reklama
 
 

Průzkum: Více než polovina lidí už má jasno, koho bude volit

26. 9. 2014 17:38
Přibližně pětina dotázaných ještě vůbec neví, zbytek váhá. K volbám se podle průzkumu chystá 62 % voličů.

Praha - Pevně rozhodnuta koho volit v komunálních volbách je mírně nadpoloviční většina lidí, konkrétně 52 procent z těch, kteří volit chtějí. Zbytek více či méně váhá - 27 procent se sice rozhodlo, ale připouští změnu svého názoru, pětina se ještě nerozhodla, jedno procento dotázaných neví. Vyplývá to ze zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Volební speciál 2014

Volební speciál 2014

Vše podstatné k říjnovým komunálním a senátním volbám najdete přehledně na speciální stránce zde >>

K volbám, které se uskuteční 10. a 11. října, se chystá 62 procent dotázaných, aspoň to tak deklarovali v průzkumu. CVVM ale upozorňuje na to, že skutečná účast v komunálních volbách bývá zřetelně nižší než ta vyjadřovaná v průzkumech.

V roce 2010 byl tento rozdíl 12 procentních bodů, v předvolebním průzkumu CVVM tehdy uvedlo 61 procent respondentů, že přijdou, nakonec jich ale dorazilo jen 49 procent. V roce 2006 byla skutečná účast dokonce o 23 procentních bodů nižší než ta deklarovaná před volbami.

Znalost aspoň některých kandidátů pro říjnové komunální volby deklarovala v první polovině září polovina respondentů (51 %), všechny nebo téměř všechny kandidáty prý zná pětina, naopak žádného z kandidátů nezná rovněž přibližně pětina lidí.

Naprostou neznalost uchazečů o politické funkce přiznávají podle autorů průzkumu hlavně nejmladší respondenti do 29 let.

autor: ČTK | 26. 9. 2014 17:38

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama