Sledovali jsme online: Sobotka chce na Hradě představit řešení krize. Na tahu je Zeman

Živě
Premiér Bohuslav Sobotka v úterý oznámil, že jeho vláda podá demisi kvůli kauzám ministra financí Andreje Babiše (ANO). Události sledujeme v online reportáži.
Foto: Ludvík Hradilek
Živě
Aktualizovat reportáž
9:55 Sobotka

Termín podání demise bude záviset na návratu prezidenta Zemana z cesty do Číny, která má skončit 18. května.

9:40

Sobotka dnes na Hradě prezidentovi pouze představí plán ČSSD na rychlé řešení krize. Demisi Zemanovi formálně předá v druhé polovině května.

8:56 Sobotka

Zatímco není úplně jasné, zda premiér Sobotka dnes přinese na Pražský hrad demisi, nejasnosti panují i kolem toho, co s případnou demisí udělá prezident republiky. Deník Právo dnes zveřejnil spekulaci, že Miloš Zeman poruší všechny dosavadní ústavní zvyklosti a přijme pouze demisi Sobotky jako premiéra, nikoli celé vlády, v jejímž čele stojí.

23:00

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve čtvrtek zřejmě ještě nepředá do rukou prezidenta Miloše Zemana demisi vlády. Místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes večer prohlásil, že Sobotka prezidenta bude informovat o tom, že je připraven podat demisi v polovině května poté, co se Zeman vrátí z návštěvy Číny.

"Pokud vím, tak zítra (ve čtvrtek) premiér navštíví prezidenta a informuje ho o tom, že je připraven zhruba v polovině května tu demisi podat," řekl Zaorálek v pořadu České televize Události, komentáře. Za absurdní a předčasné označil úvahy, že by právě on mohl nahradit Sobotku v čele obměněného kabinetu.

Hrad dnes přitom oficiálně avizoval, že ve čtvrtek očekává předání demise. "Prezident republiky Miloš Zeman přijme ve čtvrtek dne 4. května 2017 v 15:15 hodin na Pražském hradě předsedu vlády České republiky Bohuslava Sobotku. Předseda vlády předá do rukou prezidenta republiky demisi," uvedla prezidentská kancelář na svém webu. Zeman ani jeho nejbližší spolupracovníci dosud aktuální dění na politické scéně nekomentovali.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. | Foto: Jakub Plíhal
22:10

"Odstranit Babiše z funkce ministra financí za téměř jakoukoliv cenu je pro Sobotku klíčové," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz Jiří Pehe. A vysvětluje proč.

21:55

Jednání grémia ČSSD skončilo. Zítra odpoledne zamíří Bohuslav Sobotka na Pražský hrad, kde do rukou prezidenta Miloše Zemana oficiálně předá demisi své vlády. Začít platit by ale měla až od 17. května, kdy se prezident spolu s delegací několika ministrů vrátí z týdenní návštěvy Číny. 

21:54

Záznam z tiskové konference po grémiu ČSSD:

 

21:50

"Tato vláda má výsledky. A to je jediný důvod, proč má smysl v ní pokračovat," dodal Chovanec. "Podmínkou je, aby Andrej Babiš odešel jako chlap, nic víc." 

21:49

"Stojíme za svým předsedou a za svým premiérem," řekl ministr vnitra Milan Chovanec.

21:47

"Kompromis ale musí být na obou stranách," dodal Sobotka k variantě, že by opustil premiérský post. Za hnutí ANO by takový kompromis měl znamenat, že vládu opustí současně s ním ministr financí Andrej Babiš. 

21:45

"Já osobně cítím osobní zodpovědnost za to, abychom tuto krizi vyřešili. Jsem připraven jednat a dosáhnout kompromisu, pokud se ptáte o to, kdo dál povede vládu jako premiér," reagoval na dotaz, zda je připravený vzdát se postu předsedy vlády Bohuslav Sobotka. 

21:41 Sobotka

Bohuslav Sobotka: "Příští týden budeme se zástupci ANO a ČSSD řešit jedinou otázku - zda-li jsme schopní obnovit spolupráci." 

21:40 Sobotka

Bohuslav Sobotka: "Sociální demokracie upřednostňuje obnovení vlády na původní koaliční platformě. Jsme připraveni o tom jednat s koaličními partnery. Je pro nás nemožné, nepřijatelné, aby členem této vlády byl Andrej Babiš jako ministr financí. Na tom ČSSD dál trvá. O tom budu zítra informovat prezidenta Miloše Zemana." 

21:38 Sobotka

Bohuslav Sobotka: "Pokládám za nemožné, aby ministrem financí byl někdo, koho vyšetřuje policie kvůli daňovým podvodům. Andrej Babiš nejasnosti nevysvětlil."

21:37 Sobotka

Bohuslav Sobotka: "Sociální demokracie cítí odpovědnost za vývoj v České republice. Jsme vítězem posledních parlamentních voleb. Ze stávající situace nemáme radost. Ale nezapomeňme, že na začátku byly nejasnosti kolem podnikání Andreje Babiše."

21:34

Začíná tisková konference za účasti celého politického grémia ČSSD.

21:21

Oproti původním předpokladům skončilo jednání grémia ČSSD nečekaně rychle. Tiskovou konferenci ohlásili už na půl desátou. 

21:20

Z Lidového domu ještě před oficiálním zahájením grémia odjel šéf senátu Milan Štěch. Co zatím v debatách zaznělo, komentovat nechtěl. Pouze stručně řekl, že předseda Bohuslav Sobotka má nadále jeho podporu. 

20:56

Jednání se podle očekávání protáhne. Podle prvních odhadů se tisková konference bude konat až o půnoci.

20:49

Špičky ČSSD už jsou kompletní, jako poslední dorazil do Lidového domu ministr vnitra Milan Chovanec. Kolem čekajících novinářů ale pouze prošel bez komentáře. Odpoledne na Pražském hradě po jednání s prezidentem Milošem Zemanem ale řekl, že na grémiu přednese, o čem s hlavou státu mluvili.

20:46

V sídle ČSSD se ve středu už podruhé schází nejužší vedení strany. Poprvé se grémium vidělo ráno. Teď chtějí nejvyšší představitelé sociálních demokratů probrat události, které se ve vládní krizi za celý den udály. Na první schůzce premiér šéfům koaliční ANO Andreji Babišovi a lidovců Pavlu Bělobrádkovi oficiálně oznámil, že hodlá podat demisi vlády. Poté následovalo jednání celého kabinetu. Odpoledne se na Pražském hradě sešel s Milošem Zemanem nejprve Andrej Babiš, poté i první místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Od rána zevnitř ČSSD zaznívají hlasy nespokojenosti nad postupem, který šéf strany Bohuslav Sobotka zvolil. 

20:14

"V ČR jsou koaliční vlády zárukou politického bordelu," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz Martin Jan Stránský:

18:38

O demisi vlády jsem se dozvěděl z televize, Sobotka obětoval svou pozici, říká místopředseda ČSSD a šéf sněmovny Jan Hamáček v rozhovoru pro Aktuálně.cz:

Jan Hamáček, místopředseda ČSSD: Nedokážu si představit, že by v případné nové vládě byl Babiš

1:32
Jan Hamáček, místopředseda ČSSD: Nedokážu si představit, že by v případné nové vládě byl Babiš | Video: Radek Bartoníček
18:24

"Pan premiér jasně říká, že nelpí na své funkci a že pokud by jeho jméno bylo překážkou pro další funkční dohodu - s tím, že ovšem řekl, že ta vláda musí být bez Andreje Babiše - tak že na té funkci nelpí," řekl Chovanec. O tom, že by Sobotka zvažoval rezignaci na předsedu ČSSD, neslyšel a premiéra by od takového kroku zrazoval.

17:53

"Ranní politické grémium bylo vzrušenější," popsal jednání špiček ČSSD Chovanec.

17:52

Jsem 1. místopředseda, a pokud se Bohuslav Sobotka rozhodne odstoupit z vedení ČSSD, jsem připraven stranu krátkodobě vést, řekl Chovanec.

17:50

Chovanec nepotvrdil informaci, že Sobotka nabídl straně rezignaci na post předsedy strany. Podle ministra vnitra pouze ráno řekl, že na své funkci nelpí.

17:48

Chovanec se vyhnul odpovědi na otázku, zda o demisi vlády věděl dopředu.

17:47

Přímý přenos vyjádření Milana Chovance.

17:49

Chovanec se domnívá, že prezident demisi příjme. "Já z naší diskuze dedukuji, že demisi příjme, ale je to můj osobní názor," řekl dále Milan Chovanec.

17:47

Ministr vnitra Milan Chovanec po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem obvinil Andreje Babiše, že svá média využíval k destrukci Sobotkovy vlády.

17:46 Sobotka

"Já jsem prezidentovi tlumočil, že ČSSD nepreferuje úřednickou vládu," řekl Milan Chovanec.

17:38

Andrej Babiš před novináři.

Foto: Ludvík Hradilek
17:32

Ministr vnitra Milan Chovanec promluví zanedlouho k novinářům po svém setkání s prezidentem.

17:31

"Příští týden nás čeká jednání koaličních stran, které jsem svolal na základě dnešní porady s předsedy dvou dalších koaličních stran. Na tomto jednání budeme probírat možnost toho, zdali je možné, abychom ještě do konce volebního období pokračovali ve vládě v tomto koaličním formátu,", řekl premiér Bohuslava Sobotky po setkání s bavorským premiérem Horstem Seehoferem. Svou další roli ve vládě předseda ČSSD nechtěl komentovat.

Foto: Ludvík Hradilek
17:04

Nepovažuji za rozumné, aby byly předčasné volby. Pokud by byl zářijový termín, jak o tom spekuluje třeba ODS, tak by mohl významným způsobem zasáhnout přípravy státního rozpočtu," řekl dále Bělobrádek.

17:00

Pavel Bělobrádek byl na schůzce se Zemanem domluven už několik dní. "Já jsem chtěl informovat prezidenta o koalici se Starosty. To, že to vyšlo takhle, to je náhoda. Aspoň zítra zabijeme dvě mouchy jednou radou," řekl Bělobrádek.

"Já na jednání nepůjdu s konkrétní představou, vše je v rukou pana prezidenta. Pro nás je těch variant přijatelných několik", dodal Bělobrádek.

16:53

 Koalice bude o další formě spolupráce, případně jiném řešení situace po očekávané demisi vlády jednat příští středu. "Pan premiér svolal koaliční radu na 10. května, takže v rámci koalice budeme vyjednávat, jestli se domluvíme na nové formě té kvazi nové vlády," řekl Babiš.

16:46

S vypsáním předčasných voleb Babiš nesouhlasí a podle něj tento názor sdílí i Zeman.

16:41

Babiš zdůraznil, že případné pověření, aby sám vedl novou vládu, by od Zemana nepřijal.

16:39

Babiš je v obležení novinářů.

16:36

"Prezident to vzal na vědomí. Nijak to nekomentoval. Nepověřil mě sestavením vlády, respektujeme výsledek volby, ČSSD má mít premiéra. Pochopil jsem to tak, že demisi přijme. Nebavili jsme se o tom, že by vládu mohl vést někdo jiný než Bohuslav Sobotka," pokračoval Babiš

16:34

Prezident podle Andreje Babiše nevidí důvod ke změnám ve vládě.

16:32

"Já jsem prezidenta informoval o pozici našeho hnutí. Z vlády o demisi nikdo nevěděl. My si myslíme, že vláda je úspěšná. Pan premiér to říkal několikrát. Já jsem řekl panu prezidentovi, že nevidím důvod, proč by měla být demise," řekl na tiskové konferenci Andrej Babiš.

16:31

"Pochopil jsem to tak, že ano," odpověděl Babiš na otázku, jestli prezident Sobotkovu demisi ve čtvrtek přijme.

16:28

Tisková konference Andreje Babiše po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

16:26

Za prezidentem dorazil na schůzku ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

16:13

Jednání Andreje Babiše s prezidentem Milošem Zemanem zřejmě skončilo. Čeká se na jeho vyjádření pro novináře.

16:04

"Já vím Andreji, Slávek je na tebe zlý a za všechno může Kalousek."

14:55

Novináři už čekají na výsledek jednání Babiše se Zemanem.

14:54

Andrej Babiš dorazil na Hrad. Ve tři hodiny má schůzku s prezidentem Zemanem.

14:41

Nejlepším řešením vládní krize by byly podle opoziční TOP 09 předčasné sněmovní volby do konce června, pokud by bylo možné je technicky uskutečnit. K případnému zářijovému termínu má strana nejednoznačný postoj, řekl novinářům předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. O září mluví další opoziční strana, ODS.

"Je zřejmé, že opravdovou změnu mohou přinést pouze volby, ideální by byly předčasné volby do konce června. Nejsme si v tuto chvíli jisti, zda je technicky možné je uspořádat, pokud ano, jsme jednoznačně pro," uvedl Kalousek.

13:50

Podle informací Aktuálně.cz jsou špičky ČSSD Sobotkovým postupem rozladěny, což mu také daly na ranním jednání grémia najevo.

13:47

Sobotka podá Zemanovi demisi zítra v 15:15.

13:13

Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) zrušil kvůli nynější vládní krizi plánovanou cestu do Irska a do Kanady, která se měla uskutečnit příští týden. Hamáček měl vést delegaci, v níž měli být i zástupci dalších sněmovních frakcí.

"Zrušil jsem cestu předsedy sněmovny do Irska a Kanady. Zrušena je celá cesta," napsal Hamáček, jenž je místopředsedou sociální demokracie. Rozhodnutí zdůvodnil "aktuální politickou situací".

12:57

V létě lidé mívají příjemnější starosti než politiku.

12:56

Předčasné volby v období letních prázdnin nejsou dobrou volbou ani podle poslance Jeronýma Tejce (ČSSD). 

"Je otázkou, proč jsme se vůbec dostali do situace, kdy každé řešení bylo špatné, a jestli jsme se tam jako sociální demokraté museli dostat," uvedl Tejc. Podle něj ČSSD volila mezi "nárazem do zdi" a řešeními, která nepřináší příliš dobrého. 

"Je otázkou, proč jsme se vůbec dostali do situace, kdy každé řešení bylo špatné a jestli jsme se tam jako sociální demokraté museli dostat," uvedl Tejc. Podle něj ČSSD volila mezi "nárazem do zdi" a řešeními, která nepřináší příliš dobrého.

12:35

Hnutí ANO se podařilo zasadit překvapivé sdělení premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o demisi vlády do komunikační linky, kterou předkládá svým voličům od nástupu do vlády. Informoval o tom předseda Institutu politického marketingu Karel Komínek. Lídr hnutí ANO Andrej Babiš tak může dál mluvit o tom, jak mu tradiční politické strany hází klacky pod nohy. Sociální demokracie nevyužila šok, který vyvolalo prohlášení premiéra, a zdá se, že komunikační strategii teprve hledá, dodal nezávislý konzultant pro politický marketing Martin Joachymstál.

12:19 ikona ODS online

ODS žádá předčasné volby.

12:06 ikona ODS online

Reakce Bohuslava Sobotky je obtížně srozumitelná, vláda to dotáhla až k demisi, udělá-li tento krok premiér, musí mít záložní řešení, pro mě to jsou dřívější volby, říká v rozhovoru pro DVTV místopředseda ODS Martin Kupka.

Sobotka místo řešení přinesl hlavu celé vlády na stříbrném podnose, s ANO bych nevládl, tvrdí Kupka

Martin Kupka po zvolení do vedení kraje
11:42
Reakce Bohuslava Sobotky je obtížně srozumitelná, řekl místopředseda ODS Martin Kupka. | Video: Filip Horký
11:58

"Je to varianta, kterou nepreferujeme. Ale bude se o ní jednat v následujících dnech," zmírnil ranní rozhodné ne odchodu Andreje Babiše z vlády po jednání kabinetu ministr životního prostředí Richard Brabec. Možnost, že vláda bude pokračovat ve stávajícím složení bez Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše, zazněla na koaliční radě. 

11:53

Vyjádření Romana Sklenáka a Jana Birkeho po jednání špiček ČSSD.

Špičky ČSSD chtějí vládnout v demisi a jedině se Sobotkou

1:15
Špičky ČSSD chtějí vládnout v demisi a jedině se Sobotkou. | Video: Radek Bartoníček
11:42

"Demisi celé vlády považujeme za zbytečný a přestřelený krok. Varianta pokračování kabinetu bez Sobotky a Babiše je jedna z více možností, o kterých bude jednat koaliční rada. Souhlasím s panem ministrem Jurečkou v tom, že si země zaslouží stabilitu a že do voleb potřebujeme vládu, která bude skutečně vládnout, ne jen udržovat," řekl po jednání vlády ministr Richard Brabec. Samotné jednání vlády podle něj bylo korektní a věcné. 

11:39

"Pokračování stávající vlády bez ministra Babiše a premiéra Sobotky by bylo přijatelným kompromisem," potvrdil ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

11:40

Na příští týden by měl Bohuslav Sobotka svolat jednání špiček koalice, prozradil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

11:38

"Pan premiér nám dnes potvrdil, že chce demisi podat do půlky května," řekl vicepremiér Pavel Bělobrádek. Bohuslav Sobotka ji tak do rukou prezidenta Miloše Zemana složí nejspíš až po jeho cestě do Číny. 

11:36

"Když vidím vaše protáhlé obličeje, tak je mi jasné, že jen protahuji to těšení se na Ježíška, až se budete moct zeptat na to, co vás opravdu zajímá," řekl na tiskové konferenci po vládě novinářům ministr Richard Brabec poté, co pět minut mluvil o tom, co z jeho agendy kabinet dnes projednal. 

11:28

Na tiskovou konferenci dorazili z vlády ministři Marian Jurečka, Richard Brabec a Jan Chvojka. Premiér Bohuslav Sobotka i ministr Andrej Babiš před novináře nepřišli. 

11:26 ikona ODS online

Za jediné legitimní východisko označila ODS už dříve předčasné volby. "Jediné dobré řešení je zkrátit působení této vlády a urychlit termín voleb," zdůraznil opět předseda občanských demokratů Petr Fiala s tím, že předčasné volby na začátku září by "celou agónii zkrátily zhruba o jednu třetinu".

Fiala kritizoval Andreje Babiše i za dnešní inzerát v novinách, kde má zalepená ústa. "Proč má zalepenou pusu? Proč neodpovídá na otázky, které mu byly položeny? Proč plně neodpovídá na otázky, které se týkají jeho majetku, jeho podnikání?" prohlásil směrem k šéfovi hnutí ANO.

11:17

"Na koaliční radě padla i varianta, že by vláda pokračovala bez pana Sobotky a Babiše. Je to věc k jednání, za nás je to varianta, která přichází v úvahu," řekl po jednání vlády vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. 

11:15

Řešením současné krize po ohlášené demisi vlády nebudou podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) ani předčasné sněmovní volby, ani ustavení úřednického kabinetu. Rozhodnutí nicméně podle Štěcha bude záležet na dohodě předsedů největších politických stran a na prezidentu republiky.

"Není pravděpodobné, že by v červenci byly předčasné volby. V letních měsících by to nebylo moudré zejména s ohledem na volební účast. A také nevěřím, že by řešením byla úřednická vláda," uvedl Štěch v tiskové zprávě.

11:09

Jednání vlády už opustil ministr Dan Ťok a ministryně Šlechtová. Vláda dnes jednala nebývale rychle. Očekáváme briefing.

10:58

Podle článku zveřejněného na serveru Bloomberg je Sobotkova snaha podlomit nohy Babišovi položením vlády hazardem, který by se mohl zvrtnout a přihrát Babišovi kontrolu nad příští vládou.

Nestabilita je "charakteristickým rysem politiky v této členské zemi Evropské unie, která byla v posledních deseti letech svědkem vzestupů a pádů šesti kabinetů", píše Bloomberg.

11:30

"Zajímají dneska někoho nějaké zákony?" zeptal se na úvod tiskové konference po jednání vlády ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD). Nejprve se vyjadřuje k projednaným normám, pak chce okomentovat i aktuální politickou situaci.

10:56

Koaliční roztržka paradoxně přispěla k tomu, že ministři pracují rychle a efektivně. Ze středečního programu před sebou mají poslední dva body. 

10:46

Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) vláda probíhá v poklidu.

10:36

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zveřejnil "jízdní řád" na Hrad.

10:25

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) odvedli lidovci ve vládě dobrou práci.

10:16

PROTO! Andrej Babiš se dočkal odpovědi na dnešní inzerát v novinách.

10:13

"Vůbec mi to nepřipadá mimořádné, že se setká pan Chovanec s panem prezidentem," říká Roman Sklenák (ČSSD).

9:59

Úvodní vyříkávání má kabinet nejspíš za sebou. Jak informuje mluvčí vlády Martin Ayrer na svém twitteru, vláda už přijala první rozhodnutí: "Vláda přijala negativní stanovisko k poslan.návrhu novely zákona o získávání odborné způsobilosti pro lékaře, zubního lékaře a farmaceuta."

9:55

Roman Sklenák (ČSSD): "Předpokládám, že na návrzích, na kterých se shodla vláda, tak je koaliční poslanci i nadále budou podporovat. Zítra máme jednání organizačního výboru, na kterém se doufám na tomto dohodneme. Ty priority, které jsme měli do dnes, budou i nadále."

10:46

Podle zdroje Aktuálně.cz Sobotka na jednání vlády prohlásil, že demisi podá až v polovině května. "Takto to předestřel na jednání vlády," řekl zdroj. V úterý přitom premiér hovořil už o tomto týdnu. 

9:52

"Pro nás je samozřejmě prioritní, aby ta vláda byla dál s premiérem Sobotkou. Samozřejmě bez Andreje Babiše, protože ta vláda padla díky němu. To je člověk, který má zásadní bordel v penězích, honí tady každého hospodského kvůli jedné účtence a tváří se, že je vše v pořádku. S tímto člověkem se nedá vládnout," prohlásil Jan Birke (ČSSD).

Podle  Birkeho jsou předčasné volby nesmysl a to, že by úřednická vláda získala podporu sněmovny, si neumí představit. "Navíc těžko shánět někoho, kdo by si na pět měsíců šel do vlády sednout," dodal.

9:19

Místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec patří v ČSSD mezi příznivce prezidenta Zemana, zatímco vztahy Zemana a Sobotky jsou komplikované. Zatím není zřejmé, kdy se premiér Sobotka s prezidentem Zemanem sejde, aby mu předal demisi vlády. 

9:08

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se podle informaci ČTK sejde dnes odpoledne na Hradě s prezidentem Milošem Zemanem. Schůzka se uskuteční s vědomím premiéra Bohuslava Sobotky.

9:06

"Neumím si moc představit, jak tam dnes na sebe budeme koukat. Bude dusno," tušila při příhodu do Strakovy akademie ministryně Karla Šlechtová (ANO).

"Jsme profíci, věřím, že budeme schopni normálně projednat dnešní agendu," věří její kolega Richard Brabec.

8:48

Richard Brabec (ANO): "Náš postoj trvá, nevidíme důvod k tomu, aby vláda nebo i pan Babiš skončili. Na jeho setrvání v kabinetu trváme."

8:36

Lidovci jsou připraveni dokončit mandát vlády v demisi i jednat o jiných variantách. Řešení situace ale bude záležet na prezidentovi Miloši Zemanovi, řekl ve středu novinářům při příchodu na jednání vlády vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. 

8:34

PROČ? Inzerát Andreje Babiše ve středečních novinách.

8:30

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák nepovažuje za vhodné řešit současnou vládní krizi předčasnými volbami. Řekl to ve středu ráno novinářům při příchodu na jednání grémia ČSSD, které se zabývá politickou situací po rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) podat demisi vlády. Sklenák řekl, že toto rozhodnutí bylo legitimní. Pokračování vlády s Andrejem Babišem (ANO) jako ministrem financí podle něj bylo neudržitelné.

8:24

Většina českých deníků ve středu vydala celostránkový inzerát hnutí ANO, který reaguje na úterní rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) podat demisi celé vlády. Je na něm předseda hnutí a ministr financí Andrej Babiš s ústy přelepenými lepicí páskou a velkým nápisem PROČ? V Blesku a Deníku se text inzerátu liší, chybí v něm jména podnikatele Zdeňka Bakaly a právníka Radka Pokorného.

8:20

Vážení čtenáři, vítejte u druhého dne online zpravodajství.

23:35

Vážení čtenáři, tímto náš přenos pro dnešní den končí.

23:30

Vedení hnutí ANO se na večerním jednání v Průhonicích shodlo na tom, že samo z koaličního kabinetu odcházet nehodlá. Přeje si také, aby předseda hnutí Andrej Babiš dál pokračoval ve funkci ministra financí. Místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek novinářům řekl, že nejlepší by bylo, kdyby kabinet opustil jen Sobotka, který prý škodí zemi a kazí činnost ostatních ministrů.

23:10

Z demise vlády Bohuslava Sobotky může nyní nejvíce vytěžit prezident Miloš Zeman. Podobu kabinetu může dirigovat až do řádného volebního termínu ve druhé polovině října. Projděte si čtyři možnosti, které mohou nastat.

22:50

Pro předčasné volby se v ČT vyslovil také Miroslav Kalousek, který se však domnívá, že se do konce června nestihnou zrealizovat, a je proti tomu, aby se konaly o prázdninách.

22:45 ikona ODS online

"Pohoršuji se jako člověk, politik, občan… a nechápu to ani jako politolog. Pokud mám člena vlády, který nesplňuje určitá kritéria, tak ho zkusím odvolat, a ne podávat demisi Jediné možné je domluvit se na předčasných volbách. Tato agónie nemůže pokračovat," komentoval krok premiéra v České televizi předseda ODS Petr Fiala. Podle něj jsou řešením předčasné volby.

22:40

Pokud by chtěla Poslanecká sněmovna svým rozpuštěním vyvolat předčasné volby, musely by proběhnout do 19. července. Ústava totiž nedovoluje konat předčasné volby 3 měsíce před řádně vypsaným termínem.

22:30

"Nemám radost, že se rozhodujícím hráčem nyní stal prezident Zeman," řekl v ČT Miroslav Kalousek.

22:20

Podle Babiše vláda s největší pravděpodobností dovládne v demisi, řekl to v České televizi.

22:15

Publikaci inzerátu Andreje Babiše v Deníku potvrdil na Twitteru jeho šéfredaktor Tomáš Skřivánek. Objeví se také v Lidových novinách.

22:08

"Uvažoval jsem, že bych odešel, ale kolegové z hnutí mě přesvědčili, že je to špatně," řekl Andrej Babiš v České televizi. Na svou funkci tak rezignovat nehodlá.

22:00

Andrej Babiš chystá mediální kampaň v zítřejším tisku.

21:45

Současná situace dala také vzniknout další koláži z dílny mladého sociálního demokrata Aleše Urbana, který se nedávno proslavil obrázkem s omlazeným vedením ČSSD jedoucím na výlet.

21:30

K demisi vlády se vyjádřil také bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, kritizoval nedostatečnou komunikaci vedení ČSSD.

21:15

Mluvčí prezidenta na Twitteru popřel informaci Respektu, že by spolu Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka jednali o odvolání Andreje Babiše.

21:00

Andrej Babiš nestojí o post premiéra a odmítl by ho. "Nepřijal bych to. Já jsem ministr financí a mám práci na ministerstvu financí," řekl České televizi.

20:45

O Sobotkově rozhodnutí podat demisi vlády informují i zahraniční média. Na svém Twitteru zprávu zveřejnil například americký deník The New York Times.

20:30

Téma demise vlády na sociálních sítí rezonuje i večer. Poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová kritizuje KDU-ČSL.

20:26

Podle informací Respektu se premiér Bohuslav Sobotka původně snažil o odvolání Andreje Babiše. Na setkání s Milošem Zemanem na ČVUT mu ale prezident oznámil, že na tento krok nepřistoupí. Sobotka se poté, co prezidenta nepřesvědčil, rozhodl pro demisi vlády.

20:19

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán odpovídal v DVTV Foru také na otázku, jestli si dokáže představit vládu bez Andreje Babiše. "Já nevím. Já se přiznám, že k tomu nevidím důvod. Nevím, proč by měl Andrej Babiš odcházet z vlády. Myslím, že je velmi úspěšný ministr financí. Samozřejmě přebytkový rozpočet nezařídí jenom ministr financí, ale řekněme si, že jsme tu měli různé období konjunktury a nikdy jsme přebytkový rozpočet neměli a teď ho máme. Pro mě je to dobrý ministr a vlastně nechápu, proč by v té vládě být neměl. Pokud by se ukázalo, že jedinou cestou, jak zemi zajistit stabilitu a on by v ní být nechtěl, tak bych tomu nebránil," řekl.

20:09

Podle Roberta Pelikána měl Bohuslav Sobotka požadovat vysvětlení po Andreji Babišově ještě předtím, než s ním šel do vlády. "To se najednou probudil a zjistil, že vedle něj sedí někdo, kdo měl Agrofert?" diví se ministr.

20:06

"Proč by odcházel? Já nevidím žádný důvod, proč by odcházel. To je všechno přece uměle vytvořené," řekl v DVTV Foru ministr spravedlnosti Robert Pelikán na otázku, zdali neměl Andrej Babiš sám odstoupit. 

19:57

Pro budoucí vývoj bude klíčové, jak bude postupovat prezident Miloš Zeman. Nabízí se několik scénářů, Hrad však prozatím situaci nikterak nekomentoval.

19:46

Prezidentu Miloši Zemanovi věří i předseda Strany práv občanů Jan Veleba. "SPO pokládá jednání premiéra Bohuslava Sobotky za velmi nezodpovědné a zbabělé. Vyjadřujeme pevnou víru ve schopnosti prezidenta republiky Miloše Zemana vyvést naši zemi z této zbytečné, leč vážné politické krize. Dáváme k tomu panu prezidentovi plnou podporu a vyzýváme všechny sympatizanty, aby svými občanskými postoji pana prezidenta podpořili," uvedl v prohlášení Veleba.

19:36

Foldyna patří k dlouhodobým podporovatelům prezidenta Miloše Zemana. Právě to, že vývoj další situace je v jeho rukách, Foldynu naplňuje optimismem. "Z kroků prezidenta nemám obavu. To, co má prezident Zeman vždycky jako první na mysli, je pozitivum pro Českou republiku a pozitivum pro další politický vývoj," doplnil Foldyna. Jak se hlava státu zachová, ale odhadovat nechtěl.

19:33

Za velmi svérázný a odvážný krok označil kroky premiéra poslanec a vlivný sociální demokrat Jaroslav Foldyna. "Zda v pozitivním či negativním smyslu, to poznáme, zdali ty kroky dva, tři, čtyři budou směřovat k tomu, že se zlepší pozice sociální demokracie a obecně demokracie v České republice," řekl.

19:00

Už za hodinu začíná speciální vysílání DVTV Fora, které se bude zabývat demisí vlády. Hostem pořadu bude ministr spravedlnosti Robert Pelikán, senátor za ČSSD František Bublan, místopředseda ODS Martin Kupka, novinář Erik Tabery a politolog Lukáš Jelínek.

 

18:55

Ruská tisková agentura TASS přišla s možností, že prezident pověří sestavením vlády předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. "Miloš Zeman může pověřit sestavením nové vlády vůdce jiné politické strany. Není vyloučeno, že se jím stane Andrej Babiš, který je podle průzkumů veřejného mínění jedním z nejpopulárnějších politiků," napsala ruská agentura.

18:52 ikona ODS online

"Vláda padá kvůli nevyjasněným kauzám Andreje Babiše a alibismu Bohuslava Sobotky," stojí ve stanovisku předsednictva ODS k vládní krizi. Andrej Babiš podle něj nedokázal vysvětlit všechna podezření z daňových podvodů a Bohuslav Sobotka nenašel odvahu jej odvolat. "Ve vzniklé situaci je nejlepším řešením zkrátit dobu působení této vlády v jakékoli podobě a urychlit termín voleb," nabádají občanští demokraté.

18:47

Podáním demise celé vlády Sobotka podle politologa Kamila Švece zároveň poskytl prostor prezidentovi Miloši Zemanovi. Ten by se mohl pokusit využít situaci k upevnění vlastní pozice před prezidentskými volbami. Do situace by mohl vstoupit například tím, že někoho pověří úkolem sestavit úřednickou vládu, která by vedla zemi do voleb.

18:44

"Myslím, že premiér Sobotka udělal dost odvážný krok, protože dává do hry budoucnost svou i sociální demokracie. Ukázal, že je poměrně dost odhodlaný proti Babišovi a proti hnutí jít," uvedl politolog Kamil Švec z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. "Hraje vabank, může přijít o všechno, nebo může naopak tu podporu získat," odhadl Švec.

18:21

"Bohuslav Sobotka chce půl roku před volbami zastavit vládu, která se přitom chlubí růstem ekonomiky i mezd včetně té minimální, nízkou nezaměstnaností a tak dále. Jenže Babišovo ANO má v posledním průzkumu náskok 20 procentních bodů. Něco se - ze Sobotkova pohledu - muselo stát. A tak převrhl stůl," píše ve svém komentáři Jan Lipold.

18:04

Předsednictvo Strany zelených vyzvalo prezidenta Miloše Zemana, aby demisi vlády přijal.

18:00

Co na překvapivý tah Bohuslava Sobotky říká hlas lidu na Twitteru?

17:55

Podle ministra obrany Martina Stropnického se ČSSD do nevýhodné situace vmanévrovala sama.

17:46

Na doplňující dotaz, zda by byl Zaorálek pro něj přijatelný premiér, Babiš odpověděl, že ano. Zdůraznil ale, že to je záležitost ČSSD.

17:45

Novým premiérem po Bohuslavu Sobotkovi by podle Andreje Babiše mohl být například ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Pokud pan premiér (Sobotka) chce dát demisi, tak nechť dá, nechť ČSSD nominuje nějakého nového předsedu vlády, nevím, pana Zaorálka, a my jsme připraveni jednat, aby ta vláda dovládla," řekl Babiš.

17:44

Co udělá Miloš Zeman? Jemu blízký právník Zdeněk Koudelka na svém blogu nabízí možné scénáře.

17:43

Místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip byl dnes na Hradě na setkání s prezidentem Milošem Zemanem. "Jak znám prezidenta republiky, tak si myslím, že si pozve jak jednotlivě ty hlavní hráče, tak společně. Už jsme zažili jednu takovou situaci, kdy tam společně seděli Milan Chovanec a Andrej Babiš, takže nemyslím si, že se tomu pan premiér a pan vicepremiér vyhnou," myslí si Filip.

17:35

I v Týništi nad Orlicí má Babiš své příznivce, kteří si k němu chodí pro podpis.

Foto: Kateřina Frouzová
17:30

Andrej Babiš na debatě objednal každému jedno pivo. "Já to zaplatím," řekl Babiš na závěr setkání s občany.

17:21

Ministr financí Andrej Babiš ani po oznámení premiéra, že vláda podá demisi, nezrušil naplánovou debatu s občany v Týništi nad Orlicí.

Foto: Kateřina Frouzová
17:15

Krok premiéra kritizuje ministr obrany.

17:13

"Něco jsme udělali v té vládě, ale teď to pan šéf trochu podělal," řekl Andrej Babiš na debatě s občany v Týništi nad Orlicí v Královéhradeckém kraji. "Byl jsem ve vládě, jsem ještě - možná… nevím," není si jistý vicepremiér.

17:08

Premiér se chce zbavit Babiše z české politiky, říká místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Premiér se chce zbavit Babiše, říká místopředseda hnutí ANO Faltýnek

0:51
Faltýnek: Premiér se chce zbavit Babiše | Video: Radek Bartoníček
17:03

Podle ministra zemědělství Marianu Jurečky zemi destabilizoval Andrej Babiš i Bohuslav Sobotka.

17:00

"To, že se pan premiér rozhodl pro demisi je nóvum, ale vnímám to jako potvrzení toho nedobrého stavu," komentoval poslanec KSČM Jiří Dolejš. "Je to i vizitka těch koaličních stran, které půjdou do volební soutěže s určitým hendikepem," dodal s tím, že nejvíce ze současné situace může nyní vytěžit Miloš Zeman. "Na koni bude nepochybně pan prezident," komentoval.
Zprávy o průběhu a předmětu jednání předsedy komunistů Vojtěcha Filipa a prezidenta ale Dolejš zatím neměl. "Nabízí se, že aktuální vývoj událostí dal tomu jejich jednání obsah," dodal.

16:58

Poslanec ČSSD Jeroným Tejc míní, že Sobotka už neměl příliš na výběr. "Myslím, že v tuto chvíli se ten válečný stav mezi koaličními partnery stal i právním. Je tím asi rozvázaná koaliční dohoda. Jestli to byl, nebo nebyl krok nevyhnutelný, to je otázka. Byla i jiná řešení, ale nebylo moc na výběr," řekl.

16:53 Sobotka

Podle Bohuslava Sobotky nelze dělat z ministra financí "falešného mučedníka".

16:51 Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka své rozhodnutí vysvětluje už i na sociálních sítí.

16:49

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Michal Kučera připodobňuje demisi vlády s rokem 1948.

16:42

"Babiš zůstane historickou ikonou změny v české politice," řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

16:38

"Zbaví se Bohuslav Sobotka demisí odpovědnosti? Nesmysl. Teprve teď ji konečně přijal. Pozdě, ale přece," píše ve svém komentáři Martin Fendrych.

17:26

"Fakt to nechápu."

16:36 ikona ODS online

K demisi se vyjádřil i Václav Klaus ml.

16:34

"Pan premiér si vzal jako rukojmí tuto zemi, aby ukázal ramena," myslí si o kroku Bohuslava Sobotky ministr životního prostředí Richard Brabec.

16:21

Faltýnek zdůraznil, že pro Babišovu rezignaci není důvod. Sobotkovy argumenty označil za "pseudodůvody".

16:20

ANO se chce radit s předsedou Babišem v úterý večer.

16:19

Pan premiér zahodil několik let práce této vlády, tvrdí Brabec.

16:18

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) je demise vlády špatnou zprávou pro investory.

16:17

"Pan premiér dehonestuje činnost celé vlády," zdůraznil.

16:27

Šéf jihočeské ČSSD Zimola označil demisi vlády za správný postup. Sobotka se podle něj zachoval nečekaně, ale chlapsky. Nyní záleží na Zemanovi, řekl. 

16:16

"Nám je tento krok líto a moc mu nerozumíme," řekl po jednání s ministry za ANO šéf poslaneckého klubu hnutí Jaroslav Faltýnek.

16:01

O demisi české vlády píší i zahraniční média včetně Financial Times

15:59

Europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer se domnívá, že demise vlády je řešením, které pro Bohuslava Sobotku nevede osobní riziko.

15:57

Špičky ANO se radí, co dál.

15:55

Hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler se domnívá, že kvůli demisi vlády se oddálí schválení zákona o České národní bance. "V závislosti na dalším vývoji je pravděpodobné, že kvůli demisi vlády bude oddáleno schválení nového zákona o ČNB, který přináší ČNB vyšší pravomoci v oblasti stanovení limitů pro úvěrový trh (limity omezující velikost úvěrů k hodnotě nemovitosti či příjmům dlužníka). ČNB si tak bude muset nadále postačit pouze se svými doporučeními a z jejího pohledu přehřívající se úvěrový trh bude patrně "chladit" dalším zvýšením proticyklické rezervy," řekl Seidler.

15:50

O demisi vlády hovoří živě poslanec ANO Martin Komárek.

Sobotka vystřelil z Aurory, začala válka, my ji ve volbách vyhrajeme, říká Komárek

komárek
13:27
Premiér nemá na práci nic jiného než útočit na ANO, teď je na tahu prezident, Andrej Babiš neustupuje, není mučedník, říká poslanec Martin Komárek. | Video: DVTV
15:47

Podle předsedy pirátů Ivana Bartoše se jedná o předvolební tah ČSSD. "V momentě, kdy se spolupráce libovolnému subjektu jeví jako nevýhodná, což jsou teď vlastně všechny vládní strany, snaží se voliče přesvědčit, že spolu nesedí již čtvrtým rokem ve stejné vládě," řekl Bartoš.

15:38

Miroslav Kalousek (TOP 09) označil Sobotkův krok za "rozhodnutí sraba". "Pan premiér to bohužel řeší tak, že říká: Neumím to řešit, utíkám a nechávám řešení na prezidentovi republiky," řekl.

Je to rozhodnutí sraba, říká Miroslav Kalousek k rozhodnutí premiéra podat demisi vlády

0:58
Je to rozhodnutí sraba, říká Miroslav Kalousek k rozhodnutí premiéra podat demisi vlády. | Video: Radek Bartoníček
15:31

"Nevím, z jakého důvodu premiér rozhoduje, že dává rezignaci vlády. Vláda mohla fungovat dál," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec. Kabinet byl podle něho stabilní.

15:29

Situaci komentoval už i ministr kultury Daniel Herman. "Máme hodně rozdělaných úkolů, třeba máme památkový zákon ve sněmovně, je ve druhém čtení, tak by byla škoda, kdyby neprošel. Máme připravené i řešení vepřína v Letech. A spoustu věcí ohledně rozpočtu, tak pracujeme," řekl.

15:26 ikona ODS online

Petr Fiala (ODS): "Každý den, kdy nebude (vláda Bohuslava Sobotky) škodit této zemi, je dobrý."

15:26

"Na mé práci ministra zemědělství se nic nemění, je tu hodně rozdělaných věcí, třeba otázka státního rozpočtu. Předpokládám, že pan premiér bude na vládě situaci nějak komentovat, ale nechci spekulovat," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

15:24

"Teď je věc v rukou prezidenta republiky a my jsme připraveni k jednání. Půl roku před řádnými volbami by ty předčasné volby byly komplikace, ale vyloučené to určitě není," dodal Bělobrádek.

15:23

"Jsem překvapený, to jsem nečekal."

Jsem překvapený, to jsem nečekal. Pan premiér poškozuje práci celé vlády, ministrů, postupně ničil pověst vlády neustálými útoky proti mně. Je to zoufalý krok zoufalého člověka. Potvrdila se jeho neschopnost něco rozhodnout.

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne 02. Květen 2017
15:22

Bělobrádek nechtěl spekulovat, jak by tuto situaci na místě Sobotky řešil. Rozhodnutí premiéra pro něj ale bylo překvapením. "Mohl dát 30 minut před tiskovou konferencí vědět," řekl.

15:21

K situaci se vyjádřil i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek: "Dovolil bych si po jednání předsednictva okomentovat celou situaci. Pan premiér vzal na sebe něco, co nezpůsobil. Pan premiér využil svého ústavního práva. Teď to bude v rukou prezidenta republiky a bude na něm, zda pověří vládu v demisi k dokončení některých kroků, je tady důležitá otázka státního rozpočtu. Je to věc velice aktuální. Je na prezidentovi republiky, zda pověří sestavením vlády někoho jiného."

15:19 ikona ODS online

Petr Fiala (ODS) Sobotku označil za slabého a především nezodpovědného.

15:16

Babiš zatím program výjezdu do Královéhradeckého kraje nemění. Před chvílí diskutoval se starostou Rychnova nad Kněžnou o místních rozvojových projektech. Teď odjíždí na další setkání.

15:15

"Nerozumím tomu, pan premiér mě ještě včera (v pondělí) vyzýval, abych se zachoval jako chlap, a on se zachoval jako zbabělec," řekl Babiš.

15:14

K demisi vlády se nevyjadřují jen politikové, ale i ekonomové.

15:11

"Když Babiš spáchá sebevraždu, zastřelí se, všichni mají radost a na pohřbu Kalousek se Sobotkou křičí: Babiš, musíš nám zdůvodnit, proč jsi spáchal sebevraždu?" řekl Babiš.

15:08 ikona ODS online

Demisi vlády komentují i opoziční politici.

15:07

"Lidi si budou myslet, že jsme se zbláznili! Hlavně teda pan premiér!" prohlásil Babiš a dodal, že nevidí problém v tom, že ministra financí vyšetřuje policie. "Mají vyšetřovat pana Kalouska," reagoval.

15:04

Ministr financí Andrej Babiš je v Rychnově nad Kněžnou. Vzniklou situaci řeší alespoň po telefonu.

Foto: Kateřina Frouzová
15:03

Podle analytičky Raiffeisenbank Moniky Junicke by trhy na demisi vlády nijak výrazně reagovat neměly. "Krátce po oznámení demise česká koruna oslabila, ale během chvilky zpět zkorigovala a obchoduje se za cenu okolo 26,90 koruny za euro," uvedla Junicke.

14:58

"Oznámení o demisi Sobotkovy vlády s trhy bezprostředně prakticky nehnulo. Investoři Sobotkův krok vnímají jako prázdné politické gesto v rámci předvolební přetahované," uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Investoři budou podle Kovandy číst Sobotkův krok jakožto politicky motivovaný čin, jenž nemá potenciál ohrozit solidní výkon ekonomiky, nejnižší míru nezaměstnanosti v EU, ani čtvrté nejzdravější veřejné finance v EU.

14:56

Babiš Sobotkovo rozhodnutí označil za tragické a nepochopitelné. "Poškodil všechny ministry, jejich práci," řekl.

14:55

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše by měly být dopady vládní krize na trhy jen krátkodobé. "Na české koruně to ale může vystrašit část sázkařů na její zisky a vést k uzavírání spekulativních. Zvlášť pokud ČNB současně na svém čtvrtečním zasedání naznačí, že nehodlá nijak spěchat se zvyšováním úroků, může se koruna dostat do defenzivy a zkusit znovu testovat hladinu 27,00 korun za euro," řekl Bureš.

14:55

I v těchto chvílích neodmítá Andrej Babiš fotografie se studenty.

Foto: Kateřina Frouzová
14:54

"Možná pan premiér nemá na práci nic, ale já mám dost práce a já jsem chtěl dokončit ten mandát, protože skutečně máme dost práce," zdůraznil Babiš s tím, že by do konce volebního období v koalici s ČSSD vydržel. "Já si myslím, že jsme měli dokončit ten mandát, a vůbec nechápu to rozhodnutí," dodal.

14:46

Pro ministryni školství bylo rozhodnutí premiéra překvapením.

14:44

"Úřednická vláda pět a půl měsíce před volbami je přece nesmysl, nechápu, kdo by mohl řídit ty resorty a jak by je mohli řídit," myslí si Babiš.

14:48

Andrej Babiš mezitím zašel do obchodu s potravinami v Rychnově nad Kněžnou.

14:41

Ministra obrany Martina Stropnického (ANO) zastihla zpráva o demisi vlády v letadle do USA, kam odletěl na pracovní schůzku. "Důvody k takovému velkému gestu nevidím. Zdá se mi to jako součást volebních rejů, které patrně plynou z tlaků, pod kterými ČSSD kvůli nízkým preferencím je. Byla by škoda, kdyby toto měli platit naši občané, to se mi zdá hazard. Za mě je to demonstrativní než skutečné řešení."

14:59

O tom, že by Babiš rezignoval, aby zachránil vládu, ale neuvažuje. "Ne, určitě ne. Nevidím na to důvod jako. Pan premiér je zoufalej a má problém ve vlastní straně, která vlastně pochopila, že on je to slabé místo," útočil Babiš. 

14:40 ikona ODS online

"Demise celé vlády je od premiéra Bohuslava Sobotky výrazem bezradnosti a alibismu. Premiérovo rozhodnutí je pokračováním absurdního politického divadla, které tu v režii stávající vlády sledujeme už několik měsíců. Je mimo jiné s podivem, jak chce Bohuslav Sobotka jednat se stávajícími koaličními stranami - a tedy i s Andrejem Babišem - o nové vládě, v níž ale nemá Andrej Babiš být," uvedl předseda ODS Petr Fiala.

14:36

"Já musím znovu odmítnout tu jeho (Sobotkovu) rétoriku, že jsem něco nevysvětlil. Já jsem jasně vysvětlil… Já chápu, že pan premiér nikdy nepodnikal, on tomu nerozumí tomu dopisu, který jsem poslal v pátek," reagoval Babiš.

14:30

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že žádná reálná vládní krize není. Jde podle něj o křeč premiéra Bohuslava Sobotky a jeho ČSSD. "Sociální demokracie neví, co má dělat, při pohledu na své preference," dodal Faltýnek. Podle něj krizi uměle vyvolává sociální demokracie.

14:30

"To je fakt velké překvapení, nerozumím tomu. Tímhle činem pan premiér ničí jednu z nejúspěšnějších vlád po revoluci," řekl Babiš.

14:28

Babiš poté, co Sobotka oznámil demisi vlády. Šéf hnutí ANO je právě na návštěvě v Rychnově nad Kněžnou.

Foto: Kateřina Frouzová
14:24

Marek Ženíšek (TOP 09): "Premiér této země to vzdal a otevřel prostor panu prezidentovi, což je ta nejhorší možná varianta."

Za vládu nese zodpovědnost premiér! Vládnutí této vlády s Andrejem Babišem je ostudou od samého počátku. Jako opoziční politik nebudu předstírat, že brečím kvůli tomu, že vláda podává demisi. Odpovedný politik by však při zvolení této varianty měl mít na paměti i důsledky! Premiér této země to vzdal a otevřel prostor panu prezidentovi, což je ta nejhorší možná varianta.

Zveřejnil(a) Marek Ženíšek dne 02. Květen 2017
14:26

Andrej Babiš v Rychnově nad Kněžnou řekl, že Sobotkovo rozhodnutí považuje za špatné, protože vláda byla úspěšná. Nejlepší by podle něj bylo, aby kabinet dovládl v demisi.

14:19

Hradní kancléř Vratislav Mynář: "Pan prezident už se vyjádřil prostřednictvím pana Ovčáčka, že to nebudeme komentovat. Čekáme na další vývoj. Domluvená schůzka s Babišem není vyvolána dnešním prohlášením pana premiéra. S panem premiérem ani sekretariátem neproběhlo zatím žádné jednání."

14:19

Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) premiér Sobotka zvolil ústavně čisté řešení.

14:17

Na sociálních sítích se o demisi předsedy vlády bouřlivě diskutuje.

14:16

Teplického radního Dominika Feriho (TOP 09) Sobotkova demise zaskočila. "Na tuhle situaci jsem vůbec nebyl připravenej!" napsal.

14:16 Sobotka

"S panem prezidentem jsem tuto situaci ještě nediskutoval, sejdu se s ním, tak abychom tu situaci mohli probrat, a dohodnu si s ním termín, ve kterém bych podal jako předseda vlády demisi. Pode Ústavy České republiky demisí předsedy vlády končí celá vláda," vysvětlil Sobotka.

14:13

Situaci okomentoval i europoslanec Jiří Pospíšil.

14:11 Sobotka

"Já jsem diskutoval tu současnou situaci v sociální demokracii, je to mé rozhodnutí jako předsedy vlády a já jako předseda vlády reaguju na situaci, která nastala s místopředsedou vlády a ministrem financí," odpověděl Sobotka na dotaz, jestli rozhodnutí podat demisi projednal s členy ČSSD.

14:10

K demisi vlády se začíná vyjadřovat i opozice.

14:09

Ministr financí Andrej Babiš takové rozhodnutí premiéra zřejmě neočekával. Ještě před hodinou před studenty žertoval o svém odvolání. "Nikdy jsem neletěl speciálem a asi ani nepoletím, když budu odvolaný," řekl.

14:07

Hrad prozatím nebude situaci komentovat.

14:06 Sobotka

"Nechci, aby tady vznikla situace, která nahraje člověku, který tento problém způsobil, která nahraje Andreji Babišovi, který by měl tendenci a má tendenci z toho vytěžit politické body a pustit se okamžitě do volební kampaně, ačkoliv on je ten člověk, který zkomplikoval vztahy koalici, on je ten člověk, který má vážný střet zájmů, a je to člověk, který je vyšetřován ze strany daňové správy i Policie České republiky," odůvodnil své rozhodnutí Sobotka.

14:04

Andrej Babiš prozatím nevydal žádné prohlášení k rozhodnutí Bohuslava Sobotky. Podle prvních informací by měl vystoupit v 15:00.

14:03

ANO si nyní zjišťuje možnosti dalšího vývoje - jaké by byly formy vládnutí, podmínky úřednické vlády, otázky předčasných voleb i to, co by mohl prezident v tuto chvíli udělat. Ministr financí Andrej Babiš stále obědvá.

13:57

Babiš o demisi ještě neví, obědvá v hotelu Havel na náměstí v Rychnově nad Kněžnou, třeba se zástupcem místního gymnázia.

13:56 Sobotka

"Chci tím uvolnit ruce koaličním stranám k tomu, aby koaliční strany mohly jednat o řešení této situace," uvedl Sobotka.

13:54 Sobotka

"Nemohu jako předseda vlády nést odpovědnost za tuto situaci, že na pozici místopředsedy vlády a ministra financí je člověk, jehož minulost je takovým způsobem nevyjasněna a jehož podezření, která se týkají daňových úniků, jsou velmi četná," řekl Sobotka.

13:53

"Vláda podá demisi, předpokládám, že ještě během tohoto týdne," oznámil premiér Bohuslav Sobotka.

13:30

Proč situace graduje právě nyní na začátku května? Jak se k celé situaci staví prezident Miloš Zeman? Odpovědi nejen na tyto otázky naleznete v souhrnném článku.

13:30 Sobotka

"Jsem znepokojen, jak se vicepremiér Andrej Babiš staví ke kauze dluhopisů," tvrdí premiér Sobotka.

Premiér Sobotka chce od ministra Babiše vysvětlení, dal mu jen pár dnů

Andrej Babiš na tiskové konferenci 27. 4. 2017
0:45
Premiér Sobotka chce od ministra Babiše vysvětlení, dal mu jen pár dnů | Video: TV Prima
13:30

"Pan premiér se zaměřil na mě a chce mě za každou cenu dostat z politiky a já si myslím, že to je škoda, že to poškozuje tuto vládu," uvedl Babiš.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 4. 5. 2017 8:54
 

Právě se děje

před 33 minutami

Kubová postoupila na plaveckém ME do semifinále znakařské padesátky

Simona Kubová postoupila na mistrovství Evropy v Budapešti do večerního semifinále znakařské padesátky. Devětadvacetiletá olympionička obsadila v dopoledních rozplavbách časem 28,30 sekundy dvanácté místo.

Těsně za postupem do semifinále zůstali na motýlkářské dvoustovce Ondřej Gemov a Adam Hlobeň. Gemov obsadil časem 1:58,19 devatenácté místo a je prvním náhradníkem, Hlobeň skončil na 21. místě (1:58,57).

Třetí český motýlkář Sebastian Luňák byl na dvoustovce devětadvacátý. Jan Micka obsadil v rozplavbě na 1500 metrů volný způsob výkonem 15:28,10 minuty 14. místo a na finálovou osmičku nestačil. Kristýna Horská skončila na prsařské stovce čtyřicátá.

Další zprávy