Obviněný advokát z MSB Legal si s manželkou rozdělil majetek

Radek Nohl Radek Nohl
17. 5. 2014 10:00
Smlouvu podepsali v době, kdy vyšetřovatelé začali advokátovi obstavovat nemovitosti kvůli kauze údajného praní špinavých peněz DPP.
Foto: Reuters

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Advokát Marek Stubley z kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners) si rozdělil s manželkou majetek v hodnotě několika milionů korun. Smlouvu, kterou deník Insider získal, manželé Stubleyovi podepsali právě v době, kdy vyšetřovatelé začali advokátovi obstavovat nemovitosti kvůli kauze údajného praní špinavých peněz pražského dopravního podniku.

V tomto případě je Stubley obviněn společně s podnikatelem Ivo Rittigem, jeho obchodním partnerem Peterem Kmetěm, dalším advokátem Davidem Michalem a Janem Janků, který působil ve firmě Neograph.

Již na konci února policisté zajistili Marku Stubleymu byty ve Zbraslavi a Letech u Dobřichovic a pozemek v městské části Praha-Lipence. Advokát se proti tomu začal bránit a podal stížnost.

Deník Insider teď zjistil, že krátce nato ale také sepsal se svou manželkou Terezou smlouvu o zúžení společného jmění. Tento dokument, který Insider získal z veřejného rejstříku nemovitostí, určuje, komu připadne majetek, kterého se policejní vyšetřování nedotklo.

Stubley Insideru řekl, že tato smlouva s trestním řízením souvislost má. "A to časovou a osobní. Jistě pochopíte, že osobní záležitosti komentovat nebudu, protože mimo mé rodiny do toho nikomu nic není," uvedl Stubley.

Insider ze zmíněného dokumentu smlouvy vyčetl, že Tereze Stubley tak nyní patří byt 2+kk o rozloze zhruba 50 metrů čtverečních v obci Řevnice nedaleko Prahy a pozemek o rozloze bezmála 1200 metrů čtverečních v Černošicích.

Hodnota obou nemovitostí je podle odhadu v řádu několika milionů korun. Jen byt, který nyní manželce patří, se ve stejném domě prodával za zhruba 2,5 milionu korun.

Advokát Stubley podle tohoto dokumentu nyní vlastní veškerá práva k majetkovému účtu, akcie společnosti Veolia Environnement, Erste Group Bank a NWR, podílové listy iShares S&P Latin America a diskontní nebo bonusové certifikáty Solar Millennium, RCB a S&P Bric 40. Aktuálně má vše dohromady hodnotu přes 2,2 milionu korun.

Nejvyšší cenu přitom má 2662 akcií firmy Veolia Environnement, které se na burze v New Yorku obchodovaly v posledních dnech za více než 18 dolarů. Celkem je tedy jejich hodnota přes 950 tisíc korun.

Stubley odmítá, že by tento krok – rozdělení majetku s jeho manželkou – znamenal, že by ho chtěl před policií ukrýt. Navíc podle něj vyšetřovatelé můžou nemovitosti obstavit, i když je nyní vlastní jen jeho žena.

"Tyto kroky, tedy zúžení společného jmění manželů, jsou ve vztahu k případným nárokům a postupu v rámci trestního řízení neúčinné," řekl Stubley. "Koneckonců, kdyby to vliv mělo, policie by jistě zajištění provedla v průběhu vkladového řízení, které bylo dokončeno teprve nedávno," dodal.

Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová ani státní zástupce Adam Borgule, který kauzu, v níž je Stubley stíhán, dozoruje, nechtěli kroky advokáta z MSB Legal ani obstavení majetku obviněných komentovat.

Kromě Stubleyho byly na konci února zabaveny nemovitosti i dalších obviněných – Jana Janků a Petera Kmetě. V dokumentech detektivové z protikorupční policie píší, že domy a byty zajišťují kvůli podezření, že jsou výnosem z trestné činnosti.

Konkrétně jde podle policie o více než 40 milionů korun, které na kyperské a švýcarské konto přitekly offshorové firmě Cokeville Assets, kterou zastupoval Peter Kmeť. Peníze tam odeslala firma Neograph jako provizi za výrobu jízdenek pražského dopravního podniku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy