reklama
 
 

Jen jsem doufal, že mi Zeman nevypne mikrofon, řekl Sobotka. Babiš mluví o "vrtění psem"

Aktualizováno 7. 5. 2017 23:59
reklama
Česká politika zažívá největší politické turbulence posledních let. Premiér Bohuslav Sobotka po ostrém střetu s prezidentem Milošem Zemanem stáhl svou demisi a navrhl jen odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) už k úternímu datu. To ale Hrad odmítá, a chce dokonce nechat posoudit, zda je Sobotkův návrh platný. Prezident se chce Babišovým odvoláním zabývat až po svém návratu z Číny v druhé půlce května. Politické dění jsme sledovali v online reportáži.

Jen jsem doufal, že mi Zeman nevypne mikrofon, řekl Sobotka. Babiš mluví o "vrtění psem"

reklama
23:58
 

Ukončujeme nedělní online reportáž, ve které jsme sledovali reakce na současné politické dění. Další informace přineseme v našem zpravodajství.

19:56
Bohuslav Sobotka

"To, co mě naštvalo na Hradě, byla ta neschopnost oddělit vlastní sobecké zájmy od zájmů státu. Tohle prezident musí umět. A ministr taky. Zeman upřednostnil nějakou dětinskou snahu mě pokořit před tím, jak bude vnímána Česká republika, a to i v očích zahraničí. A Babiš to podpořil. Oni mají pocit, že takto se má prezident republiky chovat," řekl Sobotka.

"Prozatím jsem na Hrad  chodil s pocity úcty, ať už to byl Havel, Klaus, Zeman… Ale oni upřednostnili vlastní zájmy před zájmy státu, a toto by se stávat nemělo, ani Zemanovi, ani Babišovi." dodal.

19:54
Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka popsal pro Respekt popsal detaily překvapivé tiskové konference na Hradě z tohoto týdne. "Nečekal jsem, že bude na Hradě připraven takový tyátr," řekl Sobotka v rozhovoru, který vyjde v příštím čísle týdeníku. "Myslel jsem na to, aby mi nevypnuli mikrofony, protože jsem chtěl říct svůj názor. A mikrofony mi tam naštěstí zatím ještě nevypnuli."

17:48
Andrej Babiš

"My se musíme zeptat pana premiéra, jestli jsme v koalici. On brutálně porušuje koaliční smlouvu. Tak pokud jsme v koalici, tak by se měl držet podle smlouvy, a pokud nejsme v koalici, tak je potřeba, aby byla koaliční smlouva zrušena," domnívá se Babiš.

17:47
Andrej Babiš

Babiš také řekl, že nepožádal premiéra, aby k nahrávkám svolal Bezpečnostní radu státu, protože sám premiér k jejímu svolání vyzývá, takže je s tím podle něj ztotožněn. "A já si myslím, že on je součástí toho spiknutí," prohlásil Babiš. Nedomnívá se, že by se prezident Miloš Zeman ve vládní krizi přikláněl na stranu hnutí ANO. "Pan prezident bohužel asi vyřizuje účty s tím bezpáteřním člověkem a já se mu ve finále ani nedivím," poznamenal.

17:45
Andrej Babiš

Aféra s uniklými tajně pořízenými nahrávkami je podle Babiše jen "vrtěním psem", provokací a organizovaným spiknutím. Premiér Sobotka podle něj "brutálně porušuje koaliční smlouvu".

"Celá aféra je jenom proto, aby se zakryla korupce na MŠMT, ve fotbale, ve sportu," prohlásil Babiš s odkazem na nedávný zásah policie na ministerstvu školství v kauze údajného zneužívání dotací na sport.

"Vrtěti psem, vážení, proto ta akce na Babiše, proto samozřejmě nahrávky, určitě, já se s tím teď zabývám a vidím, že to byla všechno provokace. V pozadí pravděpodobně stojí různí lidé, je to spolupráce podsvětí a možná politických struktur," řekl. "Určitě je to chyba, já jsem si naběhl," řekl ke schůzkám s novinářem, z nichž nahrávky vzešly.

17:44
Andrej Babiš

Babiš odpolední brífink svolal kvůli tomu, aby vysvětlil novinářům, proč se neúčastnil dnešní debaty na ČT. Tento pořad, jak prohlásil, systematicky vysílá proti němu. "Protože pan Moravec už je takový a samozřejmě vazby České televize na tu agenturu sociální demokracie Bison and Rose, která tam má smlouvu za 11 milionů, jsou jasné," řekl.

Moderátor Moravec si tam vůči němu podle jeho slov dovoloval sprosťárny. Babiš se například pozastavil se nad tím, proč se moderátor neptal premiéra na zásah policie na ministerstvu školství.

17:22
Andrej Babiš

"Tak samozřejmě, je to další schůze proti Babišovi, těch schůzí už tam bylo x, Čapí hnízdo a tak dále. Takže samozřejmě, v tomhle si oni všichni dobře rozumí," reagoval na svém odpoledním brífinku Andrej Babiš.

17:20
Andrej Babiš

Důležitá zpráva dnešního dne: Sociální demokraté ani lidovci nebudou bránit středečnímu mimořádnému jednání Sněmovny, která se má z popudu ODS a TOP 09 zabývat údajným zneužíváním médií a dalších institucí šéfem hnutí ANO a ministrem financí Andrejem Babišem.

15:12
Andrej Babiš

Poté, co za svou neúčast v nedělní televizní debatě sklidil kritiku na politické scéně i na sociálních sítích, chystá Andrej Babiš veřejné vystoupení. V 15:30 se v průhonické Sokolovně vyjádří k aktuální politické situaci.

15:10
Andrej Babiš

Andrej Babiš v neděli také zveřejnil své odpovědi na 22 otázek ČSSD ke svému podnikání.

14:04
Twitter

Na polední prohlášení Andreje Babiše zareagoval i anonymní twitterový účet, který tento týden zveřejnil kompromitující odposlechy šéfa ANO. Neznámý správce profilu naznačil, že se chystá brzy zveřejnit další nahrávku.

14:03

Debata ve studiu Václava Moravce končí. Předsedové se shodli, že jsou ochotni jednat a dovést vládu k volbám na stávajícím koaličním půdorysu. Nicméně, předseda Vojtěch Filip vyjádřil přání, aby se čeští občané dostali ke slovu dříve v předčasných volbách. Neúčast Andreje Babiše si premiér Bohuslav Sobotka vysvětluje tak, že se bojí. 

14:00
KDU-ČSD

"Někteří bývalí předsedové vlády by si situaci s Andrejeme Babišem vyřídili ručně. Já i pan premiér jsme klidní lidé. Projevili jsme velkou míru soudržnosti, kdy jsme tyto výroky přešli," řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek o vulgárních výrocích Andreje Babiše na adresy předsedů stran. Současně si dovede představit, že budou schopni i nadále jednat.

13:50
Twitter

Premiér Bohuslav Sobotka se rozohnil nad přísahami Andreje Babiše.

13:48
KDU-ČSD

Šéf lidovců vyjádřil respekt novinářům, kteří se ke kauze ovlivňování médií Andrejem Babišem postavili čelem. "Vážím si novinářů, kteří teď z Mafry odcházejí, protože stojí za tím, že tato situace je za hranou," uvedl.

13:42

Předsedové stran se shodují na tom, že kdyby v záhlaví Babišových médií bylo, že se jedná o stranický tisk, tak by v ničem nebyl problém. "Ale není možné, aby říkali, že jsou nezávislé," řekl Vojtěch Filip, předseda KSČM, který současně poukázal na takovéto fungování komunistické Haló novin.

13:40

U nezávislosti médií řeč zůstává i nadále. Již dříve zde byly příklady, kdy se mluvilo o možném ovlivňování médií Radkem Johnem, tehdejším poslancem za Věci Veřejné. V tomto problému figuroval, tak jako teď, František Nachtigall, člen vedení mediálního domu Mafra. 

13:35
ODS

Návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše měl přijít podle šéfa ODS Petra Fialy, dřív. Předpokládá také, že všechny politické strany, s výjimkou Hnutí ANO podpoří to, že ovlivňovat média se nesmí.

13:32
TOP 09

Také podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je nezávislost médií klíčovou demokratickou institucí. "Nemáme úplnou svobodu slova. Jestliže polovina médií mlčí a má strach, tak musí promluvit Poslanecká sněmovna," přidává se Kalousek.

autor: Domácí | 6. 5. 2017 6:00

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama