Prezident přijímal demisi, kterou premiér nepodával. Dokládá to stav české politiky, řekl Sobotka

Domácí ČTK Veronika Neprašová Domácí, ČTK, Veronika Neprašová
Aktualizováno 4. 5. 2017 17:44
Jednání premiéra Bohuslava Sobotky s prezidentem Milošem Zemanem nečekaně začalo tiskovou konferencí. Na jejím začátku Miloš Zeman poděkoval premiérovi za práci a oznámil, že přijímá jeho demisi. Premiér se však ujal slova a řekl, že demisi ještě nepodává, když neví, jak si ji Hrad vyloží – zda jako demisi premiéra, či celé vlády. Také dodal, že nebyl informován o tom, jakým způsobem ceremoniál Zeman přichystal. Sobotka zdůraznil, že příčinou vládní krize je především Andrej Babiš. "Složil jsem slib člena vlády, že budu dodržovat Ústavu České republiky," zdůraznil premiér. Miloš Zeman pak ze sálu v polovině konference odešel a nechal Sobotku dokončit projev samotného.
Otevřený střet Zemana a Sobotky. Nenesu vám demisi, řekl premiér. Prezident odešel předčasně | Video: ČTK

Praha - Dosud nejostřejší veřejný střet se odehrál během čtvrtečního setkání mezi prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Bohuslavem Sobotkou. Tiskový briefing byl naplánovaný až po schůzce, před ní prezidentská kancelář svolala pouze klasický fototermín.

Jenže když vstoupil po čtvrt hodině čekání Zeman se Sobotkou do sálu, vyzval prezidentův mluvčí premiéra ke slovu. Několik dlouhých desítek sekund na sebe premiér s prezidentem navzájem hleděli a vyzývali se očima k tomu, aby se ten druhý ujal před nastoupenými novináři slova. Sobotka nechápavě po několika zaváháních přistoupil k mikrofonu a řekl, že zatím nemá co říci, protože schůzka ještě nezačala.

"Tak to já si vezmu slovo na trochu déle," reagoval Miloš Zeman. "Dnes je tu vše připraveno tak, jak bývá zvykem během každé demise vlády. A já taky takto dnešní setkání chápu. O tom, že se změnil původní účel dnešní schůzky, se moje kancelář, pane premiére, dozvěděla v nehorázně brzkou sedmou hodinu ráno. Dovolte mi proto, abych vám poděkoval za vaši práci v čele kabinetu a popřál vám do dalšího života mnoho úspěchu," obrátil se na premiéra Zeman. "A teď mi dovolte, abych vás pozval na soukromé posezení," snažil se prezident utnout nadechujícího se premiéra.

Otevřený střet Zemana a Sobotky. Nenesu vám demisi, řekl premiér. Prezident odešel předčasně | Video: ČTK

"Já vám ale žádnou demisi vlády dnes ještě nenesu. Přišel jsem s vámi pouze probrat postoj sociální demokracie a svůj jako premiéra," zareagoval znatelně rozezlený Sobotka. "Chtěl jsem vám mezi čtyřmi očima vysvětlit důvody, které mě k rozhodnutí podat demisi vlády vedly," dodal premiér.

Slova prezidenta zaskočila nejen jeho, ale i přítomné novináře a zaměstnance hradní kanceláře, kteří očekávali pouze standardní fototermín před státnickou schůzí.

"Nebyl jsem informován, že tu bude takový ceremoniál, proto jsem byl překvapený. Úřadu vlády o tom nebyla poskytnuta informace. Mohli jsme si to odpustit," dodal Sobotka.

"Těžko mohu podat demisi, když nevím, jak k ní Pražský hrad přistoupí - jestli ji bude vnímat jako demisi předsedy vlády, nebo celé vlády," odpověděl Sobotka na Zemanův projev. "Složil jsem slib člena vlády, že budu dodržovat Ústavu České republiky," zdůraznil a vyzval prezidenta, aby "respektoval ústavní zvyklosti a bral celou situaci kolem příčin vládní krize vážně".

"Demisi vám tedy předám písemně, aby už nemohly vzniknout žádné pochyby, v termínu, o kterém jsem mluvil. Tedy kolem 20. května," dodal.

Prezident na to Sobotkovi vyčetl, že demisí způsobil krizi. Podle premiéra je ale původcem ministr financí Andrej Babiš (ANO) tím, že nevysvětlil okolnosti kolem svého podnikání a majetku.

"Udělejte si pořádek mezi svými lidmi v premiérské kanceláři. Mí lidé dostali informaci pozdě," reagoval Zeman a odešel ze sálu, ve kterém Sobotka ještě na jeho slova reagoval. "Myslím, že tato situace dokládá stav české politiky. Alespoň máte možnost udělat si vlastní představu," řekl už osamocený Sobotka novinářům na mikrofon. U dveří nesouhlasně zahučel hradní mluvčí Jiří Ovčáček a prezidentův poradce Martin Nejedlý, který poté odešel za prezidentem.

Po 45 minut trvající schůzce mezi čtyřma očima pak premiér Bohuslav Sobotka předstoupil před novináře znovu. Překvapené rozhořčení znovu vystřídal profesionální výraz i diplomatická slova. K hodinu staré roztržce s hlavou státu se vracet nechtěl. "Je zbytečné, abych to komentoval. Jen by to odvedlo pozornost od podstatných věcí," řekl Sobotka. Vládní krize podle něj může skončit během deseti minut, "stačí, aby Andrej Babiš převzal zodpovědnost." 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 54 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy