Vláda chce změnit náhubkový zákon, jak navrhli poslanci

Domácí Domácí
25. 5. 2009 16:25
Poslanci se pokusí změny prosadit ve zrychleném hlasování ve sněmovně
Vláda Jana Fischera.
Vláda Jana Fischera. | Foto: Jan Langer

Praha - Vláda podpořila úpravy zákona, který médiím omezuje možnosti, jak informovat o trestných činech.

Kabinet dnes podpořil změnu trestního řádu a trestního zákona, kterou připravila skupina poslanců. Měla by napravit některá ustanovení nedávné novely, podle níž krom jiného nemohou novináři jakkoli informovat o obětech trestných činů.

Pokud by dnes schválený návrh prošel parlamentem, mohla by média ve veřejném zájmu informovat třeba o tom, že se politik stal obětí trestného činu.

Podmínka veřejného zájmu se vztahuje i na zveřejňování odposlechů, které je nyní rovněž zakázané.

Děti či oběti násilí budou dále tabu

Média nadále nebudou smět zveřejnit informace, které by odhalily totožnost například dětských obětí trestných činů či obětí násilných zločinů.

"Vláda je také přesvědčena, že veškeré uveřejňované informace, i kdyby byly publikovány ve veřejném zájmu, musí vždy důsledně ctít požadavek objektivity a také zásadu presumpce neviny," uvedl mluvčí kabinetu Roman Prorok.

"Je to dobrá zpráva," komentovala rozhodnutí vlády poslankyně zelených Kateřina Jacques, která patří k iniciátorům navrhované změny.

Exministr vnitra Ivan Langer naopak se změnou nesouhlasí. "O tom, co je ve veřejném zájmu, by měly rozhodnout soudy a ne obchodníci s informacemi," řekl Českému rozhlasu Langer.

Vláda s poslaneckým návrhem souhlasí s výhradami. Chce vrátit zákon do sněmovny, aby o něm mohla znovu začít diskuse.

V časovém presu

Novela zákona má ve sněmovně šanci na přijetí, problém je ale s časem, který stávajím poslancůn v jejich funkcích zbývá.

Poslankyně Kateřina Jacques se  proto ve sněmovně pokusí prosadit, aby se o změnách hlasovalo ve zrychleném řízení. To je nezbytné pro to, aby nynější sněmovna stihla trestní řád upravit ještě do předčasných voleb.

Premiér Jan Fischer už avizoval, že se v úterý setká s šéfredaktory českých médií a bude s nimi o dopadu legislativních změn na práci novinářů mluvit.

"Náhubkovým" zákonem se budou zabývat i ústavní soudci. Obrátila se na ně skupina senátorů, podle které norma omezuje právo lidí na informace a svobodu projevu. 

 

Právě se děje

Další zprávy