ANO slaví ve volbách totální triumf. ČSSD je pro voliče nečitelná, řekl Zimola

Přenos skončil
Krajské a senátní volby 2016 pokračují druhým dnem. Sledujte závěrečný den hlasování a sčítání hlasů spolu s námi v online přenosu.
Foto: Jakub Plíhal
Přenos skončil
23:35 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Vážení čtenáři, ukončujeme sobotní online reportáž a děkujeme za pozornost. Další informace k povolebnímu dění přineseme v našem zpravodajství.

23:18

Sumář krajských voleb: Hnutí ANO zvítězilo v devíti krajích. ČSSD většinově uspěla ve dvou krajských zastupitelstvech. Starostové pro Liberecký kraj získali nejvíce hlasů v Libereckém kraji a KDU-ČSL ve Zlínském kraji.

"Volební účast v krajských volbách byla 34,6 %, což je méně než v roce 2012. Nejrychleji byly hlasy sečteny v Čečovicích na Domažlicku, kde však k volebním urnám přišli jen tři voliči. Naopak nejpozději, ve 22:25 byly výsledky k dispozici za Bernartice na Benešovsku,“ uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Voliči vybrali 675 zastupitelů z 11 803 kandidátů. Do 20,3 % křesel v krajských zastupitelstvech usednou ženy. Průměrný věk zvolených zastupitelů je 50 let. Nejstarším zvoleným zastupitelem je 73letý Jan Kůrka z Plzně, nejmladším pak 21letá Tereza Hyťhová z Krupky.

22:16

Referendum o poloze nádraží v Brně není platné, do hlasovacích místností přišlo 23,83 procenta lidí. Zákon pro závaznost vyžaduje alespoň 35procentní účast. Z lidí, kteří hlasovali, se 80,94 procenta vyjádřilo pro modernizaci železničního uzlu při Nádražní ulici v centru Brna a 67,89 procenta pro otevřené návrhové soutěže. Většinově tedy podpořili stanoviska iniciátorů referenda, kteří dlouhodobě nesouhlasí s odsunem nádraží dále od centra.

22:10

Michal Hašek poděkoval za preferenční hlasy, v politice zůstává.

22:03

Kuchtící politici si u voličů body nevyvařili.

22:00

Budeme přemýšlet, jak oslovit mladé, slibuje šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Dovolte, abych vám všem, kteří jste vyjádřili podporu TOP 09 u volebních uren, ze srdce poděkoval. Ujišťuji, že žádný hlas nepřijde nazmar. Jeho energie se neztratí. Obhajovali jsme 19 mandátů v krajských zastupitelstvech a obhájili jsme 19 mandátů. Možná všichni cítíme zklamání, že jsme neposílili, ale také jsme neoslabili. Spolu se třemi kandidáty do 2. kola senátních voleb je to dobrý start pro volby do Poslanecké sněmovny 2017. Budeme spolu s vámi přemýšlet, jak zejména mladou generaci, která nám fandí, v těchto volbách přemluvit, aby do volebních místností přišla.

Zveřejnil(a) Miroslav Kalousek dne 08. Říjen 2016
21:44

Podle webu Volby.cz zbývá v krajských volbách přičíst hlasy z Vlašimi a bude také hotovo.

21:22

Kdo bude vládnout Jihomoravskému kraji? Přečtěte si rozhovor s pravděpodobným budoucím hejtmanem Bohumilem Šimkem z ANO.

21:03

K senátním volbám přišlo 33,5 % voličů, oznámil Český statistický úřad. „V čase 20:39 byly zpracovány konečné výsledky prvního kola senátních voleb. Lidé volili v 27 obvodech. Vybírali z 233 kandidátů. Žádný z nich nezískal nadpoloviční většinu hlasů potřebnou ke zvolení,“ sdělil úřad. „K volbám přišlo 33,5 % voličů, nejvíce v Brně-město, nejméně v Mostě. První výsledky byly sečteny v čase 14:21 v Praze-Benicích. „Jak jsme předpokládali, první výsledky přišly ze samostatně probíhajících senátních voleb v Praze,“ uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Posledním sečteným okrskem byl Ohrobec v okrese Praha-západ.

20:55

Statistický úřad hlásí, že pro 1. kolo senátních voleb je sečteno

21:00

Půjde ANO v Hradci do opozice? V Královéhradeckém kraji začali o vytvoření krajské koalice jednat zástupci ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostů a Východočechů a TOP 09. V pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu by měli 24 mandátů. V kraji vítězné hnutí ANO by v případě vytvoření této koalice zůstalo s dalšími subjekty v opozici.

20:59

O senátorský post na Berounsku se utkají současný senátor Jiří Oberfalzer z ODS a podnikatel Bohumil Stibal, který je zástupcem ANO. V prvním kole Oberfalzer získal 23,69 procenta a Stibal 16,78 procenta hlasů.

20:50

Okamura je zpět. Babiš je všude. Kouzelné slůvko „starosta“ funguje. Jan Lipold analyzuje výsledky voleb.

20:50

První kolo senátních voleb vyhrálo hnutí ANO 2011 s 14 postupujícími. Adepti ČSSD a KDU-ČSL postoupili v devíti obvodech, ODS v pěti. Čtyři želízka v ohni mají Starostové a nezávislí spolu se Starosty pro Liberecký kraj. Návrat do Senátu možná čeká TOP 09 díky třem finalistům. Vládní strany si díky sedmi vzájemným duelům svých kandidátů udrží většinu v horní komoře. ČSSD, ANO a KDU-ČSL budou mít v Senátu dohromady k dispozici minimálně 42 hlasů.

20:49

Vítězem voleb v Pardubickém kraji se stalo ANO s 12 mandáty za 19,17 procenta hlasů. Druhá skončila ČSSD s 11 křesly za 18,01 procenta hlasů, na třetím místě Koalice pro Pardubický kraj (KPK) s devíti křesly a 15,69 procenta hlasů. V 45členném zastupitelstvu budou mít po pěti zástupcích ODS, kterou volilo 8,99 procenta lidí, a KSČM se ziskem 8,36 procenta hlasů. Tři zastupitele budou mít Starostové a nezávislí za 5,62 procenta hlasů.

20:32

Pramálo důvodů k oslavě mají sociální demokraté. Jejich předseda Bohuslav Sobotka chce především všechno důkladně zanalyzovat.

20:32

Starostové a nezávislí věří, že překreslili politickou mapu Česka.

Petr Gazdík: "Stali jsme se nejsilnějším středovým uskupením v ČR."

Zveřejnil(a) Starostové a nezávislí dne 08. Říjen 2016
20:22

V Olomouckém kraji krajské volby vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO před sociální demokracií a komunisty. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu Olomouckého kraje vítězné ANO obsadí 16 křesel, druhá ČSSD bude mít devět křesel a třetí KSČM sedm postů. K volbám přišlo 33,2 procenta voličů, zatímco před čtyřmi lety byla volební účast 35,67 procenta.

20:20

Krajské volby v Jihomoravském kraji vyhrálo hnutí ANO s 20,84 procenta hlasů před lidovci s 15,94 procenty a ČSSD s 15,49 procenty. Z celkových 65 mandátů jich ANO získalo 15. Druhá KDU-ČSL má 11 mandátů, stejně jako ČSSD, vedená dosavadním hejtmanem Michalem Haškem.

20:19
20:04

Vítězem krajských voleb v Jihočeském kraji se stala ČSSD před hnutím ANO a ODS. Sociální demokraté získali 22,55 procent hlasů, což představuje 15 zastupitelských mandátů z 55. ANO, které v Jihočeských krajských volbách kandidovalo premiérově, podpořilo 17,67 procent voličů. Hnutí tak obsadí v zastupitelském sboru 12 křesel. Občanští demokraté obdrželi 12,67 procenta a mají tak osm zastupitelů.

20:03

Krajské volby ve Středočeském kraji vyhrálo hnutí ANO před STAN. ČSSD, která v kraji dosud vládla spolu s komunisty, skončila třetí. Z celkových 65 mandátů jich ANO získalo 16, STAN o jeden méně a ČSSD bude mít 11 zastupitelů. ODS získala deset mandátů, KSČM osm a TOP 09 pět. K urnám přišlo 34,76 procenta voličů. To je méně než před čtyřmi roky, kdy byla účast 36,45 procenta.

19:54

Vítězem krajských voleb v Karlovarském kraji je ANO. Ze 45 mandátů získalo hnutí 13 mandátů, druhá ČSSD osm a KSČM šest mandátů. K volbám přišlo jen 30,23 procenta voličů, což je o 1,3 procenta méně než před čtyřmi lety a vůbec nejméně v Česku. ANO získalo 22,91 procenta hlasů, ČSSD 13,91 a KSČM 11,5 procenta. Do krajského zastupitelstva dále usedne koalice STAN (10,09 procenta), ODS (7,59), HNHRM(6,4), SPD + SPO (5,52) a Piráti (5,46).

19:51

Zaorálek dodal, že premiér Bohuslav Sobotka má i nadále jeho jednoznačnou podporu. „Pokud se rozhodne kandidovat, tak ho budu podporovat,“ uvedl. ČSSD si podle něj bude muset rozmyslet strategii do sněmovních voleb v příštím roce. „Do parlamentních voleb máme velmi silného soupeře a budeme si muset počínat opravdu velmi dobře a napnout všechny síly, abychom ho porazili. A také zvážit to, jakým způsobem povedeme kampaň, abychom voliče dokázali přesvědčit, že tentokrát k těm volbám musí přijít,“ narážel Zaorálek na poměrně nízkou volební účast. Jestli bude sociální demokracie tvořit v krajích koalice s ANO, nechtěl blíže komentovat. „My v této chvíli neříkáme nikomu, jak si má v krajích počínat,“ řekl pouze.

19:50

Nemá smysl propadat panice, myslí si po slabém výsledku ČSSD ve volbách místopředseda strany a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „Volby, které často bývaly volbami proti vládě, v tomto případě ukázaly, že dvě vládní strany mají největší zisky,“ řekl Aktuálně.cz Zaorálek s tím, že je to příklad politické stability. 

19:47

"Dnes je v politice zcela běžné, že se dělají podraz a pak se na sebe politici usmívají," prohlásil Babiš a dodal, že jej navíc překvapilo, kolik dala ČSSD do kampaně peněz: "Kamkoliv jsme se podíval, viděl jsem jejich inzeráty."

Foto: Jakub Plíhal
19:45

"Ve Zlínském kraj se dalo čekat, že tam vyhraje Jiří Čunek, on je takový fenomén. Pro mě je nejvíce negativní člověk v politice Michal Hašek," komentoval šéf ANO volební porážku jihomoravského hejtmana za ČSSD.

19:44

Babiš nechtěl říct, s kým jeho hnutí bude chtít vstupovat do koalic. "Bude nás zajímat, jak jsou na kraji dlouho, jakou mají historii. Není vyloučeno, že na nějakém kraji skončíme i v opozici," řekl Babiš.

19:41

Předseda TOP 09 ví, že první volby pod jeho vedením byly debakl.

19:34

Sčítání pokračuje velmi rychle.

19:34

ČSSD je pro voliče nečitelná a měla by lépe prezentovat výsledky své práce. Prohlásil to jihočeský hejtman Jiří Zimola, který ve svém kraji dovedl sociální demokraty k vítězství. ČSSD vyhrála kromě jižních Čech už jen na Vysočině. "Sociální demokracie jako vůdčí strana vládní koalice pracuje velmi dobře, její resorty předkládají řešení a zlepšují život obyvatel. Ale nemá to ten správný dopad na mínění obyvatel. Lidé chtějí slyšet něco jiného, měli bychom zlepšit činnost směrem ven, více a lépe prezentovat naše výsledky. Politika v 21. století je o prezentaci," řekl hejtman.

19:30

"Rozhodně to neznamená můj konec v politice," řekl novinářům Michal Hašek.

Michal Hašek
Michal Hašek | Foto: Tomáš Škoda
19:19

Vítězem krajských voleb v Ústeckém kraji je hnutí ANO 2011. V zastupitelstvu bude mít 20 z 55 mandátů. Dosud vládnoucí KSČM má 13 mandátů, ČSSD 10, ODS sedm a SPD-SPO pět mandátů. K volbám přišlo necelých 28,94 procenta voličů, o pět procentních bodů méně než v roce 2012.

19:18

Vítězem krajských voleb v Kraji Vysočina se stala ČSSD před ANO a KDU-ČSL. Z celkových 45 mandátů v krajském zastupitelstvu jich sociální demokraté získali 11, o šest méně než v minulých volbách. Hnutí ANO má devět křesel a lidovci budou mít stejně jako po volbách v roce 2012 sedm zastupitelů. K volbám na Vysočině přišlo 37,34 procenta voličů, zatímco při minulých krajských volbách v roce 2012 dosáhla volební účast 41,05 procenta.

19:14

Zemanovcům se na Zlínsku moc nedařilo.

19:11

Na tiskové konferenci ČSSD převládaly vážné tváře.

Foto: Ludvík Hradilek
19:05

(Bývalý) hejtman Hašek je teď terčem řady vtipů

19:03

Ani podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) výsledky voleb nerozkolísají stabilitu vlády. Sobotka, který pogratuloval hnutí ANO k vítězství, se domnívá, že část voličů ČSSD k volbám nepřišla. Sociální demokracie, která ztratila dominantní postavení v krajích, bude výsledky analyzovat. Pro sněmovní volby, které budou za rok, chce hledat způsob, jak získat mladé voliče a lidi ve velkých městech.

19:01

Za volební výsledek ČSSD zpytuje svědomí i ministr zahraničí

19:00

Hnutí ANO vyhrálo letošní krajské volby v devíti regionech. Sociální demokraté zvítězili ve dvou krajích, v sedmi vítězství z roku 2012 neobhájili. Ve Zlínském kraji patří první místo KDU-ČSL, v Libereckém kraji vynesly hlasy voličů k výhře opět hnutí Starostové pro Liberecký kraj. Hnutí ANO zvítězilo ve volební premiéře v regionech ve Středočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Sociální demokraté obhájili první místo jen v Jihočeském kraji a na Vysočině.

18:58

Končícího senátora Antonína Maštalíře (ČSSD) za ostravský obvod 70 vystřídá v horní parlamentní komoře bývalá senátorka Liana Janáčková (Nezávislí), nebo ředitel moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra. Janáčková získala 19,5 procenta a nezávislý kandidát Nytra 15,46 procenta. Starosta městského obvodu Slezská Ostrava Maštalíř funkci senátora neobhajuje.

18:57

Vicepremiér Andrej Babiš po vyhlášení výsledků jen zářil.

Foto: Jakub Plíhal
18:55

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš si nemyslí, že výsledky krajských a senátních voleb budou mít vliv na fungování kabinetu. Novinářům to řekl po sečtení bezmála sta procent hlasů. V rámci koalice máme někdy různé názory, ale vláda má výsledky, řekl. ANO zvítězilo v devíti krajích a má i zdaleka nejvyšší počet postupujících do druhého kola senátních voleb. "Není lehké dělat kampaň, když sedíme ve vládě a jsme předmětem různých pomluv," uvedl. Lidé podle něj mohou z fungování vlády vidět, že řízení veřejných financí jako firmy funguje. "Nejsme hnutí na jedno použití, jsme v politice, abychom dělali něco pro lidi, ne pro sebe," řekl Babiš.

18:47

Ivo Vondrák, lídr hnutí ANO, které vyhrálo volby v Moravskoslezském kraji, chce vést jednání o koalici s KDU-ČSL a ODS. Kromě vítězství ve volbách se podle něj hnutí podařilo naplnit i druhý cíl, a to prolomit koalici sociálních demokratů s komunisty, která dosud kraj vedla. Podle propočtů zatím ANO, lidovci a ODS získali v krajském zastupitelstvu celkem 35 z 65 křesel.

18:42

Ředitel Masarykova onkologického ústavu Jan Žaloudík (za ČSSD) bude příští víkend obhajovat senátorský post v souboji s brněnským radním Pavlem Staňkem (ANO). Žaloudíkovi dalo v obvodu 55 Brno-město hlas 18,7 procenta voličů, Staňkovi 19,6 procenta.

18:45

Někdy je život jako bonboniéra.

18:39

Senátorem za Orlickoústecko se může znovu stát Petr Šilar (KDU-ČSL), který zvítězil v prvním kole voleb. Ve volebním finále se za týden utká s advokátem Janem Lipavským (ANO). Pro Šilara po sečtení necelých 99 procent volebních okrsků hlasovalo téměř 34 procent voličů. Lipavský získal necelých 19 procent hlasů.

18:37

"Jaderná lady" oslaví úspěch kulturou.

18:37

DVTV živě vysílá ze štábu ČSSD. Sledujte zde.

18:35

Osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa (za ANO) může být senátorem na Karlovarsku. Jako kandidát hnutí ANO postoupil do druhého kola, kde vyzve současného senátora Jana Horníka (STAN). Starosta Božího Daru Horník první kolo vyhrál se ziskem přibližně 23 procent hlasů. Váňu podpořilo asi 19 procent voličů.

18:34

Za lidovce se vyjádřil i ministr zemědělství Marian Jurečka. „Výsledky voleb potvrdily, že KDU-ČSL začíná být v České republice stabilní, rostoucí politickou silou. Překvapivě jsme potvrdili roli černého koně – neměli jsme tak silné finanční prostředky jako hnutí ANO ani velkou politickou sílu jako ČSSD, přesto se výsledek blíží deseti procentům. Je to velice zajímavý signál i pro příští parlamentní volby,“ řekl s úsměvem Jurečka.

18:32

I piráti utržili od voličů několik zastupitelských křesel.

18:29

Občanský demokrat Miloš Vystrčil (ODS) může obhájit senátorský post na Jihlavsku. Bývalý starosta Telče a hejtman Vysočiny získal po sečtení hlasů ve více než 99 procentech volebních okrsků přes 25 procent hlasů. Ve druhém kole voleb se za týden střetne s náměstkem ředitele Národního muzea Michalem Stehlíkem (KDU-ČSL), který získal přes 16 procent voličských hlasů.

18:27
18:26

Výsledek lidovců považuje jejich předseda Pavel Bělobrádek za solidní. „Není to prohra,“ řekl novinářům a vypíchl hlavně úspěch ve Zlínském kraji, kde strana v čele s Jiřím Čunkem zvítězila. „Je to i díky jeho bezpochyby kvalitní práci, kterou v regionu odvádí. Vypadá to, že bychom mohli mít opět hejtmana,“ řekl Bělobrádek, kterého potěšily například i výsledky v Plzeňském a Karlovarském kraji. Radost má i z toho, že do druhého kola boje o senátorské křeslo postoupilo v průběžných výsledcích deset kandidátů, a několik podporovaných. „Je pro nás zajímavý trend, že hnutí ANO narůstá o hlasy, které mizí nejen komunistům, ale částečně i pravicovým stranám. A je to velký neúspěch opozice,“ řekl Bělobrádek, který hned po závěrečné řeči opustil lidovecký štáb a vydal se za rodinou.

18:22

Michal Hašek, jehož ČSSD skončila v Jihomoravském kraji až třetí, dál v Brně odpovídá na otázky novinářů: "Je to velmi čerstvá záležitost. Politika pro mě není o funkcí. Funkce je prostředek, nikoliv cíl," odpověděl Hašek na dotaz, co bude dělat v případě, že se nestane znovu hejtmanem. Dodal, že o žádnou trafiku nestojí. "Bylo by to nedůstojné," dodal.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD tentokrát v krajských volbách neuspěl. Sociální demokraté skončili až druzí za hnutím ANO.
Jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD tentokrát v krajských volbách neuspěl. Sociální demokraté skončili až druzí za hnutím ANO. | Foto: ČTK
18:24

Andrej Babiš si gratuluje k vítězství.

Vítězství v devíti krajích je skvělý výsledek. Je vidět, že naši voliči jsou inteligentní. Chci vám strašně moc poděkovat za podporu.

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne 08. Říjen 2016
18:22 ikona ODS online

František "Čuňas" Stárek, který v Praze 6 skončil třetí, doporučil voličům, aby v druhém kole podpořili kandidáta za TOP 09 Jiřího Růžičku.

Rád bych poděkoval všem, kteří mi dali hlas a kteří mi pomáhali s kampaní. Na bronzovou medaili se v senátních volbách bohužel nehraje, tady už je po druhém místě hned bramborová. Nicméně mám radost, že jsme vytančili třetí místo v StarDance :) Chápu, že řada pravicových a konzervativních voličů hlasovala spíše na jistotu pro seriózního ředitele školy než pro Čuňase. Pro Jiří Růžička hlasujte, prosím, i ve druhém kole. Je to pravicový kandidát.

Zveřejnil(a) František Stárek Čuňas dne 08. Říjen 2016
18:14

"Je to tsunami Agrofertu a hnutí ANO," komentuje volby poražený hejtman Michal Hašek (ČSSD). Vzdávat se nechce. "Rozhodně to neznamená můj konec v politice," dodal po porážce v krajských volbách.

18:12

Šéf Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura byl s výsledky svého hnutí, které často kandidovalo spolu se Stranou práv občanů (SPO), spokojen. „V koalici se SPO a v samostatné kandidátce se naše hnutí prosadilo ve většině krajů a desítky našich kandidátů se prosadily do krajských zastupitelstev. Jde o obrovský úspěch vlasteneckého hnutí, které prosazuje přímou demokracií a které existuje pouhých 14 měsíců,“ napsal. „Naší zastupitelé budou aktivně prosazovat v rámci krajských zastupitelstev programové cíle našeho hnutí. Jde především o zastavení nelegální imigrace a diktátu EU a prosazování přímé demokracie,“ dodal.

18:13

Kdo čekal, že jihomoravský lídr ČSSD Michal Hašek po neúspěchu končí, ten se mýlil.

18:07

Plzeň bude v Senátu zastupovat producent večerníčků Václav Chaloupek (OPAT), nebo nadále Dagmar Terelmešová z ČSSD. O budoucím zástupci v Senátu se rozhodne za týden. Chaloupek získal 18,4 procenta, Terelmešová 17,9 procenta hlasů.

18:05 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík ocenil roli, jakou v úspěchu strany sehrála Dana Drábová, která kandidovala ve Středočeském kraji. "Dana Drábová je jeden ze symbolů lidí, kteří jsou velmi úspěšní ve svých oborech, kteří ukázali, co opravdu umí a nechtějí vstupovat do žádné politické strany, ale jsou připraveni spolupracovat a kandidovat za hnutí se zkušenými komunálními politiky, kteří něco umí," řekl. "Dokud tito lidé a zkušení komunální politici nebudou spolupracovat, tak se česká politická scéna nikdy nezmění a budou tam sedět ti, kteří tam seděli minulých dvacet let, sektofirmy, firmy s mnoha miliardami," dodal-

18:04

Před 17. hodinou dorazil do volebního štábu v Centru pohybové medicíny předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Ke "svým"lidem však příliš nespěchal. Nejprve pózoval na mobilním pódiu, které za tímto účelem dopravil k areálu Agrofertu speciální kamion. Až po nezbytných rozhovorech s novináři jej u vstupu do sálu přivítala vítězka krajských voleb ve středočeském kraji Jaroslava Jermanová. Následovalo vítání s ministry za hnutí ANO nebo s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou. "Veroniko, Veroniko," neslo se po chvíli sálem hlasité volání. To ministr obrany Martin Stropnický volal svoji manželku Veroniku Žilkovou, aby si také s Babišem přiťukla sklenkou červeného vína. Ten byl coby vítěz voleb pochopitelně ve skvělé náladě, jeho veselá tvář se ještě více rozjasnila jen v okamžicích, když se před ním na televizní obrazovce objevil premiér Bohuslav Sobotka nebo Babišův předchůdce na ministerstvu financí Miroslav Kalousek. "Nemohu říct, zdali jsme to čekal, ale doufal jsem. Je vidět, že lidé jsou rozumní, neuvěřili štvavé kampani proti ANO a dobře si pamatují," řekl Babiš.

18:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Ještě jednou od starostů:

18:00

V centrále ANO se slaví.

Foto: Jakub Plíhal
17:59

Jednoznačnou podporu má na Liberecku starosta Chrastavy Michael Canov. Před sečtením posledních okrsků má 45,2 procenta hlasů a na dalšího postupujícího do druhého kola, pivovarníka za ANO Marka Vávru, má tak náskok rovných 30 procent. Třetí v pořadí je Jan Korytář za Změnu.

17:57

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD může získat senátorský post na Táborsku, postoupil do druhého kola společně s nestraníkem kandidujícím za ANO Jaroslavem Větrovským. Současný senátor Pavel Eybert (ODS) své místo neobhajoval. Výsledky jsou těsné, Mládek (17,65 procenta) ztrácí na Větrovského (17,82 procenta) jen 450 hlasů.

17:52

Sociální demokrat a bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) bude na Hodonínsku v druhém kole senátních voleb obhajovat funkci v souboji se starostkou Ratíškovic Annou Hubáčkovou (KDU-ČSL). Hubáčková vyšla z prvního kola na prvním místě se ziskem 28,3 procenta, místopředseda Senátu získal 24,3 procenta.

17:51 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Topka se i přes slabý výsledek chce ukázat v co nejlepším světle...

17:55

O druhém postupujícím není rozhodnuto ani na Jihlavsku. Obhajující Miloš Vystrčil (ODS) má sice s 26 procenty pohodlný náskok, o postup ale bojují  historik a bývalý děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík za lidovce (15,88 procenta) a lékař Zdeněk Faltus za ANO 2011 (15,4 procenta). I zde je rozdíl necelých sto hlasů. Zbývá dopočítat šest procent okrsků.

17:48 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Naopak u starostů je veselo.

17:44

Senátorem za volební obvod 58 Brno-město bude znovu lidovec Stanislav Juránek, nebo nově ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek (ANO). Bývalý jihomoravský hejtman a místopředseda ústavněprávního výboru Senátu Juránek získal v prvním kole senátních voleb zhruba 21,5 procenta, ředitel hvězdárny Dušek postupuje z prvního místa se ziskem 28,3 procenta. Rozhodne se mezi nimi za týden v druhém kole voleb.

17:41

Zato u ČSSD se jásat nebude.

17:42

Dramatický finiš je také na Novojičínsku. Petru Orlovi (KDU-ČSL) vítězství už neunikne, ale o druhém místě rozhodne jen několik hlasů. Zatím jich má víc Jiří Strýček z ANO než Jaroslav Dvořák z ČSSD. Ale rozdíl před dopočítáním posledních deseti okrsků je jen 77 hlasů. První má 19,30 a druhý 19,03 procent.

17:39

Jedním z těch, kterým se po volbách bude gratulovat, je exšéf lidovců Jiří Čunek.

17:38

O křeslo senátora za Olomoucko se podle propočtů ČTK utkají příští víkend lékaři Lumír Kantor (za KDU-ČSL) a Milan Brázdil (ANO). Dosavadní senátor Martin Tesařík (ČSSD) do druhého kola nepostoupil. Primář novorozeneckého oddělení olomoucké fakultní nemocnice Kantor získal v prvním kole senátních voleb 27,6 procenta hlasů, lékař letecké záchranné služby a poslanec hnutí ANO Brázdil 33,4 procenta. Tesařík s 13,7 procenta skončil na třetím místě.

17:50

V prvním kole senátních voleb neuspěli hned čtyři ze současných senátorů, z toho tři za ČSSD. Nepostupují Josef Táborský z Jičína, Petr Gawlas z Frýdku-Místku a Martin Tesařík z Olomouce. Do druhého kola se také neprobojoval bývalý cyklistický závodník a sociálnědemokratický přeběhlík Jozef Regec v Blansku (dříve ČSSD, pak zemanovci a nyní Soukromníci).

17:37

S volební účastí to nakonec tak špatné není.

17:36

Drama vrcholí v senátním okrsku Mělník. Po dopočítání vzdálenějších okrsků překvapivě svůj čtyřprocentní náskok ztratil lékař Igor Karen (ANO). Nyní je až na třetím místě, ale rozdíly jsou minimální. Vede dosavadní senátorka Veronika Vrecionová (ODS) která má o pouhých deset hlasů více, než Petr Holeček (Starostové). V procentech je pořadí následující: Vrecionová 20,22, Holeček 20,18 a Karen 19,89 procenta.

17:34

Referendum v Říčanech u Prahy o další výstavbě do roku 2030, které se konalo souběžně s krajskými volbami, není platné. Zúčastnilo se ho 33,6 procenta voličů, podle zákona to musí být alespoň 35 procent. K platnosti scházelo 173 hlasů, řekl starosta Vladimír Kořen (Klidné město). Většina lidí, 88 procent, se podle něj v referendu vyslovila proti dalšímu rozrůstání města.

17:33

Ministr zemědělství Marian Jurečka shrnuje výsledky své KDU-ČSL. Posílili jsme, netají radost.

17:28

Jeden povzdech nad volební mapou...

17:27

TOP 09 čekali od voleb víc. "Přál jsem si daleko lepší výsledek, ale nepodařilo se nám přesvědčit voliče," konstatoval šéf strany Miroslav Kalousek. "Pro nás jsou daleko důležitější volby příští rok," prohlásil.

TOP 09 v krajských volbách propadla. Jejímu předsedovi Miroslavu Kalouskovi bylo z výsledků hodně horko...
TOP 09 v krajských volbách propadla. Jejímu předsedovi Miroslavu Kalouskovi bylo z výsledků hodně horko... | Foto: ČTK
17:32

TOP 09 skutečně bude mít o čem přemýšlet.

17:30

Žokej Josef Váňa (ANO 2011), byť zpočátku vedl, ve svém volebním obvodě v Karlových Varech skončí nakonec na druhém místě. Ve finiši ho předběhl dosavadní senátor Jan Horník (starostové), který zřejmě zvítězí o celou délku a nyní má 23,7 procenta hlasů. Před sečtením posledních patnácti procent okrsků ztrácí Váňa na Horníka více než 4,5 procenta hlasů. Ohrozit ho ale nemůže ani třetí v pořadí, Pavel Čekan za ČSSD, který má o další čtyři procenta méně.

17:23

Ze štábu ANO teď živě vysílá DVTV.

17:18

Ve všech senátních obvodech budou muset občané k volbám i příští týden. Nikdo  nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu. Nejblíže jí byl Jiří Ciencala (Občané spolu-nezávislí) v obvodě Frýdek-Místek, který má po sečtení 95 procent okrsků "jen" 46,5 procenta hlasů. Jednu chvíli jich měl ovšem přes 49 procent.

17:18

Čekal jsem lepší výsledky, řekl Aktuálně.cz předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

17:15

ANO je vítězem voleb ve Středočeském kraji. Pravděpodobná příští hejtmanka Jaroslava Jermanová chce o koaliční spolupráci začít jednat už dnes. Upřednostňuji pravicové strany, řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

17:06

"Bohužel se potvrdilo, čeho jsme se nejvíc obávali, a sice malé volební účasti, kraje prostě netáhnou," říká zklamaný místopředseda KSČM Jiří Dolejš.  On i předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik několikrát přiznali, že komunisté letos nebyli schopni vzdorovat fenoménu ANO. "Těžko hodnotit, v čem spočívá politický sex-appeal pana Babiše. Podle mě spočívá jeho úspěch v tom, že za ním stojí velké peníze. A že je to relativně nový člověk," řekl Dolejš. Podle předsedy Vojtěcha Filipa mohou za vzestup ANO přešlapy předchozích pravicových vlád. "Hnutí se veze, když spolu s ČSSD odstraňuje chyby pravice," dodal k výsledkům voleb Filip.

Ze štábu komunistů
Ze štábu komunistů | Foto: ČTK
16:59

Některé známé tváře budou mít po volbách zjevně více času na své koníčky.

16:59

Jeden z nejtěsnějších senátních soubojů probíhá v Mělníku. Zde po sečtení dvou třetin okrsků vede s 21,57 procenty lékař Jiří Karen za ANO 2011, o druhé místo se přetahuje dosavadní senátorka Veronika Vrecionová (ODS) a starosta Kralup Petr Holeček (Starostové), které dělí pouhých 40 hlasů. První má 19,3 procenta, druhý pak 19,06. Ze hry je Stanislav Huml (ČSSD) se 12,66 procenty, který tak bude muset zůstat v poslanecké sněmovně.

16:55 ikona ODS online

Po sečtení necelých 90 procent hlasů v krajských volbách se ve volebním štábu ODS ozývá potlesk. Až na dva kraje, kde si strana udržela stávající počet mandátů, sice všude ztrácí. Prognózy ale byly daleko horší. I minus sedm mandátů ve středních Čechách se tak považuje za úspěch.

16:55

Hnutí ANO vede i po sečtení tří čtvrtin okrsků v devíti krajích, ČSSD ve dvou. Lidovci vedou ve Zlínském a hnutí Starostové pro Liberecký kraj v Libereckém kraji. K volebním urnám přišlo podle průběžných výsledků 33,94 procenta voličů.

16:53

V senátních volbách bude asi nejúspěšnější hnutí ANO 2011. Jeho kandidáti po sečtení hlasů z poloviny senátních okrsků byli na postupových místech v 18 obvodech. Druhá nejúspěšnější byla KDU-ČSL s postupy v devíti obvodech. ČSSD, která obhajuje vítězství ve 12 obvodech, bodovala v osmi. ODS měla z osmi vítězství šanci obhájit čtyři.

16:53

A na jiném místě v Praze probíhá vystřízlivění. "Poučíme se z válcovací strategie hnutí pana Babiše," řekl k pravděpodobnému fiasku KSČM předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik. Další příčinu vidí ve výrazném omlazení kandidátek strany v krajích. "Jak se zdá, snoubení tradice a mladé krve by bylo možná účinnější," dodal Kováčik.

16:52

K obhajobě senátorského postu míří Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz), který v Ústí nad Labem vede s 24,2 procenty. V druhém kole se utká s Františkem Holešovským z ANO, který má po sečtení 90 procent okrsků o devět procent méně. Doubrava je matador senátu, sedí v něm již od roku 1998, tehdy ovšem za KSČM.

16:51

Záznam z vysílání DVTV ze štábu TOP 09 najdete zde.

16:47

Krátce ze štábu lidovců v paláci Charitas. Lidovci mezi novináři nekorzují, sčítání výsledků sledují v jiné místnosti. Kromě předsedy Pavla Bělobrádka dorazil i ministr zemědělství Marian Jurečka, europoslanec Pavel Svoboda, senátor Petr Šilar nebo pražský radní Jan Wolf. Výsledky glosují alespoň na Twitteru.

16:43

Zklamáním se netajil neúspěšný kandidát na senátora Vlastimil Harapes. "To bych nebyl člověk, kdybych nebyl zklamaný. Ukazuje se stará pravda, že co tě nezabije, to tě posílí. Dotaz, proč mě volilo méně lidí, než jsem čekal, je spíše na voliče. Každopádně to byl můj poslední pokus jít do politiky.

Foto: Jakub Plíhal
16:42

Radost v jihomoravském volebním štábu ANO, který se nachází v jednom z brněnských hotelů, trochu kazí problémy s internetem. Průběžné výsledky ovšem hovoří jasně: Lídr Babišova hnutí Bohumil Šimek vede před sociálními demokraty Michala Haška o více než pět procent. Třetí jsou těsně lidovci s 15,6 procenta. Na hranici vstupu do krajského zastupitelstva se nachází ODS, TOP 09 s podporou Žít Brno a koalice SPO a SPD.

16:37

Do štábu TOP 09 se můžete podívat s DVTV živě.

 

17:00

ČSSD ve většině krajů ztrácí na ANO. "Lidé rozhodli. Zdá se, že po osmi letech upřednostnili změnu ve vedení krajů," uvedl v první reakci Sobotka. "ČSSD bude mít zájem ovlivňovat budoucnost krajů, osm let jsme se snažili, aby kraje dobře fungovaly," dodal.

16:36

Nálada ve volebním štábu KSČM znatelně poklesla. Předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik se však snaží na prozatímní nepříznivé výsledky dívat pozitivně. Po sečtení asi třetiny hlasů nepovažuje výsledek za vypovídající. "Celorepublikově jsme stále v hitparádě stran na třetím místě, to není zlé. Zvlášť v době, kdy se do čela plošně dostává ANO," řekl Kováčik. Místopředseda Jiří Dolejš je méně optimistický. "Jak se zdá, po těchto volbách půjde jen málo krajů levým směrem," zhodnotil výsledky Dolejš.

16:34

Svůj senátorský post na Blanensku zřejmě neobhájí Josef Regec (Strana soukromníků). Se 14 procenty hlasů je zatím čtvrtý. Po sečtení dvou třetin okrsků míří do druhého kola Jaromíra Vítková za KDU-ČSL (18,7 procenta) a Ivo Polák (ČSSD). Mimochodem: Regec byl před šesti lety zvolen právě za ČSSD, se kterou se ale rozešel a do parlamentu v roce 2013 podporoval zemanovce, byť za ně nekandidoval. Jeho první politické angažmá bylo, když v roce 2006 kandidoval do obecního zastupitelstva městyse Černá Hora za KSČM.

16:33

V ulici Politických vězňů mají dost důvodů k zamyšlení.

16:28

Lidé rozhodli, že chtějí změnu ve vedení krajů. ČSSD musí hledat nové programové cíle, aby získala širší podporu, reagoval na volební výsledky premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

16:33

Bývalý tanečník a současný umělecký šéf pražské konzervatoře Vlastimil Harapes neuspěl v Praze 6 coby kandidát ANO do Senátu. "S výsledkem nejsem spokojen, ale jak jsem řekl na začátku, jsem fatalista, hlas lidu, hlas boží. Nic se neděje, zkusil jsem to a pro sebe jsem hrdina. Za výsledek nemůžu a nemám potřebu to analyzovat, já nemám žádné slabiny. Podruhé to už zkoušet nebudu," uvedl před televizními kamerami ve volebním štábu ANO na Chodově.

16:31

Známý ředitel pražského gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička (TOP 09), který nyní drtivě vede jako kandidát do Senátu za Prahu 6 s více jak čtyřiceti procenty, se po případném vítězství vzdá místa ředitele. Řekl to v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

16:26

Již v prvním kole by se mohl dostat do senátu Jiří Ciencala. Současný vládní zmocněnec pro Moravskoslezský kraj, který kandiduje za sdružení Občané spolu – nezávislí, má v okrese Frýdek Místek po sečtení poloviny hlasů více než 48,5 procenta.

16:25

"Nevypadá to na velkou výhru ani prohru," komentuje zatím výsledky Pavel Bělobrádek v sídle KDU-ČSL. Největší radost mu zatím dělají výsledky v Zlínském kraji, kde mají lidovci našlápnuto k vítězství. "Zklamáním je pro mě výsledek ve Středních Čechách, dobře to ale zase vypadá v Karlových Varech," říká Bělobrádek. Zároveň prý předpokládal, že budou rozdíly mezi stranami ve čtyřech favorizovaných krajích – Pardubickém, Královéhradeckém a Jihomoravském – těsnější. "Ale je vidět, že hnutí ANO neublížila ani nízká volební účast," říká. Co se týče voleb do Senátu, z šestnácti kandidátů, které lidovci podpořili nebo vyslali, se nyní rýsuje šest nebo sedm těch, kteří by mohli postoupit do druhého kola. "To je velmi uspokojivé," uvedl šéf lidovců.

16:22

Dvě hodiny po uzavření volebních místností přichází do volebního štábu šéf ODS Petr Fiala. Průběžné výsledky podle něj ukazují, že se občanští demokraté vrací na politickou scénu coby nejsilnější pravicová strana. Za rok v parlamentu to bude podle jeho očekávání ještě výrazně lepší.

16:20

Ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička (za TOP 09) vyhrál první kolo senátních voleb v Praze 6, když získal přes 42 procent hlasů. Jeho soupeřem pro druhé kolo bude filozof Václav Bělohradský, který kandiduje s podporou Strany zelených a ČSSD. Současný senátor Petr Bratský (ODS) nekandidoval. O jeho nástupci se rozhodne za týden.

16:18 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Co bude s Michalem Haškem?

16:20

Jozef Zimovčák do Senátu nejspíš nedojede. Cyklista na vysokém kole, který několikrát měnil svůj názor, za koho bude kandidovat, až nakonec zakotvil u ANO, je v Hodoníně až s velkým odstupem třetí s 18 procenty. Vede podle očekávání senátní matador za ČSSD Zdeněk Škromach s 26 procenty, o procentní bod méně má Anna Hubáčková za lidovce.

16:17

U komunistů se čeká na předsedu.

16:11

Přestože v Praze neuspěli v prvním kole umělci za ANO Vlastimil Harapes a Felix Antonín Slováček, v kultuře činných osobností v senátu přesto možná přibude. Za Plzeň má do něj nakročeno filmař Václav Chaloupek (OPAT), autor známých večerníčků. Zatím vede s 19 procenty. Ale vše se ještě může změnit, protože tři jeho soupeři jsou rozprostřeni mezi 17 a 18 procenty a je sečtena jen polovina hlasů.

16:08

Podle informací ze štábu ANO se příchod Andreje Babiše čeká až okolo půl páté.

16:06

Kandidátka na středočeskou hejtmanku Jaroslava Jermanová působí dojmem, jako by se jí volby netýkaly, výsledky nesleduje, dává přednost debatám, svým kolegům před chvílí představila svoji kamarádku Lucii.

16:08

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák zřejmě nevyhraje...

 

16:06

Helena Válková k postupu: "Byl obtížný úkol přesvědčit všechny ty, co mi dali hlas. Ukázalo se, že všechny moje akce, například vydaná publikace Právní rádce, vedly k tomu, že lidé vhazovali do uren lístek s mým jménem, čeká mě pokračování v kampani, což už je jednodušší úkol, protože vím, že důvěru lidí mám, ale přestože jsem nyní na prvním místě, člověk nikdy neví, co je mezi nebem a zemí. Nervozitu jsem necítila, ale je fakt, že jsem dnes třikrát vylila kávu," řekla s uměřeným nadšením vítězka prvního kola.

16:04

Poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) se může stát senátorkou v Praze 11. Společně se zastupitelem Prahy 11 Ladislavem Kosem (HPP 11) postupuje do druhého kola. Válková získala 19,23 procenta a Kos 16,67 procenta hlasů. Druhé kolo se uskuteční za týden. Současný senátor Milan Pešák (ODS) mandát neobhajoval.

16:03

"Tradiční " strany ČSSD a ODS se v druhém kole utkají zřejmě jen na Českokrumlovsku. Po sečtení necelé poloviny hlasů vede dosavadní senátor Tomáš Jirsa s 30 procenty před Jindřichem Florianem z ČSSD s 25 procenty.

16:02

Volební sok Michala Haška a lídr kandidátky hnutí ANO Bohumil Šimek má důvod k radosti. Po sečtení 45 procent hlasů vede před ČSSD o více než čtyři procenta. „Je to příjemné, jakýkoliv dvojciferný výsledek by pro nás byl dobrý. Přece jen jsme v krajských volbách poprvé,“ řekl Aktuálně.cz. Šéf brněnské městské policie se v předvolební kampani proti stávajícímu hejtmanovi Haškovi ostře vymezoval a může to být právě on, kdo bude stát za jeho odchodem z politiky. „Kdybych se Michala Haška bál, do politiky bych vůbec nešel. My jsme chtěli v politice nastolit kulturu a slušnost, a proto ho v ní nechceme,“ doplnil kandidát ANO Šimek.

15:58

Někdejší odborářský boss zjevně také neuspěl.

15:58
Ve štábu ANO už panuje uvolněná atmosféra, úsměv střídá úsměv, kandidáti se plácají po zádech, blahopřejí si, čeká se už jen na Babiše.
15:54

V Praze už jsou karty rozdány, v drtivé většině okrsků jsou už hlasy sečteny. Na Praze 6 do druhého kola postoupí Jiří Růžička za TOP09 a STAN, kde se utká s Václavem Bělohradským (zelení a ČSSD). Na Praze 10 pak Renata Chmelová (koalice Vlasta s podporou KDU ČSL s podporou LES a Pirátů) a Jiří Holubář za TOP 09. Na Praze 11 pak Helenu Válkovou (ANO 2011) do druhého kola doprovodí Ladislav Kos (Hnutí za Prahu 11), který ve finiši přeskočil Jakuba Lepše z TOP 09.

15:52 ikona ODS online

Jinak je ale atmosféra ve volebním štábu občanských demokratů v centru Prahy uvolněná a veselá. Ale očekávání nejsou velká. "V krajských volbách pak bude úspěchem výsledek přinášející koaliční ambice. Očekávám, že to bude zhruba v polovině krajů," říká opatrně Bohuslav Svoboda. Místopředsedkyně strany Alexandra Udženija volební výsledky předvídat nechce. Kromě procent a výsledků jsou ale prý ambice ODS dostat z vedení krajů komunisty.

15:53

Ani předvolební doping v podobě návštěvy prezidenta Zemana na Zlínsku SPO do zastupitelstva nepomůže.

15:48 ikona ODS online

Podstatně skromnější cíle mají ve štábu ODS v centru Prahy. "Velkým úspěchem v senátních volbách bude postup do druhého kola. Každý získaný senátorský post bude zázrak," říká exprimátor Bohuslav Svoboda.

15:46

Žokej Josef Váňa kvůli volbám vzdal sice Velkou Pardubickou, ale ve svém senátním obvodu Karlovy Vary, kde kandiduje za ANO, "cválá" na prvním místě s 26 procenty, těsně druhý se ztrátou jediného procentního bodu je dosavadní senátor Jan Horník za Starosty. Ale cílová rovinka je zatím daleko, je sečtena teprve desetina okrsků.

15:44

Na Praze 6 zcela pohořel "pan Sazka" Aleš Hušák. Bývalý ředitel loterijní společnosti, který ji dovedl ke krachu, je po sečtení dvou třetin okrsků z deseti kandidátů beznadějně poslední s 1,06 procenty.

15:43

Na dotaz, zda je překvapen malou účastí ve volbách, předseda lidovců Pavel Bělobrádek odpověděl: "Myslím si, že to není výjimka, výjimečné byly co do volební účasti volby v roce 2008, kdy byl velkým tématem třicetikorunový poplatek u lékaře. Myslím, že tentokrát voliči volí podle krajských témat." Má radost, že favorizovaní kandidáti zatím získávají podporu – například Miluše Horská, která se na Pardubicku snaží obhájit místo v Senátu. "Je to dáma, která je v Pardubicích známá, byla tam vyhlášena i ženou roku," říká.

15:43

Exministryně spravedlnosti Helena Válková, ve chvíli, kdy bylo sečteno 80 procent hlasů, se snažila dopočítat, zda je její prvenství jisté. "Ještě se to může o pár procent změnit," říkala opatrně Válková. Vlastimil Harapes se po prvních výsledcích, když získal jen 13 procent, po anglicku vytratil ze sálu pro politiky.

15:42

V Moravskoslezském kraji po sečtení třetiny hlasů výrazně vedlo hnutí ANO s 27 procenty následované ČSSD (17,2 procenta).

15:40

Lidovci (26,2procenta) zřejmě dosáhnou na vítězství ve Zlínském kraji, kde je téměř po sečtení 28 procent hlasů dělí 14 procentních bodů od druhé ČSSD (12,8 procenta).

15:37

Mezi novináře přišel rozesmátý předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Zatím se zdráhal komentovat výsledky s tím, že je málo sečtených hlasů. Věří ale v úspěch zejména ve čtyřech krajích, kde může KDU-ČSL získat první až třetí místo  Pardubickém, Královéhradeckém, Zlínském a Jihomoravském. 

15:39 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Návštěva prezidenta Miloše Zemana dva dny před volbami straně zřejmě už navždy spjaté s jeho jménem moc nepomohla.

15:37 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Tvář krajských voleb u hnutí Starostové a nezávislí Dana Drábová má dobrou náladu. Starostové jsou v tuto chvíli zatím druzí za hnutím ANO, mají 18 procent. Drábová je připravená zasednout v zastupitelstvu. "Nejenom že jsem na to připravená, ale docela se na to těším. Sedmnáct let v čele Státního jaderného úřadu pro jadernou bezpečnost je opravdu hodně, a tohle bude změna," řekla Aktuálně.cz. Čtyři roky se chce rozkoukávat a zjistit, jak krajská politika funguje "zevnitř". "Uvidíme, jak mě to bude nebude bavit, pak nevylučuji, že bych přijala i funkci hejtmana nebo přešla do celostátní politiky. Nikdy se nemá říkat nikdy," uvedla.

15:36

I v Olomouckém kraji je na prvním místě hnutí ANO (23 procent), na druhém ČSSD se 14 procenty.

15:31

Dva nejznámější kandidující extremisté, Martin Konvička (obvod Tábor) a Miroslav Sládek (obvod Bruntál), podle průběžných výsledků do druhého kola senátních voleb nepostoupí.

15:30

Po sečtení více než poloviny hlasů je ve třech pražských senátních obvodech zřejmé, že ve všech nejspíše postoupí kandidáti TOP 09. Největší podporu z nich má ředitel Keplerova gymnázia Jiří Růžička, který kandiduje na Praze 6 a má zatím 41 procent hlasů. Střetne se tam nejspíše s Václavem Bělohradským za zelené a ČSSD. Z ANO postoupí do druhého kola zřejmě jen exministryně spravedlnosti Helena Válková, která v Praze 11 vede s 19 procenty hlasů před Jakubem Lepšem z TOP 09.

15:32

Na Vysočině je v čele ČSSD (20 procent), za nimi ANO s 16,3 procenta a KDU-ČSL (14,9 procenta).

15:30

Těsný souboj čeká Pardubický kraj, kde po sobě následují ANO (19,4 procenta), ČSSD (17,4 procenta) a Koalice pro Pardubický kraj (16,8 procenta).

15:28

Ve štábu ANO panuje napjatý klid, lídři očima visí na obrazovkách, vládne ticho. Sleduje se každý výsledek, nejnapjatější výraz má Vlastimil Harapes, který by podle prvních sečtených výsledků nepostoupil do 2. kola

15:28

ANO (24,9 procenta) a ČSSD (14,6 procenta) po sečtení téměř třetiny hlasů vedou v Královéhradeckém kraji.

15:26

Jihomoravském kraji se potvrzují předpoklady, že souboj o hejtmanství bude velice těsný. Po sečtení zhruba 10 procent hlasů vede hnutí ANO s necelými 21 procenty hlasů, na druhém místě je s odstupem dvou procent sociální demokracie Michala Haška. Následují je lidovci.

15:26

Regionální uskupení Starostové pro Liberecký kraj je po sečtení asi čtvrtiny hlasů pravděpodobným vítězem na Liberecku, získává 29,8 procenta. Následuje hnutí ANO (18,9 procenta) a komunisté s 9,6 procenta.

15:23 Ikona - Logo Aktuálně.cz

V některých krajích je podle Petra Gazdíka ze STAN volební účast výrazně nadprůměrná, přesto zdůraznil, že ho příliš netěší, že voliči nevnímají smysl krajů, protože se s výsledky jejich práce v každodenním životě nesetkávají. "Některé strany voliče balamutily, když jim slibovaly věci, které nemohou splnit," uvedl Gazdík, zjevně v narážce na sliby některých partají, že zastaví migraci. Gazdík chce, aby ve všech krajích kandidáti STAN okamžitě po sečtení volebních hlasů zahájily jednání o koalicích. "Co se nevyjedná první noc, už se pak vyjednává těžko," řekl po příchodu do volebního štábu.

15:22

ANO vede i na Ústecku, kde po sečtení 14 procent lístků nabírá čtvrtinu odevzdaných hlasů. Na druhém místě jsou komunisté (16,4 procenta), sociální demokracie je třetí s 12,2 procenta.

15:19

V Brně se kromě voleb řešily u uren i důležité věci.

15:18

KSČM podle jejího místopředsedy Jiřího Dolejše počítá strana ze zkušenosti s dobrými výsledky na severu Čech, připustil jistá očekávání ohledně Olomouckého kraje, Ostravy a Vysočiny. Letos však nepovažuje za nejdůležitější procentuální zisky. "Vyjednávání bude tvrdý oříšek. Babiš bude určitě silný. Otázka je, jestli strhne vyjednávání na sebe a jestli se dohodne na vládním půdorysu. Jestli se mu to nepovede, nastane naše chvíle," dodal Dolejš.

15:19

Na suverénní vítězství ANO to vypadá v Karlovarském kraji, kde Babišovo hnutí průběžně získalo 21,8 procenta. O druhé místo se zřejmě poperou sociální demokraté a komunisté, obě strany získávají okolo 13 procent. Sečteno zatím bylo asi 10 procent hlasů.

15:15

Na Mostecku jsou ve volbách do Senátu zpracovány již čtyři okrsky se 116 platnými hlasy. S třiceti procenty vede dosavadní senátorka za Severočechy Alena Dernerová. Druhý je s 24 procenty bývalý hokejista Jiří Šlégr, kandidující za ČSSD.

15:16

V Plzeňském kraji to po sečtení 23,5 procenta hlasů vypadá na těsný souboj ANO (21,4 procenta) a ČSSD (18,8 procenta).

15:14

V jižních Čechách bylo sečteno 15 procent hlasů a na prvním místě jsou sociální demokraté, které podpořila čtvrtina voličů. Za nimi je s 18,5 procenta hnutí ANO.

15:14

Ve štábu ANO na pražském Chodově jsou už Věra Jourová, Jaroslava Jermanová či Martin Stropnický, ve tři hodiny dorazila primátorka Adriana Krnáčová. Na místě jsou už i kandidáti do Senátu - bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková a Vlastimil Harapes a Eva Kislingerová. Je tu i ministryně Karla Šlechtová, Andrej Babiš prý dorazí kolem 16:00.  

15:13

Ve Středočeském kraji po sečtení 12 procent vede těsně hnutí ANO s 21,5 procenta, v závěsu Starostové a nezávislí (19,7 procenta). ČSSD je až třetí s 15 procenty.

15:11

Napětí v centrále KSČM.

 

15:07

Na Mostecku je ve volbách do Senátu zpracován jediný okrsek s pouhými osmi odevzdanými hlasy. Pět z nich získal kandidát ČSSD Jiří Šlégr, jeden pak dosavadní senátorka za Severočechy Alena Dernerová, která kvůli válce ve svém hnutí málem nemohla kandidovat.

15:07

Něco málo k výsledkům v Ústeckém kraji:

15:04

Hnědá politika voliče nakonec moc nezaujala.

15:04
Na výsledky napjatě čekají i v krajích. Ve volebním štábu ANO v Brně panuje dobrá nálada. Někteří kolegové lídra kandidátky Bohumila Šimka v žertu oslovují "pane hejtmane". 

15:01

Na Praze 10 byla ve volbách do senátu sečtena už čtvrtina okrsků. S přehledem a s více než 25 procenty hlasů vede aktivistka Renata Chmelová z koalice Vlasta, dosavadní senátorka Ivana Cabrnochová je s 12 procenty až čtvrtá. Zatím by do druhého kola postupoval s 18 procenty lékař Jiří Holubář z TOP 09.

14:59

I v lidoveckém štábu je zatím politika až na druhém místě.

14:55 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Ne všude vše funguje tak, jak má...

14:56

Další komentář k senátním volbám v Praze, známé tváře populární kultury tentokrát tolik netáhnou.

14:54

Z vedení ČSSD je v sídle strany zatím jen místopředseda pro hospodaření Martin Starec. Veterán strany, který zažil už několik šéfů ČSSD, byť za žádného nebyla tak vážná ekonomická situace strany jako nyní. Jak známo, Starec jako správce pokladny musel v minulých měsících shánět peníze kvůli tomu, že ČSSD prohrála spor s advokátem Zdeňkem Altnerem.

14:53 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Ve štábu TOP 09 také vládne hojnost, zlatavého moku je zatím dostatek.

14:48

Ve štábu KSČM v pražské ulici Politických vězňů panuje podle reportérů Aktuálně.cz výborná nálada. Pozornost všech se nyní zaměřila na catering, občerstvení je údajně dostatek.

14:45

Na Praze 6 to vypadá na těsný souboj o druhé místo, glosuje komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold.

14:38

Nejrychleji byly zveřejněny hlasy v senátních volbách z Prahy-Benic. Vyhrál místostarosta Prahy 11 Jakub Lepš z TOP 09 s více než 34 procenty hlasů před poslankyní a bývalou ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou z hnutí ANO (na snímku), kterou volilo zhruba 23 procent lidí.

Foto: Jakub Plíhal
14:44

V senátních volbách byly nejrychleji zveřejněny hlasy z Prahy-Benic. Vyhrál tam místostarosta Prahy 11 Jakub Lepš (TOP 09) s více než 34 procenty hlasů před poslankyní a bývalou ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO 2011), kterou volilo zhruba 23 procent lidí. Ze 472 voličů v Praze-Benicích přišlo hlasovat 177, účast tedy dosáhla 37,5 procenta.

14:42

Zatímco se objevují výsledky z prvních, nejrychlejších okrsků, vzpomeňme i na ty nejpomalejší. Při posledních komunálních volbách skončili jako poslední se sčítáním hlasů v Častolovicích. A to až v neděli, před sedmou ráno, řadu hodin po všech ostatních. A jejich sčítání mělo dokonce dohru u soudu.

14:40

V Senátních volbách v Praze 6 zatím bylo sečteno 4,7 procenta hlasů. Jasně vede kandidát TOP 09 Jiří Růžička se 42 procenty. S velkým odstupem za ním je na druhém místě je Václav Bělohradský za ČSSD a zelené (17,5 procenta).

14:34

Brněnská katedra politologie Masarykovy univerzity chystá pro krajské volby na jižní Moravě exit poll. Zapojily se do něj desítky studentů. Nyní probíhá vyhodnocování dat. Výsledky, které by mohly napovědět, jestli se Michal Hašek stane opět hejtmanem, budou známy odpoledne.

14:33

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek bude považovat za úspěch, když ve volbách získají alespoň stejný počet hlasů jako při posledních volbách. „Odhadovat, kolik procent získáme, zatím nemá jiný význam, než ukojit novinářskou krvežíznivost. Vzhledem k tomu, že letos kandidujeme bez hnutí STAN, budu považovat za úspěch, když to bude podobné jako v minulých volbách.“ A zatím nechce odhadovat ani to, kdo podle něj zvítězí. "Zkuste se zeptat ve Fortuně, já se nechám překvapit," vtipkuje.

14:30

Podle webu Volby.cz je v krajských volbách spočítán jeden okrsek v Plzeňském kraji. Jsou to Čečovice na Domažlicku. Odvolili tam tři voliči a se 66,6 procenta vyhrálo hnutí ANO. Druhé s 33,3 procenta, tedy s jedním hlasem, se umístilo uskupení PRO Zdraví a Sport.

14:27

Máme sečtený první volební okrsek, hlásí bez dalších podrobností Český statistický úřad.

14:25

Už jsem také sjetej, avizuje vicepremiér Pavel Bělobrádek.

14:24

Politici už se sjíždějí ve volebních štábech, hlásí zpravodajové Aktuálně.cz.

14:15

Komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold nabízí vysvětlení nízké volební účasti v krajských volbách.

14:13

Výsledky voleb má v pondělí projednat Státní volební komise. Krajské výsledky pak získají oficiální podobu v úterý 11. října. Od středy 12. října tak začne plynout desetidenní lhůta, v níž bude možné zpochybnit platnost výsledků krajských voleb u krajských správních soudů.

14:05

DVTV nabídne přímé přenosy ze štábů.

14:00

Úderem 14. hodiny se v celém Česku uzavřely volební místnosti. Následuje sčítání hlasů. Výsledky by měly být v časných večerních hodinách.

13:17

Politici se už smiřují s tím, že i tentokrát zřejmě volební účast o mnoho nepřekročí 30 procent.

12:58

V Jihočeském kraji se účast zatím pohybovala mezi 20 až 30 procenty. Ve větších městech jsou však okrsky, kam dorazilo jen pár procent voličů. Například ve volební místnosti v českobudějovickém gymnáziu Česká dosud odevzdaly svůj hlas jen čtyři procenta voličů.

V Jihomoravském kraji se podle mluvčí krajského úřadu Elišky Windové dnes v 10:00 dostala volební účast mírně přes 26 procent. V samotném Brně ale přišlo k volbám přes 31 procent voličů. Podobná účast jako na jihu Moravy byla ve středních Čechách. V Mělníku zatím přišlo k urnám 24 až 25 procent voličů. "S minulými krajskými volbami je to srovnatelné, možná slabší," řekl ČTK vedoucí mělnického odboru vnitřních věcí David Kučera.

V Ústeckém kraji volební účast někde nepřekročila ani pětinu, v centru krajského města už ale odvolila více než třetina voličů. Velký zájem o volby není ani v Moravskoslezském kraji. Podle mluvčí krajského úřadu Petry Špornové se tři hodiny před uzavřením volebních místností pohybovala účast v průměru okolo 20 procent.

 

12:57

Kolem 30 procent lidí zatím přišlo k volbám na Vysočině, v Pardubickém, Olomouckém, Zlínském nebo Karlovarském kraji. V jednotlivých okrscích se ale počty voličů lišily, například v mateřské škole v Radostíně na Havlíčkobrodsku odvolilo 34 procent voličů, zatímco v třebíčské základní škole kpt. Jaroše hlasovalo 18 procent voličů. Vyšší účast byla i v menších obcích. V Libereckém kraji podle průzkumu ČTK odvolilo do 10:30 méně než 30 procent občanů, účast je tedy slabší než v komunálních volbách.

 

12:56

V hlavním městě volí svého zástupce do horní parlamentní komory lidé v Praze 6, 10 a 11. Největší účast byla zatím v desáté městské části, kde do 11:00 odvolilo přes 26 procent občanů. V Praze 6 byla účast kolem 20 procent a Praze 11 ještě o něco nižší, zhruba 18 procent.

 

12:56

Vlajku někdo ukradl v noci na sobotu ze stojanu před budovou Nového Adalbertina a policie případ vyšetřuje jako přestupek. Agitaci prostřednictvím polepené dodávky, která byla zaparkovaná před volební místností ve Všestarech, prošetřuje pro možné porušení volebního zákona. Zmizení vlaky řešili úředníci i v jihlavské části Pístov a v Českém Těšíně na Karvinsku. V obou případech ukradenou vlajku ihned nahradili.

 

12:55

V Královéhradeckém kraji policie evidovala dva incidenty, a to krádež vlajky v Hradci Králové a agitaci před volební místností ve Všestarech na Hradecku.

 

12:54

I sobotní dopoledne potvrzuje trend z pátku, podle něhož senátní a krajské volby příliš voliče nelákají. Podle zjištění ČTK odvolilo v okrscích za pátek a dnešní dopoledne většinou mezi 20 až 35 procenty lidí. Vyšší účast byla výjimkou, někde byla dokonce i výrazně nižší.

 

12:40

Na pražském Jižním Městě, kde se nachází i volební štáb hnutí ANO Andreje Babiše, dopoledne vypadl elektrický proud.

11:27

Fotoreportér Ludvík Hradilek sleduje situaci v Jihlavě, kde se souběžně s volbami koná referendum o likvidaci komunálního odpadu. Napětí ohledně této otázky je cítit i ve volebních místnostech, hlásí zpravodaj.

10:03

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová už odvolila...

10:00

V hradeckém kraji letos kandidátky postavilo celkem 17 politických subjektů, což je o dva méně než v minulých krajských volbách. O zvolení do pětačtyřicetičlenného krajského zastupitelstva usiluje celkem 711 lidí.

9:57

Policie v Královéhradeckém kraji zatím v souvislosti s volbami zaevidovala dva incidenty. V Hradci Králové neznámý pachatel v pátek večer ukradl českou vlajku ze stojanu před volební místností na Velkém náměstí.

Ve Všestarech na Hradecku policie evidovala oznámení na agitaci před volební místností, řekla mluvčí hradecké krajské policie Hana Klečalová.

9:45
8:28

Oficiální podobu získají výsledky krajských voleb v úterý 11. října vyhlášením ve Sbírce zákonů, o den dříve má je projedná Státní volební komise. V případě senátních voleb se výsledky příští týden objeví pouze z obvodu, v němž by byl některý z kandidátů zvolen už nyní v prvním volebním kole. Souhrnné výsledky senátních voleb budou zveřejněny až po finále v úterý 18. října.

8:14

Krajské zastupitele si mohou vybírat mimopražští voliči, kteří nepřišli hlasovat v pátek. Senátní volby se týkají i tří pražských z 27 volebních obvodů.

Dnes hodlají hlasovat například ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) nebo předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

8:06

Na kandidátkách v letošních krajských volbách najdeme relativně velký počet učitelů. Desítky z nich však usilují o hlasy za uskupení šířící nenávist vůči uprchlíkům či migrantům. Ředitelé škol o jejich aktivitě často nevědí nebo se o ní dozvídají z tisku.

8:00

Volební místnosti se znovu otevřely.

7:07

Včerejší události kolem voleb si můžete připomenout v pátečním online přenosu.

7:05

První den voleb přilákal zhruba pětinu voličů, tedy obdobně jako před čtyřmi lety. Zájem o hlasování byl podle informací z volebních komisí rozdílný.

V některých z míst, v nichž se souběžně s regionálními volbami konají i volby senátní, část lidí vybírala jen krajské zastupitele, zástupce do horní parlamentní komory volit nechtěla.

6:55

Po uzavření volebních místností a sečtení hlasů volebními komisaři bude vyýsledky zveřejňovat i Český statistický úřad na serveru www.volby.cz.

6:47

Volební místnosti se otevřely už v pátek ve 14:00. Během soboty pak můžete jít volit v době od 8:00 do 14:00 hodin. Současně v některých volebních okrscích probíhají také volby senátní. Jejich případné druhé kolo se bude konat 14. a 15. října.

6:45

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. Celý den pro Vás budeme online sledovat dění okolo krajských a senátních voleb.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2016 23:35
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy