Soud potvrdil Vaškůjovi sedm let za daňové úniky

ČTK ČTK
28. 5. 2009 14:46
Podnikatel je obžalován i v kauze uplácení svědkyně Urbanové
Roman Vaškůj
Roman Vaškůj | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci potvrdil zlínskému podnikateli Romanu Vaškůjovi trest za daňové úniky při obchodování s palivy. Podle pravomocného rozsudku tak půjde na sedm a půl roku do vězení a musí zaplatit dvoumilionovou pokutu.

Krajský soud v Brně uložil Vaškůjovi stejný trest již loni v červenci. Podnikatel podle obžaloby poškodil stát o více než půl miliardy korun.

Žalobce v odvolání požadoval přísnější, desetiletý trest a zvýšení pokuty na čtyři miliony korun. Poukazoval především na vysoký stupeň společenské nebezpečnosti jednání obžalovaného a na vysoce sofistikovaný způsob a dlouhodobé páchání trestné činnosti. Vrchní soud ale jeho odvolání zamítl.

Vaškůj se naproti tomu domáhal zrušení rozsudku a vrácení věci krajskému soudu. Podle něho bylo potřeba vyslechnout dalšího svědka, soud prý také nesprávně vyhodnotil některé důkazy.

Obžaloba: Vaškůj uplácel svědkyni proti Čunkovi

Podle obžaloby Vaškůj dovážel v letech 1994 a 1995 ze Slovenska motorovou naftu a benzin, ale údajně se vyhýbal placení daní. Vaškůj údajně převáděl dovážené zboží papírově na další lidi, takzvané bílé koně. Na ně pak padla povinnost zaplatit daň, ačkoli zbožím fakticky sami nedisponovali ani neměli na zaplacení daně.

Vaškůj figuruje i v bývalé korupční aféře předsedy lidovců Jiřího Čunka. Podle obžaloby se společně s Petrem Šmiřákem pokusil ovlivnit korunní svědkyni v Čunkově kauze Marcelu Urbanovou.

Urbanová kriminalistům řekla, že Čunek ještě jako vsetínský starosta v roce 2002 převzal půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real. Státní zástupce nakonec stíhání lidoveckého předsedy zastavil s tím, že se trestný čin nestal.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Ministr obrany Metnar se ze zdravotních důvodů nepřipojí k pondělnímu jednání vlády. Kabinet tak zřejmě nebude projednávat vrácení deseti mld armádě

Zdroj: ČTK
Další zprávy