Vokřál: Voliče už nezajímají papaláši a rozhazování dárečků. Ze čtrnáctého místa získal nejvíc hlasů

Jan Hejl Jan Hejl
8. 10. 2016 18:10
Hnutí ANO se na jižní Moravě podařilo to, co v obou předchozích volbách nedokázala žádná jiná politická strana. Lídr kandidátky Babišova hnutí Bohumil Šimek přesvědčivě porazil stávajícího hejtmana Michala Haška a navázal tak na komunální volby, ve kterých zvítězil brněnský primátor Petr Vokřál. Voliči ocenili Vokřála i v kraji. Ze 14. místa kandidátky získal nejvíc preferenčních hlasů a dostane se do krajského zastupitelstva. "Lidé vyjádřili svůj názor, že už je nebaví sledovat ježdění papalášů a rozhazování dárečků," říká Vokřál v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Primátor Brna Petr Vokřál.
Primátor Brna Petr Vokřál. | Foto: Matej Slávik

Je sečteno přes 80 procent hlasů a vedete před sociální demokracií Michala Haška o pět procent. Co na to říkáte?

Já jsem samozřejmě velmi rád, je to potěšující, když člověk vidí, že ta práce má smysl. Jsem rád, že obyvatelé regionu vidí, že je potřeba udělat změnu. Jsem hrdý na to, že v Brně je nadprůměrná volební účast a chtěl bych za to všem voličům poděkovat.

Je možné, že ČSSD prohraje i s lidovci. Hejtman Hašek si dělal zálusk na vítězství a mohl by nakonec skončit až třetí.

Z mého pohledu to je překvapující. Pořád jsem přemýšlel, kdo by Haška mohl volit a myslím si, že jeho neúspěch je výsledek jeho chování a chování sociální demokracie tady na jižní Moravě. Jsem rád, že si lidé uvědomili, že kraj by měli řídit lidé, kterým se dá věřit.

Co je podle vás důvodem, že Michal Hašek pravděpodobně už hejtmanem nebude?

To já nevím, jestli hejtmanem bude, nebo nebude. Volby ale nevyhraje a my uvidíme, jak sociální demokracie bude reagovat. Musíme říct, že s ČSSD jako takovou problém nemáme, ale pokud budeme dávat dohromady koalici, sestavíme ji s důvěryhodnými lidmi, kterým se dá věřit.

To podle vás Hašek není?

Já si nedokážu představit koalici s někým, komu nevěřím.

Ještě jeden dotaz přímo na vás. Máte suverénně nejvíc preferenčních hlasů na kandidátce hnutí ANO. Do zastupitelstva kraje tedy vykročíte…

To jste mě překvapil. Já jsem to takhle detailně nesledoval. Je to ovšem příjemný pocit, že to, co se na městě snažím dělat, je vnímáno příjemně.

Vy jste zároveň místopředseda hnutí ANO, jasného vítěze krajských voleb. Proč myslíte, že voliči dali přednost vám před ČSSD? Myslíte, že jsou lidé už unavení z mnohdy osmiletého "hejtmanování" sociálně demokratických politiků?

Já jsem hrozně rád, že lidé vyjádřili svůj názor, že už je nebaví sledovat ježdění papalášů a rozhazování dárečků. Čekají změnu, chtějí, aby se v regionech začalo něco dít, aby se začali realizovat projekty v infrastruktuře. Lidé už nepřemýšlí, jestli levice nebo pravice. Voliče zajímá především jedno: Jestli přijde někdo, kdo dosáhne výsledků, které mají vliv na jejich každodenní život. 

 

Právě se děje

Další zprávy