Premiér chce nově odvolat Babiše. Pochopil, že demise byla tragická chyba, říká Kalousek

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
Aktualizováno 5. 5. 2017 11:00
Bohuslav Sobotka demisi své vlády nepodá. Změnu svého rozhodnutí zdůvodnil novým vývojem situace na politické scéně a tím, že si prezident demisi vyložil pouze jako demisi premiéra. Sobotka místo toho odešle prezidentu Miloši Zemanovi návrh na odvolání ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Doufá, že tentokrát bude hlava státu postupovat podle ústavy.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V úterý ohlášená demise vlády nebude. Premiér Bohuslav Sobotka v pátek po jednání politického grémia ČSSD oznámil, že se rozhodl pro jiné řešení. Důvodem byl včerejší postoj prezidenta Miloše Zemana, který spekuloval o tom, že demisi bude chápat pouze jako odstoupení samotného premiéra. "Prezident začal veřejně interpretovat ústavu zcela v rozporu s ústavními zvyklostmi. Začal tvrdit, že s demisí premiéra nekončí celá vláda, ale pouze premiér. V takové situaci by má demise nedávala žádný smysl," řekl premiér na narychlo svolaném brífinku.

"Rozhodl jsem se proto jinak. Příčinou krize bylo jednání a chování ministra financí Andreje Babiše. Proto jsem se rozhodl, že dnes na Pražský hrad odešlu návrh na jeho odvolání," dodal Sobotka. 

O změně původně avizovaných plánů vicepremiéra Babiše předem neinformoval. "Uvidíme se příští týden na koaliční schůzce. Toto mé rozhodnutí pro něj nebude žádným překvapením," odhaduje premiér.

Od začátku týdne jde o další významný zvrat na politické scéně. V úterý Bohuslav Sobotka nejprve oznámil, že kvůli postoji Andreje Babiše, který podle něj nevysvětlil dostatečně okolnosti kolem nákupu korunových dluhopisů, podá demisi celé vlády. O den později se na veřejnosti objevila další skrytá nahrávka vicepremiéra a šéfa hnutí ANO. Babiš v ní domlouvá s redaktorem Mladé fronty Dnes, kdy a jaké kompromitující články na ostatní členy vlády mají vyjít. 

Ve čtvrtek se potom odehrál dosud nejvážnější veřejný střet mezi Sobotkou a prezidentem Zemanem. Premiér na Hrad přišel na ohlášenou konzultaci vzniklé situace. Zeman ale celé setkání zorganizoval jako podání demise. Během toho, kdy zaskočený Sobotka uváděl před novináři věc na pravou míru, Zeman ze sálu odešel. Za své chování sklidil veřejnou kritiku i od opozičních politiků. 

Zemanův hradní mluvčí Jiří Ovčáček už Sobotkův krok komentoval na svém Twitteru. "Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Zoufalý premiér se právě snaží stáhnout do bahna celou republiku. Názory mění B. Sobotka takřka každou hodinu. Takže raději počkáme, zda si svůj nejnovější přemet zase nerozmyslí," napsal Ovčáček. 

Podporu premiérovu kroku už vyjádřil i šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. "Oceňuji, že pan premiér pochopil, že demise byla tragickou chybou. Ve snaze odvolat skandály zatíženého Andreje Babiše může počítat s podporou TOP 09," napsal Kalousek také na svůj Twitter. 

To, že místo demise celé vlády chce premiér odvolat nyní jen Andreje Babiše, ocenil i europoslanec Jiří Pospíšil. "Sobotka po třech dnech neustálých změn názoru konečně udělal to, co už se mělo stát dávno - odvolal ministra Babiše. Teď je míč na straně Zemana," komentuje Pospíšil. 

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy