Prezident přijímal demisi, kterou premiér nepodával. Dokládá to stav české politiky, řekl Sobotka

Domácí ČTK Veronika Neprašová Domácí, ČTK, Veronika Neprašová
Aktualizováno 4. 5. 2017 17:44
Jednání premiéra Bohuslava Sobotky s prezidentem Milošem Zemanem nečekaně začalo tiskovou konferencí. Na jejím začátku Miloš Zeman poděkoval premiérovi za práci a oznámil, že přijímá jeho demisi. Premiér se však ujal slova a řekl, že demisi ještě nepodává, když neví, jak si ji Hrad vyloží – zda jako demisi premiéra, či celé vlády. Také dodal, že nebyl informován o tom, jakým způsobem ceremoniál Zeman přichystal. Sobotka zdůraznil, že příčinou vládní krize je především Andrej Babiš. "Složil jsem slib člena vlády, že budu dodržovat Ústavu České republiky," zdůraznil premiér. Miloš Zeman pak ze sálu v polovině konference odešel a nechal Sobotku dokončit projev samotného.
Otevřený střet Zemana a Sobotky. Nenesu vám demisi, řekl premiér. Prezident odešel předčasně | Video: ČTK

Praha - Dosud nejostřejší veřejný střet se odehrál během čtvrtečního setkání mezi prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Bohuslavem Sobotkou. Tiskový briefing byl naplánovaný až po schůzce, před ní prezidentská kancelář svolala pouze klasický fototermín.

Jenže když vstoupil po čtvrt hodině čekání Zeman se Sobotkou do sálu, vyzval prezidentův mluvčí premiéra ke slovu. Několik dlouhých desítek sekund na sebe premiér s prezidentem navzájem hleděli a vyzývali se očima k tomu, aby se ten druhý ujal před nastoupenými novináři slova. Sobotka nechápavě po několika zaváháních přistoupil k mikrofonu a řekl, že zatím nemá co říci, protože schůzka ještě nezačala.

"Tak to já si vezmu slovo na trochu déle," reagoval Miloš Zeman. "Dnes je tu vše připraveno tak, jak bývá zvykem během každé demise vlády. A já taky takto dnešní setkání chápu. O tom, že se změnil původní účel dnešní schůzky, se moje kancelář, pane premiére, dozvěděla v nehorázně brzkou sedmou hodinu ráno. Dovolte mi proto, abych vám poděkoval za vaši práci v čele kabinetu a popřál vám do dalšího života mnoho úspěchu," obrátil se na premiéra Zeman. "A teď mi dovolte, abych vás pozval na soukromé posezení," snažil se prezident utnout nadechujícího se premiéra.

Otevřený střet Zemana a Sobotky. Nenesu vám demisi, řekl premiér. Prezident odešel předčasně | Video: ČTK

"Já vám ale žádnou demisi vlády dnes ještě nenesu. Přišel jsem s vámi pouze probrat postoj sociální demokracie a svůj jako premiéra," zareagoval znatelně rozezlený Sobotka. "Chtěl jsem vám mezi čtyřmi očima vysvětlit důvody, které mě k rozhodnutí podat demisi vlády vedly," dodal premiér.

Slova prezidenta zaskočila nejen jeho, ale i přítomné novináře a zaměstnance hradní kanceláře, kteří očekávali pouze standardní fototermín před státnickou schůzí.

"Nebyl jsem informován, že tu bude takový ceremoniál, proto jsem byl překvapený. Úřadu vlády o tom nebyla poskytnuta informace. Mohli jsme si to odpustit," dodal Sobotka.

"Těžko mohu podat demisi, když nevím, jak k ní Pražský hrad přistoupí - jestli ji bude vnímat jako demisi předsedy vlády, nebo celé vlády," odpověděl Sobotka na Zemanův projev. "Složil jsem slib člena vlády, že budu dodržovat Ústavu České republiky," zdůraznil a vyzval prezidenta, aby "respektoval ústavní zvyklosti a bral celou situaci kolem příčin vládní krize vážně".

"Demisi vám tedy předám písemně, aby už nemohly vzniknout žádné pochyby, v termínu, o kterém jsem mluvil. Tedy kolem 20. května," dodal.

Prezident na to Sobotkovi vyčetl, že demisí způsobil krizi. Podle premiéra je ale původcem ministr financí Andrej Babiš (ANO) tím, že nevysvětlil okolnosti kolem svého podnikání a majetku.

"Udělejte si pořádek mezi svými lidmi v premiérské kanceláři. Mí lidé dostali informaci pozdě," reagoval Zeman a odešel ze sálu, ve kterém Sobotka ještě na jeho slova reagoval. "Myslím, že tato situace dokládá stav české politiky. Alespoň máte možnost udělat si vlastní představu," řekl už osamocený Sobotka novinářům na mikrofon. U dveří nesouhlasně zahučel hradní mluvčí Jiří Ovčáček a prezidentův poradce Martin Nejedlý, který poté odešel za prezidentem.

Po 45 minut trvající schůzce mezi čtyřma očima pak premiér Bohuslav Sobotka předstoupil před novináře znovu. Překvapené rozhořčení znovu vystřídal profesionální výraz i diplomatická slova. K hodinu staré roztržce s hlavou státu se vracet nechtěl. "Je zbytečné, abych to komentoval. Jen by to odvedlo pozornost od podstatných věcí," řekl Sobotka. Vládní krize podle něj může skončit během deseti minut, "stačí, aby Andrej Babiš převzal zodpovědnost." 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy