Zeman přijme pouze demisi Sobotky, nikoli celé vlády, píše Právo. Experti to mají za porušení ústavy

ČTK ČTK
4. 5. 2017 8:48
Prezident Miloš Zeman přijme pouze demisi premiéra Bohuslava Sobotky, nikoli celé vlády, píše deník Právo s odvoláním na své zdroje na Hradě. Zeman by tím porušil ústavní zvyklosti, podle některých expertů dokonce i samotnou ústavu. Prezident a jeho poradci ale podle listu míní, že podle ústavy podává premiér demisi pouze za sebe. Sobotka jde ve čtvrtek za Zemanem, demise by měla začít platit ve druhé polovině května.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

 

Právě se děje

před 48 minutami

Starostové shánějí podpisy pro mimořádnou schůzi k suchu. Je zbytečná, tvrdí Brabec

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) sbírá podpisy na svolání mimořádné schůze Sněmovny k otázce sucha a nakládání s vodou, řekl šéf sněmovního klubu Jan Farský. Na schůzi, které podle něj už přislíbili podporu Piráti, by se měly přednostně probrat vládní i opoziční návrhy, které mají boj proti suchu podpořit. Také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dnes řekla, že její strana schůzi podpoří.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) svolání schůze považuje za zbytné, o otázce sucha se podle něj může diskutovat i při debatě například o vodním zákoně.

Farský uvedl, že téma sucha bylo v poslední době odsunuto do pozadí kvůli epidemii koronaviru, ale problém zůstává. "Bohužel vláda k suchu víc mluví, než dělá," řekl. Na programu mimořádné schůze k suchu by podle STAN mělo být osm předpisů, které sucho nějakým způsobem řeší. Jde o vládní zákon, několik předpisů STAN, ale i návrh KSČM, uvedl Farský.

Další zprávy