Hausenblas: Kandiduji z nutnosti, Ústí se musí změnit

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
28. 9. 2014 18:05
Čtyřicetiletý kandidát hnutí PRO! Ústí chce změnit severočeskou metropoli v kulturnější město, kde se dobře žije.
Martin Hausenblas, lídr hnutí PRO! Ústí.
Martin Hausenblas, lídr hnutí PRO! Ústí. | Foto: archiv Martina Hausenblase

Ústí nad Labem – Je podnikatelem, mecenášem a občanským aktivistou. V letošních komunálních volbách se rozhodl kandidovat na primátora Ústí nad Labem. Jako lídr hnutí PRO! Ústí by čtyřicetiletý Martin Hausenblas chtěl změnit současné poměry v severočeské metropoli a udělat z něj "město, kde se dobře žije". A svou předvolební kampaň staví zejména na podpoře kultury ve městě.

"Tady vzniká nové divadlo a multikulturní centrum,“ ukazuje sympatický podnikatel interiér kina Hraničář, které bylo od roku 2010 uzavřeno a nyní se rekonstruuje. S nápadem obnovit provoz starého kina v ústeckém centru přišel sám, na základě jednání s lidmi z místní Fakulty uměleckého designu. Impulsem byla kauza ústeckého Činoherního studia.

"Lidé z univerzity mě oslovili několik týdnů předtím, než se kauza Činoherák vůbec rozjela. Napsali mi, že hledají prostory nebo respektive, že by byli rádi, kdybych já koupil kino Hraničář. Což mě potěšilo nebo spíš rozesmálo, protože tolik peněz nemám, abych kupoval kino,“ popisuje Hausenblas. Líbilo se mu však partnerství herců z Činoheráku a studentů, a tak do rekonstrukce Hraničáře investoval značný obnos peněz.

Pro kulturnější Ústí

Rekonstruované kino, na jehož obnově pracovali především místní dobrovolníci, se znovu otevře návštěvníkům v neděli, v rámci Ústeckého filmového festivalu. Akce je součástí předvolební kampaně hnutí PRO! Ústí, v jehož čele děčínský rodák Hausenblas stojí. "Svou kandidaturu vidím spíš jako krok z nutnosti, myslím, že mám městu co nabídnout,“ objasňuje zakladatel a vice-president holdingu ADLER International.

Volební speciál 2014
Autor fotografie: Jiří Kropáček

Volební speciál 2014

Vše podstatné k říjnovým komunálním a senátním volbám najdete přehledně na speciální stránce zde >>

Kromě podnikatelských činností se však již několik let věnuje také občanským aktivitám. Zajímal se především o protikorupční aktivity a správu veřejných věcí. "Nejdřív jsem byl na aktivistické straně, podporoval jsem různá hnutí. Ale v jistém okamžiku jsme v hnutí PRO! Ústí došli k závěru, že taháme za krátký konec, že vždycky reagujeme až ex post. Tím pádem jsou naše možnosti velmi omezené, a že je potřeba převzít odpovědnost,“ uvádí lídr kandidátky.

Hausenblas dokáže zapůsobit svým profesionálním vystupováním i množstvím aktivit, kterými se pyšní. Je předsedou občanského sdružení Podnikáme bez korupce, člen správní rady Nadačního fondu pomoci, zakladatel Stipendijního fondu Renesance, člen Výkonného výboru hnutí PRO KRAJ. Podle jeho slov jej však nejvíce inspiruje příroda.

"V přírodě funguje rozmanitost. A když máte město, které překypuje životem, barvami, různorodostí, různobarevností a jakýmikoliv činnostmi, potom je to město, kde se dobře žije. Když máte město, kde se lidi bojí, nefungují základní věci, krade se a občané nemají úctu a respekt k vedení města, tak je to úplně jiná situace,“ vysvětluje.

Transparentní hospodaření, zrušení hazardu

Jak však chce tyto věci změnit? "V zásadě chci, aby město bylo atraktivní, aby přitahovalo schopné a slušné lidi a bylo tady pro ně vyžití. Aby tady byla práce, kultura. Máme tady hodně studentů a chceme, aby tady utráceli peníze, bydleli a případně tady po studiích zůstali. A to se stane jedině tehdy, když to město bude atraktivní," vypočítává.

Pokud by si jej obyvatelé severočeské metropole zvolili za primátora, mezi jeho první kroky by patřilo zavedení transparentního hospodaření. Zásadním krokem je podle něj vyvěšení všech informací, se kterými město pracuje, na internet.

"Protože v každém okamžiku se najde někdo, koho to zajímá a pokud jsou informace volně k dispozici, tak za prvé není prostor pro manipulaci a za druhé je tam spousta lidí, kteří ve svém volném čase kontrolu provedou. To je to první, co město musí udělat – zastavit rozkrádání veřejného rozpočtu a získat důvěru lidí,“ myslí si.

Jako další nezbytný krok vnímá zrušení hazardu. Dramatické snížení kupní síly občanů, kteří do výherních automatů vloží miliardu ročně, se podle něj odráží v kvalitě podnikatelského prostředí, prosperitě drobných podnikatelů a také zaměstnanosti.

Neúspěchu se nebojím

Kromě kultury, pořádku ve veřejné správě a omezení hazardu mu nejvíce na srdci leží také spolupráce s místní univerzitou. Znovuotevření kina Hraničář a organizace veřejných kulturních akcí je tak podle něj pouze začátkem.

"Ústí je univerzitní město a není možné, aby město nekomunikovalo s univerzitou. Dokonce mám vizi, že se zástupce univerzity stane permanentním členem vedení města, v roli pozorovatele a opačně, chci, aby jeden z radních byl permanentně v orgánech univerzity, aby byla zajištěna plynulá komunikace,“ zdůrazňuje.

Pokud hnutí PRO! Ústí volby vyhraje, bude to podle něj díky sepjetí místních lidí ve snaze o zlepšení lokální politiky. Převzít město v katastrofálním stavu však podle něj nebude jednoduché. Neúspěchu se nebojí. "Spíš se bojím toho úspěchu, protože to bude znamenat převzetí odpovědnosti, převzetí města v nelehké situaci,“ dodává.

Poměrně jasno má i v tom, co bude s jeho dalšími podnikatelskými aktivitami, jestliže se do čela města skutečně postaví.

"Samozřejmě udělám, co je třeba. Moje funkce v Adler International není nijak významná, jsem spíš aktivně činný v projektu Liftago (projekt optimalizující dopravu ve městech, pozn. red.), tam bych musel řešit přesun kompetencí. Ale já se na to nějakým způsobem připravuji, takže věřím, že bych to zvládnul. Nejde o vzplanutí pár měsíců před volbami, pro tohle město pracuji léta a myslím si, že mám kompetence i morální předpoklady k jeho vedení,“ uzavírá Martin Hausenblas.

Říjnové komunální volby však ukážou, zda si nenastavil příliš vysokou laťku a jeho předvolební sliby nebyly plané.

 

Právě se děje

Další zprávy