reklama
 
 

Online: Hrad kličkuje před odvoláním Babiše. Zemanovi náhle vadí odvolání k určitému datu

Aktualizováno 6. 5. 2017 1:40
Otevřený střet Zemana a Sobotky. Nenesu vám demisi, řekl premiér. Prezident odešel předčasně | Video: ČTK |  14:27
reklama
Pátek přinesl zvrat do vládní krize. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil, že nepodá demisi, protože prezident Miloš Zeman si vykládá ústavu tak, že by měl z vlády odejít jen premiér. To by podle Sobotky nevyřešilo příčinu krize, za kterou označil skandály ministra financí Andreje Babiše (ANO). Na Hrad proto doručil návrh na odvolání Babiše k 9. květnu. Zeman se s ním podrobněji seznámí až po víkendu, rozhodnutí připadá podle Hradu v úvahu až po jeho návratu z Číny 18. května. Hlavu státu za postup při řešení krize kritizuje skupina 27 senátorů. Události sledujeme v online reportáži.

Online: Hrad kličkuje před odvoláním Babiše. Zemanovi náhle vadí odvolání k určitému datu

reklama
01:00

To je prozatím vše, ráno tu budeme s novým online přenosem k vládní krizi. Dobrou noc!

23:45
ČSSD

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) dnes České televizi řekl, že další postup Senátu vůči prezidentovi bude zřejmě na programu úterního jednání senátního organizačního výboru. "Požádali jsme právníky, aby připravili jasné stanovisko možného postupu Senátu," uvedl. Podle něj by měl Zeman postupovat stejně jako v případech odvolání jiných ministrů v minulosti.

23:30
KDU-ČSL

Zhruba polovina senátorů, kteří podepsali prohlášení, v němž kritizují prezidenta Miloše Zemana za znevažování ústavy během nynější vládní krize, je z KDU-ČSL, nebo byli zvoleni za KDU-ČSL. Podpisy připojili i senátoři za STAN, ODS, Stranu zelených, TOP 09 nebo ČSSD. 

21:02

Dosavadních sedm demisí či návrhů na odvolání ministrů podával premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) prezidentu Miloši Zemanovi vždy s konkrétním termínem odchodu těchto členů vlády z funkce. Prezident pak pokaždé návrhům vyhověl. Při nynějším návrhu na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) Hrad kvůli uvedení termínu zpochybnil platnost návrhu.

20:32
Facebook

Bývalý novinář Mladé fronty Dnes Martin Biben: Babiš a vedení MF DNES o Přibilově roli věděli

19:58
Facebook

Senátorka, právnička, bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu a bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová: "Svérázný výklad Ústavy, která říká, že prezident odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády a tečka. Zde nemá prezident ani milimetr prostoru pro úvahu, pouze provede rozhodnutí premiérovo."

19:49

Hrad platnost návrhu na odvolání Andreje Babiše zpochybnil, protože obsahuje návrh konkrétního data odvolání, s čímž podle Ovčáčka ústava nepočítá. Úřad vlády neplatnost dokumentu odmítá, stejně se podle mluvčího úřadu vlády Martina Ayrera postupovalo i v minulosti a Zeman tehdy návrhům vyhověl. Potvrzuje to návrh na odvolání ministra školství Marcela Chládka.

19:42
ČSSD

Místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se domnívá, že křeslo ministra financí by mohlo po odchodu Andreje Babiše z vlády zůstat i nadále hnutí ANO. Resort by podle něj měl řídit někdo, kdo prokazatelně nemá vazbu na firmu Agrofert, kterou dříve vlastnil Babiš a nyní je ve svěřenském fondu. Zaorálek to dnes řekl v České televizi.

"My bychom se spokojili s tím, kdyby byl v čele ministerstva financí někdo, kdo prokazatelně nemá vliv na firmy Agrofertu," dodal. Řekl, že mluví za sebe, protože to s nikým nekonzultoval, ale myslí si, že by i nadále resort mohl zůstat hnutí ANO, protože to tak předpokládá koaliční smlouva.

18:09
Bohuslav Sobotka

Někteří z přihlížejících přišli Sobotkovi vyjádřit podporu v aktuální politické situaci. Sobotka nedával nijak znát, že asi nejzávažnější politický střet své kariéry, k vládní krizi se nevyjadřoval. S úsměvem se bavil například se slovenským velvyslancem Peterem Weissem. Po ukončení ceremonie čelil Sobotka dotazům na demisi vlády, ale nevěnoval jim pozornost. Hned využil přistaveného auta a před novináři ujel.

18:05
Bohuslav Sobotka

Bohuslava Sobotky (ČSSD) v pátek neměl na programu jen řešení vládní krize. V pátek po poledni se zúčastnil pietního aktu připomínajícího Pražské povstání z května 1945. Před budovou Českého rozhlasu vyjádřil úctu všem, kteří tehdy bojovali za svobodu. V jeho proslovu už tradičně nebylo ukryto příliš emocí. Úctu však projevil nejen všem statečným, kteří byli připraveni obětovat i vlastní život, ale připomněl také blízké padlých. kteří byli v těžké situaci, když se v nich po nabytí svobody mísila radost i smutek. 

17:43
KDU-ČSL

Premiéra Sobotku podpořil lidovecký ministr kultury Daniel Herman.

17:31

Bývalý novinář MF Dnes se poprvé vyjádřil ke kauze nahrávek ministra financí a faktického majitele vydavatelství Mafra Andreje Babiše. "S panem Babišem, jehož jsem vnímal jako svého šéfa, jsem se sešel třikrát. Nikdy jsem nikoho nenahrával, natož abych pracoval pro Chovance, jehož jsem úhlavním nepřítelem. A to i v rámci soudních sporů," napsal na Facebooku s tím, že víc se k této věci nebude vyjadřovat.

17:19
Miloš Zeman

Na otázku, kdy k tomu má dojít, odpověděl: "Dosud není určeno. Času je dost."

17:15
Miloš Zeman

"Je otázkou, zda tento dokument bude platný i po 9. 5.," řekl Ovčáček s tím, že platnost by měli posoudit "legislativci".

17:30

Skupina 27 senátorů z KDU-ČSL, STAN, zelených a dalších menších subjektů je znepokojena z vývoje událostí v Česku v posledních dnech.

"My, níže podepsaní senátoři Parlamentu České republiky, se znepokojením sledujeme způsob zapojení prezidenta republiky do řešení současné politické krize.

Považujeme za nepřijatelné osobní útoky na předsedu vlády jako hlavu vrcholného orgánu výkonné moci a znevažování autority ústavních institucí v přímém televizním přenosu při tzv. předávání demise předsedy vlády.

Součástí české politické praxe je vysoká míra respektu k úřadu prezidenta republiky, která však nemůže zahrnovat toleranci případného protiústavního jednání. Ústava je založena na předpokladu dobré vůle a dobrých úmyslů prezidenta republiky, proto stanovuje jen nemnoho pojistek vůči excesivnímu výkonu pravomocí," píše se v jejich prohlášení.

17:13
Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman nehodlá respektovat úterní datum, k němuž chce premiér Sobotka odvolat vicepremiéra Babiše z vlády. Jak upozornil server Echo24, Hrad navíc zpochybňuje platnost Sobotkova návrhu. "Ústava ČR nedává předsedovi vlády žádnou pravomoc určovat datum odvolání člena vlády. Je to mimořádná ostuda, že to pan premiér neví," napsal Aktuálně.cz mluvčí Jiří Ovčáček. Premiér přitom do návrhu napsal, že Babiše chce z vlády odvolat k 9. květnu.

17:08
KDU-ČSL

Místopředseda lidovců Jan Bartošek kritizuje hnutí ANO, že se odmítá vyjádřit ke kauze kolem nahrávek Andreje Babiše. "Mně se zdá především pikantní to, že ministři za ANO nebudou poslouchat nahrávku Andreje Babiše s jeho novinářem, protože jsou slušně vychovaní a neposlouchávající cizí hovory. Tomu se lidově říká, že se chovají jako 'malí Jarýni', protože když se o tom nebudeme bavit a nebudeme to poslouchat, znamená to, že problém neexistuje," řekl Bartošek.

16:56
Facebook

Andrej Babiš se mezitím v Plzni setkává se svými příznivci.

16:52

Novinář Janek Kroupa pro server iRozhlas řekl, že redaktor MF Dnes Marek Přibil Babiše nahrával sám, zřejmě pro vlastní potřebu. "On mi popsal, co bude na další nahrávce. Ta další nahrávka, která ještě neunikla, podle Marka Přibila má obsahovat debatu o tom, že se připravují kompro materiály na Andreje Babiše, které by měli připravovat lidé kolem Penty a Aloise Lorenze (poslední velitel StB, později pracoval jako bezpečnostní konzultant finanční skupiny Penta). Měly by se týkat spolupráce Andreje Babiše s KGB," řekl Kroupa.

16:51

Podle kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše by "v normálních poměrech" měl odstoupit každý ministr, o kterém by se provalilo, že se domlouval s novinářem na kompromitujících materiálech na politické konkurenty.

autoři: Domácí, ČTK | 5. 5. 2017 9:47

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama