Zeman jmenoval Pilného ministrem financí. Babiš toho dokázal nejvíc, ale stal se obětí závisti, řekl

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 24. 5. 2017 17:42
Prezident Miloš Zeman jmenoval ve středu v podvečer na Pražském hradě novým ministrem financí Ivana Pilného z hnutí ANO. Krátce předtím přijal návrh premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na odvolání Andreje Babiše (ANO) právě z postu ministra financí. Zeman práci Babiše vychvaloval a tvrdil, že za jeho odchodem je závist a neschopnost druhých. Následně přijel předseda vlády na ministerstvo financí, kde uvedl nového šéfa financí a zároveň velmi stručně poděkoval za práci Babišovi.
Prezident Miloš Zeman nakonec přece jen vyhověl premiéru Bohuslavu Sobotkovi | Video: DVTV

Praha - Andrej Babiš už není ministrem financí. Ve středu odpoledne jej z funkce odvolal prezident Miloš Zemana a jmenoval místo něj dosavadního šéfa sněmovního hospodářského výboru Ivana Pilného. Babišovi přitom prezident velmi vřele poděkoval.

"V závěru bych chtěl vyjádřit velikou úctu a veliké poděkování odstupujícímu ministru financí Andreji Babišovi. Byl to člověk, který vykonal v čele ministerstva financí práci, kterou nedokázal nikdo předtím," prohlásil prezident.

"Byl to člověk, který dokázal dosáhnout výrazného rozpočtového přebytku, zlepšení výběru daní, snížení daňových úniků, a možná právě proto ho provázela závist, která v české kotlině doprovází každého, kdo je úspěšný, ze strany těch, kdo jsou buď méně úspěšní, nebo dokonce neúspěšní," dodal Zeman.

Když mluvil o Pilném, dal mu za vzor svého oblíbeného prvního ministra financí Aloise Rašína, který měl nad psacím stolem nápis "nic vám nedám". "A kdykoliv k němu přišla nějaká delegace, tak palcem ukázal na nápis a delegace mlčky odešla," tvrdil prezident. 

Prezident zároveň odvolal Babiše i z funkce místopředsedy vlády a na jeho místo jmenoval ministra životního prostředí Richarda Brabce.

Prezident předsedu vlády takřka ignoroval

Prezident tak nakonec vyhověl žádostem předsedy vlády Bohuslava Sobotky. Na počátku května se zachoval jinak: k premiérovi mluvil tak, jakoby už počítal s tím, že ve vládě končí, přestože premiér avizoval, že návrh na demisi vlády hodlá podat později. Následně při proslovu Sobotky dokonce prezident odešel.

Tentokrát se prezident nedopustil vůči premiérovi ničeho neslušného, ale z jeho slov i chování byl cítit směrem k Sobotkovi chlad. Během celého ceremoniálu se na něj téměř nepodíval, a když mluvil o závisti a neschopnosti, patrně mířil právě na předsedu vlády.   

Během několika dnů se tak politická situace zcela změnila. Před příchodem na Hrad 4. května měl Sobotka v úmyslu jako premiér skončit, když oznámil, že podá demisi celé vlády. Poté, co mu dal ale prezident najevo, že i přes tuto demisi by nechal v kabinetu ministra Babiše, Sobotka změnil názor. Pátého května oznámil, že návrh na demisi vlády stahuje a prezidentovi poslal návrh na odvolání Babiše z postu ministra financí.

Nyní tedy dosáhl toho, že Babiše nemá ve vládě a jeho sociální demokracie se bude snažit mít na finance větší vliv než dosud. Sobotka už začal říkat, na co všechno by měl Pilný dát peníze, zatím ale není jasné, jak se k těmto požadavkům postaví. Když dostal ve čtvrtek v podvečer právě na toto dotaz od Aktuálně.cz, odpověděl, že poskládat rozpočet bude složité.

"Bývalý ministr financí byl kritizovaný za schodek rozpočtu padesát miliard, ale ty požadavky tuto částku daleko přesahují. Bude velice obtížné se do toho srovnat," uvedl Pilný, který i připomněl slova Zemana o Rašínovi a jeho cedulce. "Já budu mnohem tolerantnější, ale přece jen musím uhájit veřejné finance, které hodlám spravovat jako své vlastní peníze," dodal Pilný, podle kterého Babiš odvedl na financích skvělou práci. 

Babiš se chystá místo ministerských interpelací za voliči

Končící ministr Babiš se během středečního dopoledne rozloučil se zaměstnanci ministerstva financí a podle svých slov se bude střídavě věnovat dění ve svém hnutí ANO a poslanecké práci.

"V pátek začnu úřadovat na Chodově jako předseda hnutí ANO, je potřeba tam udělat nějaký pořádek. Tvoříme kandidátky, budu se potkávat s našimi členy a organizacemi," avizoval s tím, že chce pracovat i ze své poslanecké kanceláře.

"Jako poslanec si ve sněmovně udělám kancelář. Budu nějak kombinovat práci poslance a práci v ANO," dodal. Jisté také je, že bude ještě více jezdit za voliči, například ve čtvrtek, kdy by měl jako ministr na programu interpelace ve sněmovně, vyrazí na Kutnohorsko.

Premiér Sobotka tak dosáhl toho, že "dostal" Babiše z financí a už ve středu začal prohlašovat, jak by se podle něj práce tohoto ministerstva měla pozměnit. Je tak evidentní, že sociální demokraté budou chtít ovlivňovat chod tohoto důležitého úřadu podstatně více, než dřív.

"Očekávám od nového ministra financí, že zajistí peníze na navýšení mezd pracovníků v sociálních službách, kultuře a bezpečnostních složkách od 1. července," oznámil Sobotka s tím, že Pilný musí najít v rozpočtu například také peníze na navýšení důchodů, nemocenské, přídavků na děti či zavedení otcovské dovolené.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy