Verdikt: Svědkyně proti Čunkovi měla být uplacena

Eliška Bártová Eliška Bártová
7. 1. 2010 16:25
Vaškůj a Šmiřák chtěli, aby Marcela Urbanová změnila výpověď ve prospěch Čunka
Odsouzený Vaškůj a Šmiřák
Odsouzený Vaškůj a Šmiřák | Foto: Aktuálně.cz

Přerov - Okresní soud v Přerově dnes rozhodl, že se podnikatel Roman Vaškůj a Petr Šmiřák pokusili uplatit korunní svědkyni proti Jiřímu Čunkovi.

Za příslib různých výhod měli po Urbanové žádat, aby v době, kdy byl Čunek obviněn z přijetí půlmilionového úplatku, změnila svoji výpověď proti tehdejšímu vicepremiérovi.

Tříčlenný soudní senát uložil Šmiřákovi, jenž si již odpykává ve vězení jiný trest, trest odnětí svobody na 15 měsíců. Informovala o tom ČTK.

Vaškůj byl odsouzen v nepřítomnosti - několik měsíců je nezvěstný, na soudní obsílky nereagoval, proto byl souzen jako uprchlý.

Vaškůj byl stejně jako Šmiřák již v květnu odsouzen také za jiný trestný čin. Zlínský podnikatel si má odsedět 7,5 roku ve vězení za daňové úniky.

"Trvám na tom, že jejich aktivit jsem se neúčastnil," reagoval na dnešní rozsudek pro Aktuálně.cz senátor Jiří Čunek. "Nemám s tím nic společného."

Zároveň poukázal na to, že tuto kauzu měli na starosti policisté a soudci z Přerova. "V Přerově sedí pohromadě soudci a státní zástupci, kteří v mém případě postupovali nezákonně," říká. "Proto dnešní verdikt přerovského soudu vnímám v tomto kontextu."

Čunkův dopis

Vaškůj se Šmiřákem v únoru 2007 navštívili korunní svědkyni Marcelu Urbanovou a nyní čelí obžalobě, že se ji pokusili uplatit - mimo jiné nabídkou dovolené, práce pro jejího druha, aby výpověď proti Čunkovi stáhla.


Jedním z důkazů proti obžalovaným je také omluvný dopis Urbanové s podpisem bývalého vicepremiéra Čunka. Písmoznalkyně před soudem uvedla, že s největší pravděpodobností je Čunkův podpis pravý.

Hlavní soudce Jiří Barbořík proto připojil k této kauze celý spis týkající se případu Čunka. Toho také předvolal jako svědka.

Čunek však popřel, že by takovýto dokument podepsal. "Mně je jedno, kde a kdo získal můj podpis," uvedl dnes Čunek. "Já s tím nemám nic společného a nemám důvod se Urbanové, která prokazatelně lhala, omlouvat."

Předseda lidovců je dokonce přesvědčen, že za aférou stojí jeho političtí rivalové. "Ano, jsem přesvědčen, že za tím stojí politici," řekl již dříve Aktuálně.cz. "Během uplynulých měsíců se ukázalo, kdo to je."

Jména údajných iniciátorů celé kauzy však Čunek bez hmatatelných důkazů zveřejnit nechce. Možnému politickému pozadí však nasvědčuje i skutečnost, že tím, kdo na Čunka podal trestní oznámení, nebyla jeho bývalá sekretářka Marcela Urbanová, ale bývalý ministr spravedlnosti a člen ODS Jiří Novák.

Čunkova kauzaČunek byl obviněn z převzetí půlmilionového úplatku v roce 2002. Jenže těsně před sdělením obžaloby do případu zasáhla Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká a jí pověřený státní zástupce stíhání Čunka zastavil s tím, že se čin nestal.

Pražský soud zároveň konstatoval, že do vyšetřování kauzy zasáhla justiční mafie v čele s nejvyšší státní zástupkyní Veseckou.

 

Právě se děje

před 28 minutami

EU se neshodla na sankcích za Navalného, šéf unijní diplomacie poletí do Moskvy

Přes naléhání řady států Evropské unie se ministři zahraničí členských zemí neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného. ČTK to sdělil diplomatický zdroj. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Unijní státy dnes odsoudily potlačení víkendových demonstrací, během nichž ruské bezpečnostní síly o víkendu zadržely několik tisíc lidí. Protestující požadovali propuštění Navalného, který byl zatčen před týdnem, když se vrátil do Moskvy z léčení v Německu. Tam se zotavoval z otravy, kterou Navalnyj připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení na něj soud uvalil třicetidenní vazbu.

Přestože řada zemí od Litvy přes Polsko po Itálii navrhovala potrestat lidi odpovědné za Navalného zatčení a uvěznění, k jednomyslné shodě ministři nedospěli. Podporu neměla od řady zemí, mimo jiné Německa či Lucemburska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších lyžařských středisek a dalších služeb pro turisty na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts (TMR), hodlá zrušit 260 pracovních míst. V oznámení firma tento krok zdůvodnila uzavřením provozů a složitou situací v cestovním ruchu v souvislosti s koronavirovou krizí. Společnost podniká i v České republice, Polsku a Rakousku a po ohlášeném hromadném propouštění bude na Slovensku zaměstnávat celkem 1100 lidí, z toho většinu ve svých slovenských provozech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy