reklama
 
 

Sledovali jsme online: Sobotka chce na Hradě představit řešení krize. Na tahu je Zeman

Aktualizováno 4. 5. 2017 8:54
reklama
Premiér Bohuslav Sobotka v úterý oznámil, že jeho vláda podá demisi kvůli kauzám ministra financí Andreje Babiše (ANO). Události sledujeme v online reportáži.

Sledovali jsme online: Sobotka chce na Hradě představit řešení krize. Na tahu je Zeman

reklama
9:55
Bohuslav Sobotka

Termín podání demise bude záviset na návratu prezidenta Zemana z cesty do Číny, která má skončit 18. května.

9:40

Sobotka dnes na Hradě prezidentovi pouze představí plán ČSSD na rychlé řešení krize. Demisi Zemanovi formálně předá v druhé polovině května.

8:56
Bohuslav Sobotka

Zatímco není úplně jasné, zda premiér Sobotka dnes přinese na Pražský hrad demisi, nejasnosti panují i kolem toho, co s případnou demisí udělá prezident republiky. Deník Právo dnes zveřejnil spekulaci, že Miloš Zeman poruší všechny dosavadní ústavní zvyklosti a přijme pouze demisi Sobotky jako premiéra, nikoli celé vlády, v jejímž čele stojí.

23:00

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve čtvrtek zřejmě ještě nepředá do rukou prezidenta Miloše Zemana demisi vlády. Místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes večer prohlásil, že Sobotka prezidenta bude informovat o tom, že je připraven podat demisi v polovině května poté, co se Zeman vrátí z návštěvy Číny.

"Pokud vím, tak zítra (ve čtvrtek) premiér navštíví prezidenta a informuje ho o tom, že je připraven zhruba v polovině května tu demisi podat," řekl Zaorálek v pořadu České televize Události, komentáře. Za absurdní a předčasné označil úvahy, že by právě on mohl nahradit Sobotku v čele obměněného kabinetu.

Hrad dnes přitom oficiálně avizoval, že ve čtvrtek očekává předání demise. "Prezident republiky Miloš Zeman přijme ve čtvrtek dne 4. května 2017 v 15:15 hodin na Pražském hradě předsedu vlády České republiky Bohuslava Sobotku. Předseda vlády předá do rukou prezidenta republiky demisi," uvedla prezidentská kancelář na svém webu. Zeman ani jeho nejbližší spolupracovníci dosud aktuální dění na politické scéně nekomentovali.

22:10

"Odstranit Babiše z funkce ministra financí za téměř jakoukoliv cenu je pro Sobotku klíčové," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz Jiří Pehe. A vysvětluje proč.

21:55
 

Jednání grémia ČSSD skončilo. Zítra odpoledne zamíří Bohuslav Sobotka na Pražský hrad, kde do rukou prezidenta Miloše Zemana oficiálně předá demisi své vlády. Začít platit by ale měla až od 17. května, kdy se prezident spolu s delegací několika ministrů vrátí z týdenní návštěvy Číny. 

21:54
 

Záznam z tiskové konference po grémiu ČSSD:

 

21:50

"Tato vláda má výsledky. A to je jediný důvod, proč má smysl v ní pokračovat," dodal Chovanec. "Podmínkou je, aby Andrej Babiš odešel jako chlap, nic víc." 

21:49
 

"Stojíme za svým předsedou a za svým premiérem," řekl ministr vnitra Milan Chovanec.

21:47

"Kompromis ale musí být na obou stranách," dodal Sobotka k variantě, že by opustil premiérský post. Za hnutí ANO by takový kompromis měl znamenat, že vládu opustí současně s ním ministr financí Andrej Babiš. 

21:45

"Já osobně cítím osobní zodpovědnost za to, abychom tuto krizi vyřešili. Jsem připraven jednat a dosáhnout kompromisu, pokud se ptáte o to, kdo dál povede vládu jako premiér," reagoval na dotaz, zda je připravený vzdát se postu předsedy vlády Bohuslav Sobotka. 

21:41
Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka: "Příští týden budeme se zástupci ANO a ČSSD řešit jedinou otázku - zda-li jsme schopní obnovit spolupráci." 

21:40
Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka: "Sociální demokracie upřednostňuje obnovení vlády na původní koaliční platformě. Jsme připraveni o tom jednat s koaličními partnery. Je pro nás nemožné, nepřijatelné, aby členem této vlády byl Andrej Babiš jako ministr financí. Na tom ČSSD dál trvá. O tom budu zítra informovat prezidenta Miloše Zemana." 

21:38
Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka: "Pokládám za nemožné, aby ministrem financí byl někdo, koho vyšetřuje policie kvůli daňovým podvodům. Andrej Babiš nejasnosti nevysvětlil."

21:37
Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka: "Sociální demokracie cítí odpovědnost za vývoj v České republice. Jsme vítězem posledních parlamentních voleb. Ze stávající situace nemáme radost. Ale nezapomeňme, že na začátku byly nejasnosti kolem podnikání Andreje Babiše."

21:34

Začíná tisková konference za účasti celého politického grémia ČSSD.

21:21

Oproti původním předpokladům skončilo jednání grémia ČSSD nečekaně rychle. Tiskovou konferenci ohlásili už na půl desátou. 

21:20
 

Z Lidového domu ještě před oficiálním zahájením grémia odjel šéf senátu Milan Štěch. Co zatím v debatách zaznělo, komentovat nechtěl. Pouze stručně řekl, že předseda Bohuslav Sobotka má nadále jeho podporu. 

20:56
 

Jednání se podle očekávání protáhne. Podle prvních odhadů se tisková konference bude konat až o půnoci.

autoři: Domácí, ČTK | 2. 5. 2017 13:50

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama