Vokřál: Voliče už nezajímají papaláši a rozhazování dárečků. Ze čtrnáctého místa získal nejvíc hlasů

Jan Hejl Jan Hejl
8. 10. 2016 18:10
Hnutí ANO se na jižní Moravě podařilo to, co v obou předchozích volbách nedokázala žádná jiná politická strana. Lídr kandidátky Babišova hnutí Bohumil Šimek přesvědčivě porazil stávajícího hejtmana Michala Haška a navázal tak na komunální volby, ve kterých zvítězil brněnský primátor Petr Vokřál. Voliči ocenili Vokřála i v kraji. Ze 14. místa kandidátky získal nejvíc preferenčních hlasů a dostane se do krajského zastupitelstva. "Lidé vyjádřili svůj názor, že už je nebaví sledovat ježdění papalášů a rozhazování dárečků," říká Vokřál v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Primátor Brna Petr Vokřál.
Primátor Brna Petr Vokřál. | Foto: Matej Slávik

Je sečteno přes 80 procent hlasů a vedete před sociální demokracií Michala Haška o pět procent. Co na to říkáte?

Já jsem samozřejmě velmi rád, je to potěšující, když člověk vidí, že ta práce má smysl. Jsem rád, že obyvatelé regionu vidí, že je potřeba udělat změnu. Jsem hrdý na to, že v Brně je nadprůměrná volební účast a chtěl bych za to všem voličům poděkovat.

Je možné, že ČSSD prohraje i s lidovci. Hejtman Hašek si dělal zálusk na vítězství a mohl by nakonec skončit až třetí.

Z mého pohledu to je překvapující. Pořád jsem přemýšlel, kdo by Haška mohl volit a myslím si, že jeho neúspěch je výsledek jeho chování a chování sociální demokracie tady na jižní Moravě. Jsem rád, že si lidé uvědomili, že kraj by měli řídit lidé, kterým se dá věřit.

Co je podle vás důvodem, že Michal Hašek pravděpodobně už hejtmanem nebude?

To já nevím, jestli hejtmanem bude, nebo nebude. Volby ale nevyhraje a my uvidíme, jak sociální demokracie bude reagovat. Musíme říct, že s ČSSD jako takovou problém nemáme, ale pokud budeme dávat dohromady koalici, sestavíme ji s důvěryhodnými lidmi, kterým se dá věřit.

To podle vás Hašek není?

Já si nedokážu představit koalici s někým, komu nevěřím.

Ještě jeden dotaz přímo na vás. Máte suverénně nejvíc preferenčních hlasů na kandidátce hnutí ANO. Do zastupitelstva kraje tedy vykročíte…

To jste mě překvapil. Já jsem to takhle detailně nesledoval. Je to ovšem příjemný pocit, že to, co se na městě snažím dělat, je vnímáno příjemně.

Vy jste zároveň místopředseda hnutí ANO, jasného vítěze krajských voleb. Proč myslíte, že voliči dali přednost vám před ČSSD? Myslíte, že jsou lidé už unavení z mnohdy osmiletého "hejtmanování" sociálně demokratických politiků?

Já jsem hrozně rád, že lidé vyjádřili svůj názor, že už je nebaví sledovat ježdění papalášů a rozhazování dárečků. Čekají změnu, chtějí, aby se v regionech začalo něco dít, aby se začali realizovat projekty v infrastruktuře. Lidé už nepřemýšlí, jestli levice nebo pravice. Voliče zajímá především jedno: Jestli přijde někdo, kdo dosáhne výsledků, které mají vliv na jejich každodenní život. 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Film The Irishman za prvních pět dnů vidělo 17 milionů Američanů

Novou gangsterku režiséra Martina Scorseseho nazvanou The Irishman (Irčan) za prvních pět dnů od zveřejnění na Netflixu vidělo zhruba 17,1 milionu Američanů. Uvedla to výzkumná agentura Nielsen. Jedná se o první odhad sledovanosti filmu, který stál v přepočtu téměř 3,6 miliardy korun a je považován za kandidáta na Oscara. Loňský thriller od Netflixu nazvaný Bird Box za prvních pět dnů od vydání si pustilo zhruba 26 milionů Američanů, srovnává Nielsen. Netflix oficiální čísla sledovanosti nezveřejňuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy