ANO v krajích válcuje ČSSD. Čekal jsem lepší výsledky, problém vidím na severu Čech, říká Hamáček

Markéta Šrajbrová Radek Bartoníček Markéta Šrajbrová, Radek Bartoníček
8. 10. 2016 17:12
Praha - Sotva přišel předseda Poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček do stranického sídla, hned na něm bylo vidět, že je z průběžných volebních výsledků hodně špatný. "Čekal jsem, že to bude lepší," přiznává v rozhovoru ve chvíli, kdy bylo spočítána zhruba pětina hlasů v krajských volbách. Zatímco ČSSD vedla jen ve dvou krajích, její největší rival ANO v devíti. Přitom před čtyřmi lety vyhráli sociální demokraté v jedenácti krajích.
Jan Hamáček
Jan Hamáček | Foto: Ludvík Hradilek

Nemůže se to ještě obrátit v úspěch ČSSD?

Pokud je sečteno kolem dvaceti procent hlasů, tak trendy jsou jasné a k zásadním výkyvům asi nedojde.

Jak vidíte dosavadní výsledky?

Já zatím vidím problém zejména na severu Čech. Tam je evidentní, že budeme muset přijít s nějakým programem speciálním pro tyto regiony, protože ČSSD bývala v těcto regionech tradičně silná. Bohužel tomu průběžné výsledky nenapovídají.

Určitě si budete dělat nějaké analýzy toho, proč to tak dopadlo. Ale jaké je vaše první hodnocení těchto průběžných výsledků? Proč to tak je?

Je to asi kombinace nízké volební účasti, jisté nespokojenosti ve společnosti, kterou asi je schopen kapitalizovat Andrej Babiš a hnutí ANO.

Ale někdo to očividně dokáže kapitalizovat i u vás. Pan Zimola v jižních Čechách a pan Běhounek na Vysočině.

Já jsem objel skoro celou republiku při volební kampani a je pravda, že na Vysočině a v jižních Čechách ta atmosféra byla velmi dobrá. Byly to kraje, kde jsme počítali s vítězstvím. Jak jsem řekl, počítali jsme s většími úspěchy i v jiných krajích.

Co říkáte tomu, že hejtman Zimola má podle dosavadních výsledků silnou pozici, zároveň se ale staví do vnitrostranické opozice. Neobáváte se, že se bude snažit volat po výměně vedení?

Já bych v této fázi nechtěl řešit stranickou politiku. Jiří Zimola je velmi úspěšný hejtman. Já jsem byl v jeho kraji na předvolebních akcích a atmosféra tam byla velmi dobrá. Takže jsem jiný výsledek neočekával. Otevřeně ale říkám, že v některých jiných krajích jsem čekal trošku lepší výsledky. Musíme to velmi pečlivě zanalyzovat. Za chvíli náš čeká jednání grémia.

A co budete řešit?

Volby.

To ano, ale co přesně? Dojde už k "mytí hlav"?

Ne, ne, žádné mytí hlav nebude. Jde o to vyhodnotit situaci, a v komunikaci s krajskými lídry se připravit na vyjednávání, protože jedno je výsledek voleb, druhá věc je vyjednávání o sestavení koalic. A jak to vypadá, výsledky jsou hodně rozdrobené a koalice budou hodně početné. Musíme také vyjednávat v tomto směru.

Pokud skončíte v některých krajích druzí nebo třetí, budete i tak usilovat o posty hejtmanů?

To je otázka na naše krajské představitele, protože v každém kraji je situace specifická, a oni povedou jednání. My z centrály žádná zásadní doporučení asi dávat nebudeme.

Takže když budou mít vaši krajští lídři chuť jít třeba do koalice ANO, nebudete jim to rozmlouvat?

Budeme diskutovat s našimi krajskými zastupiteli, ale nejdříve chceme slyšet, jaké jsou jejich názory a doporučení.

Bylo by podle vás dobré, aby ČSSD v krajích šla do koalic s ANO?

Já nechci předbíhat, aby to nevypadalo, že Lidový dům vysílá nějaké signály krajům. Je to na našich krajských zastupitelích.

Na jižní Moravě zatím není ve vedení současný hejtman Michal Hašek, výrazná osobnost sociální demokracie.

Jižní Morava a Michal Hašek osobně byl cílem brutální kampaně ze strany pana Jančury a dalších z hnutí ANO. To se samozřejmě mohlo promítnout. Ale předesílám, tam je opravdu sečteno málo hlasů. Tam to ještě může mít nějaký vývoj.

ČSSD i ANO jsou ve vládě. Jak to, že jedné straně to vyjde a druhé ne?

To je samozřejmě dáno rétorikou hnutí ANO a pana Babiše, který se snaží lidem vysvětlovat, že za vše dobré může on a za vše špatné sociální demokracie. Pro nás to určitě bude poučení pro sněmovní volby.

Lidé podle vás dají na rétoriku? Nehodnotí konkrétní výsledky? Jestli to není tím, že konkrétní výsledky nemáte.

Myslím, že máme konkrétní výsledky. Pokud se podíváte na to, jak se vyvíjí ekonomika, jak se zvedají platy, jak se daří české společnosti, tak ty výsledky jsou neoddiskutovatelné. Jestli je někdo schopný si přivlastnit práci celé vlády, to je asi něco, s čím se musíme popasovat a zamyslet se do dalších voleb.

Na jaře máte sjezd. Měly by po něm přijít změny ve vedení?

To rozhodnou členové sociální demokracie. Myslím si, že do voleb musíme jít konsolidovaní a s týmem, který bude sešikován a připraven bojovat. Nevidím prostor pro nějaké zásadní změny.

Do druhého kola senátních voleb máte deset postupujících za ČSSD, 16 je za hnutí ANO. Jak na to reagujete?

Sociální demokracie obhajuje 12 mandátů. Byli bychom rádi, kdyby počet postupujících byl větší. Zase musíme počkat na konečné výsledky. Ale rozhodne druhé kolo, protože v něm se začíná úplně od začátku.

Jsou vaši kandidáti dost vidět?

Rozhodně ti, kteří obhajují svůj mandát. Myslím, že to je většina těch, kteří postoupili, tak ti evidentně vidět jsou.

 

Právě se děje

Další zprávy