Jít s Babišem? Dopadli bychom jako Nečas, říká Sobotka

Jan Němec (redaktor) Martina Machová Jan Němec (redaktor), Martina Machová
24. 10. 2013 7:50
Rozhovor s předpokládaným budoucím premiérem o tom, proč usiluje o podporu KSČM
V dobré náladě, i hlasitý smích...
V dobré náladě, i hlasitý smích... | Foto: Vojtěch Marek

Praha - S Bohuslavem Sobotkou, předsedou ČSSD, kterého jeho strana nominovala na lídra a kandidáta na premiéra, jsme mluvili tři dny před volbami.

Přes všechny aktuální průzkumy i problémy s kampaní byl předseda sociálních demokratů až v neuvěřitelně dobré náladě a během rozhovoru se několikrát hlasitě rozesmál.

Celou půlhodinovou rozmluvou se jako červená nit ale přece jen táhly obavy, zda zisk ČSSD bude dostatečný.

Svůj "Oranžový týden" ostatně na Sobotkovo přání strana postavila na heslu o "silné vládě". A Bohuslav Sobotka několikrát zopakoval sousloví "žádáme voliče o silný mandát", "naše cesta je dostat třicet procent" či žádost voličům, aby "přemýšleli a neriskovali, že jejich hlas propadne".

Aktuálně.cz: Řekl jste už, že s Babišem ne. Může se to ve světle posledních průzkumů změnit?

Bohuslav Sobotka: Především já jsem řekl, že NE s novými stranami, které jsou nečitelné a nepředvídatelné, a navíc nevíme, co od nich můžeme čekat.

A.cz: Dobře - takže - je Babiš čitelný a předvídatelný?

Určitě není předvídatelný. Nevíme ale, kdo a v jaké síle v Poslanecké sněmovně zasedne. Sociální demokracie má jasno, s kým jednoznačně ne: Za žádných okolností nepůjdeme do koalice s ODS ani s TOP 09, tyto dvě strany by měly zpytovat černé svědomí v opozici, nikoliv být ve vládě.

Druhé varování z roku 2010 je, jak dopadla Nečasova vláda. Nečas s Kalouskem opřeli svoji vládu o Věci veřejné, které velmi připomínají ANO, ale i jiné formace, jako je Úsvit, kde znovu kandiduje pan Bárta z Věcí veřejných. Mimochodem v Plzeňském kraji to bude zajímavý sociální experiment, jestli někdo takový může být znovu zvolen.

Zkrátka: Když opřete svoji vládu o nevypočitatelný subjekt, nemá vláda pevnou pozici.

A.cz: Máte teď neuvěřitelně dobrou náladu. Co když to ale třeba bez Babiše nepůjde? Kdyby výsledek komunistů nebyl tak omračující a neměl byste nalevo většinu...

My žádáme voliče o silný mandát. Teď není čas hodnotit volební výsledek, máme tři dny do voleb. A já nic jiného ani říkat nebudu, protože si přeji, aby tam bylo co nejvíce sociálně demokratických poslanců, na které se já a naši voliči mohou spolehnout.

Varování z roku 2010

A.cz: Mluvil jste o roku 2010. Ten vztyčený varovný prst míří ale i na vás - tehdy jste vyhráli, ale vládu sestavoval někdo jiný. Nemůžete se ocitnout v podobné situaci?

Domnívám se, že lidé přemýšlejí a že se rozhodnou rozumně tak, abychom za dva roky nemuseli jít k předčasným volbám. Pokud bude v Poslanecké sněmovně deset politických stran, je pravděpodobné, že se žádná stabilní vláda nebude dát sestavit. Čili apeluji na voliče, aby přemýšleli a neriskovali, že jejich hlas propadne.

Foto: Vojtěch Marek

To se týká zejména levicových voličů, protože ti, kdo zvažují, jestli budou volit SPOZ, nebo ne, by si měli uvědomit, že tato strana rychle ztrácí, vůbec se nemusí do Sněmovny dostat a hlas pro ni propadne a přelije se ve prospěch například SPOZem tolik nenáviděného a často citovaného Miroslava Kalouska.

A.cz: Chápeme, že teď nechcete mluvit o koalicích, na druhou stranu volič se rozhoduje i podle toho, jakým směrem se hodláte ubírat. Jak se díváte na nápady Karla Schwarzenberga a posléze i Martina Kuby - vytvořit případně koalici ČSSD, TOP 09 a ODS, čistě do předčasných voleb, aby zůstala mimo nová hnutí. Je to úplné sci-fi?

Já jsem fanoušek sci-fi dlouhé roky, ale takhle špatnou sci-fi jsem už dlouho nečetl.

Tohle nelze připustit ani teoreticky, zejména proto, že mi připadá absurdní bavit se tři dny před předčasnými volbami o nových předčasných volbách. To nemůžou myslet vážně. To už nás v Evropě nebude brát nikdo vážně. Už teď jsme trochu zvláštní případ - Nečasova vláda, teď podivná prezidentská vláda. Čili stabilní vláda na čtyři roky - to je přání sociální demokracie.

Naše cesta je dostat třicet procent, pak budeme jednat se všemi, kteří se do Sněmovny dostanou, požádáme je o podporu naší menšinové vlády. Koho žádat o podporu nebudeme, je ODS a TOP 09.

Proč Babiš ne? Může mít krátký poločas rozpadu

A.cz: A Babiš jako podpora menšinové vlády by vám nevadil?

To je cesta do pekel opírat se o strany, které jsou nečitelné a mohou mít velmi krátký poločas rozpadu. Koneckonců i pan Babiš říká, že chce zůstat v opozici.

A.cz: Vy jste na to ale narazil: současná vláda. Co když bude Sněmovna natolik roztříštěná, že nebude možné sestavit stabilní vládu. Není možné, že tady Rusnokova vláda bez mandátu bude v jakékoliv obměně vládnout další měsíce?

Nedokážu si představit, že by tady vláda Jiřího Rusnoka, neboli prezidentská vláda, byla příliš dlouho po Novém roce. Horizont změny vlády vidím do konce letošního roku.

Foto: Vojtěch Marek

Měsíc po volbách se sejde Sněmovna, mezitím se bude nepochybně vyjednávat, v prosinci pak mohou jít ony procesy velmi rychle. Nová vláda by pak měla zajistit schválení státního rozpočtu.

A.cz: Kde vidíte největší rizika Babišova hnutí? Získal osobnosti, prošel nějakou životní zkušeností, není to Kristýna Kočí...

My nevíme, kdo bude za toto hnutí zvolen, voliči kroužkují. To složení může být jiné než představa lídrů, které teď hnutí ANO inzeruje. Řada z nich navíc už prošla určitou recyklací, hlásili se k různým směrům.

Už teď tam vidím vnitřní rozpory. Třeba pan Babiš se vyjádřil proti přijetí eura, pan Telička dlouhodobě mluví o tom, že je to pro Českou republiku užitečné. A riskantní je také elektorát hnutí miliardáře Babiše: část lidí volí ANO proto, aby tady byla pravicová hráz sociální demokracii, další část volí ANO proto, aby nastala změna např. ve spolupráci se sociální demokracií. Může si Babiš dovolit ztratit po volbách polovinu svých voličů tím, že bude podporovat vládu sociální demokracie? A jak by tato podpora byla stabilní? Nikterak.

Komunisté do vedení Sněmovny

A.cz: Pokud mluvíme o podpoře ze strany komunistů: Jaké jsou vaše mantinely, co byste komunistům mohl nabídnout?

Co se týče komunistů, personálně musí být oddělena vláda od parlamentu. Pokud bude menšinová vláda sociální demokracie, neměli by být ve vládě zástupci KSČM ani by neměli být nominováni do státního aparátu. A pokud jde o program, není možné, aby bylo zpochybňováno naše členství v NATO nebo aktivní členství v Evropské unii.

A.cz: Co ale třeba předseda Sněmovny?

Předseda Sněmovny bude vybrán na základě volebního výsledku a dohody politických stran. Dlouhodobě hájíme nárok KSČM na zastoupení ve vedení sněmovny, podle počtu získaných hlasů. Ale já teď nemohou vyloučit, že i o předsedu Sněmovny nebude usilovat po volbách sociální demokracie. Zatím jsme na toto téma v sociální demokracii diskusi nevedli.

A.cz: Ale není vyloučeno ani místo pro komunistu - chápeme to správně?

Co vám teď mohu říci: nemohu za sociální demokracii vyloučit, že se o tu pozici nebudeme ucházet.

A.cz: To je vlastně důležitý post - závisí na něm třetí pokus jmenovat premiéra při sestavování vlády. Měla by si ho tedy sociální demokracie nechat ujít?

My si uvědomujeme, že je to důležité místo, v našem parlamentním systému je to klíčová pozice mezi ústavními činiteli. Proto teď nechci vylučovat žádnou možnost, včetně té, že o ni bude usilovat sociální demokracie.

A.cz: Ještě ke komunistům: rozumíme tomu tak, že byste je nebral ani jako náměstky, když ne do státní správy. Bral byste je ale do státních firem?

Pokud jde o státní firmy, musí se změnit systém obsazování dozorčích rad. Myslím, že kauza Tluchoř a Fuksa bylo takové poslední varování. Byl bych rád, kdybychom změnili systém nominací. Čili vládní výbor složený zčásti z expertů, zčásti ze zástupců ministerstev. Ministr s jakoukoli nominací musí přijít do takovéhoto výboru a každá nominace bude projednána a zváženo, zda navrhovaný zástupce státu je schopen splnit odborné předpoklady. Aby to nebyla součást politických obchodů.

A.cz: Tak to obrátíme: Co byste tedy mohli vlastně KSČM nabídnout za to, že by vás podpořila?

Byli jsme spolu v opozici prakticky sedm let, je řada programových oblastí, kde se shodneme. Myslím, že cílem každé politické strany je prosazení programu. Takže hledat shodu na programu, bavit se o cestách jeho prosazování určitě ano, nabídnout velmi dobrou komunikaci mezi vládou a stranami, které by takovou vládu eventuálně podporovaly. Přístup k ministrům, konzultace závažných rozhodnutí. Kromě toho, že chceme hledat programovou shodu a zrušit pravicové reformy.

 

Právě se děje

Další zprávy