Zeman jmenoval Pilného ministrem financí. Babiš toho dokázal nejvíc, ale stal se obětí závisti, řekl

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 24. 5. 2017 17:42
Prezident Miloš Zeman jmenoval ve středu v podvečer na Pražském hradě novým ministrem financí Ivana Pilného z hnutí ANO. Krátce předtím přijal návrh premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na odvolání Andreje Babiše (ANO) právě z postu ministra financí. Zeman práci Babiše vychvaloval a tvrdil, že za jeho odchodem je závist a neschopnost druhých. Následně přijel předseda vlády na ministerstvo financí, kde uvedl nového šéfa financí a zároveň velmi stručně poděkoval za práci Babišovi.
Prezident Miloš Zeman nakonec přece jen vyhověl premiéru Bohuslavu Sobotkovi | Video: DVTV

Praha - Andrej Babiš už není ministrem financí. Ve středu odpoledne jej z funkce odvolal prezident Miloš Zemana a jmenoval místo něj dosavadního šéfa sněmovního hospodářského výboru Ivana Pilného. Babišovi přitom prezident velmi vřele poděkoval.

"V závěru bych chtěl vyjádřit velikou úctu a veliké poděkování odstupujícímu ministru financí Andreji Babišovi. Byl to člověk, který vykonal v čele ministerstva financí práci, kterou nedokázal nikdo předtím," prohlásil prezident.

"Byl to člověk, který dokázal dosáhnout výrazného rozpočtového přebytku, zlepšení výběru daní, snížení daňových úniků, a možná právě proto ho provázela závist, která v české kotlině doprovází každého, kdo je úspěšný, ze strany těch, kdo jsou buď méně úspěšní, nebo dokonce neúspěšní," dodal Zeman.

Když mluvil o Pilném, dal mu za vzor svého oblíbeného prvního ministra financí Aloise Rašína, který měl nad psacím stolem nápis "nic vám nedám". "A kdykoliv k němu přišla nějaká delegace, tak palcem ukázal na nápis a delegace mlčky odešla," tvrdil prezident. 

Prezident zároveň odvolal Babiše i z funkce místopředsedy vlády a na jeho místo jmenoval ministra životního prostředí Richarda Brabce.

Prezident předsedu vlády takřka ignoroval

Prezident tak nakonec vyhověl žádostem předsedy vlády Bohuslava Sobotky. Na počátku května se zachoval jinak: k premiérovi mluvil tak, jakoby už počítal s tím, že ve vládě končí, přestože premiér avizoval, že návrh na demisi vlády hodlá podat později. Následně při proslovu Sobotky dokonce prezident odešel.

Tentokrát se prezident nedopustil vůči premiérovi ničeho neslušného, ale z jeho slov i chování byl cítit směrem k Sobotkovi chlad. Během celého ceremoniálu se na něj téměř nepodíval, a když mluvil o závisti a neschopnosti, patrně mířil právě na předsedu vlády.   

Během několika dnů se tak politická situace zcela změnila. Před příchodem na Hrad 4. května měl Sobotka v úmyslu jako premiér skončit, když oznámil, že podá demisi celé vlády. Poté, co mu dal ale prezident najevo, že i přes tuto demisi by nechal v kabinetu ministra Babiše, Sobotka změnil názor. Pátého května oznámil, že návrh na demisi vlády stahuje a prezidentovi poslal návrh na odvolání Babiše z postu ministra financí.

Nyní tedy dosáhl toho, že Babiše nemá ve vládě a jeho sociální demokracie se bude snažit mít na finance větší vliv než dosud. Sobotka už začal říkat, na co všechno by měl Pilný dát peníze, zatím ale není jasné, jak se k těmto požadavkům postaví. Když dostal ve čtvrtek v podvečer právě na toto dotaz od Aktuálně.cz, odpověděl, že poskládat rozpočet bude složité.

"Bývalý ministr financí byl kritizovaný za schodek rozpočtu padesát miliard, ale ty požadavky tuto částku daleko přesahují. Bude velice obtížné se do toho srovnat," uvedl Pilný, který i připomněl slova Zemana o Rašínovi a jeho cedulce. "Já budu mnohem tolerantnější, ale přece jen musím uhájit veřejné finance, které hodlám spravovat jako své vlastní peníze," dodal Pilný, podle kterého Babiš odvedl na financích skvělou práci. 

Babiš se chystá místo ministerských interpelací za voliči

Končící ministr Babiš se během středečního dopoledne rozloučil se zaměstnanci ministerstva financí a podle svých slov se bude střídavě věnovat dění ve svém hnutí ANO a poslanecké práci.

"V pátek začnu úřadovat na Chodově jako předseda hnutí ANO, je potřeba tam udělat nějaký pořádek. Tvoříme kandidátky, budu se potkávat s našimi členy a organizacemi," avizoval s tím, že chce pracovat i ze své poslanecké kanceláře.

"Jako poslanec si ve sněmovně udělám kancelář. Budu nějak kombinovat práci poslance a práci v ANO," dodal. Jisté také je, že bude ještě více jezdit za voliči, například ve čtvrtek, kdy by měl jako ministr na programu interpelace ve sněmovně, vyrazí na Kutnohorsko.

Premiér Sobotka tak dosáhl toho, že "dostal" Babiše z financí a už ve středu začal prohlašovat, jak by se podle něj práce tohoto ministerstva měla pozměnit. Je tak evidentní, že sociální demokraté budou chtít ovlivňovat chod tohoto důležitého úřadu podstatně více, než dřív.

"Očekávám od nového ministra financí, že zajistí peníze na navýšení mezd pracovníků v sociálních službách, kultuře a bezpečnostních složkách od 1. července," oznámil Sobotka s tím, že Pilný musí najít v rozpočtu například také peníze na navýšení důchodů, nemocenské, přídavků na děti či zavedení otcovské dovolené.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy