Obviněný advokát z MSB Legal si s manželkou rozdělil majetek

Radek Nohl Radek Nohl
17. 5. 2014 10:00
Smlouvu podepsali v době, kdy vyšetřovatelé začali advokátovi obstavovat nemovitosti kvůli kauze údajného praní špinavých peněz DPP.
Foto: Reuters

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Advokát Marek Stubley z kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners) si rozdělil s manželkou majetek v hodnotě několika milionů korun. Smlouvu, kterou deník Insider získal, manželé Stubleyovi podepsali právě v době, kdy vyšetřovatelé začali advokátovi obstavovat nemovitosti kvůli kauze údajného praní špinavých peněz pražského dopravního podniku.

V tomto případě je Stubley obviněn společně s podnikatelem Ivo Rittigem, jeho obchodním partnerem Peterem Kmetěm, dalším advokátem Davidem Michalem a Janem Janků, který působil ve firmě Neograph.

Již na konci února policisté zajistili Marku Stubleymu byty ve Zbraslavi a Letech u Dobřichovic a pozemek v městské části Praha-Lipence. Advokát se proti tomu začal bránit a podal stížnost.

Deník Insider teď zjistil, že krátce nato ale také sepsal se svou manželkou Terezou smlouvu o zúžení společného jmění. Tento dokument, který Insider získal z veřejného rejstříku nemovitostí, určuje, komu připadne majetek, kterého se policejní vyšetřování nedotklo.

Stubley Insideru řekl, že tato smlouva s trestním řízením souvislost má. "A to časovou a osobní. Jistě pochopíte, že osobní záležitosti komentovat nebudu, protože mimo mé rodiny do toho nikomu nic není," uvedl Stubley.

Insider ze zmíněného dokumentu smlouvy vyčetl, že Tereze Stubley tak nyní patří byt 2+kk o rozloze zhruba 50 metrů čtverečních v obci Řevnice nedaleko Prahy a pozemek o rozloze bezmála 1200 metrů čtverečních v Černošicích.

Hodnota obou nemovitostí je podle odhadu v řádu několika milionů korun. Jen byt, který nyní manželce patří, se ve stejném domě prodával za zhruba 2,5 milionu korun.

Advokát Stubley podle tohoto dokumentu nyní vlastní veškerá práva k majetkovému účtu, akcie společnosti Veolia Environnement, Erste Group Bank a NWR, podílové listy iShares S&P Latin America a diskontní nebo bonusové certifikáty Solar Millennium, RCB a S&P Bric 40. Aktuálně má vše dohromady hodnotu přes 2,2 milionu korun.

Nejvyšší cenu přitom má 2662 akcií firmy Veolia Environnement, které se na burze v New Yorku obchodovaly v posledních dnech za více než 18 dolarů. Celkem je tedy jejich hodnota přes 950 tisíc korun.

Stubley odmítá, že by tento krok – rozdělení majetku s jeho manželkou – znamenal, že by ho chtěl před policií ukrýt. Navíc podle něj vyšetřovatelé můžou nemovitosti obstavit, i když je nyní vlastní jen jeho žena.

"Tyto kroky, tedy zúžení společného jmění manželů, jsou ve vztahu k případným nárokům a postupu v rámci trestního řízení neúčinné," řekl Stubley. "Koneckonců, kdyby to vliv mělo, policie by jistě zajištění provedla v průběhu vkladového řízení, které bylo dokončeno teprve nedávno," dodal.

Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová ani státní zástupce Adam Borgule, který kauzu, v níž je Stubley stíhán, dozoruje, nechtěli kroky advokáta z MSB Legal ani obstavení majetku obviněných komentovat.

Kromě Stubleyho byly na konci února zabaveny nemovitosti i dalších obviněných – Jana Janků a Petera Kmetě. V dokumentech detektivové z protikorupční policie píší, že domy a byty zajišťují kvůli podezření, že jsou výnosem z trestné činnosti.

Konkrétně jde podle policie o více než 40 milionů korun, které na kyperské a švýcarské konto přitekly offshorové firmě Cokeville Assets, kterou zastupoval Peter Kmeť. Peníze tam odeslala firma Neograph jako provizi za výrobu jízdenek pražského dopravního podniku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy