Vokřál: Voliče už nezajímají papaláši a rozhazování dárečků. Ze čtrnáctého místa získal nejvíc hlasů

Jan Hejl Jan Hejl
8. 10. 2016 18:10
Hnutí ANO se na jižní Moravě podařilo to, co v obou předchozích volbách nedokázala žádná jiná politická strana. Lídr kandidátky Babišova hnutí Bohumil Šimek přesvědčivě porazil stávajícího hejtmana Michala Haška a navázal tak na komunální volby, ve kterých zvítězil brněnský primátor Petr Vokřál. Voliči ocenili Vokřála i v kraji. Ze 14. místa kandidátky získal nejvíc preferenčních hlasů a dostane se do krajského zastupitelstva. "Lidé vyjádřili svůj názor, že už je nebaví sledovat ježdění papalášů a rozhazování dárečků," říká Vokřál v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Primátor Brna Petr Vokřál.
Primátor Brna Petr Vokřál. | Foto: Matej Slávik

Je sečteno přes 80 procent hlasů a vedete před sociální demokracií Michala Haška o pět procent. Co na to říkáte?

Já jsem samozřejmě velmi rád, je to potěšující, když člověk vidí, že ta práce má smysl. Jsem rád, že obyvatelé regionu vidí, že je potřeba udělat změnu. Jsem hrdý na to, že v Brně je nadprůměrná volební účast a chtěl bych za to všem voličům poděkovat.

Je možné, že ČSSD prohraje i s lidovci. Hejtman Hašek si dělal zálusk na vítězství a mohl by nakonec skončit až třetí.

Z mého pohledu to je překvapující. Pořád jsem přemýšlel, kdo by Haška mohl volit a myslím si, že jeho neúspěch je výsledek jeho chování a chování sociální demokracie tady na jižní Moravě. Jsem rád, že si lidé uvědomili, že kraj by měli řídit lidé, kterým se dá věřit.

Co je podle vás důvodem, že Michal Hašek pravděpodobně už hejtmanem nebude?

To já nevím, jestli hejtmanem bude, nebo nebude. Volby ale nevyhraje a my uvidíme, jak sociální demokracie bude reagovat. Musíme říct, že s ČSSD jako takovou problém nemáme, ale pokud budeme dávat dohromady koalici, sestavíme ji s důvěryhodnými lidmi, kterým se dá věřit.

To podle vás Hašek není?

Já si nedokážu představit koalici s někým, komu nevěřím.

Ještě jeden dotaz přímo na vás. Máte suverénně nejvíc preferenčních hlasů na kandidátce hnutí ANO. Do zastupitelstva kraje tedy vykročíte…

To jste mě překvapil. Já jsem to takhle detailně nesledoval. Je to ovšem příjemný pocit, že to, co se na městě snažím dělat, je vnímáno příjemně.

Vy jste zároveň místopředseda hnutí ANO, jasného vítěze krajských voleb. Proč myslíte, že voliči dali přednost vám před ČSSD? Myslíte, že jsou lidé už unavení z mnohdy osmiletého "hejtmanování" sociálně demokratických politiků?

Já jsem hrozně rád, že lidé vyjádřili svůj názor, že už je nebaví sledovat ježdění papalášů a rozhazování dárečků. Čekají změnu, chtějí, aby se v regionech začalo něco dít, aby se začali realizovat projekty v infrastruktuře. Lidé už nepřemýšlí, jestli levice nebo pravice. Voliče zajímá především jedno: Jestli přijde někdo, kdo dosáhne výsledků, které mají vliv na jejich každodenní život. 

 

Právě se děje

před 48 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy