Zeman: Odvolání Babiše by porušilo koaliční smlouvu. Respektujte ústavu, vyzval prezidenta Sobotka

Domácí Domácí
Aktualizováno 8. 5. 2017 22:17
Prezident Miloš Zeman přijal na Hradě vicepremiéra Andreje Babiše a opět ho podpořil ve sporu s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Ten navrhl prezidentovi, aby ministra financí k úternímu datu odvolal vlády. "Prezident republiky konstatoval, že předseda vlády nemůže úkolovat prezidenta určováním termínu odvolání," napsal mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman podle něj konstatoval, že návrh na odvolání je v rozporu s koaliční smlouvou, která podmiňuje odvolání jakéhokoliv člena vlády souhlasem vedení jeho strany. "K právoplatnému odvolání by proto bylo nutné vypovězení koaliční smlouvy," dodal mluvčí. Prezident dal už dřív najevo, že Babiše neodvolá před svým návratem z Číny v druhé půli května.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman se nenechá úkolovat premiérem, kdy má z vlády odvolat ministra z vlády. Oznámil to Hrad poté, co Zeman přijal vicepremiéra Andreje Babiše (ANO).

Toho předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) navrhl odvolat k úternímu datu, prezident to ale odmítá s tím, že tak učiní nejdřív po svém návratu z Číny v druhé polovině května. Hrad také uvedl, že Babišovo odvolání by znamenalo porušení koaliční smlouvy.

"Prezident republiky konstatoval, že předseda vlády nemůže úkolovat prezidenta určováním termínu odvolání," napsal mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman podle něj také konstatoval, že "návrh na odvolání je v rozporu s koaliční smlouvou, která podmiňuje odvolání jakéhokoliv člena vlády souhlasem vedení jeho strany". Dodal, že k právoplatnému odvolání by bylo nutné vypovězení koaliční smlouvy.

Prezident také uvedl, že mu Sobotka nepředložil návrh na nového ministra financí, což by podle něj vedlo k tomu, že by vedení ministerstva financí zůstalo neobsazeno. "Což by prezident republiky považoval za krajně nezodpovědné," sdělil mluvčí.

Na Twitteru pak Ovčáček dodal, že zahájením politických konzultací prezident naplňuje ústavní povinnosti. "Obviňování z neústavního jednání je lživou politickou kampaní," napsal. Prezident podle něj jedná v zájmu občanů. "Je třeba zamezit prohlubování politické a vládní krize, kterou svým chaotickým jednáním vyvolal premiér," sdělil mluvčí.

Původně Hrad oznámil, že se v pondělí k návrhu na odvolání nebude vyjadřovat. Ovčáček tvrdil, že bude prezident chtít uklidnit situaci.

Prezidentovo oznámení důrazně odmítl premiér Sobotka. "Článek 74 Ústavy České republiky jasně říká: Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády. Žádné další podmínky v ústavě nejsou. Znovu chci vyzvat pana prezidenta, aby respektoval základní zákon naší země. Koaliční smlouva s tím nemá nic společného, není to zákon ani ústavní zákon, její naplňování a výklad je věcí tří koaličních stran, nikoliv prezidenta," reagoval premiér.

Připojil se i ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD). "Letmým nahlédnutím do ústavy zjistíme, že pokud chce premiér odvolat ministra, tak zde základní zákon státu jako podmínku nestanoví ani požadavek na jméno nového ministra ani jakoukoliv formulaci o koaliční smlouvě," napsal ministr.

Také vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek na vyjádření Hradu pro ČTK reagoval slovy, že ústava o koaliční smlouvě nemluví.

Že koaliční smlouva nestojí nad ústavou, potvrdil i ústavní právník Jan Kysela. "Pro prezidenta republiky je referenční normou ústava a na smyslu a znění ústavy se nic nezmění tím, že si někdo uzavře nebo neuzavře koaliční smlouvu libovolného obsahu. Jinými slovy, na prezidentu republiky i nadále spočívá povinnost odvolat člena vlády, pakliže mu to navrhne předseda vlády. A je na předsedovi vlády, aby zvážil, jaké politické náklady jsou s tím spojeny," řekl Kysela.

Sobotka už dříve uvedl, že každý dosavadní návrh na odvolání ministra obsahoval datum. Avizoval, že pokud prezident jeho žádosti nevyhoví, poradí se s ústavními právníky. 

Babiš mezitím čelí tlaku na to, aby z funkce odstoupil. Na v pořadí třetí zveřejněné nahrávce totiž novináři MF Dnes Marku Přibilovi říká, kdy má vydávat články proti ČSSD. "Já bych to nechal, načasoval bych to někdy před ten jejich sněm socanský a něco před volbama," říká na záznamu hlas vicepremiéra a faktického majitele vydavatelství Mafra.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy