situaci na Vrchním státním zastupitelství v Praze, a prostorovým odposlechům.

První část dokumentu.
První část dokumentu. | Foto: Karel Hrubeš

"Z toho usuzujeme, že velmi dobře věděl, co orgány činné v trestním řízení zajímá," zareagoval pro Aktuálně.cz olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Rittig měl ve svých poznámkách například napsáno, že pokud se měl s tehdejším pražským vrchním žalobcem Vlastimilem Rampulou, jeho náměstkem Liborem Grygárkem a Michalem Morozem spolupodílet na trestné činnosti, neměl důvod do návratu Rampuly cokoliv "uklízet". "Takové tvrzení postrádá logiku," píše se v dokumentu.

Vyšetřovatelé dokument poté, co Rittig ze služebny odešel, našli. Ištvan ho prostudoval a při čtvrtečním odpoledním výslechu advokáta z kanceláře MSB Legal Davida Michala, který je obviněn v kauze DPP a úniku informací z BIS stejně jako Rittig, ho vrátil jejich obhájkyni Kataríně Kožiakové Oboňové.

Advokáti mají celý spis, řekl Ištvan

Ištvan se k tomu, co v dokumentu konkrétně bylo, vyjadřovat nechtěl, potvrdil ale, že v šesti bodech bylo napsáno vysvětlení. Podle něj již někteří advokáti mají ofocený celý spis, včetně informací, které policie obstarala, a tak mají o kauze přehled.

"Moc dobře vědí, kde jsou ta místa, na které se policie bude vyptávat," podotkl Ištvan. Babáková však Aktuálně.cz řekla, že Rittigovi advokáti ještě spis nemají.

Z dokumentu vyplývá, že byl Rittig připraven na otázky směřující na telefonát s Michalem Morozem.

V poznámkách měl uvedeno, že pokud s ním řešil situaci na vrchním státním zastupitelství, mohlo se to týkat pouze - jak je napsáno v textu - velmi diskutované otázky kontroverzních prověrek trestních věcí, které zahájil Stanislav Mečl poté, co byl dočasně pověřen řízením vrchních žalobců v Praze.

"Tehdy se skutečně šířily Prahou informace o intenzivní skartaci dokumentů a dalším 'úklidu' na Vrchním státním zastupitelství v Praze poté, co bylo známo rozhodnutí Městského soudu v Praze," píše se rovněž v dokumentu.

Návrat Vlastimila Rampuly

Městský soud 17. února 2012 rozhodl o tom, že se Rampula vrátí do čela úřadu. Později právě Rampula navíc zveřejnil video, na němž je vidět, že Mečl, který musel vrchní státní zastupitelství opustit, pouštěl ve stejný den pozdě večer neznámé osoby do kanceláře Libora Grygárka.

Michal Mozor (vlevo) u soudu s Vítem Bártou.
Michal Mozor (vlevo) u soudu s Vítem Bártou. | Foto: Ludvík Hradilek

Moroz Aktuálně.cz řekl, že si již na tento rozhovor s Rittigem nepamatuje.

"Nikdo mi ho zatím ani k vyjádření nepředložil, ačkoli jsem sám žádal vrchní státní zastupitelství o možnost podat vysvětlení v této věci," prohlásil.

Podle jeho slov ale měl tehdy analyzovat pro předsedu bezpečnostního výboru Radka Johna nepřehlednou situaci na vrchním státním zastupitelství. "Ptal jsem se tehdy obecně celé řady lidí. Je možné, že také pana Rittiga, v čemž nespatřuji nic protiprávního," dodal Moroz.   

Odposlechy v oblíbeném hotelu

Ivo Rittig se chtěl zřejmě vyjádřit také k prostorovým odposlechům, které měly zachytit některé choulostivé hovory v pražském hotelu Ventana. V jeho apartmánech totiž vedl řadu svých obchodních jednání.

Vyjádření k odposlechům.
Vyjádření k odposlechům. | Foto: Karel Hrubeš

"Pouze chci říct, že o instalaci odposlechů jsem věděl od bezpečnostní služby, která hlídá moje soukromí. Štěnici jsme našli a mysleli si, že je tam nainstaloval Randák (bývalý ředitel BIS Karel Randák – pozn. red.) nebo jiní pitomci, kteří sledovali mě a moji rodinu," poznamenal si Rittig.

V dalším bodě pak napovídá, jakým způsobem hodlá věrohodnost pořízených nahrávek zpochybnit. "S tímto vědomím jsme na tomto místě vedli různé, v podstatě nesmyslné diskuse a čekali, zda nás někdo za účelem vydírání s nahrávkami osloví," stojí také v dokumentu.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy