Prezident přijímal demisi, kterou premiér nepodával. Dokládá to stav české politiky, řekl Sobotka

Domácí ČTK Veronika Neprašová Domácí, ČTK, Veronika Neprašová
Aktualizováno 4. 5. 2017 17:44
Jednání premiéra Bohuslava Sobotky s prezidentem Milošem Zemanem nečekaně začalo tiskovou konferencí. Na jejím začátku Miloš Zeman poděkoval premiérovi za práci a oznámil, že přijímá jeho demisi. Premiér se však ujal slova a řekl, že demisi ještě nepodává, když neví, jak si ji Hrad vyloží – zda jako demisi premiéra, či celé vlády. Také dodal, že nebyl informován o tom, jakým způsobem ceremoniál Zeman přichystal. Sobotka zdůraznil, že příčinou vládní krize je především Andrej Babiš. "Složil jsem slib člena vlády, že budu dodržovat Ústavu České republiky," zdůraznil premiér. Miloš Zeman pak ze sálu v polovině konference odešel a nechal Sobotku dokončit projev samotného.
Otevřený střet Zemana a Sobotky. Nenesu vám demisi, řekl premiér. Prezident odešel předčasně | Video: ČTK

Praha - Dosud nejostřejší veřejný střet se odehrál během čtvrtečního setkání mezi prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Bohuslavem Sobotkou. Tiskový briefing byl naplánovaný až po schůzce, před ní prezidentská kancelář svolala pouze klasický fototermín.

Jenže když vstoupil po čtvrt hodině čekání Zeman se Sobotkou do sálu, vyzval prezidentův mluvčí premiéra ke slovu. Několik dlouhých desítek sekund na sebe premiér s prezidentem navzájem hleděli a vyzývali se očima k tomu, aby se ten druhý ujal před nastoupenými novináři slova. Sobotka nechápavě po několika zaváháních přistoupil k mikrofonu a řekl, že zatím nemá co říci, protože schůzka ještě nezačala.

"Tak to já si vezmu slovo na trochu déle," reagoval Miloš Zeman. "Dnes je tu vše připraveno tak, jak bývá zvykem během každé demise vlády. A já taky takto dnešní setkání chápu. O tom, že se změnil původní účel dnešní schůzky, se moje kancelář, pane premiére, dozvěděla v nehorázně brzkou sedmou hodinu ráno. Dovolte mi proto, abych vám poděkoval za vaši práci v čele kabinetu a popřál vám do dalšího života mnoho úspěchu," obrátil se na premiéra Zeman. "A teď mi dovolte, abych vás pozval na soukromé posezení," snažil se prezident utnout nadechujícího se premiéra.

Otevřený střet Zemana a Sobotky. Nenesu vám demisi, řekl premiér. Prezident odešel předčasně | Video: ČTK

"Já vám ale žádnou demisi vlády dnes ještě nenesu. Přišel jsem s vámi pouze probrat postoj sociální demokracie a svůj jako premiéra," zareagoval znatelně rozezlený Sobotka. "Chtěl jsem vám mezi čtyřmi očima vysvětlit důvody, které mě k rozhodnutí podat demisi vlády vedly," dodal premiér.

Slova prezidenta zaskočila nejen jeho, ale i přítomné novináře a zaměstnance hradní kanceláře, kteří očekávali pouze standardní fototermín před státnickou schůzí.

"Nebyl jsem informován, že tu bude takový ceremoniál, proto jsem byl překvapený. Úřadu vlády o tom nebyla poskytnuta informace. Mohli jsme si to odpustit," dodal Sobotka.

"Těžko mohu podat demisi, když nevím, jak k ní Pražský hrad přistoupí - jestli ji bude vnímat jako demisi předsedy vlády, nebo celé vlády," odpověděl Sobotka na Zemanův projev. "Složil jsem slib člena vlády, že budu dodržovat Ústavu České republiky," zdůraznil a vyzval prezidenta, aby "respektoval ústavní zvyklosti a bral celou situaci kolem příčin vládní krize vážně".

"Demisi vám tedy předám písemně, aby už nemohly vzniknout žádné pochyby, v termínu, o kterém jsem mluvil. Tedy kolem 20. května," dodal.

Prezident na to Sobotkovi vyčetl, že demisí způsobil krizi. Podle premiéra je ale původcem ministr financí Andrej Babiš (ANO) tím, že nevysvětlil okolnosti kolem svého podnikání a majetku.

"Udělejte si pořádek mezi svými lidmi v premiérské kanceláři. Mí lidé dostali informaci pozdě," reagoval Zeman a odešel ze sálu, ve kterém Sobotka ještě na jeho slova reagoval. "Myslím, že tato situace dokládá stav české politiky. Alespoň máte možnost udělat si vlastní představu," řekl už osamocený Sobotka novinářům na mikrofon. U dveří nesouhlasně zahučel hradní mluvčí Jiří Ovčáček a prezidentův poradce Martin Nejedlý, který poté odešel za prezidentem.

Po 45 minut trvající schůzce mezi čtyřma očima pak premiér Bohuslav Sobotka předstoupil před novináře znovu. Překvapené rozhořčení znovu vystřídal profesionální výraz i diplomatická slova. K hodinu staré roztržce s hlavou státu se vracet nechtěl. "Je zbytečné, abych to komentoval. Jen by to odvedlo pozornost od podstatných věcí," řekl Sobotka. Vládní krize podle něj může skončit během deseti minut, "stačí, aby Andrej Babiš převzal zodpovědnost." 

 

Právě se děje

před 3 minutami

Krátký animovaný film z pražské FAMU bude soutěžit v Cannes

Na festivalu ve francouzském Cannes bude soutěžit krátký animovaný film Rudé boty od Anny Podskalské, studentky katedry animované tvorby na pražské FAMU. Byl vybrán do studentské soutěže Cinéfondation, která se uskuteční od 12. do 15. července.

Čtrnáctiminutový snímek tematizuje osudovou závislost. Začíná na vesnické tancovačce, kde dívka od cizince dostane pár rudých bot. Divoce se roztančí, záhy však zjistí, že botám nevládne ona, ale boty vládnou jí. Podskalská snímek vytvořila technikou malování na sklo. V Česku budou Rudé boty k vidění na olomouckém festivalu Anifilm.

Mimo soutěž FAMU představí v Cannes další tři projekty: film Postup práce, který natočil Lun Sevnik z katedry režie, autobiografický projekt Milý tati od Diany Cam Van Nguyen z katedry animované tvorby a scénář Rituály od Damiána Vondráška z katedry režie.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

V Čechách a na jihu Moravy teploty překročí ve čtvrtek 31 stupňů

Na většině území Čech a na jihu Moravy překročí ve čtvrtek odpolední teploty 31 stupňů Celsia, informoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle jeho předpovědi by tropické měly být i další dny, přičemž největší vedro má být v sobotu, kdy teploměr může ukázat až 35 stupňů Celsia.

Upozornění na vysoké čtvrteční teploty platí pro Prahu a Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj a jižní polovinu Jihomoravského kraje. Meteorologové v této souvislosti připomněli, že vedro představuje pro lidský organismus vysokou zátěž a hrozí při něm přehřátí a dehydratace. Doporučují proto omezit v poledních a odpoledních hodinách tělesnou zátěž.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Sněmovna schválila posílení pravomocí ČNB při řešení krizí

Česká národní banka zřejmě získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv. moratorium, tedy na určitou dobu pozastavení plnění jejích závazků. Cílem opatření je zabránit dalšímu zhoršení finanční situace dané firmy. Předpokládá to vládní novela zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, kterou schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Novela reaguje na novou směrnici EU.

Moratorium umožňuje centrální bance nařídit firmě, aby pozastavila platby a plnění jejích závazků na nezbytně nutnou dobu. V tomto případě by moratorium nemělo podle směrnice trvat déle než dva dny. Cílem je podle materiálu poskytnout ČNB dostatek času ke zjištění, zda je řešení krize ve veřejném zájmu. Dále slouží také k tomu získat čas ke zvolení vhodných opatření k řešení krize.

Návrh zákona je podle materiálu předkládán především kvůli zavedení revidovaného rámce pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků (BRRD II) v rámci EU. Obecně je cílem BRRD zajistit harmonizaci při řešení selhání finančních institucí. Tím má být zaručeno, že náklady v případě selhání finanční instituce ponesou zejména společníci a věřitelé, nikoliv daňoví poplatníci. Česko mělo směrnici zavést do 28. prosince 2020.

Zdroj: ČTK
Další zprávy