Praha - Procházela se po volebním štábu ANO s jakoby stydlivým úsměvem. Oblečená do tmavých šatů, drobná a nenápadná, přijímala bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková gratulace od kolegů, každou chvíli nahlédla do telefonu a rozdávala rozhovory. Zdálo se, že jediná úspěšná kandidátka ANO v senátních volbách v Praze si od svého vítězství drží odstup.
Pod elegantní maskou ale přece jen skrývala emoce. "Zdálo se mi, že jsem nervozitu ani necítila, ale je fakt, že jsem dnes třikrát vylila kávu," říkala po sečtení hlasů na Praze 11 s úsměvem. Získala jich nakonec více než 19 procent, postupující na druhém místě Ladislav Kos z HPP 11 více než šestnáct procent.
Válková se domnívá, že za zvolení vděčí hlavně své práci a pověsti. "Ukázalo se, že všechny moje akce, například vydaná publikace Právní rádce, vedly k tomu, že lidé vhazovali do uren lístek s mým jménem,“ míní nynější poslankyně, která se sebevědomě domnívá, že je tou pravou političkou pro senát.
To bylo podle ní i důvodem, proč nakonec kandidaturu přijala. "Zní to možná hrozně namyšleně, ale jsem ve správném věku, mám potřebné životní zkušenosti i znalosti, v senátu navíc právníci chybí. Senátor by přece měl být zralého věku, mít za sebou nějaký úspěch a odbornost," míní.
V senátu jde podle ní zejména o to, aby zákony, které se prezidentovi předkládají k podpisu, byly v odpovídající kvalitě. "Nesmí už procházet žádné paskvily, které občas s poslanecké sněmovny přicházejí. Senát musí zase získat prestiž, jakou měl za dob Petra Pitharta," dodala pětašedesátiletá členka ústavně právního výboru sněmovny, právnička specializovaná na trestní právo a kriminologii a vysokoškolská učitelka.
Jak bude postupovat v kampani pro druhé kolo si ještě není jistá. "Určitě budu volit kontaktní kampaň, ale musím to ještě promyslet. Bude to ale už jednodušší úkol, protože vím, že důvěru lidí mám. Ale přestože jsem nyní na prvním místě, člověk nikdy neví, co je mezi nebem a zemí," řekla.
Po své převážně úspěšné vysokoškolské kariéře čelila Válková ve funkci ministryně spravedlnosti několika kontroverzím a sporům. Například v březnu 2014 při rozhovoru pro server Echo24 odpověděla na otázku, jaké je její mínění na poválečný odsun Němců z Československa, poměrně nešťastně: "To nejhorší. Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v Protektorátu zas tolik nedělo."
Citace vzbudila velký rozruch, Válková se později za nedorozumění omluvila.
Dostala se také do sporů se svojí 1. náměstkyní Hanou Marvanovou. Důvodem byly neshody ohledně snížení odměn advokátů či jmenování některých soudních funkcionářů. Marvanová nakonec rezignovala. Jen o zhruba dva týdny později se dostala do sporu s dalším svým náměstkem, tentokrát s Pavlem Šternem, kvůli tendru na elektronické náramky pro domácí vězně. Šterna nakonec z funkce náměstka odvolala.
Personální změny na vyvolaly vlnu nevole na politické scéně a premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že "pokud Válková projeví jakékoliv další zaváhání při vedení úřadu, bude ČSSD jako koaliční strana požadovat změnu v čele ministerstva spravedlnosti." Válková nakonec k 1. březnu 2015 na funkci rezignovala.
Kritice Válková čelila i kvůli kontroverznímu případu Lukáše Nečesaného obviněného z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích, jehož dovolání k Nejvyššímu soudu ministerstvo prostudovalo a doporučilo i díky přímluvě Válkové stranické kolegyně Jany Pastuchové, která byla letitou spolupracovnicí otce Nečesaného. Nejvyšší soud pak sice rozsudky nižších instancí zrušil, ty ho však ve druhém kole opět potvrdily a Nečesaný odešel se šestnáctiletým nepodmíněným trestem. "Přiznám se, že jsem ty rozsudky zatím nesledovala, ale pokud přišly soudy s novými důkazy, je to v pořádku," řekla Válková.